6 6 6
Teimuraz Gabashvili
0
3 2 4
cz Nedeľa 31.08.2014, 21:46 • Stadion Louise Armstronga, Flushing Meadows, New York (USA) • US Open - muži - US Open (tvrdý povrch)

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná po odehrání zápasů D. Ferrer – G. Simon a S. Williamsová, V. Williamsová – .G. Muguruzaová, C. Suarezová Navarrová.

Příjemný večer při sledování utkání třetího kola mužské části letošního US Open, ve kterém Tomáš Berdych vyzve Tejmuraze Gabašviliho, rodáka z Tbilisi, ovšem reprezentujícího Rusko.

Tomáš Berdych vstoupil do turnaje přesvědčivou výhrou nad Lleytonem Hewittem, o poznání více práce měl se Slovákem Martinem Kližanem, kterého zdolal až v pětisetové bitvě.

Gabašvili potřeboval k postupu do třetího kola o jeden set méně, v prvním kole přehrál Kolumbijce Giralda 3:1 a následně si ve třech setech poradil se svým krajanem Kudrjavcevem. Devětadvacetiletý tenista se US Open účastní poosmé, avšak až letos se poprvé probojoval do třetího kola

Start zápasu je zatím naplánován na 19:30, ovšem ještě před ním se na stadionu Louise Armstronga utká David Ferrer s Gillesem Simonem a sestry Williamsovy v dámské čtyřhře vyzvou španělskou dvojici Muguruzová, Suarezová Navarrová a zejména první zápas může být pořádně dlouhý. O časovém harmonogramu tak budu postupně informovat.

Gilles Simon hraje s Davidem Ferrerem nerozhodně 1:1 na sety (6:3, 3:6) a podle očekávání se hraje obrovské množství dlouhých výměn. Ještě jednou připomínám, že po zápase Ferrera se Simonem budou na kurtu hrát ještě sestry Williamsovy čtyřhru a s obrovskou jistotou tak mohu tvrdit, že souboj Berdycha s Gabašvilim rozhodně nezačne v 19:30, posouváme tedy orientační začátek zápasu na 21:00, další posunutí ale určitě není vyloučené.

Gilles Simon dokonal překvapení, zdolal Davida Ferrera po setech 6:3, 3:6, 6:1 a 6:3, a postoupil do osmifinále mužského turnaje. Na kurtu Louise Armstronga se bude hrát zhruba od 20:15 dámská čtyřhra a až po ní duel Tomáše Berdycha s Tejmurazem Gabašvilim. Námi tolik očekávané utkání by tak nemělo začít před 21:30.

Sestry Williamsovy zvládly první set s obrovskou bravurou, za dvaadvacet minut zdolaly Španělky 6:1 a mají zápas výborně rozehraný.

Americké sestry zvítězily naprosto hladce 6:1, 6:0 a zhruba ve 21:45 by mohl začít zápas Tomáše Berdycha s Tejmurazem Gabašvilim.

30-15
    Forhend ruského tenisty doletěl pouze do sítě.

40-15
    Téměř jako přes kopírák, opět Gabašvili chybuje z forhendu.

40-30
    Berdychův bekhend se do kurtu nevešel, první hra ještě bude chvíli pokračovat.

1:0
    V úvodu zápasu vidíme plno laciných chyb, té další se dopustil Gabašvili z bekhendu a Berdych si na úvod zápasu udržel svůj servis.

15-0
    Český tenista se parádně trefil do bekhendu po lajně.

30-0
    Gabašvili zaznamenává dvojchybu a Berdychovi se nabízí zajímavá příležitost při stavu 0:30 z pohledu podávajícího Rusa.

30-15
    Precizní vítězný míček z forhendové strany předvedl Gabašvili.

30-30
    Tentokrát se Gabašvili prosadil z bekhendu a opět odrazil hrozbu brejkbolů.

30-40
    Rodák z Tbilisi přidává i přímý bod z podání a otáčí vývoj druhé hry zápasu.

1:1
    Gabašvili se vydal k síti a tam se prosadil vítězným volejem, vyrovnává tak stav na 1:1.

15-0
    V souboji od základní čáry chybuje Gabašvili forhendem do sítě.

30-0
    Na perfektní servis Berdycha soupeř nenašel odpověď.

40-0
    Další parádní servis a Berdych míří k dalšímu udržení svého podání.

2:1
    Ve velké rychlosti zvládl Berdych třetí hru zápasu a vede 2:1.

0-15
    Čtvrtou hru Gabašvili otevřel přímým bodem z podání, před dalším servisem šel k umpirové rozhodčí reklamovat kvalitu jednoho z míčků.

0-30
    Berdychův forhend dopadl až za základní čáru.

0-40
    Berdych returnoval soupeřův servis pouze na kříž, odkud Gabašvili pohodlně trefil vítězný forhend.

15-40
    I při druhé hře na servisu zapisuje Gabašvili do statistik dvojchybu.

2:2
    Gabašvili ale bleskově kontruje přímým bodem ze servisu a opět dotahuje skóre.

0-15
    Pátou hru lépe rozehrál ruský tenista.

0-30
    První komplikace pro Berdycha, Gabašvili se opřel do vítězného forhendu a stav je 0:30 při podání českého tenisty.

15-30
    Berdych se vší silou položil do forhendu po krátkém soupeřově returnu.

30-30
    Obrovské štěstí pro Berdycha, po forhendu k lajně mu byl zahlášen aut, nicméně jestřábí oko opravuje výrok rozhodčích, neboť míček se naprosto těsně dotkl postranní čáry.

40-30
    Okamžitě po Rusově returnu Berdych trefuje vítězný forhend.

3:2
    Gabašviliho return byl příliš dlouhý, Berdych ustál první složitější situace výborně a vede 3:2.

0-15
    Gabašvili se prosadil forhendem k postranní čáře, Berdych ve složitě situaci pak odehrál míček pouze do sítě.

0-30
    Berdychovi nesedl bekhendový úder, který dopadl metr za základní čáru.

0-40
    Další chyba Berdycha a Gabašvili míří ke hladkému vyrovnání.

15-40
    Už třetí dvojchyba Gabašviliho, v této hře mu ale život zatím nekomplikuje.

30-40
    Ruský tenista nasměroval forhend do zámezí a Berdych ještě bojuje o šestou hru zápasu.

40-40
    A další dvojchyba, tentokrát už je vážná, neboť Gabašvili promrhal jasný náskok a musí hrát přes shodu na svém servisu.

A-40
    Berdychovi se povedl rychlý forhend, který Gabašvili nedokázal odvrátit.

4:2
    Gabašvili trefuje už pátou! dvojchybu, Berdych tím využívá hned první brejkbol zápasu a půjde servírovat na potvrzení brejku.

0-15
    Bekhend českého tenisty nepřeletěl síť.

15-15
    Gabašvilimu se povedl výborný return přímo na základní čáru, ruský tenista ale dobré výchozí situace nedokázal využít a nakonec chybuje.

30-15
    Berdych si vychutnal vítězný forhend po nedůrazném Gabašviliho returnu.

30-30
    Gabašvili boduje z returnu.

40-30
    Důležitý přímý bod z podání Tomáše Berdycha.

40-40
    Gabašvili se pořádně opřel do forhendu po lajně a Berdych mohl pouze sledovat míček po perfektním úderu soupeře.

A-40
    Eso poskytuje Berdychovi výhodu.

5:2
    Berdych donutil soka k forhendové chybě a zvyšuje náskok v prvním setu na 5:2.

0-15
    Return českého tenisty nepřeletěl síť.

15-15
    V přestřelce od základní čáry byl Berdych trpělivější a donutil soupeře k bekhendové chybě.

30-15
    Gabašvili opět chybuje z forhendu a Berdych je dva míčky od zisku první sady.

30-30
    Gabašvilimu se povedl první servis a přímým bodem z podání stahuje manko.

30-40
    Další přímý bod z podání ruského tenisty.

5:3
    A znovu se Gabašvili trefil do prvního servisu a ještě prodlužuje první set minimálně o jednu hru.

15-0
    Gabašvili chybuje z bekhendu a následně zlostí vyhodil raketu vysoko do vzduchu.

15-15
    Laciná chyba Berdycha z forhendu.

15-30
    Gabašvilimu se povedl return k základní čáře a Berdych zpod nohou odehrál míček pouze do sítě.

30-30
    Mírné komplikace Berdych odráží pomocí parádního forhendu do rohu kurtu.

30-40
    Tohle už je větší komplikace, Berdych nabízí soupeři brejkbol svojí dvojchybou.

40-40
    Souboj forhendů Gabašvili nezvládl a vcelku zbytečnou chybou nevyužívá brejkbol.

A-40
    Na ten další si bude muset nějakou dobu počkat, neboť Berdych získává setbol díky výbornému forhendu do soupeřova protipohybu.

6:3
    Berdych výborně zaservíroval a úspěšně zatáhl oponu za prvním setem, který vyhrál 6:3.

0:0
    O osudu prvního setu rozhodla pátá hra, ve které Gabašvili vedl 40:0, ovšem Berdych i díky třem dvojchybám vývoj otočil a využitím svého doposud jediného brejkbolu získal brejk, který mu nakonec stačil k zisku úvodního dějství.

0:0
    V přestávce mezi sety si ruský tenista nechal zavolat fyzioterapeuta, všechno se ale obešlo i bez medical time-outu v rámci řádné přestávkové doby.

15-0
    Na úvod druhého setu podává Gabašvili a Berdych si v dlouhé rozehře vybudoval útočnou pozici, kterou dokázal úspěšně zakončit.

15-15
    Gabašvili boduje nabíhaným volejem, následný pokus Berdycha o prohoz se do kurtu nevešel.

15-30
    Berdychův bekhend nepřeletěl síť a český tenista poté zklamaně rozhodil rukama.

15-40
    Gabašvili boduje přímo z podání.

0:1
    Bekhend českého tenisty se do kurtu nevešel a Gabašvili vstupuje do druhého setu udržením svého servisu.

15-0
    Razantní return Rusa nepřeletěl síť.

15-15
    Berdych kompletuje dvojchybu, svoji třetí dnes.

30-15
    Gabašviliho bekhend končí v síti.

40-15
    Český tenista se prosadil postupným útokem, završeným parádním bekhendem, který Gabašvili neměl sebemenší šanci doběhnout.

1:1
    Čtvrtým esem Berdych ukončuje druhou hru této sady.

0-15
    Gabašvili otevírá další gem přímým bodem z podání.

0-30
    Do Gabašviliho forhendu se vložila páska, která výrazně zkrátila úder, přesto Berdych míček doběhl, ale následně zahrál do zámezí.

0-40
    Parádní nízký forhend Gabašviliho.

1:2
    Opět ruský tenista boduje vítězným úderem, tentokrát z bekhendové strany a vede 2:1.

1:2
    Utkání je přerušeno, neboť se blíží velmi prudký déšť a aktéři zápasu mizí do šatny. O vývoji situace budeme průběžně informovat.

1:2
    V New Yorku vydatně prší a momentálně nic nenasvědčuje brzkému návratu tenistů na kurt, nicméně situaci monitorujeme a o jakoukoliv aktualizaci stavu zveřejníme.

1:2
    Přeci jen už přestalo pršet a momentálně se kurt na stadiónu Louise Armstronga vysušuje.

1:2
    Na kurtu Artura Ashe už se dokonce hraje, Marcel Granollers vyhrál první set nad Rogerem Federerem 6:4, na kurtu Louise Armstronga se stále čeká na Berdycha i Gabašviliho.

1:2
    Oba tenisté už dorazili a po krátké rozehrávce bude utkání moci pokračovat.

1:2
    Utkání může definitivně pokračovat, za stavu 1:2 ve druhém setu jde servírovat Tomáš Berdych.

0-15
    Po pauze trvající téměř dvě a půl hodiny Berdych vstupuje zpět do hry dvojchybou.

15-15
    Ruský tenista chybuje z bekhendu.

15-30
    Gabašvili útočil a ačkoliv se Berdych srdnatě bránil, nedokázal ostrým nájezdům soupeře odolat.

30-30
    V důležitou chvíli si Berdych pomáhá esem.

30-40
    Berdych zaujal útočnou pozici u sítě, ovšem nedůraznými útoky dovolil soupeři vrátit se zpět do výměny a Gabašvili ji zakončil perfektním forhendem k postranní čáře.

40-40
    Gabašvili se dobrým returnem prvního podání dostal plnohodnotně do výměny, dlouhý souboj od základní čáry ale neustál, když nasměroval závěrečný forhend do sítě.

A-40
    Přímý bod z podání a český tenista má výhodu.

2:2
    Berdych dokonal obrat ve vývoji čtvrté hry druhého setu a vyrovnává na 2:2.

0-15
    Eso z rakety Rusa.

15-15
    Razantní forhend Gabašviliho nepřeletěl síť.

15-30
    Gabašvili perfektním forhendem trefil odkrytý roh na Berdychově polovině kurtu a český tenista se marně snažil míček dostihnout.

30-30
    Forhend tbiliského rodáka dopadl do deblového koridoru.

40-30
    Další chybou z bekhendu Gabašvili nabízí Berdychovi brejkbol.

3:2
    Tomáš Berdych se bránil výbornými čopy, po tom posledním Gabašvili vyhodil forhend daleko do autu a Berdych mu bere servis!

15-0
    Šestou hru druhého setu Berdych rozehrál esem.

30-0
    Okamžitě přidal i další, Gabašvili šel zkontrolovat dopad míčku, techniku si na pomoc ale nakonec nepozval.

30-15
    Bekhendová chyba Berdycha dává soupeři šanci nadechnout se.

40-15
    Nekompromisní útoky Berdycha, ten první ještě Gabašvili odvrátil, na následný přesný volej už neměl nárok.

4:2
    Gabašvili ledabylým returnem nasměroval míček za základní čáru a Berdych potvrzuje brejk, vede tak 4:2.

0-15
    Přímý bod z podání ruského tenisty s gruzínskými kořeny.

15-15
    Šestá dvojchyba Gabašviliho v dosavadním průběhu zápasu.

30-15
    Nevynucená chyba ruského tenisty nabízí Berdychovi další zajímavou pozici.

40-15
    Berdych se krátce po returnu probojoval do útočné pozice a donutil soupeře k úderu do sítě, dva brejkboly pro Čecha.

40-30
    Při tom prvním Berdych brzy bekhendem trefuje síť.

5:2
    Další nevynucená chyba Gabašviliho ale zakončuje sedmou hru druhého setu, Berdych vyhrál i čtvrtou hru po dešťové přestávce a spěchá rychlým tempem k výhře v druhém setu.

15-0
    Berdych hraje nyní ve velké pohodě, potvrzuje to i esem na úvod dalšího gemu.

15-15
    Po souboji bekhendových čopů vytasil Gabašvili ostrou zbraň v podobě rychlého forhendu a Berdych byl bez šance.

30-15
    Další eso Berdycha, z pravé strany jich dnes trefuje více.

40-15
    Gabašvili trefil return druhého servisu rámem rakety, míček odletěl daleko do zámezí a Berdych má dva setboly.

6:2
    A z pravé strany Berdych posílá do statistik další eso, završil tím druhý set a v této fázi zápasu zcela dominuje!

15-0
    Berdych vstupuje lépe i do třetího setu, v němž začíná servírovat jeho ruský soupeř.

30-0
    Gabašviliho forhend dopadl do zámezí a Rusovi nepomohlo ani jestřábí oko.

30-15
    Teď už Gabašvili trefil bekhend na základní čáru a Berdych ve složité pozici nasměroval míček do autu.

40-15
    Gabašvili přidává na své konto další dvojchybu a nabízí soupeři prakticky zdarma dva brejkboly.

1:0
    Berdych využívá hned ten první povedeným returnem k základní čáře, který Gabašvili zpod nohou nedokázal vrátit do kurtu!

0-15
    Jedna z mála delších rozeher při Berdychově servisu končí ruským úspěchem, neboť Berdych nasměroval bekhend do sítě.

0-30
    Gabašvili zasypal Berdycha prudkými a hlavně přesnými údery, ten se ubránit nedokázal.

15-30
    Výborný servis vylepšuje Berdychovi nepříjemnou pozici.

30-30
    Další přímý bod z podání favorita zápasu a ten bleskově smazal své manko v této hře.

40-30
    Berdych trefil výborně i druhé podání, Gabašvili returnoval míček pouze na kříž a Berdych už s vítězným forhendem neměl potíže.

2:0
    Bekhendový return Gabašviliho nepřeletěl síť a Tomáš Berdych tak vyhrává i sedmou hru po návratu hráčů na dvorec.

0-15
    Přímý bod z podání Gabašviliho.

0-30
    Ruský tenista donutil Berdycha k nepřesnému úderu a snaží se alespoň psychicky vrátit do zápasu.

0-40
    Bekhend Berdycha zastavila síť, tři gemboly pro Rusa.

2:1
    Ten využívá již první díky přímému bodu z podání a snižuje na 1:2.

15-0
    Další eso Berdycha z pravé strany podávacího prostoru.

30-0
    Výborným servisem Berdych zadělal i na další fiftýn, jeho zisk dokonal úspěšným volejem na síti.

30-15
    Berdych zariskoval při druhém servisu a to se tentokrát nevyplatilo, dvojchyba.

30-30
    Gabašvili trefil dobrý return soupeři pod nohy a ten reaguje pouze úderem daleko do zámezí.

40-30
    Berdych ale odmítá soupeřovy šance na brejkboly dalším esem z pravé strany.

3:1
    Čtvrtou hru Berdych završil přesným forhendem po lajně a vede 3:1.

0-15
    Gabašvili vytáhl skvělý bekhend k postranní čáře, Berdych dráhu míčku pouze sledoval.

15-15
    Páska sítě stála proti Gabašvilimu, vytěsnila druhý servis do zámezí, což rezultuje v další dvojchybu ruského tenisty.

15-30
    Přímý bod z podání ale vrací Gabašviliho do mírného náskoku v této hře.

30-30
    Opět děj výrazně ovlivnila páska, když po Gabašviliho forhendu nadrazila míček vysoko do vzduchu a Berdych poté snadno zakončil rozehru.

30-40
    Gabašvili se prosadil nabíhaným volejem.

40-40
    Nevynucená chyba z Rusova forhendu posílá hru ke shodě.

A-40
    Další z celé řady Gabašviliho dvojchyb a Berdych má možnost dalšího brejkbolu.

40-40
    Ruský tenista zariskoval a to se mu vyplatilo, prudký bekhend dopadl k základní čáře do kurtu.

40-A
    Obrovská paráda z rakety Gabašviliho, ten v obranné pozici výrazně vedle kurtu trefil fantastický forhend cross.

40-40
    Dobré momenty ale Gabašvili neguje velkým množstvím nevynucených chyb, jako byla ta v právě skončené rozehře.

40-A
    Berdychův return zastavila páska sítě.

3:2
    Gabašvili končí pátou hru třetího setu esem a ještě se drží na dostřel.

15-0
    Berdych se vydal k síti a nedůrazným volejem nabídl soupeři šanci k prohozu, ten ale dopadl jen těsně do deblového koridoru.

30-0
    Gabašvili trefil forhendový úder rámem rakety a míček odletěl daleko do zámezí.

40-0
    Přímý bod Berdycha z podání a stav je 40:0.

4:2
    Gabašviliho return se nevešel do kurtu a Berdych si čistou hrou udržuje náskok jednoho brejku.

15-0
    Navíc český tenista nepolevuje a donutil soka k chybě i na úvod sedmé hry.

15-15
    Berdychův return zastavila síť.

30-15
    Vůbec poprvé dnes Berdych boduje přímo z returnu, tento bekhendový byl výstavní.

30-30

40-30
    Ruský tenista chybuje z bekhendu a nabízí Berdychovi další brejkbol.

40-40
    Gabašvili jej ale rychle odráží přímým bodem z podání.

40-A
    Berdychův bekhend doletěl pouze do sítě, výhoda pro Gabašviliho.

4:3
    Berdych rozběhal soupeře, ten se ale dokázal ubránit a nakonec donutil českého tenistu k forhendové chybě.

15-0
    Rychlý proces, po dobrém servisu a Gabašviliho returnu na kříž Berdych zakončil rozehru vítězným forhendem.

30-0
    Berdych se prosadil postupným útokem a donutil soupeře k úderu do sítě.

40-0
    Vynikající forhend Berdycha k postranní čáře.

40-15
    Další z pár Gabašviliho pěkných momentů, Rus se prosadil vítězným returnem druhého servisu Berdycha.

5:3
    U toho ale v osmé hře zůstalo, po dlouhém souboji od základní čáry Gabašvili chybuje jako první a Berdycha dělí jediná hra od postupu do osmifinále.

5:3
    K němu už má nakročeno i Roger Federer, ten po nezdaru v úvodní sadě zápasu se Španělem Granollersem na kurtu zcela dominuje, druhou i třetí sadu vyhrál 6:1 a také směruje za postupem.

15-0
    Dvojchyba Gabašviliho na úvod deváté hry třetího setu.

15-15
    Ruský tenista vyrovnává stav přímým bodem z podání.

15-30
    Eso ve prospěch Gabašviliho.

15-40
    Vítězný forhendový úder podávajícího tenisty.

5:4
    Jakoby se Berdych těšil na svůj servis, return druhého servisu Gabašviliho mu vůbec nevyšel a ruský tenista ještě oddaluje konec zápasu.

15-0
    Berdych si snadno poradil se soupeřovým returnem na kříž a forhendový úder "uklidil" do rohu kurtu.

30-0
    Přímý bod Berdycha z podání a utkání spěje ke svému závěru.

30-15
    Nepovedeným bekhendovým úderem ještě Berdych dává soupeři šanci nadechnout se.

30-30
    V souboji od základní čáry uspěl ruský tenista, jenž byl tentokrát trpělivější a oproti Berdychovi nechyboval.

40-30
    Eso přináší Berdychovi první mečbol.

6:4
    Hotovo! Berdych rozběhal soupeře, ten se nedokázal ubránit a Tomáš Berdych poráží Tejmuraze Gabašviliho 6:3, 6:2 a 6:4.

Konec zápasu

Tomáš Berdych tedy ve třech setech vítězí nad Tejmurazem Gabašvilim z Ruska a po velmi dobrém výkonu se v osmifinále může těšit na vítěze zápasu Dominic Thiem – Feliciano Lopez, přičemž rakouský tenista vede 2:0 na sety (6:4, 6:2, 1:1x). Všem, kteří vydrželi až do těchto pozdních nočních hodin, děkuji za pozornost a přeji úspěšný vstup do nového týdne. (02:05:27)