Kanada – Taliansko 6:1 (kon.) | USA – Kazachstan 4:3 (po pr.) | Švédsko – Slovensko 3:1 (kon.)
Fínsko – Švajčiarsko 3:2 (1:0 po s.n.)
USA
4:3 (1:1, 2:1, 0:1)
Kazachstan
Piatok 16.05.2014, 15:45 • Minsk Aréna • Majstrovstvá sveta

To je už odo mňa pre túto chvíľu všetko. Ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok posledného pracovného dňa tohto týždňa. Nenechajte si ujsť prenos z večerného zápasu medzi Slovenskom a Švédskom. (18:13:14)

Za najlepšieho hráča USA bol zvolený podľa očakávania Seth Jones, na strane Kazachstanu Roman Starčenko.

Je teda dobojované! Američania sa aj v tomto zápase poriadne natrápili, ale nakoniec sa tešia zo zisku dvoch bodov po víťazstve nad Kazachstanom 4:3 po predĺžení, keď o tom v 62.minúte rozhodol Seth Jones.

61:05
    USA dalo gól!
    A je rozhodnuuté! Po prihrávke od Gaudreaua nabral rýchlosť mladý SETH JONES a z medzikružia poslal puk presne pod brvno Ivanova. Asistencie: Gaudreau, Murphy.

60:34
    Z pravej strany vyslal na Ivanova tvrdú strelu Jones a hra je prerušená.

60:01
    Začalo sa predĺženie.

Tri tretiny o víťazovi tohto zápasu nerozhodli a tak nás čaká predĺženie. Američania sa v tretej tretine sústredili viac na defenzívu a to sa im nevyplatilo, keďže po chybe v rozohrávke v 54.minúte vyrovnal Roman Starčenko na 3:3.

60:00
    Tretia tretina sa skončila.

59:19
    Zmeniť to chcel ešte Krasnoslobodcev, ale po prieniku pred Thomasa nedokázal zakončiť.

59:01
    Prebieha posledná minúta tretej tretiny.

58:45
    USA sa nevie dostať cez modrú čiaru, ktorú súper prakticky zatvoril. Predĺženie je na spadnutie.

57:35
    Roman Starčenko je dnes pri chuti, jeho prienik po krídle bol ale zakončený nie dostatočne presnou strelou.

56:48
    Tentokrát nemusel Ivanov zasahovať, strela Nielsona z medzikružia minula bránku.

56:12
    Následne mal prácu aj Thomas, keď od modrej skúsil šťastie Alexej Litvinenko.

55:22
    USA si zrejme uvedomilo, že len aktívnou hrou môže uspieť a tak pokračuje vo svojom tlaku. Od modrej vystrelil DeKeyser, ale Ivanov prerušil hru.

54:39
    Na druhej strane bolo pred Ivanovom poriadne horúco! Brankár Kazachstanu na chvíľu upokojil svojich spoluhráčov zákrokom proti strele Smitha.

53:12
    Kazachstan dal gól!
    Stalo sa to čo som predpokladal a je vyrovnané! V obrannom pásme laxne odohrali Američania puk len nad ROMANA STARČENKA a ten dokázal z prvej prekonať Thomasa. Asistencie: Nikolaj Antropov.

53:05
    Američania sa čoraz častejšie zaťahujú do defenzívy, tento pasívny prístup by sa im mohol vypomstiť.

52:19
    Ďalšiu akciu Kazachov zastavuje prihrávku rukou od Gavrilina.

51:51
    Kazachstan neváha a postupne stupňuje svoj tlak. Teraz musel Thomas zakročiť proti strele Panšina z pravej strany.

51:22
    Strela Talgata Žajlauova našla len DeKeysera, ktorý svoj tím oslobodzuje za cenu zakázaného uvoľnenia.

50:28
    Krasnoslobodcev mohol potrestať chybu Američanov v rozohrávke, ale pred Thomasom nedokázal puk presne zamieriť

49:20
    Veľmi rýchlo sa Žajlauov dostal do útočného pásma, ale tam jeho strelu dokázal Hayes zblokovať na ochrannú sieť a bude sa vhadzovať pred Thomasom.

48:53
    Brankár Ivanov v tejto chvíli poriadne podržal svoj tím, keď si poradil s dvoma nepríjemnými strelami Američanov. Po tvrdej strele Nelsona si poradil aj s dorážkou Smitha.

48:29
    Teraz sa dopustili nepresnej rozohrávky hráči USA a končí to zakázaným uvoľnením.

47:57
    Rozhodca prerušuje hru pre postavenie mimo hru. V tejto fáze tempo trochu upadlo hlavne kvôli takýmto nepresnostiam.

46:55
    A teraz už sú Kazaší v plnom počte. Žajlauov prišiel z trestnej lavice.

46:14
    Kazaši sa v tejto oslabovke bez väčších problémov bránia.

45:18
    Z medzikružia sa dostal k strele Mueller, ale jeho strela nemala potrebnú intenzitu a Ivanov zasiahol.

44:55
    Ďalšie vylúčenie na strane Kazachstanu. Žajlauov dostáva 2 minúty za hákovanie.

44:38
    Tentokrát musel Thomas pokryť puk po strele Litvinenka. Americký brankár nepredvádza veľmi isté zákroky.

44:04
    Spoza obrancu prišla strela Poliščuka, Thomas len vyrazil pred seba, ale tam nebol nikto, kto by mohol dorážať.

43:31
    Kazaši sa snažia čo najskôr vyrovnať, ale strela Panšina skončila len na ochrannej sieti.

42:07
    Kazachstan sa dokázal zvyšným sekundám v oslabení ubrániť a už hrá v plnom počte.

41:08
    Ale ponúknuté trestné strieľanie Romanov nedokázal zúžitkovať. Jeho kľučka do forhendu Thomasa neprekvapili a stav zápasu sa nemení.

41:08
    V strednom pásme sa Američania dopustili veľkej chyby a Romanov unikal sám na Thomasa. K strele sa však nedostal, keďže Jones ho fauloval a rozhodca nariadil trestné strieľanie.

40:50
    Od modrej prišla strela Muellera, ale Ivanov si poradil aj s dorážkou Nielsona.

40:07
    Už po siedmych sekundách tretej tretiny tu máme vylúčenie. Za sekanie dostáva 2 minúty Roman Starčenko.

40:01

Hráči oboch tímov už prichádzajú z kabín na ľadovú plochu a začiatok tretej tretiny sa blíži.

V prostrednej časti sa Američania dokázali vyhecovať k oveľa lepšiemu výkonu a aj vďaka presilovkám dokázali túto tretinu vyhrať 2:1. Síce v 22.minúte skóroval Romanov, ale potom už strieľali góly len Američania. Najprv v 24.minúte vyrovnal Jones tvrdou strelou od modrej čiary na 2:2 a v 36.minúte využil presilovku Donovan. Pred treťou tretinou teda vedú Američania pomerom 3:2. Podarí sa Kazachstanu vyrovnať?

40:00

40:00

39:56
    Tesne pred koncom prostrednej časti sa Kazachstan dopustil zakázaného uvoľnenia.

39:34
    Reflexívny zákrok betónom predviedol Ivanov proti strele Trochecka.

39:01
    Začala sa posledná minúta druhej tretiny.

38:38
    Pri svojej ďalšej útočnej akcii sa dopustili americkí hokejisti ofsajdu.

37:08
    Po dlhom čase sa dostali hráči v bielo-modrých dresoch do útočného pásma, Antropov však o puk veľmi rýchlo prišiel.

36:45
    Možno im pomôže oddychový čas, ktorý si vzal tréner Selin. Američania chcú ešte do konca druhej tretiny pridať ďalší gól.

35:50
    USA tak po prvýkrát v tomto zápase vedie. Kazaši sa určite len tak ľahko nevzdajú, ale v týchto chvíľach pôsobia trošku zaskočene.

35:02
    V presilovke sa síce Američania ešte nepresadili ale niekoľko sekúnd po jej skončení už áno. Na ľavom kruhu sa dostal po krásnom prieniku svojho spoluhráča k puku MATT DONOVAN a tvrdou strelou prekonal Ivanova. Asistencie. Johnny Gaudreau.

34:04
    Petry strelou od modrej trafil len brániaceho hráča a puk sa odráža do stredného pásma.

33:15
    Prvá presilovková formácia USA sa už usadila v útočnom pásme, ale zatiaľ sú všetky ich strely blokované.

32:50
    Litvinenko bol za nedovolené bránenie potrestaný 2 minútami a USA má ďalšiu presilovkovú príležitosť.

32:20
    Stále sa hrá v pomerne rýchlom tempe zo strany na stranu. Kazachstan drží s americkým tímom krok a z brejkov už niekoľkokrát Thomasovi podkúril.

31:08
    Kazaši sú v plnom počte, Američanom táto presilovka absolútne nevyšla.

30:42
    USA sa nedokáže v tejto presilovke na dlhší čas usadiť v útočnom pásme.

30:15
    Nepresná prihrávka Američanov dostala Kazachov do prečíslenia. Gavrilin našiel rozbehnutého Dallmana, ale ten nedokázal puk dostať za chrbát Thomasa.

29:12
    Antropov len za cenu faulu zastavil prenikajúceho Jonesa a dostáva 2 minúty za sekanie.

28:19
    Američania zvyšujú obrátky, posledné dve presilovky ich dokázali nakopnúť. Uvidíme, či sa Kazaši vrátia späť k svojej hre.

27:40
    Thomas nemusel po nepresnej strele Spiridonova z ľavej strany nad bránku zasahovať.

26:48
    A je po presilovke. Potrestaný Poliščuk je už na ľade a hrá sa v plnom počte.

26:23
    Brankár Ivanov sa na nedostatok práce nemôže sťažovať. Zo strany sa pred neho predral Nielson, ale puk nedokázal dostatočne zdvihnúť.

25:57
    Kazachstan je v posledných desiatkach sekúnd pod veľkým tlakom. Johnson nastrelil spojnicu brvna a ľavej tyčky a Ivanov si určite vydýchol.

24:48
    Američania získavajú ďalšiu presilovku. Poliščuk dostáva 2 minúty za sekanie.

23:44
    Teraz je už vyrovnané 2:2! Na modrej čiare napriahol mladý SETH JONES a puk poslal presne pod brvno Ivanovej brány a ten nemal šancu na zákrok. Asistencie: Craig Smith.

23:18
    Ivanov mal obrovské šťastie. Zo série tvrdých striel amerických hráčov bola najnebezpečnejšia tá od Jonesa, keď sa od brvna odrazila pred Mullera, ale ten dorážal len do tyčky.

22:54
    Michal Panšín dostáva 2 minúty za podrazenie. Presilovka pre USA.

22:10
    Takmer od červenej čiary skúsil šťastie Savčenko, ale Thomas bol pozorný a puk vyrazil mimo nebezpečného územia.

21:21
    Rýchly útok Kazachov prináša zmenu stavu. Kazanev našiel na pravom kruhu voľného KONSTANTINA ROMANOVA, ktorý strelou zápästím dostáva svoj tím do vedenia 1:2. Asistencie. Anton Kazancev.

21:06
    Tentokrát si Thomas poradil so strelou Romanova a bude sa vhadzovať pred jeho bránkou.

20:50
    Kazaši vstúpili do druhej tretiny rovnako aktívnej ako do tej prvej, po strele Dallmana od modrej sa hráči USA oslobodili vyhodením puku na icing.

20:01

Druhá tretina sa začne približne o 16:37.

Prvá tretina je už minulosťou. Hráči Kazachstanu vstúpili do tohto zápasu veľmi aktívnej a z štvrtej presilovej hry v rade sa dostali gólom Romana Starčenka do vedenia. Američania však už zo svojej prvej početnej výhody dokázali zásluhou Smitha vyrovnať na 1:1. Takýmto stavom sa teda končí prvá tretina. Verme, že v druhej tretine náš čaká ešte lepší hokej.

20:00

19:40
    Trocheck sa dostal k strele od mantinelu, ale Ivanov sa nenechal prekvapiť.

19:01
    Prebieha už posledná minúta prvej tretiny.

18:38
    To je teda rýchly koniec prvej presilovej hry Američanov! CRAIG SMITH nepríjemne vystrelil, Ivanov puk neudržal vo výstroji a ten istý americký hráč ho ľahkým tečom dorazil za jeho chrbát.

18:28
    Je tu prvá presilovka pre americký výber. Alexej Litvinenko dostáva 2 minúty za držanie.

17:42
    USA začína stupňovať tempo. Jones získal svojim prienikom útočné pásmo, ale jeho spoluhráč cez spleť tiel nedokázal zakončiť.

16:25
    Teraz Gaudreau vystrelil z pravej strany a Ivanov zvládol jeho pokus vyraziť do rohu.

15:56
    S nahodením Gaudreaua si nedokázal Ivanov poradiť a jeho spoluhráči posielajú puk radšej na zakázané uvoľnenie.

15:30
    Američania budú musieť pridať lebo zatiaľ len pokračujú v nepresvedčivých výkonoch z posledných dvoch zápasov.

14:23
    Už to raz muselo prísť. Kazaši sa rozostavili v útočnom pásme. Thomas tvrdú strelu Dallmana len vyrazil pred seba, čo využil Upper a prihral ho na voľného ROMANA STARČENKA, ktorý nemal problém zakončiť do odkrytej bránky. Asistencie. Dmitrij Upper, Kevin Dallman.

13:30
    Dnes Američanom nefunguje disciplína. Na trestnú lavicu odchádza už opäť Miele, tentokrát za sekanie.

13:05
    Zámorský tím dokázal ustáť už tretie oslabenie v rade a stav je stále bezgólový.

12:41
    Krížna prihrávka od Krasnoslobodceva nenašla Žajlauova pripraveného a jeho strelu dokázal Thomas vyraziť. Chcelo to rýchlejšiu reakciu.

12:15
    Nielson zachytil nepresnú prihrávku a puk poslal až za bránku Ivanova.

11:44
    Zblízka zakončil súhru Kazachov Nikolaj Antropov, ale Thomas dokázal puk vytesniť betónom.

11:05
    Kazachstan si zahraje ďalšiu, už tretiu presilovku v priebehu prvej tretiny. Puškarjov bol pri súboji v strednom pásme faulovaný Abdelkaderom, ktorý dostáva 2 minúty za faul kolenom.

10:26
    Hráči USA si určite vydýchli a už hrajú v plnom počte, keďže Niele je späť na ľade.

10:10
    Veľká príležitosť na otvorenie skóre! Spoza bránky dostal prišla prihrávka na kruh, kde bol pripravený Starčenko, ale jeho tvrdá strela skončila len na brvne.

09:30
    Až teraz dokázali Kazaši rozostaviť v útočnom pásme svoj presilovkový vzorec.

08:48
    Američania sa zatiaľ veľmi dobre bránia a puk držia mimo svojho obranného pásma.

08:26
    A bude sa po druhýkrát v tomto zápase vylučovať. Na trestnú lavicu odchádza americký hokejista Miele na 2 minúty za hákovanie.

07:53
    Najprv robila pred Ivanovom vietor prvá formácia USA a potom z protiútoku Starčenko na druhej strane minul bránku Thomasa.

07:06
    Justin Abdelkader vybojoval pre Ameriku vhadzovanie v útočnom pásme, keď jeho strela bola zrazená na ochrannú sieť.

06:30
    Po úspešnom buly prišla strela Semjonova od modrej, ktorú strážca americkej bránky vyrazil do rohu.

05:51
    Hráči v bielo-modrých dresoch opäť ohrozili Thomasa, konkrétne Krasnoslobodcev strelou spoza obrancu a bude sa vhadzovať.

05:03
    Na druhej strane Petry preveril od modrej svojim nahodením Ivanova, ale ten nemal so zákrokom žiadny problém.

04:29
    Veterán Thomas vyrazil Savčenkov pokus od modrej do rohu klziska, USA sa musí brániť.

03:31
    Kazachstan hrá aj po skončení presilovky aktívne a Ivanov ešte nemal doposiaľ ostrý zákrok.

02:57
    USA hrá po príchode Nielsona v plnom počte.

02:14
    Teraz sa na pravej strane dostal k strele Starčenko, ale jeden z brániacich hráčov USA ju zblokoval.

01:40
    Americký brankár si poradil s nepríjemnými strelami Gavrilina a Krasnoslobodceva a jeho spoluhráča nakoniec dostali puk von z obranného pásma.

00:57
    Je tu prvé vylúčenie. Američan Nielson dostáva 2 minúty za podrazenie a Kazachstan získava presilovú hru.

00:35
    Kazaši sa dostali po úvodnom buly do prvej akcie, Thomas vychytal strelu Antropova.

00:01

Oba tímy sú už nastúpené na ľadovej ploche a úvodné buly tohto stretnutia je na spadnutie.

USA: Thomas (Leggio) – Jones, Dekeyser, Gardiner, Murphy, Petry, McCabe, Donovan – Johnson, Nelson, Smith – Gaudreau, Miele, Abdelkader – J. Hayes, Trocheck, Mueller – K. Hayes, Stapleton, Shore – Wingels

Kazachstan: Ivanov (Jeremejev) – Dallman, Blochin, Semjonov, Lakiza, Savčenko, Litvinenko, Vasilčenko, Kazancev – Žaljauov, Starčenko, Antropov – Upper, Puškarjov, Romanov – Polišuk, Gavrilin, Krasnoslobodcev – Panšin, Spiridonov, Rymarev

Rozhodca: Nord (SWE), Sidorenko (BLR) – Fluri (SUI), Lederer (CZE).

Príjemné popoludnie všetkým fanúšikom ľadového hokeja. V Minsk Aréne je dnes od 15:45 naplánované úvodné buly stretnutia medzi mužstvami USA a Kazachstanu. Onlajny pri tom nesmú chýbať, prenosom vás bude sprevádzať Martin Platko.

USA

Mladý výber trénera Petra Lavioletta získal z doterajších štyroch zápasov 6 bodov za 2 víťazstvá a v tabuľke skupiny B im patrí 3.miesto. V úvodnom zápase majstrovstiev Američania zvíťazili nad domácim výberom Bieloruska vysoko 6:1. Potom prišlo tesné víťazstvo proti Švajčiarom a to 3:2. V treťom stretnutí v skupine B USA nestačili na suverénnych Rusov a prehrali 1:6. No a vo štvrtom zápase amerického tému v skupine sa zrodila včera prekvapujúca prehra s Lotyšskom po prestrelke 5:6. Najproduktívnejším hráčom USA je na turnaji doposiaľ útočník Tampa Bay Lighting Tyler Johnson, ktorý nazbieral 5 kanadských bodov za 2 góly a 3 asistencie.

KAZACHSTAN

Výber Kazachstanu vedie na tomto šampionáte fínsky kouč Ari-Pekka Selin a zatiaľ nemá dôvod na radosť. Jeho tím má na svojom konte po štyroch zápasoch len 1 bod a tak mu patrí posledné 8.miesto v tabuľke skupiny B. V prvom zápase turnaja v Minsku prehrali Kazachovia s Nemeckom 1:2 po samostatných nájazdoch. Následne nestačili na domáci výber Bieloruska, ktorému podľahli 1:4. Tretí zápas Kazachstanu v skupine B priniesol divokú prestrelku, ale opäť nie víťazstvo, keďže Lotyšom podľahli 4:5. V doposiaľ poslednom, štvrtom zápase skupiny Kazachstan podľa očakávania nedokázal vzdorovať Rusom a prehral 2:7. Najproduktívnejším hráčom tímu je útočník tímu KHL HC Barys Astana Nikolaj Antropov, ktorý nazbieral 4 kanadské body za 1 gól a 3 asistencie.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:45.

Martin Platko

Góly a asistencie: 19. Smith, 24. Jones (Smith), 36. Donovan (Gaudreau), 62. Jones (Gaudreau, Murphy) – 15. Starčenko (Upper, Dallman), 22. Romanov (Kazancev), 54. Starčenko (Antropov)

Rozhodca: Nord (SWE), Sidorenko (BLR) – Fluri (SUI), Lederer (CZE)