Nemecko U18 – Dánsko U18 3:2 (kon.) | USA U18 – SR 18 6:2 (kon.) | Česko U18 – Rusko U18 3:2 (po pr.)
Švédsko U18 – Fínsko U18 10:0 (kon.) | Kanada U18 – Švajčiarsko U18 3:2 (kon.)
Švédsko U18
10:0 (3:0, 2:0, 5:0)
Fínsko U18
cz Štvrtok 24.04.2014, 16:00 • Kisapusto, Lappeenranta • Majstrovstvá sveta U18

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Zdravím všechny fanoušky mládežnického hokeje! MS hráčů do 18 let dopělo do vyřazovacích bojů a hned ve čtvrtfinále tu máme severské derby! Postaví se proti sobě tedy týmy Švédska a Finska.

Švédsko

Švédsko se ve své skupině "A" umístilo na druhém místě, hned za Kanadou. Na své konto si připsali 8 bodů za 2 výhry, jednu výhru v prodloužení a také jednu prohru. V tomto utkání budou mírní favorité.

Nejproduktivnějším hráčem se stal s 11 body (4+7) William Nylander.

Finsko

Finsko se ve skupině "B" umístilo na třetím místě za USA a Českou republikou. Na kontě měli po po čtyřech zápasech 7 bodů za dvě výhry, prohru v prodloužení a klasickou prohru. Do tohoto utkání vstoupí jako mírní outsideři.

Nejproduktivnějším hráčem se stal se 6 body (2+4) Juho Lammikko.

Švédsko U18: Söderström – Lagesson, Englund, Mattsson, Pettersson, Forsling, Andersson – Franzen, Kempe, Karlsson – Holmström, Nylander, Lindblom – Ehn, Ottosson, Elgestal – Rosdahl, Muzito Bagenda, Forsbacka Karlsson – Tornqvist. Trenér: Anders Eriksen.

Finsko U18: Kahkonen – Niku, Keskitalo "A", Parikka, Moberg, Tuulola, Rouhiainen – Honkanen "C", Rantanen "A", Lammikko – Aho, Hopponen, Kalapudas – Kapanen, Saarela, Kiviranta – A. Makinen, Kauppinen, M. Makinen – Lamsa. Trenér: Rauli Urama.

Rozhodčí: Miller (USA), Nicholson (CAN) – Lhotský (CZE), Yamaguchi (JPN).

Uvidíme, do jaké míry očekávané severské derby zaplní arénu v Lappeenrantě. Jak nám potvrdili zástupci obou týmů, prestižnější zápas pro ně na turnaji nemohl nastat.

Své zastoupení v duelu bude mít i český hokej, jedním z čárových rozhodčích bude Miroslav Lhotský.

Oba týmy na ledě, za chvíli začínáme.

00:01

00:27
    Švédové začali náporem, Kempe se ovšem s pukem dostal až do středního pásma a je pískán ofsajd.

00:52
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Tak to je skvělý začátek Tre Kronor. Finská obrana nedokázala vyhodit kotouč z vlastního pásma a WILLIAM NYLANDER následně měl volnou palebnou pozici v mezikruží, kterou ranou k pravé tyči využívá. Bez asistence.

01:52
    Mohlo být vyrovnáno. Kauppinen si pokryl odražený kotouč v útočném pásmu tělem a z otočky pálil po ledě ke vzdálenější tyči. Söderström vykopl špičkou betonu.

02:38
    Finové připravili střeleckou pozici pro Parikku, jeho švih do horní části branky kryje Söderström.

03:40
    Finové jsou po inkasované brance aktivnější, mají ale problémy v rozehrávce ve vlastním pásmu.

05:22
    Antti Kaupinen (FIN) vyloučen za nedovolené bránění, Švédové si zahrají přesilovku.

05:59
    Finové se zatím brání dobře, nepouští Švédy do pásma.

06:42
    Další vyhození. Kahkonen zatím nemusel vážněji zasahovat.

07:22
    Finové v plném počtu.

07:36
    Domácí tým přesto inkasuje, už ve hře pět na pět. Byla to podobná situace jako u první branky, opět nedůsledné přebrání hráčů a KIM ROSDAHL skóruje z mezikruží švihem nad vyrážečku brankáře. Asistence: Henrik Tornqvist a Jakob Forsbacka Karlsson.

08:43
    Lammikko hledal před brankou volného Honkanena, nepřihrál ale přesně.

10:11
    Kalapudas alespoň na chvíli potěšil zaražené publikum, když v útočném pásmu čistým hitem sundal jednoho ze švédských beků. Hrají ale Švédové.

10:43
    S finským týmem to vypadá zle nedobře. WILLIAM LAGESSON napřáhl na modré a nenápadná střela prošla Kahkonenovi až do sítě. Asistence: Christoffer Ehn a Kevin Elgestal.

11:32
    Rozhodčí budou po poradě vylučovat. Forsbacka Karlsson (SWE) si odsedí dvě minuty za zdržování hry.

12:14
    Do slibné možnosti se dral Honkanen, švédští obránci mu kotouč na poslední chvíli odpálili.

12:46
    Rantanenovu dělovku vyráží ramenem Söderström.

13:12
    Finové to zkouší rychlými vpády do švédské čtveřice a Söderström má nyní v oslabení hodně práce.

13:32
    Švédsko v plném počtu.

15:01
    Nyní se hra uklidnila, Švédové už nenapadají tak aktivně a čekají, co vymyslí soupeř.

16:07
    Rantanen se před švédskou brankou marně snažil dostat ke kotouči.

17:06
    Švédsko zatím dominuje i fyzicky. Unikajícího Saarelu lehce odstavil od kotouče obránce Englund.

18:20
    Do finského brankáře při forčekingu k nelibosti domácího publika zajel ostřeji Rosdahl. Pokračuje se ve hře.

18:57
    Finsko v tlaku, jenže Kapanen mizerně přihrál a ze slibné pozice není nic.

19:12
    Na konci třetiny fauluje Parikka (FIN) – 2 minuty za vražení na hrazení.

19:43
    Finsko vyváží puk z vlastního pásma.

20:00

Švédsko bylo před zápasem pasováno do role favorita, ovšem takto jednoznačný výsledek po dvaceti minutách asi nikdo nečekal. Domácí inkasovali tři góly během úvodních jedenácti minut a přestože měli své šance, prosadit se na rozdíl od soupeře nedokázali. Další třetina začne přibližně v 17:48.

20:01

20:54
    Švédové využívají přesilovku a chvíli po přestávce odskakují už na čtyřgólový rozdíl. WILLIAM LAGESSON se dostal k odraženému puku, poslal jej na branku a ten propadl až do sítě, možná byl ještě tečován některým z finských hráčů. Bez asistence.

22:16
    Ve vzduchu začíná viset nepříjemný debakl domácího týmu. Ehn našel volného MARCUSE PETTERSSONA před brankou, a ten nezaváhal. Finská defenziva nepracuje dobře. Asistence: Axel Ottosson.

22:16
    Finsko střídá brankáře, místo Kahkonena nastupuje Voutilainen.

24:18
    Rantanen vypíchl švédskou rozehrávku a řítil se do brejku. Stáhl si puk kolem clonícího obránce, ale namířil jen do středu branky.

25:28
    Kalapudas s Hopponenem se nejprve srazili před vlastní střídačkou, poté ale ujeli do přečíslení a byli blízko brance. Puk poskakoval v brankovišti za ležícím Söderströmem, ani jeden z finských útočníků se však nedostal k dorážce.

26:16
    Šance pro Finy. Forsling (SWE) vyloučen za držení.

27:26
    Honkanen s Rantanenem málem zlomili neprůstřelnost Söderströma, prvně jmenovaný ale nezvládl dorážku a poslal puk jen do betonu ležícího brankáře.

27:41
    Kapanenův příklep chytá jistý Söderström.

27:51
    Aho dorážel za rozhozeného brankáře, trefil brankovou konstrukci.

28:16
    Švédsko je kompletní.

29:38
    Zápas postrádá náboj. I hala je dnes překvapivě poloprázdná a tribuny dle očekávání vzhledem ke skóre mlčí.

30:30
    No, teď náboj přinesl Kim Rosdahl, který se dostal za záda obrany a jel sám na Voutilainena. Finský brankář se mu vrhl pod nohy a vypíchl kotouč.

31:54
    Kalapudas málem z ostrého úhlu překvapil gólmana. Bekhend mířil pod břevno, ale Söderström si nakonec poradil.

33:03
    Elgestal z pravého křídla míjí branku.

34:05
    Kalapudas jako jeden z mála hráčů v modrém dresu je stále aktivní. Švédskou bránící pětici ale sám neměl nárok překonat.

34:37
    Potlesk pro finské barvy. Tuulola hezky vypálil od modré, Söderström předvedl efektní zásah lapačkou.

36:02
    Nelze říct, že by se Finové nesnažili. Jenže pět žlutých hráčů pohybujících se po ledě brání zatím téměř dokonale.

37:30
    Švédský Sebastian Aho (SWE) vyloučen za držení.

38:25
    Teď pro změnu ten finský Aho pálil nebezpečně z mezikruží, Söderström vyráží.

38:43
    Finové stáli v brankovišti déle, než by bylo zdrávo.

39:25
    Ani Tuulola dvěma příklepy po sobě, už trochu z frustrace, nedostal kotouč k Söderströmovi.

39:41
    Za vzájemnou potyčku vyloučeni Englund (SWE) – podražení a Lammikko (FIN) – nafilmovaný pád.

40:00

Co je Finům platné nasazení a častá střelba, když se nedokáží dostat před švédskou branku a znepříjemnit život vynikající obraně v čele s gólmanem Söderströmem. Naopak sami v úvodu třetiny dvakrát lacině inkasovali, a tak to vypadá, že se dnes s turnajem rozloučí. Další třetina začne přibližně v 17:39.

40:01

40:30
    Opatrný začátek poslední třetiny z obou stran.

41:43
    To už ale neplatí. I potřetí vstupují Švédové do třetiny vynikajícím způsobem. Z vrcholu kruhu se trefuje přesně RASMUS ANDERSSON. Asistence: Henrik Tornqvist.

43:01
    Finové touží před domácími diváky alespoň po čestném úspěchu.

44:40
    Jenže obrázek hry je stále stejný. Švédsko čeká na svou šanci sešikované v bloku a domácí na tento styl hry nedokáží najít recept.

45:43
    Finům nevychází zhola nic. První výlet Švédska do útočného pásma od šestého gólu končí dalším pukem ve Voutilainenově síti, poté co volný kotouč uklidil za záda brankáře KEVIN ELGESTAL. Bez asistence.

45:49
    To je neskutečné, co vše Švédové promění. WILLIAM NYLANDER se po buly vydal do útočného pásma osamocen po levém křídle, natlačil se před obránce a ze zdánlivě nemožného úhlu zavěsil bekhendem pod břevno. Bez asistence.

45:49
    Oddechový čas pro Finsko.

47:58
    Finové znovu bojují o čestný úspěch, jenže teď už se ani nedostávají do střeleckých pozic.

49:25
    Lindblom s Nylanderem řádně zavařili finské defenzivě, Voutilainen střelu i dorážku dokázal pokrýt.

51:32
    Parikka (FIN) vyloučen za krosček.

52:02
    Roztažený Voutilainen si poradil s Rosdahlovou kličkou.

52:22
    Další využitá přesilovka a těžko myslitelná desítka na kontě finského celku se nebezpečně blíží. AXEL HOLMSTRÖM lehce tečoval nahození od modré čáry a Voutilainen nestačil zasáhnout. Asistence: Oskar Lindblom a William Nylander.

53:45
    Andersson měl před sebou odkrytou branku a mohl být slavný, šanci ale zahodil.

54:25
    No a je to tady! Před zápasem se o tomhle výsledku jistě nezdálo ani těm největším optimistům pod vlivem. Střela AXELA HOLMSTRÖMA z levého kruhu překonává brankáře Voutilainena a je to skutečně již desátý puk ve finské síti. Asistence: William Nylander.

56:19
    Sebastian Aho (FIN) vyloučen za hákování.

56:25
    Voutilainen chytá nahození od modré čáry.

56:54
    Krásný Voutilainenův zákrok lapačkou proti Lagessonovi. Slabá naplást na finský smutek.

57:44
    Andersson teď gól dát vyloženě nechtěl. Sám před odkrytou brankou přihrával spoluhráči do beznadějné pozice.

58:19
    Finsko je v pěti.

59:02
    Závěr zápasu se nese ve znamení švédské exhibice. Finská pětice stojí na malém prostoru kolem své branky a čeká, co jejich soupeř vymyslí. Naprostá bezmoc domácích.

60:00

Takový debakl se skutečně nečekal. Zatímco střely na branku skončily poměrně vyrovnanou bilancí 32:24, na časomíře svítí pro Finsko děsivých 0:10. Finům nechybělo nasazení a bojovnost, jenže totálně selhali před oběma brankami, jak v zakončení, tak v obraně. Ve třetí třetině pak už probíhala jen totální rozborka v podání natěšených švédských útočníků.

Nejlepšími hráči zápasu jsou vyhlášeni Aleksi Saarela a Linus Söderström.

To je pro dnešní den z Lappeenranty vše. Díky za pozornost a těšte se na víkendové vyvrcholení šampionátu i s českou účastí! (18:16:34)

Lukáš Peroutka

Góly a asistencie: 1. Nylander, 8. Rosdahl (Tornqvist, Forsbacka Karlsson), 11. Lagesson (Ehn, Elgestal), 21. Lagesson, 23. Pettersson (Ehn, Ottosson), 42. Andersson (Tornqvist), 46. Elgestal, 46. Nylander, 53. Holmström (Lindblom, Nylander), 55. Holmström (Nylander)

Švédsko U18: Söderström – Lagesson, Englund, Aho, Pettersson, Forsling, Mattsson, Andersson – Franzen, Kempe, Karlsson – Holmström, Nylander, Lindblom – Ehn, Ottosson, Elgestal – Rosdahl, Muzito Bagenda, Forsbacka Karlsson – Tornqvist. Trenér: Anders Eriksen.
    Fínsko U18: Kahkonen (23. Voutilainen) – Niku, Keskitalo "A", Parikka, Moberg, Tuulola, Rouhiainen – Honkanen "C", Rantanen "A", Lammikko – Aho, Hopponen, Kalapudas – Kapanen, Saarela, Kiviranta – A. Makinen, Kauppinen, M. Makinen – Lamsa. Trenér: Rauli Urama.

Rozhodca: Miller (USA), Nicholson (CAN) – Lhotský (CZE), Yamaguchi (JPN)