Rusko – USA 3:8 (kon.) | Švajčiarsko – Česko 2:1 (kon.) | Fínsko – Slovensko 4:3 (kon.)
Kanada – Švédsko 2:3 (1:2 po s.n.)
Fínsko
4:3 (3:0, 0:2, 1:1)
Slovensko
Štvrtok 16.05.2013, 17:30 • Hartwall Areena • Majstrovstvá sveta

Všetky náležitosti máme za sebou, je teda priestor pre hymnu domácich miláčikov, ktorí sa po roku opäť dostali do najlepšej štvorice. Za zvukov Oi maamme sa lúčime, z Hartwall Areeny je to z týchto Majstrovstiev sveta všetko, pokračovať budeme záverečnými piatimi zápasmi zo Štokholmu – ešte dnes prvý z nich, v ktorom Fíni spoznajú svojho súpera. (19:45:11)

Keďže je to posledný zápas Slovenska, aj vyhlásenie troch najlepších hráčov šampionátu: brankár Rastislav Staňa, obranca Andrej Sekera a útočník Branko Radivojevič.

Najlepší hráči zápasu:
    Slovensko – útočník Tomáš Kopecký.
    Fínsko – dvojgólový útočník Petri Kontiola, ktorý si pripísal aj jednu asistenciu.

Po prvej tretine sa už Fíni videli v Štokholme, slovenská reprezentácia ale dokázala postupne vyrovnať a hra sa celkom otočila, ale napokon nám postup nebol dopriaty.

Strely na bránu v tretej tretine 6:13, celkovo 25:36.

V tretej tretine dokázal rýchlym gólom Surový vyrovnať, ale v 49. minúte opäť do vedenia poslal Fínov Aaltonen po peknej kombinácii prvého útoku. V obrovskej dráme si už Suomi svoje víťazstvo ustrážili a postupujú tak do semifinále.

60:00

59:52
    Sekera zachytil snahu Fínov o únik.

59:40
    Po vhadzovanie vyhodenie, ale sme späť.

59:23
    Fínske nahodenie na bránu tesne minulo jej priestor – zakázané uvoľnenie.

59:05
    Sme späť v pásme, Miklík posúva puk popri mantineli a čaká, či sa pred bránu niekto našteluje na jeho prihrávku.

58:46
    Jurčina znova zachytil puk v strednom pásme a presúva na ľavú stranu, kým hráči vykorčuľujú von.

58:30
    Fíni znova dostali puk von z pásma.

58:14
    Hagman smeroval do úniku, ale Sekera stihol puk zachytiť ešte pred ním.

57:48
    Na modrej Sekera a Šatan, v útoku okrem hráčov prvého aj Záborský. Zatiaľ držíme puk v pásme.

57:31
    Rastislav Staňa ostáva na striedačke.

57:31
    Oddychový čas pre Slovensko.

57:15
    Radivojevič bekhendom skúsil na bránu, puk zblokovaný vyletel, Bližňák ani Kopecký sa teda k teču či dorážke nedostali. Fíni priestor pred svojim brankárom snažia čo najviac prehustiť.

Dominika Haršáni Handzušová

Góly a asistencie: 2. Väänänen, 10. Kontiola (Pesonen, Aaltonen), 16. Kontiola (Aaltonen), 49. Aaltonen (Kontiola, Pesonen) – 26. Miklík (Mezei, Kukumberg), 33. Sekera (Mezei, Hudáček L.), 41. Surový (Radivojevič, Mezei)

Fínsko: A. Raanta – S. Lepistö, J. Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart – Aaltonen, Kontiola, Pesonen – Korpikoski, J. Koskiranta, Salminen – Pihlström, Granlund, Savinainen – Anttila, Hytönen, Hagman.
    Slovensko: Staňa – Mezei, A. Sekera, Vydarený, Jurčina, Sersen, V. Mihálik, Švarný – Radivojevič, T. Kopecký, Surový – Miklík, Kukumberg, T. Záborský – Šatan, Ölvecký, L. Hudáček – M. Daňo, Bližňák, Marcel Haščák – Bartek.

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Kaval (USA) – Blumel (CZE), Morrison (USA)