Slovinsko – Bielorusko 27:26 (kon.) | Austrálie – Alžírsko 15:39 (kon.) | Saudská Arábia – J. Kórea 24:22 (kon.)
Maďarsko – Španielsko 22:28 (kon.) | Poľsko – Srbsko 25:24 (kon.) | Chorvátsko – Egypt 24:20 (kon.)
Slovinsko
27:26 (12:17)
Bielorusko
cz Štvrtok 17.01.2013, 15:45 • Pabellón Príncipe Felipe, Zaragoza (kapacita 10 801). • Majstrovstvá sveta mužov

To je pro dnešek vše, já se s Vámi loučím a přeji ničím nerušený zbytek čtvrtečního dne. (27:26) (17:22:11)

Slovinci si tedy s největší pravděpodobností zajistili první místo ve skupině C a do osmifinále tedy budou vyhlížet přijatelného soupeře. Bělorusové, v případě vítězství v posledním utkání ve skupině nad Saudskou Arábií, také postoupí. Den D pro tým trenéra Žuka bude tedy sobota, konkrétně čas 15:45. (27:26)

Máme tady konec skvělého utkání, ve kterém nakonec po velké bitvě vítězí Slovinci. Ač po první půli prohrávali, dokázali se svěřenci trenéra Deniče dostat do utkání a zásluhou skvělého začátku ve druhém poločas, kdy vstřelili po sobě čtyři branky, zvítězili. Ukázala se především zkušenost a umění vítězit, které poté Slovinsko zúročilo v nervy drásajícím závěru. Bělorusku ovšem patří vyseknutá poklona za předvedenou hru. Zejména Sergej Rutěnka, který vstřelil devět branek, byl hnacím motorem mužstva. (27:26)

60
    Konec zápasu. (27:26) (27:26)

60
    Ztráta Babičeva a je tady konec! (27:26) (27:26)

60
    22 vteřin bez brankáře.. (27:26) (27:26)

60
    V oslabení, navíc bez klíčového hráče Rutěnky, jenž pyká dvě minuty, to budou mít svěřenci Vladimira Žuka těžké. (27:26) (27:26)

60
    Timeout pro Bělorusko. (27:26) (27:26)

60
    Sedmimetrový hod proměnil Dolenec! (27:26) (27:26)

30
    Gaber se dostal ke střele, ve které byl faulován Rutěnkou (BEL), jenž dostává dvě minuty. (26:26) (26:26)

59
    Slovinci dobývají branku Kotlinského... (26:26) (26:26)

58
    Pod své možnosti hrající Zorman střílí první branku v utkání a v pravý moment pro Slovince vyrovnává. Následně fauloval Rutěnka a Slovinci opět v útoku. (26:26) (26:26)

57
    Rutěnka skvěle nasměroval přihrávku na křídlo, kde se položil do střely Brouka a svou druhou v utkání strhává vedení na stranu Bělorusů. (25:26) (25:26)

56
    Rutěnka faulován Bundalem (SLO), který jde pykat na dvě minuty. Klíčový moment duelu a přesilovka pro Bělorusko. (25:25) (25:25)

56
    Ovšem do hry se opět vložil slovinská spojka, Jure Dolenec a dává svou pátou branku ve druhém poločase. (25:25) (25:25)

55
    Osmatřicetiletý brakář polského původu Kazimir Kotlinski drží svůj tým ve vedení, nyní vychytal Kavtičnika. (24:25) (24:25)

54
    Puchovski byl zblokován, nyní pevnou, slovinskou obranou. (24:25) (24:25)

54
    Faulován Dzianis Rutěnka, běloruský útok pokračuje. (24:25) (24:25)

53
    Pokračuje se ve hře. Slovinci ovšem předvedli lacinou ztrátu, Bělorusové jdou vstříc brance Skofa. (24:25) (24:25)

53
    Oddechový čas si pochopitelně bere Boris Denič, který ví, že jeho svěřenci měli zlomit odpor svého soupeře. (24:25) (24:25)

52
    Nejprve Kavitičnik trefil tyč, poté Brouka v úniku uplatnil pravidlo "nedáš, dostaneš". (24:25) (24:25)

51
    Slovinci viditelně zvýšili obrátky i v defenzívě, Bělorusové se nemohou prosadit ani ke střele. Nakonec trefuje Rutěnka tyč. (24:24) (24:24)

51
    Rutěnka ovšem skvěle kontruje ve vlastním oslabení a srovnává stav skvělého utkání. (24:24) (24:24)

50
    Skube unikl běloruské obraně a skóruje. (24:23) (24:23)

49
    Na dvě minuty putuje Šilovič (BEL), po jehož zákroku skvěle chytá Katlinski Gajičův úprk. (23:23) (23:23)

49
    Krásná přihrávka Dzianise Rutěnky na pivota, ze kterého vyrovnává druhou brankou v řadě Tsitov! (23:23) (23:23)

48
    Dohrání do křídla, které zkoušel Mackovšek, se nepovedlo a tak u míče Bělorusko. (23:22) (23:22)

48
    Nakonec Bělorusové po dlouhém dobývání skórují, kdy se z pivotu prosazuje střelou o zem Tsitov. (23:22) (23:22)

46
    Bělorusové nezvládli přechod do útoku, ve kterém jsou opět Slovinci. (23:21) (23:21)

45
    Skvělé uvolnění Gabera na pivotu, který udržel své tělo ve vzpřímené poloze a ještě k tomu přidal branku. (23:21) (23:21)

45
    Slovinci načínají útok.. (22:21) (22:21)

45
    Střela Nikolenkova míří vysoko nad branku Skofa. (22:21) (22:21)

44
    Střelec druhého poločasu, to je Jure Dolenec, který strhává vedení na slovinskou stranu! (22:21) (22:21)

43
    Mackovšek se výskoku dopustil prorážení a tak útok Slovinců končí. (21:21) (21:21)

43
    V brance Bělorusů došlo ke změně, v brance je zkušený gólman Kotlinski. (21:21) (21:21)

42
    A máme vyrovnáno! Luka Zvizej smazal po kombinaci, tentokrát na levé křídlo, poločasový pětibrankový náskok! (21:21) (21:21)

41
    Nejprve napřáhl k úspěšné trefě Dzianis Rutěnka, bratr právě pykající spojky. Na druhé straně kontroval Dolenec. (20:21) (20:21)

40
    Slovinci skvěle sehráli svou klasickou souhru směřovanou na Gajiče, který se z pravého křídla opět nemýlí. (19:20) (19:20)

40
    Rutěnka (BEL) dohrál souboj a trefil soupeře do obličeje, za to také dostává dvě minuty. (18:20) (18:20)

39
    Rutěnka na sebe stáhl dva hráče a poté nadýchanou přihrávkou uvolnil na pivotu Babičeva, který trefil naprosto přesně. (18:20) (18:20)

39
    Miha Zvizej se po ubráněném útoku Bělorusů dostal ke střele z hranice brankoviště a nemýlil se. (18:19) (18:19)

38
    Zorman neúspěšnou přihrávkou na pivota neuvolnil Gabera. Bělorusové mohou navýšit náskok na tři branky. (17:19) (17:19)

37
    Rutěnka si zkušeně našel místo a obstřelem zvyšuje. (17:19) (17:19)

36
    Dolenec napodobil svého protějška na stejné pozici a opět je to o branku. (17:18) (17:18)

36
    Babičev v pravý čas pro svůj celek, z levé spojky vyslal dělovou ránu, kterou Skof nedokázal zastavit. (16:18) (16:18)

35
    Charapenka skvěle vychytal samostatný únik Gabera! Předvedl skvělý reflex a vykopl míč! (16:17) (16:17)

34
    Šilovič trefuje střelou z pravé spojky hruď Skofa. (16:17) (16:17)

34
    Pochopitelný oddechový čas pro běloruský tým. Pětibrankový rozdíl je rázem pryč. (16:17) (16:17)

34
    Rutěnka neudržel špatnou přihrávku Nikolenkova, kterou využil Mackovšek k úniku a ten zakončil zkušeně, kdy po naznačení střely vypálil mimo dosah Charapenky! (16:17) (16:17)

33
    Pětibrankový Bělorusů vzal za své a Slovinci jsou nyní, tak říkajíc, na koni. (15:17) (15:17)

33
    A pozor! Slovinci jsou polití živou vodou. Dolenec našel v úniku Gajiče, který po brance ze sedmičky střílí další branku poté, co si naběhl z pravého křídla. (15:17) (15:17)

32
    Dragan Gajič se prosazuje ze sedmimetrového hodu střelou od země. (14:17) (14:17)

32
    Bělorusové v oslabení se pokusili o branku, když podstřelem trefil Skofa Nikolenkov. (13:17) (13:17)

31
    Dolenec si naskočil z pravé spojky a jeho dělovku zastavila až síť. (13:17) (13:17)

31
    Začíná se v pěti na obou stranách. (12:17) (12:17)

31
    Začal druhý poločas. (12:17) (12:17)

Hráči se staví na palubovku, za chvíli vypukne druhý poločas. (12:17)

První poločas končí dílčím překvapením, protože kdo by čekal vedení o pět branek země bývalého Sovětského svazu. Ale vedení je to zasloužené, protože Slovincům chybí pohyb a jiskra. Jejich nátlak na obranu Bělorusů je minimální. Obrana soupeře v čele , s dnes skvělým brankářem Charapenkou, opravdu zavřela své dveře a pokud chtějí Jihoslované utkání otočit, budou muset zcela změnit svůj styl hry. Naopak Bělorusové se drží svého plánu, k čemuž lví měrou dopomáhají Rutěnka s Nikolenkovem. Východoslované mají nakročeno k malé senzaci, budou se z ní radovat na konci utkání? (12:17)

30
    První poločas skončil. (12:17) (12:17)

30
    Zormanova rána ovšem končí na břevně. (12:17) (12:17)

30
    Následuje přímá střela Slovinců... (12:17) (12:17)

30
    Čtyři vteřiny před koncem se síly na palubovce srovnají. Niažura (BEL) doslova sundal Dolence a jde pykat. (12:17) (12:17)

30
    Nikolenkov využívá přesilovou hru a dává svému týmu pětibrankový náskok. (12:17) (12:17)

29
    Sergej Rutěnka byl zasažen do tváře, za což jde pykat Dolenec (SLO) na dvě minuty. Pískat se však mělo spíše prorážení běloruské spojky. (12:16) (12:16)

28
    Dragan Gajič snižuje po notorické kombinaci směřované na "jeho" pravé křídlo. (12:16) (12:16)

28
    Nikolenkov ovšem záhy kontruje další trefou ze spojky. (11:16) (11:16)

27
    Slovinci konečně užili momentu překvapení, kdy se z pravé spojky rozběhl Skobe a střelou do šibenice snižuje. (11:15) (11:15)

26
    A další sedmimetrový hod. Rutěnka prostrčil na Šiloviče, který byl faulován ve výskoku. Nejlepší střelec svého celku na turnaji poté překonal Prosta, jenž na sedmičku nahradil Skofa. (10:15) (10:15)

24
    Tsitov byl faulován Dolencem a sedmimetrový hod záhy proměnil barcelonský šutér Sergej Rutěnka. (10:14) (10:14)

24
    Nejprve svou šanci neproměnil Rutěnka, který poté nešel do obrany, čehož využilo ke své třetí brance pravé křídlo Gajič. (10:13) (10:13)

23
    Šilovič byl opět nalezen Rutěnkou na levé spojce a svým spoluhráčům drží čtyřbrankový náskok. (9:13) (9:13)

23
    Vid Kavtičnik se i přesto uvolnil a ranou z deseti metrů se trefuje. (8:12) (8:12)

22
    Šilovič se krásně uvolnil na levé spojce a střílí branku, navíc byl faulován Bezjakem (SLO), který dostává za faul dvě minuty. (8:12) (8:12)

21
    Nyní Skube vyvrátil mé tvrzení a po uvolnění střílí branku. (8:11) (8:11)

21
    Slovinci nemohou prostoupit pevně držící obranu Bělorusů. (7:11) (7:11)

20
    Sergej Rutěnka hezky našel zcela volného Tsitova, který trefuje. (7:11) (7:11)

20
    Dobelšek byl nalezen při klasické přehrávce na levé křídlo a nemýlil se. (7:10) (7:10)

19
    Nikolenkov se rozhodl pro podstřel, který mu vyšel a zvyšuje v oslabení náskok. (6:10) (6:10)

17
    Užuž to vypadalo na krásnou branku, jenže Miha Zvizej při doklepnutí do prázdné branky vkročil do brankoviště! Opravdu pohledná akce Jihoslovanů! (6:9) (6:9)

17
    Tsitov (BEL) dohrál souboj s Kavtičnikem a po zásluze dostává dvě minuty. Přesilovka pro Slovince. (6:9) (6:9)

17
    Tsitov se krásně uvolnil a sám před Skofem nezaváhal. (6:9) (6:9)

16
    Kavitčnik ale při druhém pokusu již úspěšný. (6:8) (6:8)

15
    Skof po dlouhé úspěšný, což zopakoval i jeho protějšek proti střele Kavtičnika. (5:8) (5:8)

15
    Gaber si udělal prostor na pivotu a střelou v pádu snížil. (5:8) (5:8)

14
    Sergej Rutěnka střílí svou pátou a celkově osmou branku svého celku. Střelou o zem nedal Skofovi šanci. (4:8) (4:8)

14
    Kavtičnik pálil pouze do Charapenky. (4:7) (4:7)

13
    Jenže záhy zvyšuje ranou z deseti metrů kdo jiný než Sergej Rutěnka. (4:7) (4:7)

13
    Slovinci dohrávají své útoky do křídla, ze kterého skóruje Luka Zvizej. (4:6) (4:6)

12
    Slovinci pokračují útokem.. (3:6) (3:6)

12
    To donutilo trenéra Deniče vzít si oddechový čas. (3:6) (3:6)

12
    Po prorážení Slovinců se do úniku dostal Nikolenkov, který na nic nečekal a prošel mezi obránci jako nůž máslem a zvyšuje. (3:6) (3:6)

11
    Sergej Rutěnka je obdobou Filipa Jíchy pro běloruskou reprezentaci. Po krásné individuální akci zvyšuje pěknou technickou střelou. (3:5) (3:5)

10
    Niažura fauluje Gabera ve výskoku a dostává první žlutou kartu pro Bělorusko. (3:4) (3:4)

9
    Babičev se na pivotu protlačil k zakončení a střelou od země střílí branku a otáčí skóre. (3:4) (3:4)

9
    Sergej Rutěnka trefuje a vyrovnává. (3:3) (3:3)

8
    Rutěnka faulován ve výskoku Dolencem a dosává žlutou kartu. (3:2) (3:2)

8
    Ani Slovinci neuspěli, Gaber zahrál nohou a míč je opět v rukou Bělorusů. (3:2) (3:2)

7
    Skof si poradil s podstřelem Čistabajeva. (3:2) (3:2)

6
    Slovinci nejprve ubránili útok svého soupeře a poté Gaber, ač se štěstím, střelou z pivota dává vedoucí branku. (3:2) (3:2)

6
    Miha Zvizej trefuje břevno. (2:2) (2:2)

5
    Sergej Rutěnka trefuje sedmimetrový hod přímo do černého. (2:2) (2:2)

4
    Z protiútoku ovšem skóruje po identické situaci jako při první brance Gajič. Toho našel krásnou přihrávkou Dolenec. (1:2) (1:2)

4
    Gaber nyní tvrdě fauloval Nikolenkova. Bělorusové budou pokračovat v útoku.. (1:1) (1:1)

3
    Sergej Rutěnka střelou nad hlavami bránících trefuje pouze brankáře Prosta. (1:1) (1:1)

2
    Nejprve trefuje pod blokem těl první branku svého týmu Nikolenkov, kteroého ovšem napodobil na křídle Slovinec Gajič. (1:1) (1:1)

1
    Bělorusové nemohou najít příliš prostoru ke střele, nyní však po střele Nikolenkova žlutě napomínán Gajič. (0:0) (0:0)

1
    Bělorusové začínají útok.. (0:0) (0:0)

1
    Utkání právě začalo. (0:0) (0:0)

Zazněly hymny obou zemí a hráči se postupně staví na palubovku, utkání za chvíli začne. (0:0)

Slovinsko: Prost, Skov - Bilbija, Dobelšek, Kavtičnik, Bezjak, Dolenec, Skube, Bundalo, M. Zvizej, L. Zvizej, Gaber, Zorman, Marguc, Mackovšek, Gajič.
    Trenér: Boris Denič.

Bělorusko: Kotlinski, Charapenka - Brouka, Kazaněvski, Babičev, Kamišjuk, Puchovski, Kňazev, S. Rutěnka, D. Rutěnka, Nikulenkov, Šilovič, Niazura, Čistabajev, Šumak, Baranov, Tsitov. Trenér: Vladimir Žuk.

(0:0)

BĚLORUSKO

Asi nejméně známy celek zažívá na Mistrovství světa teprve svou druhou účast ve své dvacetileté samostatné historii. Ale od prvního objevu Bělorusů na MS uběhla už pěkná řádka let, naposledy se podívali v roce 1995 na Island, kde vybojovali deváté místo. Nyní je toto umístění také velmi reálná věc, Bělorusové prohráli s Poláky o pouhopouhé dvě branky a ani proti Srbům se nenechali zahanbit. Poté v klíčovém duelu proti týmu Jižní Korey uspěli, 26:20. Nejlepším hráčem v tomto utkání byl vyhlášen Dzianis Rutenka, méně slavný z obou bratří (pozn. red. bratr Sergej Rutenkaú, řekl o soupeři: "Na tohle utkání jsme se velmi pečlivě připravovali, protože to byl pro nás klíčový duel. Nečekali jsme tak skvělou úroveň jihokorejské házené. Tímto bych chtěl soupeři vyseknout poklonu," vážil si cenného vítězství běloruský šutér. Nyní před Bělorusy stojí Slovinci, potrápí je svěřenci trenéra Žuka stejně jako Poláky? (0:0)

SLOVINSKO

Svěřenci trenéra Borise Deniče, jak již bylo zmíněno, prozatím procházejí turnajem s lehkostí a postup mezi nejlepších šestnáct je hotovou věcí. Po povinných vítězstvích se Saudskou Arábií a Jižní Koreou přišel klíčový duel s favorizovaným Polskem, které Slovinci, v nervy drásajícím závěru utkání, zvládli a zvítězili 25:24. K vítězství přispěl lví měrou brankář Primož Prost: "Začínali jsme druhý poločas s tříbrankovým mankem, což bylo nepříjemné. Avšak změnili jsme styl defenzívy a udělali šňůru šesti branek v řadě. Poté šla naše hra nahoru, a tu jsme si udrželi až do konce utkání,"´pochvaloval si slovinský gólman. Nyní před slovinským výběrem stojí papírově slabší, o to však více postupem motivované, Bělorusko. Prodlouží Deničovi svěřenci vítěznou sérii? (0:0)

Vítám Vás u onlajn přenosu utkání Mistrovství světa v házené skupiny C. V dnešním utkání se proti sobě postaví dva slovanští soupeři. Zástupce Jihoslovanů, tedy Slovinsko, má postup mezi nejlepších šestnáct zajištěno. Slovinci si klid postupu zajistili nejrychlejším možným způsobem. Východoslované budou bojovat o jistotu postupu, kterou jim zajistí vítězství, což bude pro svěřence Vladimira Žuka velmi zatěžkávací zkouška. Podaří se jim to? (0:0)

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.

Dominik Tobola

Bielorusko: Kotlinski, Charapenka - Brouka, Kazaněvski, Babičev, Kamišjuk, Puchovski, Kňazev, S. Rutěnka, D. Rutěnka, Nikulenkov, Šilovič, Niazura, Čistabajev, Šumak, Baranov, Tsitov. Trenér: Vladimir Žuk.

Rozhodca: Bogdan Stark, Romeo Stefan.