Lotyšsko U18 – Fínsko U20 1:5 (kon.) | Nemecko U20 – Kanada U20 3:9 (kon.) | Česko U20 – Švédsko U20 1:4 (kon.)
Slovensko U20 – Rusko U20 2:3 (po pr.)
Lotyšsko U18
1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Fínsko U20
Streda 26.12.2012, 08:30Majstrovstvá sveta do 20 rokov

Máme za sebou úvodné stretnutie tohtoročných majstrovstiev sveta do 20 rokov. Fínsky tím, ako favorit, si svoju úlohu splnil s prehľadom a zaslúžene vyhral dnešné stretnutie v pomere 5:1. Za najlepších hráčov boli vyhlásený Kuzmenkovs a z tímu Fínsky strelec dvoch gólov Aaltonen, ktorý však stretnutie pre zranenie nedohral. Ja Vám ďakujem za pozornosť a teším sa pri ďaľších live prenosoch na onlajnoch. Prajem pekný zvyšok dňa. (10:53:00)

60:00

59:35
    Pár sekúnd pred koncom, sa snažil v skrumáži pred Merzikinsom doraziť puk Barkov, ale to sa mu nepodarilo. Vhadzovať sa bude v obrannom pásme Lotyšska.

59:05
    Začala sa posledná minúta stretnutia.

58:28
    Pekná akcia tretieho fínskeho útoku, na konci ktorej bol Teravainen, ale Merzikins bol úspešnejší.

57:40
    Tempo hry nám upadlo, zdá sa, ako by oba tímy čakali na záverečnú sirénu.

56:40
    Na ľade opäť prvý fínsky útok.

56:20
    Ojedinelý útok lotyšského tímu zastavený postavením mimo hry.

55:30
    Každý fínsky útok hrozí, že puk skončí v lotyšskej siete. Hráči pobaltskej krajiny môže ďakovať Merzikinsovi, za to, že zatiaľ dostali "iba" 5 gólov.

56:27
    Lotyšsko hrá s piatimi hráčmi.

56:00
    Ristolainen nahodil puk od modrej čiary, jeho spoluhráči ho ale nedokázali dopraviť za chrbát Merzikinsa.

53:20
    Šikovná strela zápästím od modrej čiary z hokejky Granlunda, ale nemierila na lotyšskú bránu.

52:30
    Granlund aj teraz úspešný na buly.

52:26
    Nasledovať bude vylúčenie Jevpalovsa a teda presilová hra Fínov, ktorú hrajú v dnešnom zápase naozaj dobre, najmä ich prvý útok vedený Granlundom.

51:40
    Fínsko hrá s plným počtom hráčov, ich súper si v tejto presilovej hre nevytvoril ani jednu šancu, ba čo viac, ani sa nedokázal usadiť v ich tretine.

50:36
    Ďalšia nepresnosť na lotyšskej strane, tento krát sa previnili hráči pobaltskej krajiny zakázaným uvoľnením.

50:10
    Na začiatku sa Fíni oslobodili, ich súper tak bude musieť založiť nový útok.

49:46
    Pekná individuálna akcia Kurmisa, toho musel nedovoleným zákrokom zastaviť Riikola. A tak bude svedkami ďalšej presilovej hry Lotyšov.

49:04
    Nasleduje zakázané uvoľnenie, vhadzovať sa bude po ľavici Korpisala.

48:01
    Pri puku prvý útoku Fínov, ktorý hrá naozaj veľmi dobrý zápas a vytvára si šancu v takmer každom striedaní.

46:40
    Po dlhom čase vidíme na ľadovej ploche aj štvrtý útoku fínske reprezentácie. Aj ten dokázal zatlačiť svojho súpera do ich tretiny.

46:07
    Hneď po buly šikovná strela Teravainena, ale Merzikins si dokázal poradiť aj s touto strelou. V tretej tretine sme gól teda ešte nevideli.

46:03
    Po strelec fínskeho obrancu, ktorú Merzikins chytil nasleduje reklamná prestávka.

45:01
    Pekná snaha o prečíslenie, Armia sa pokúsil vysunúť Granlunda, no ten už nenašiel tretieho do partie Salomakiho. Stav tak zostáva nezmenený.

44:36
    Fíni v tradičnom kombinovaní v útočnom pásme, puk ale mieri mimo ihriska, vhadzovať sa bude po ľavici Merzikinsa.

43:49
    Lotyši už s piatimi hráčmi. Po dlhom čase tak vidíme hru s plným počtom hráčov.

43:30
    Nasleduje krátka presilová hra Fínov.

42:45
    Nepríjemne teraz spadol strelec dvoch fínskych gólov Aaltonen a s bolestivou grimasou odišiel na striedačku.

42:30
    Obom tímom sa vrátil jeden hráč, počet hráčov je po 4 na oboch stranách.

41:45
    Hneď po buly pekná strela Barkova, ale Merzikins chytá.

41:39
    V zápätí vylúčený aj Lotyš Andersen za hákovanie, hrať sa teda bude 3 na 3.

41:27
    Na úvod vylúčený Fín Joel Armia za vrazenie na mantinel.

40:30
    Začala sa tretina tretina hra bude pokračovať systémom 4 na 4.

40:01
    Začala tretia tretina.

Máme za sebou aj druhú tretinu. V nej sa nám sily na ľadovej ploche vyrovnali, no boli to práve Fíni ktorý dávali v tejto góly a konkrétne ich prvý útok. Zdá sa, že duel je pred treťou tretinou rozhodnutý, ale Lotyši sa určite ešte pokúsia s výsledkom niečo spraviť, aj keď to budú mať veľmi naozaj veľmi ťažké proti dobre organizovane hrajúcim Fínom.

40:00
    Druhá tretina skončila.

39:54
    V zápätí zbytočný faul Markusa Granlunda a pomer síl na ľadovej ploche sa nám tak vyrovná.

39:50
    Za hákovanie vylúčený Lipsbergs. Bude tak nasledovať presilová hra Fínov.

39:20
    Fínsko dalo gól! Hneď po vyhratom buly sa od modrej čiary oprel do puku RASMUS RISTOLAINEN a delovkou prepálil Mrerzlikinsa. Asistencia: Markus Granlund.

39:15
    Bude nasledovať vzájomné vylúčenie na oboch stranách a hra tak bude pokračovať 4 na 4.

39:10
    Začala sa posledná minúta druhej tretiny.

38:40
    Tí ale o puk veľmi rýchlo prišli a tak bude zakladať útok celok z Fínska.

38:01
    Šikovné napádanie Barkova ale teraz neslávilo úspech a tak v útočnom snažení Lotyšský hráči.

37:20
    Siksins sa snažil preniknúť do obrannej tretiny Fínov, ale bol zastavený postavením mimo hry.

36:30
    Salomaki teraz výborne napádal a robil tak zjavné problémy lotyšskej obrane.

35:50
    Fíni hrajú s plným počtom hráčom.

34:49
    Lotyši počas svojich presiloviek veľmi málo strieľajú na brankára Korpisala. Teraz to však zobral do svojich rúk Anderson, no jeho strela bola zblokovaná.

34:10
    Fíni vyhadzujú a ich súper tak musí začínať od svojho brankára.

33:43
    V zápätí bude nasledovať presilová hra Lotyšského tímu. Uvidíme, či sa im podarí skorigovať.

33:02
    Fínsko dalo gól! Nádherná presilovká akcia. Puk vybojoval Armia, prihral ho na druhú stranu, kde bol osamotený MARKUS GRANLUND a ten z prvej trafil hornú časť Merzlikinsovej brány. Asistencia: Joel Armia.

32:34
    Lehkonen to skúšal, ale Merzlikinsa neprekvapil, ten zatiaľ v druhej tretine zatiahol roletu a nepustil za svoj chrbát ani jednu strelu.

31:46
    Barkov na buly úspešný, ale Fínom sa túto presilovku nepodarilo využiť. Pokračuje sa tak v hre 5:4.

31:40
    Možnosť hrať krátku presilovú hru o dvoch hráčov pre Fínov, za sekanie odchádza na trestnú lavicu Anderson.

30:40
    Na ľade už prvý útoku Iínov vedený Granlundom.

30:37
    opäť to skúšal Ristolainen, ale tento krát išiel puk na ochrannú sieť.

30:07
    Šikovná strela od modrej z hokejky Ristolainena, ale končí iba na betónoch Merzlikinsa.

29:46
    Hannikainen si vypýtal faul, na trestnú lavicu odchádza Kuzmenkovs za držanie.

29:30
    Po nej úspešný na buly fínsky hráči, a kombinujú v útočnom pásme.

29:16
    Nasleduje reklamná prestávka.

29:01
    Jediné vážne nebezpečenstvo hrozí v tejto časti hry iba z hokejok prvého útoku, konkrétne z hokejky najlepšieho útočníka doterajšieho priebehu Joela Armiu.

28:30
    No, tak zdá sa, že Lotyšom v tejto tretine narástli krídla a už to nie je ten tým, čo sme videli prvú tretinu.

27:50
    Lotyš Anderson teraz šikovne potiahol po pravej strane, Korpisalo nevedel kde má puk, ten mu vypadol ale našťastie ho stihli jeho obrancovia odkryť do bezpečia.

26:50
    Teraz už hrajú s piatimi hráčmi.

25:30
    Fínsky hráči majú dokonale nacvičenú hru v oslabení, svojmu súperovi zatiaľ ani v jednej nedokázali vystreliť na bránku.

24:48
    V zápätí ten istý hráč je potrestaný 2 minútovým trestom za podrazenie.

24:30
    Armia sa teraz snažil prekvapiť obranu Lotyšska, ale v rozhodujúcej fáze nedákazal správne prihrať na hokejku Granlunda.

24:03
    Fíni v tejto oslabovej hre naozaj nevedeli ani kde im hlava stojí a ich súper si s nimi robil čo chcel, ale bez potrebného efektu. Hra je teraz prerušená. Vhadzovať sa bude po pravici Korpisala.

22:40
    Lotyši hrajú druhú presilovú hru omnoho lepšie ako tú prvú a zdá sa, že sa odhodlali niečo urobiť s výsledkom. Zatiaľ však iba kombinujú pre bránkou Korpisala.

22:03
    V zápätí však možnosť hrať presilovú hru pre Lotyšský výber. Za podrazenie na brankára odchádza na trestnú lavicu Salomaki.

21:02
    Fíni sa opäť pustili do svojho súpera bez rešpektu.

20:01
    Začala druhá tretina.

Máme za sebou prvú tretinu tohtoročných majstrovstiev sveta mladíkov do 20 rokov. Treba povedať, že Fíni dokonale plnia úlohu favorita a nenechávajú v tomto stretnutí nič na náhodu. Útoky Lotyšov by sme dokázali spočítať na jednej ruke a to je naozaj veľmi málo na to, aby v tomto stretnutí mohli dosiahnuť nejaký dobrý výsledok. Za pár minút začne druhá tretina.

20:00
    Prvá tretina skončila.

19:28
    Veľmi pekná individuálna akcia Joela Armiu, ale puk končí iba na ochrannej sieti.

19:01
    Začala sa posledná minúta v prvej tretine.

18:35
    Dnes to vyzerá, ako keby Fínsky hráči hrali celú prvú tretinu presilovú hru. Lotyšov v hre o dobrý výsledok drží brankár Merzlikins.

17:58
    Lotyši to skúšajú iba z diaľky. Nahodený puk od modrej čiary chytá Korpisalo.

15:27
    Fínsko dalo gól! A zvyšuje tak svoj náskok už na rozdiel dvoch gólov. Armia sa schoval za bránku súpera a odtiaľ pekne našiel pred ňou voľneho MIKA AALTONENA, preňho už nebol problém dostať puk do bránky Lotyšska. Asistencia: Joel Armia.

15:00
    Fíni v plnom počte a začínajú hrať svoju presilovú hru.

14:18
    Počet síl na ľadovej ploche sa nám vyrovnáva. Za nedovolené bránenie odchádza na trestnú lavicu Kolda.

13:40
    Fíni sa bez najmenších problémov bránia tejto presilovej hre a vyhadzujú puk až k brankárovi Merzlikinsovi.

12:55
    Strelec druhého fínskeho fólu však putuje na trestnú lavicu za krosček.

12:23
    Fínsko dalo gólo gól! A ujíma sa tak opäť vedenia. Strelu od modrej čiary šikovne tečoval MIKO AALTONEN a nedal tak šancu brankárovi Lotyšska aby si na puk čo i len siahol. Asistencia: Rasmus Ristolainen.

11:40
    Fíni veľmi dobre forčekujú a nepúšťajú svojho súpera čo i len za červenú čiaru.

10:02
    Stav tak máme vyrovnaný, ale priebeh stretnutia sa nám veľmi nezmenil, Fíni stále útočia, ale Lotyšská obrana funguje v dnešnom stretnutí naozaj dobre.

08:26
    Lotyšsko dalo gól! Tak to je neuveriteľné, hádam prvý útoku Lotyšov a puk končí vo Fínskej bráne, po obrovskej chybe v ich obrane keď si ho zatlačili sami za brankára Korpisala. Gól je pripísaný aktívnemu KARLISOVI OZOLINŠOVI. Bez asistencie.

07:15
    Lotyšsko sa ubránilo prvej oslabovej hre.

06:20
    Fíni bombardujú strelami svojho súpera, ale tých zatiaľ drží nad vodou brankár Merzlikins.

05:15
    Máme tu aj prvé vylúčenie stretnutia. Potrestaným je najmladší hráč Lotyšského výberu Bukarts za hákovanie.

03:40
    Fíni aj po strelení gólu neprestávajú so svojou aktivitou a hra stále prebieha v obrannom pásme Lotyšska.

01:54
    Fínsko dalo gól! Puk z obranného pásma potiahol ARTTURI LEHKONEN, počkal si v útočnom pásme na svojich spoluhráčov, no v zápätí keď to už nikto nečakal šikovne vystrelil na Merzlikinsa a ten puk pustil za svoj chrbát. Bez asistencie.

01:02
    Stretnutie sa začalo, na úvodnom buly bol úspešnejší tím Lotyšska, ale ich súper sa hneď usadil v útočnom pásme. Zatiaľ však bez akejkoľvek strely na bránu.

00:01
    Stretnutie práve začalo.

Ich súper z Lotyšska sa považuje spolu s Nemeckom za outsiderov turnaja. Na minuloročných Majstrovstvách sveta obsadili 9.miesto a tesne unikli zostupu do B.kategórie. V ich tíme nie sú ani zďaleka také zvučné mená, ale na druhej strane ich silnou stránkou môže byť dobrý kolektív a tak Fínom môže veľmi znepríjemniť ich spoločný duel. Spomeňme len pár mien, ktoré by mali ťahať Lotyšov k dobrému umiestneniu. Medzi najmladšieho hráča, podobne ako minulý rok, no určite skúsenejšieho môžme zaradiť Richarsa Bukartsa (stále iba 16 ročný), najväčšou oporou mal byť draftovaný Zemgus Girgensons, aktuálne hrajúci v AHL, no pre zranenie ho svoj zamestnávateľ neuvoľnil. Určite nás však čaká veľmi zaujímavý úvodný duel. Prajem príjemný športový zážitok.

V minulom roku Fínskym hráčom unikla medaila iba o vlások. Skončili na neslávnom štvrtom mieste. Tento rok s nabitým kádrom zvučných mien budú chcieť ísť určite na medailu a môžme ich považovať za takého čierneho koňa majstrovstiev. Za všetko hovoria vysoko draftované mená ako Olli Määttä, Ville Pokka, Joel Armia, Miikka Salomäki, ďalším do partie je mladší z bratskej dvojice Granlundovcov Markus, medzi ťahúňov mužstva môžme zaradiť aj Alexandra Barkov, veľmi mladého no talentované útočníka, ktorý hráva stabilne už druhú sezónu za Tampere a je najvyššie postaveným Európanom na nadchádzajúcom drafte.

Prajem pekný deň pri sledovaní prvého zápasu majstrovstiev sveta do 20 rokov v Ufe. Stretnú sa v ňom Lotyšsko a Fínsko. Favorit tohoto duelu je jasne daný a je ním severská krajina Fínsko.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie začína o 08:30.

Tomáš Fiala

Góly a asistencie: 9. Ozolinš - 2. Lehkonen, 13. Aaltonen (Ristolainen), 16. Aaltonen (Armia), 34. Granlund (Armia), 40. Ristolainen (Granlund)

Lotyšsko U18: Merzlikins (Punnenovs) - Siksna, Zvirbulis, Rosinskis, Lipsbergs K., Augstkalns, Skuratovs, Nimanis - Kuzmenkovs, Ozolinš, Jelisejevs - Bukats, Kulda, Jevpalovs - Sevcenko, Kurmis, Siksnis - Rancevs
    Fínsko U20: Korpisalo (Laurikainen) - Maatta, Ristolainen, Lindbohm, Pokka, Rikola, Vainio, Auvinen - Armia, Granlund, Salomaki - Barkov, Nykop, Lehkonen - Aaltonen, Jarvelainen, Teravainen - Hannikainen, Salminen, Lamberg - Leino

Rozhodca: Hodek (Česká republika), Sjoqvist (Švédsko) - Dussreault (Kanada), Stano (Slovensko)