USA – Bielorusko 5:3 (kon.) | Dánsko – Rusko 1:3 (kon.) | Francúzsko – Fínsko 1:7 (kon.)
Česko – Lotyšsko 3:1 (kon.)
Francúzsko
1:7 (0:1, 0:4, 1:2)
Fínsko
Štvrtok 10.05.2012, 19:15 • Hartwall Arena • Majstrovstvá sveta

Ďakujeme za pozornosť, z Helsiniek sa ozveme opäť zajtra, začíname zápasom Kazachstan - USA od 15:15, podvečer od 19:15 máme na programe trhák skupiny H - Fínsko - Kanada. (21:28:56)

Najlepší hráči zápasu.
    Francúzsko - obranca známy aj vo fínskych končinách, Yohann Auvitu. Fínsko - kapitán Mikko Koivu.

Hyvää Suomi! V tretej tretine znížil po peknej akcii Stéphane da Costu Anthony Guttig, Fíni ale "pre istotu" pridali dva góly v presilovkách, keď sa trafil tečom Jussi Jokinen a od modrej Juuso Hietanen.
    Strely na bránu v tretej tretine 9:7, celkovo 18:37.

60:00

59:40
    Hartwall aréna je na nohách a tlieska tak, že by človek nepočul vlastného slova.

59:33
    Ešte šanca, Joensuu zblízka nezakončil.

59:14
    Pesonen vysunul Granlunda, miláčik fínskych tribún ale čaká, kým bude mať jeho aj Immonena v pásme.

58:18
    Koivu hľadal z rohu Jokinena, ktorý ale medzi kruhmi nezachytil puk! Fíni prichádzajú o pásmo.

57:56
    Koivu sa nikam neponáhľa, jeho krídla museli počkať pri mantineli.

56:33
    Po vhadzovaní Roulleau dvihol puk, ktorý preskočil popred Vehanena!

56:29
    Fleury zápästím preveril z kruhu Vehanena.

Dnešné stretnutie sleduje 12957 divákov.

55:30
    Manavian zblokoval Granlundovu prihrávku zo strany na Pesonena.

54:39
    Koivu po pravej strane, obhodil si protihráča, ale po ľade zakončil len do Lhenryho.

54:03
    Vylúčenie Francúzsko - Alexandre Rouleau - dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

53:51
    Plexisklo sa trasie po Kontiolovom hite a dopredu sa na kruh posúva Kiiskinen.

53:18
    Vehanen vyráža strelu a Komarov ju posúva von, Ešte Joensuu zabojoval, ale od mantinelu to na šancu nevidel, tak posúva dozadu Järvinenovi.

52:55
    Strela od modrej, Auvitu nemieril vôbec zle, ale puk je stečovaný mimo bránu.

52:41
    Vylúčenie Fínsko - Valtteri Filppula - dve minúty za podrazenie.

51:47
    Komarov sa tlačil do zakončenia, ale bránený strieľal až z uhla.

50:00
    Fínsko dalo gól! Mäenpää dostal puk na pravej strane od Koivua, naznačil strelu, ale po čiare posunul JUUSO HIETANENOVI, ktorého strelu zastavila až sieť! Asistencie Mikko Mäenpää a Mikko Koivu.

49:47
    Vylúčenie Francúzsko - Anthony Guttig - dve minúty za faul kolenom.

49:47
    Niskala pribehol na strelu neskoro, už puk upratal jeden z Francúzov.

49:27
    Niskala s pukom za prázdnou bránou, Fínsko bude hrať v presile.

48:17
    Joensuu sa dobre natlačil na Stéphana da Costu a ukradol mu puk v pásme.

47:34
    Manavian sa uškŕňa, po strele z diaľky, ktorú si Vehanen drží v lapačke, prikorčuľoval k brankárovi a ofŕkal ho snehom.

44:57
    Desrosiers zakončuje po prirhávke z rohu! Jeho strelu z prvej ale Vehanen napriek faktu, že sa presúval, dokázal vykryť.

44:01
    Fínsko dalo gól! Filppula dostal puk na modrú, prekorčuľoval si trošíčku na kruh a po pravej strane prihral Koivuovi, ktorý z prvej využil pred bránou stojaceho JUSSI JOKINENA. Tomu stačilo mať nastavenú čepeľ a odrazil puk do siete. Asistencie Mikko Koivu a Valtteri Filppula.

43:53
    Vylúčenie Francúzsko - Damien Fleury - dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

43:34
    Francúzsko dalo gól!
    Stéphane da Costa to spravil výborne, naznačil strelu a prešiel si k bráne, kde cez už ležiaceho Vehanena poslal puk do bránkoviska. Jeho puk ešte neuspel, ale ANTHONY GUTTIG dorazil do siete! Asistencie Stéphane da Costa a Teddy da Costa.

43:16
    Prvé poriadne vyhodenie, Francúzi začnú od svojho brankára.

42:18
    Vylúčenie Fínsko - Petri Kontiola - dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

41:56
    V Hartwall aréne to zahučalo ako keď okolo vás prejde v plnej rýchlosti TŽV! Puk poslaný spoza brány medzi kruhy, brána prázdna! Joensuu ale nedokázal zakončiť.

41:07
    Pesonen z ľavého kruhu poslal puk pred bránu, Lhenry tečoval, Granlund pri žŕdke ale puk nespracoval.

40:23
    Prvý pokus o prienik do písma Francúzom nevyšiel.

40:01
    Začala tretia tretina.

V druhej tretine sa Fíni utrhli z reťaze. Najprv sa tečom Hietanenovej strely presadil Mikko Koivu, neskôr Mäenpääovej Jussi Jokinen. V závere druhej tretiny pridal trefu z druhej vlny Janne Niskala a doklepnutím z bránkoviska Niko Kapanen. Fíni tak vedú 5:0.
    Strely na bránu v druhej tretine 3:19, celkovo 9:30. Tretia tretina začne približne o 20:51.

40:00
    Druhá tretina skončila.

39:51
    Dobrá správa, Komarov je späť na ľade. Teraz v šanci, puk sa mu ale pošmykol pri strele.

39:29
    Po dvoch zahíkaniach sa diváci môžu upokojiť, Fíni vyhadzujú preč.

38:42
    Vylúčenie Fínsko - Jani Tuppurainen - dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

38:08
    Fínsko dalo gól! Tuppurainen sa presunul poza bránu a popri tyčke poslal puk do bránkoviska, odkiaľ NIKO KAPANEN napol sieť! Asistencie Jani Tuppurainen a Tuomas Kiiskinen.

37:12
    Fínsko dalo gól! Joensuu spoza brány posielal prihrávku pred bránu, na kruhu ale puk nezachytil Filppula. Nevadí, za ním bol na príklep pripravený JANNE NISKALA a po jeho strele tak Lhenry ťahá už štvrtý puk spoza chrbta! Asistencie Jesse Joensuu a Valtteri Filppula.

36:53
    Filppula spoza Amara, po sťahovačke ale minul bránu.

36:19
    Ďalšia šanca Fínska, Lhenry ale pripravený, zatiaľ sa zvyšovať nebude.

35:58
    Pesonen spoza brány prechádzal medzi kruhy, tento hráč vždy na seba naviaže takú pozornosť, že napokon váhu dvoch-troch brániacich neunesie a prichádza o puk.

34:58
    Tuppurainen vpredu, dostal puk, ale utiekol mu. Lhenry stačil odraziť hokejkou.

33:49
    Fínsko dalo gól! Koivu na modrú, odkiaľ napriahol Mäenpää, JUSSI JOKINEN v pokľaku puk tečoval do šibenice! Asistencie Mikko Mäenpää a Mikko Koivu.

33:33
    Znovu Pesonen! Zblízka mieril na vinkel, ale Lhenry sa mu vysmial lapačkou.

33:23
    Pesonen dostal prihrávku z kruhu od Granlunda, presunul sa z uhla pred bránu, kde mu prvú strelu Lhenry vyrazil, dorážkou taktiež neuspel.

32:33
    Druhá formácia to vie v presilovke veľmi pekne roztočiť. Immonen ale z pravej strany trafil len Lhenryho.

32:12
    Vylúčenie Francúzsko - Baptiste Amar - dve minúty za nedovolené bránenie v hre.

32:11
    Kontiola dostal puk na ľavé krídlo, mal pred sebou cestu prázdnu ako diaľnica na Liptove o tretej v noci, ale napokon švihom minul.

31:01
    Joensuu stál dobre v ceste a Bachet tak Vehanena od modrej neohrozil.

30:00
    Fínsko dalo gól! Filppula z kruhu vyzval na strelu Hietanena, ktorý stredom vyslal príklep na bránu a po teči MIKKA KOIVU končí puk za Lhenrym! Asistencie Juuso Hietanen a Valtteri Filppula.

29:06
    Niskala sa stočil na pravej strane a chcel poslať na druhú Salmelovi, no Meunier mu do prihrávky ťukol hokejkou.

28:24
    Ohlušujúci potlesk v Hartwall aréne prerušila šanca po strele Niskalu, ktorý zakončil fínsky kolotoč. Lhenry puk vyrazil a následne sa Francúzi oslobodzujú.

27:50
    Vylúčenie Francúzsko - Antoine Roussel - dve minúty za držanie.

27:46
    Opäť príležitosť prvej formácie, Jokinen ale stále bez gólu na týchto majstrovstvách.

27:29
    Kombinácia prvého útoku. Filppula dostal puk na ľavé krídlo, z kruhu ho prihral do medzikružia, odkiaľ Koivu ešte posunul na Jokinena do pravej strany. Ten zblízka poslal puk len do padajúceho Lhenryho, ktorý sa musel presúvať na zákrok.

26:03
    Ojedinelá šanca Francúzov, Hendersonovu strelu ale Vehanen vyrazil do strany.

25:02
    Granlund v šanci! Meunier prenechal puk za sebou, ale spoluhráča tam nemal, tak ho vzal Koivu a poslal mladíka do nájazdu. Granlund chcel zmiasť brankára pohybom, ale puk napálil len na plexisklo!

24:44
    Po chvíli oddychu má Lhenry opäť spoločnosť. Mäenpää to ale spravil veľmi zle, od modrej puk prakticky venoval Francúzom.

23:49
    Unavený Tuppurainen len nahodil do pásma, puk sa snaží vybojovať Kiiskinen.

23:20
    Tuppurainen si spoza brány vybral prihrávku na blížiaceho sa Kontiolu, ale ten nezakončil.

22:34
    Raux odpálil spred Kapanena puk preč z útočného pásma, kam sa nanovo Fíni dostávali.

21:40
    Teraz Granlund v šanci! Spred Lhenryho dvakrát dorážal puk, ešte popri tyčke Immonen, ale Lhenry zblokoval do vzduchu.

21:13
    Pri zložitej kľučke to Granlundovi nevyšlo, Roulleau ho dopredu nepustil.

20:29
    Tesnúčko minulo zakončenie Koivua Lhenryho bránu!

20:01
    Začala druhá tretina.

V prvej tretine otvoril skóre v presilovke Jarkko Immonen. Strely na bránu 6:11. Druhá tretina začne približne o 20:04.

20:00
    Prvá tretina skončila.

19:25
    Jaakola teraz zlikvidoval Roussela, ktorý sa snažil cez bránkovisko dostať k vyrazenému puku.

19:05
    Kukkonen odpaľuje puk preč z pásma a spolu s kolegom Jaakolom čakajú, kým sa Francúzi vrátia.

18:03
    Komarov, ktorý po strete so spoluhráčom nepríjemne narazil pravou nohou, napokon odchádza spolu s lekárom do šatne.

17:47
    Po tom, čo sa dvaja Fíni zrazili v útočnom pásme, Stéphane da Costa a Treille vyrazili dopredu do prečíslenia! Vehanen ale strelu prvého menovaného kryje.

17:16
    Vylúčenie Fínsko - Mikko Mäenpää - dve minúty za seknutie.

16:54
    Koivu z kruhu za bránu Filppulovi, ktorý z prvej šupol puk pred Lhenryho, ale Jokinen ho klepol len do brankára.

16:28
    Vylúčenie Francúzsko - Kevin Hecquefeuille - dve minúty za držanie.

16:21
    Naopak Koivu poslal na Lhenryho puk, spoza obrancu ale len taký pozdrav k betónom.

16:00
    Besch sa snaží prejsť k bráne, ale cez dvoch sám neuspeje.

15:09
    Po prvý raz na majstrovstvách tu máme mexickú vlnu!

14:34
    Opäť sa nepodarilo Francúzom dostať sa do pásma.

13:42
    Desrosiers krúti očami, bol prirýchly a je z toho ofsajd.

12:57
    Vylúčenie Fínsko - Leo Komarov - dve minúty za vrazenie na mantinel.

12:30
    Roulleau pálil bez prípravy z rohu útočného pásma, od modrej puk preplachtil k Vehanenovi, ktorý ho len tečoval, odrazil sa do vzduchu a skončil na bočnej strane siete!

12:25
    Amar poslal puk na kruh a dostal ho späť, z prvej stredom, ale Vehanen ho má v moci.

12:01
    Järvinen poslal od vlastnej brány puk presne Lhenrymu na betóny.

11:19
    Koivu sa dostal do menšieho úniku, ale sťahovačkou Hecquefeuilleho neprekvapil.

10:43
    Vylúčenie Fínsko - Jesse Joensuu - dve minúty za držanie.

10:12
    Fínsko dalo gól! Pesonen spoza brány na JARKKA IMMONENA medzi kruhmi, z prvej prepálil Lhenryho. Asistencie Janne Pesonen a Mikael Granlund.

09:51
    Granlund v šanci! Po vhadzovaní strelu Lhenry vyrazil, mladík puk spred neho poslal len šmahom hokejky smerom k bráne a puk sa zamotal pod brankára!

09:43
    Teraz už Filppula vedel, že prihrávka naň bude mieriť, ba možno by sa aj urazil, keby Hietanen tak vypracovanú akciu neprenechal na voľný priestor. Strelu ale poslal do Lhenryho.

09:21
    Filppula poslal puk k bráne, Koivu mu ho vrátil, čo červené krídlo veru nečakalo a Fínsko príde o pásmo.

08:57
    Vylúčenie Francúzsko - Stéphane da Costa - dve minúty za hákovanie.

08:49
    Pesonen sa predieral opäť medzi kruhy, no Henderson ho nepustil.

07:44
    Koivu vletel do pásma, puk sa dostal od brány na modrú, kde oblúkom končí na hokejke Mäenpääa. Jeho strelu vyrazil Lhenry len do strany, kde k puku smeroval Filppula! Cez obrancu sa k nemu ale nedostal.

06:38
    Desrosiers pekne presunul hru na Meuniera na ľavé krídlo, ten ale neprešiel ďaleko, na kruhu mu stál v ceste Kukkonen.

06:07
    Fleury spoza pravého kruhu, Vehanen len vyrazil.

05:40
    Pesonen si prehadzoval puk, aby mohol prejsť medzi kruhy, ale prišiel oň, bolo tam priveľa hráčov v bielych dresoch.

04:52
    Järvinen je ako premotivovaný. Vehanen pokryl strelu Roussela a fínsky obranca sa doň okamžite pustil, pretože zrejme stál príliš blízko.

04:28
    Stéphane da Costa sa dostal k puku medzi kruhmi, ale dobre pred neho skočil Hietanen a nedovolil mu ukončiť sťahovačku na bekhend.

03:50
    Jemnučký teč Kiiskinena po strele od modrej, puk na zadnom mantineli.

03:14
    Francúzi do pásma vošli nedovolene, Meunier musí prestať hrať. Postavenie mimo hry.

02:29
    Suomi v pásme, Komarov sa zbavil doterného Teddy da Costu, prehodil ale strelou bránu.

01:51
    Järvinen sa snažil poslať Bertranda na mantinel, Bertrand sa mu ale uhol a Järvinena takmer pretočilo na vlastnú striedačku.

01:31
    Granlund si chytil puk zo vzduchu, ale Bachet ho spred neho vzal a nahadzuje do pásma.

01:18
    Lhenry prikrýva opäť puk, keď sa spoza brány k nemu snažil natlačiť Pesonen.

00:41
    Roulleau spoza pravého kruhu, strelu sa snažil pred Vehanenom tečovať Stéphane da Costa.

00:20
    Mäenpää od modrej po kruhu na Filppulu, ktorého strelu si Lhenry zblokoval lapačkou medzi betóny a drží puk pred sebou.

00:01
    Stretnutie práve začalo.

Pekka Marjamäki odohral dokopy 251 zápasov za fínsku reprezentáciu. Zúčastnil sa dokopy na desiatich majstrovstvách sveta. Je v sieni slávy IIHF a samozrejme sieni slávy fínskeho hokeja. Znamenal pre Suomi veľa. Reč predniesol Veli-Pekka Ketola, jeho bývalý spoluhráč.

Na ľade už pomaly máme všetkých aktérov. Národným hymnám bude predchádzať minúta ticha za už spomínaného obrancu.

Každý z hráčov reprezentácie krajiny tisícich jazier bude mať v tomto zápase na ruke čiernu pásku. Fíni totiž odohrajú stretnutie na počesť zosnulej legendy Pekku Marjamäkiho.

Fíni postavili do brány Petri Vehanena. Po dopísaní dvoch útočníkov ostali mimo súpisku Antti Pihlström a Mika Pyörälä, ich miesto v štvrtom útoku zastanú Jani Tuppurainen a Tuomas Kiiskinen. Mimo to sa, ako už tradične, fínska zostava nemenila.

Okrem toho chýba tiež Piere-Edouard Bellemare. V bráne bude chytať Fabrice Lhenry.

Francúzom naďalej chýba suspendovaný Sacha Treille, pre ktorého sa MS skončili rovnako ako pre Romana Starčenka, ktorého zlikvidoval faulom.

Francúzsko: Lhenry - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch, Manavian, Moisand - Treille, Meunier, Desrosiers - S. da Costa, Roussel, Guttig - Henderson, Bertrand, Raux - Fleury, Lampérier, T. da Costa. Tréner: David Henderson.

Fínsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - M. Koivu, J. Jokinen, Filppula - Pesonen, Immonen, Mi. Granlund - Joensuu, Kapanen, Komarov - Tuppurainen, Kiiskinen, Kontiola. Tréner: Jukka Jalonen.

Rozhodca: Patafie (USA), Reiber (SUI) - Kilian (NOR), Schrader (GER).

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie začína o 19:15.

Dominika Haršáni Handzušová

Góly a asistencie: 44. Guttig (da Costa S, da Costa T) - 11. Immonen (Pesonen, Granlund), 30. Koivu (Hietanen, Filppula), 34. Jokinen (Mäenpää, Koivu), 38. Niskala (Joensuu, Filppula), 39. Kapanen (Tuppurainen, Kiiskinen), 45. Jokinen (Koivu, Filppula), 50. Hietanen (Mäenpää, Koivu)

Rozhodca: Patafie (USA), Reiber (SUI) - Kilian (NOR), Schrader (GER)

Diváci: 12957