Nemecko – Švédsko 2:1 (1:0 po s.n.) | Švajčiarsko – Kanada 0:6 (kon.) | Francúzsko – Japonsko 0:3 (kon.)
Fínsko – USA 2:6 (kon.)
Fínsko
2:6 (1:1, 1:0, 0:5)
USA
cz Štvrtok 04.04.2019, 18:40 • Metro Areena, Espoo • MS žien • Skupina A

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Zdravím všechny fanoušky ženského hokeje. Dnes začíná Mistrovství světa žen! Na programu jsou dnes první čtyři zápasy, já Vás provedu utkáním, kde se střetne Finsko s USA. Tímto jste k utkání srdečně zváni a přeji Vám příjemnou počtenou.

Finsko: Rätyová (Suonpääová) – Hiirikosková, Savolainenová, Laitinenová, Tuominenová, Rahunenová, Lindstedtová, Viitasuová – Karvinenová, Sallinenová, Tapaniová – Nieminenová, Välimäkiová, Tulusová – Hoviová, Niskanenová, Nuutinenová – Rajahuhtová, Hakalová, Vainikková – Holopainenová.

USA: Rooneyová (Rigsbyová) – Bellamyová, Bozeková, Steckleinová, Pfalzerová, Kellerová, Barnesová – Coyne Schofieldová, Deckerová, Pankowsková – Carpenterová, Panneková, Kesselová – Cameranesová, Brandtová, Knightová – Samoskevichová, Scamurrová, Brodtová.

Rozhodčí: Granová, Hertrichová – Kainbergerová, Toddová.

00:01

00:17
    Hned na úvod zápasu se k zakončení dostává Deckerová a Rätyová proto musí poprvé zasahovat.

00:40
    Amerinčanky rozehrávají nepřesně. To platí také o Finkách, proti kterým je pískán první ofsajd.

01:27
    Buly vyhrálo USA, ale to stále nemůže najít efektivní cestu do útoku. Kotouč tak opět má Finsko.

02:08
    První střelu si připisují také Finky. Rána šak Rooneyovou vůbec neohrozila, protože puk skončil mimo tři tyče.

03:05
    Americká gólmanka raději hru přeruší a následovat tak bude vhazování před ní.

03:30
    USA se po dlouhé době probojovalo do útoku. Tam prozatím vymyslelo jen jednu nepřesnou střelu.

03:53
    Finsko se raději osvobodilo za cenu zakázaného uvolnění. Buly před Rätyovou.

04:10
    Američanky vyhráli další vhazování, ale celkem rychle ztratili puk, takže finskou brankářku už neohrozili.

05:09
    Hraje se v rychlém tempu. Oba týmy se v útoku střídají, ale ani jeden z nich už se celkem dlouho nedostal k zakončení.

05:50
    O kotouč se bojuje v útočném pásmu Američanek. Souboj nakonec vyhrála právě Amerika, která prověřila pozornost Rätyové střelou od modré.

06:29
    Vyloučení v týmu USA (Kendall Coyne Shofieldová – 2 min., sekání).

06:56
    Američanky se ve vlastním oslabení dostali do přečíslení dva na jednoho, ale Kesselová finskou gólmanku nedokázala překonat.

07:37
    Finsko stále nemůže v přesilovce vymyslet nic nebezpečného, nyní je navíc zastaveno ofsajdem.

08:08
    USA oslabení skvěle zvládá a už dost pravděpodobně neinkasuje. Do konce oslabení totiž zbývá necelá půlminuta a Američanky se ještě vydávají do útoku.

08:29
    Hra je přerušena, jedna z amerických hráček hrála vysokou holí.

09:28
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finky jdou překvapivě do vedení! Finsko se dostalo do přečíslení tři na dva. Po přenesení hry vrátila Vainikková kotouč ELISE HOLOPAINENOVÉ, která se z předbrankového prostoru prosadila střelou pod horní tyč. Asistence: Viivi Vainikková a Michelle Karvinenová.
    09:28 Elisa HOLOPAINENOVÁ - 1:0

11:16
    Američanky se sice pokoušejí o srovnání, ale zatím naráží pouze na pevnou finskou obranu.

12:00
    Finky chtějí udržet své vedení a proto se obětavě vrhají do všech střel.

12:33
    Finsko tentokrát obranu zvládlo. Dostalo kotouč do středního pásma a co nejrychleji střídá.

12:57
    Rätyová byla vlastní spoluhráčkou sražena k zemi. Přitom ztratila masku a rozhodčí tak raději přerušili hru.

13:23
    Finky velmi aktivně napadají. Vzápětí se dokonce dostali k nahození, které Rooneyová raději podrží ve své lapačce.

14:03
    Po úspěšném zákroku Rätyové Finsko vyváží kotouč až do útočné třetiny. Od obrany si tak na chvíli může oddechnout.

14:38
    Američanky stále nemohou najít cestu do finské branky. Po rychlém přechodu střední třetiny se sice ke střele dostali, ale ta Rätyovou moc neohrozila.

15:16
    Zakončení USA je sraženo do ochranné sítě a následovat tak bude vhazování před finskou gólmankou.

16:13
    Finsko chce první třetinu vyhrát a proto aktivně napadá. Díky tomu získalo kotouč a dostalo se k zakončení, ale pro Rooneyovou to moc těžký zákrok nebyl.

16:50
    Američanky se usazují v útočném pásmu, ale po nepřesné přihrávce o tlak přicházejí.

17:14
    USA se už dostalo do velké šance. Po pěkné kombinaci zakončovaao z mezikruží Knightová, ale Rätyová opět skvěle zasahuje.

17:48
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Amerika se ještě v první třetině dočkává vyrovnání! KENDALL COYNE SHOFIELDOVÁ to prostě vzala na sebe. Individuálně se dostala až do mezikruží, odkud překvapila Rätyovou střelou k pravé tyči. Asistence: Hilary Knightová.
    17:48 Coyne SHOFIELDOVÁ - 1:1

18:44
    Američanky chtějí dokonat obrat ještě v první třetině, ale postup dopředu je nyní zastaven ofsajdem.

18:58
    Vyloučení v týmu USA (Megan Bozeková – 2 min., držení).

20:00

Další třetina začne přibližně v 19:31.

První třetina nám přinesla velmi vyrovnanou podívanou. Oba týmy vstřelili jednu branku a tak platí vyrovnaný stav. Mírně aktivnější byly Američanky, ale přes skvělou Rätyovou dostaly do sítě zatím jediný puk.

20:01

21:20
    Prostřední třetina začíná ve velmi rychlém tempu. Oba celky si už vytvořili nějaké šance.

22:14
    Američanky začínají hrát velmi aktivně, protože v dnešním utkání potřebují zvítězit.

23:18
    Finsko zatím obranu zvládá, získává puk a rychle se vydává do útoku.

24:12
    Spojené státy zachytávají rozehru soupeře, díky čemuž se mohou usadit v útočném pásmu.

24:47
    V útoku přichází pouze jedno nepřesné zakončení a poté už se Finky osvobozují.

25:14
    Finsko se opět osvobozuje, ale tentokrát je to za cenu zakázané uvolnění.

25:45
    Rätyová si připisuje další důležitý zákrok, avšak kotouč nedokázal udržet. Tlak Američanek tak stále pokračuje.

26:26
    Finsko díky své bojovnosti získalo kotouč, ale stále se nemůže osvobodit.

26:33
    Vyloučení v týmu Finsko (Susanna Tapaniová – 2 min., nedovolené bránění).

27:20
    Finky zatím oslabení zvládají velmi dobře, už dvakrát dostali kotouč až za Rooneyovou.

28:18
    Rätyová skvělým zákrokem udržela vyrovnaný stav. Finky však stále kotouč nezískali.

29:31
    Cameranesiová se dostala do náznaku brejku, zleva si najela před brankářku, zkusila bekhendový blafák Rätyová si ale na tento pokus počkala.

29:55
    Annie Pankowsková míří na trestnou lavici za vysokou hůl, Finky mají přesilovku.

30:35
    Kombinace na Savolainenovou nevyšla, ta se mezi kruhy k zakončení nedostala, byla zablokovaná.

31:18
    Finky využívají přesilovku a jdou do vedení. Hiirikosková ve středním pásmu přihrála na pravou stranu, PETRA NIEMINENOVÁ si najela v tom útočném na střed a její plavající střela překvapila Rooneyovou! Asistence: Jenni Hiirikosová, Riikka Sallinenová.
    31:18 NIEMINENOVÁ - 2:1

31:18
    Je tu zároveň vyloučení na straně USA, za hákování jde pykat Kacey Bellamyová. Takže další přesilovka pro Finsko.

32:30
    Tahle přesilovka Finkám nevychází, mají problém se vůbec přiblížit útočnému pásmu.

33:18
    Tým USA je v plném počtu, tyhle dvě minuty hráčky zvládly na výbornou.

34:18
    Rooneyová trochu zaváhala za svou brankou, Finky této chybky ale nedokázaly využít. Dostaly se s pukem pouze ke kruhům, bylo to ale bez střely.

34:45
    Pankowsková prověřila Rätyovou, ta puk skryla, přerušila hru a uklidnila své spoluhráčky.

35:24
    Pankowsková se už hnala za prudkou přihrávkou, byla by v sólu, měla to však na dlouhou hůl.

35:48
    Scamurrová mířila přesně do postoje Rätyové, ta si připsala další úspěšný zákrok.

36:37
    Úporný souboj o puk u střídaček vyšel lépe pro hráčky FInska, ty se zmocnily puku a chystají se k akci.

37:05
    Už jsou tu ale soupeřky, Rätyová je ale teď k nepřekonání, poradila si i s pokusem z úhlu.

37:24
    No a teď pokryla i bombu Scamurrové od modré čáry.

37:49
    Z vlastního pásma se k velké individuální akci nadechla Savolainenová, v útočném pásmu už ale narazila na přesilu protihráček.

38:27
    Pankowská cpala puk před branku Finska, nenašla však žádnou ze svých spoluhráček.

39:06
    Rätyová si nechtěla dělat potíže a tak raději přikryla puk před dotírající Coyne Schofieldovou a opět tak přerušila hru.

39:36
    Američanky střídají a po zakázaném uvolnění Finek budou mít na ledě čerstvé síly k zřejmě poslední akci třetiny.

39:46
    Rätyová ale po buly opět přerušila hru a umožnila tak svým spoluhráčkám vystřídat. Skvěle sehráno!

40:00

Druhá třetina je za námi a i když v ní měly Američanky velkou střeleckou převahu, tak jediný gól této části daly Finky. Ve 32. minutě po rychlé akci vystřelila Petra Nieminenová a její plachtící pokus zapadl za Rooneyovou. Marná byla pak snaha hráček USA o vyrovnání, Rätyová je ve své brance opravdu výborná. DO šaten se tak odešlo za stavu 2:1 pro Finsko.

40:01

41:02
    Finky mohli zvýšit své vedení, ale proti střele skvěle zasáhla americká brankářka.

42:34
    Američanky už se začínají pokoušet o vyrovnaní, ale zatím pouze naráží na skvěle chytající Rätyovou.

43:10
    Američanky se z první větší šance třetí třetiny prosazují a je vyrovnáno! MELISSA SAMOSKEVICHOVÁ nahození chytře schovala za finské hráčky a tak Rätyová nedokázal zareagovat na střelu k levé tyči. Asistence: Megan Kellerová.
    43:10 Melissa SAMOSKEVICHOVÁ - 2:2

43:53
    Spojené státy pokračují v aktivitě. Proto musí opět zasahovat finská gólmanka.

44:23
    Protiútok Finska je zastaven ofsajdem a následovat bude buly ve středním pásmu.

44:41
    Rätyová musí krýt další nahození a hra je zase přerušena.

44:51
    USA opět skóruje a poprvé v zápase vede! Puk se dost šťastné odrazil k HILARY KNIGHTOVÉ, která se z mezikruží prosadila střelou do levého horního růžku finské branky.
    44:51 Hilary KNIGHTOVÁ - 2:3

46:28
    Vyloučení v týmu Finsko (Riikka Sallinenová – 2 min., hákování).

47:03
    Carpenterová se dostalo do dobré střelecké pozice, ale Rätyová skvěle udržela naději finského týmu.

47:38
    Američanky si čtvrtým gólem asi zajišťují vítězství! ALEX CARPENTEROVÁ nahozovala na branku, ale puk ještě tečovala jedna z domácích hráček, která si nešťastně srazila kotouč do vlastní sítě. Asistence: Cayla Barnesová a Amanda Kesselová.
    47:38 Alex CARPENTEROVÁ - 2:4

51:00
    Američanky nepolevují v aktivním útočení a jistě si kráčí za další brankou.

51:35
    Asi je definitvně rozhodnuto, USA už vede o tři branky! Coyne Shofieldová našla milimetrovou přihrávkou BRIANNU DECKEROVOU, která ukázkovým bekhendovým blafákem překonala Rätyovou. Asistence: Kendall Coyne Shofieldová.
    51:35 Brianna DECKEROVÁ - 2:5

52:58
    Finky už nemají co ztratit a při útočném snažení začínají riskovat. Ani to však stále branku nepřináší.

54:15
    Vyloučení v týmu USA (Lee Steckleinová – 2 min., vysoká hůl).

54:36
    Finsko to ještě zkouší bez Rätyové, ale ztrátu už je asi moc velká.

55:35
    Finky se pevně usadili v útočném pásmu. Nakonec vystřelili od modré, ale puk neprošel přes houf hráček před brankou.

55:59
    Finsko už hraje s gólmankou, protože přesilovka brzy končí. Finky už nechtějí zbytečně inkasovat.

56:38
    Američanky ještě musí být pozorné, protože se Finky ještě pokouší o snížení.

57:29
    Američanky se prosazují pošesté! ANNIE PANKOWSKOVÁ se dostala do úniku, který nemilosrdně využila střelou ke vzdálenější tyči. Asistence: Alex Carpenterová a Coyne Shofieldová.
    57:29 Annie PANKOWSKOVÁ - 2:6

58:46
    Utkání už se spíše dohrává, oba týmy jsou s výsledkem smířené.

59:20
    USA ještě jednou prověžuje Rätyovou. Ta musí kotouč vyrážet do ochranné sítě.

Utkání nakonec končí vysokým vítězstvím Američanek, které v poslední třetině nasázely pět branek a zajistili si tak tři body. Finsko sice nepodala vůbec špatný výkon, ale poslední třetinu vůbec nezvádl. Tak vysokou prohru si sice nezasloužilo, ale stalo se Finky se musí hlavně musí soustředit na další skupinové zápasy.

Tímto se s Vámi loučíme, děkujeme Vám za pozornost a přejeme příjemný večer. (21:21:34)

Aleš Pur

Lukáš Mihal

Góly a asistencie: 10. Holopainenová (Vainikková, Karvinenová), 32. Nieminenová (Hiirikosková, Sallinenová) – 18. Coyne Shofieldová (Knightová), 44. Samoskevichová (Kellerová), 45. Knightová, 48. Carpenterová (Barnesová, Kesselová), 52. Deckerová (Coyne Shofieldová), 58. Pankowsková (Carpenterová, Kendall Coyne Shofieldová)

Fínsko: Rätyová (Suonpääová) – Hiirikosková, Savolainenová, Laitinenová, Tuominenová, Rahunenová, Lindstedtová, Viitasuová – Karvinenová, Sallinenová, Tapaniová – Nieminenová, Välimäkiová, Tulusová – Hoviová, Niskanenová, Nuutinenová – Rajahuhtová, Hakalová, Vainikková – Holopainenová.

Rozhodca: Granová, Hertrichová – Kainbergerová, Toddová