Švédsko – Slovensko 4:2 (kon.) | Bielorusko – Nórsko 4:3 (kon.) | Rusko – USA 3:5 (kon.)
Česko – Švajčiarsko 1:3 (kon.) | Nemecko – Lotyšsko 4:3 (1:0 po s.n.) | Kanada – Fínsko 5:2 (kon.)
Rusko
3:5 (1:0, 2:3, 0:2)
USA
Utorok 16.05.2017, 16:15 • LANXESS Arena • Majstrovstvá sveta • Skupina A

Ruská hokejová reprezentácia prišla o svoju neporaziteľnosť v poslednom zápase základnej skupiny. Proti Američanom síce trikrát viedla, no nepodala ideálny výkon a zámorský výber zaslúžene triumfoval. Americkí hokejisti vďaka šiestemu víťazstvu v rade poskočili na prvé miesto A-skupiny a do štvrťfinále pôjdu z najvýhodnejšej pozície. Rusi naopak po prvej porážke spadli na konečné druhé miesto. Tretí sú Švédi a o poslednú postupovú miestenku sa pobijú o necelé dve hodiny Nemecko a Lotyšsko. (18:31:33)

Najlepší hráči zápasu: Viktor Antipin (Rusko) – Dylan Larkin (USA).

Strely na bránu: 19 – 35.

59:55
    Vzájomné vylúčenie po roztržke v strednom pásme. Ivan Telegin a Andrew Copp dostali dve trestné minúty za hrubosť.
    59:39 Brock NELSON - 3:5

59:39
    USA dali gól! Je definitívne rozhodnuté. Američania pridali presný zásah do prázdnej brány a stanú sa víťazmi kolínskej skupiny. Úspešným strelcom bol BROCK NELSON. Asistencia: Dylan Larkin.

58:54
    Zakázané uvoľnenie amerického výberu. Rusi získali útočné pásmo, a tak si zobrali oddychový čas.

58:45
    Andrej Vasilevskij dostal pokyn zo striedačky a opustil bránu. Rusi hrajú so šiestimi hráčmi.

58:07
    Opakovala sa rovnaká situácia. Rusi urobili ďalšie zakázané uvoľnenie a stále nemôžu vystriedať.

57:58
    Ruskí hokejisti pokazili rozohrávku z vlastného obranného pásma. Puk putoval cez všetky čiary až na zakázané uvoľnenie.

57:30
    Rusom sa kráti čas veľmi rýchlo. Vytvorili si tlak v útočnom pásme, ale bez presnej streľby.

56:40
    Johnny Gaudreau už vysúval spoluhráča do samostatného nájazdu, ale Jevgenij Kuznecov puk chytil do rukavice.

56:03
    Rusi vrhajú všetko do útoku, pretože prehra v riadnom hracom čase im nezaručí prvé miesto v skupine. Do konca tretej tretiny zostávajú necelé štyri minúty.

55:32
    Ruskí hokejisti zvládli dôležité oslabenie v záverečných minútach. Súpera nepustili do šance, no stále strácajú jeden gól.

55:00
    Američania v presilovke kontrolujú puk a získavajú cenné sekundy. Rusi sa bránia a čakajú na návrat piateho korčuliara.

53:45
    Zborná predviedla zaujímavý ťah po buly v obrannom pásme. Center odišiel striedať a namiesto neho naskočil Artemij Panarin, ktorý bol za chrbtom amerického obrancu. Ruský útočník išiel sám na Howarda, ale ten ho vychytal.

53:32
    Rusi idú opäť do štyroch. Jevgenij Kuznecov úplne zbytočne fauloval v strednom pásme a dostal dve trestné minúty za nedovolené bránenie.

53:20
    Rusi počas celého zápasu ani raz neprehrávali, no teraz zostáva do konca riadneho hracieho času necelých sedem minút a musia doťahovať.

Tomáš Lengyel

Góly a asistencie: 13. N. Gusev (Kiselevič), 28. Belov (S. Plotnikov, Andronov), 37. N. Gusev (Šipačov, Dadonov) – 21. K. Hayes (B. Nelson, Keller), 33. D. Larkin (B. Nelson), 38. K. Hayes (J. Gaudreau, Bjugstad), 53. Lee (J. Gaudreau, Eichel), 60. B. Nelson (D. Larkin)

Rusko: Vasilevskij (Sorokin) – Gavrikov, Kiselevič, Antipin, Belov (C), Provorov, Zub, Orlov – Telegin, Andronov (A), S. Plotnikov – Dadonov, Šipačov (A), N. Gusev – Tkačov, Panarin, Kučerov – Namestnikov, Barabanov, Ničuškin – Kuzněcov.
    USA: Howard (Hellebuyck) – C. Murphy (C), Hanifin, Trouba, DeKeyser, McAvoy, Skjei, T. van Riemsdyk – Eichel, Keller, Lee – Schmaltz, D. Larkin (A), B. Nelson (A) – J. Gaudreau, Bjugstad, K. Hayes – Compher, Copp, Greenway – Dvorak.

Rozhodca: Salonen (FIN), Stricker (SUI) – Lhotský (CZE), Malmqvist (SWE)