Preteky žien (kon.) | Preteky mužov (kon.)
koniec udalosti
Preteky žien

cz Štvrtok 01.08.2024, 19:00 • Teahupoʻo, Tahiti • Olympijské hry - Surfing • 3. kolo
     
    Vítězky dnešních rozjížděk se utkají ve čtvrtfinále, které by mělo začít ve 2:12. Mezitím ještě můžete sledovat čtvrtfinále mužů. (23:48:49)
     
    Výsledky třetího kola závodu žen:

    Rozjížďka 1:
    1. Caroline Marksová (USA) – 6,93
    2. Jang S'-čchi (CHN) – 1,63

    Rozjížďka 2:
    1. Tyler Wrightová (AUS) – 11,10
    2. Anat Leliorová (ISR) – 7,74

    Rozjížďka 3:
    1. Johanne Defayová (FRA) – 9,00
    2. Vahiné Fierrová (FRA) – 7,54

    Rozjížďka 4:
    1. Carissa Moorová (USA) – 8,16
    2. Sarah Baumová (RSA) – 3,87

    Rozjížďka 5:
    1. Nadia Erostarbeová (ESP) – 8,34
    2. Šino Macudaová (JPN) – 5,84

    Rozjížďka 6:
    1. Tatiana Westonová-Webbová (BRA) – 12,34
    2. Caitlin Simmersová (USA) – 1,93

    Rozjížďka 7:
    1. Luana Silvová (BRA) – 6,77
    2. Taina Hinckelová (BRA) – 5,93

    Rozjížďka 8:
    1. Brisa Hennessyová (CRC) – 12,34
    2. Yolanda Hopkinsová (POR) – 9,90
     
    Třetí kolo žen je u konce.
     
    8
    Konec 8. rozjížďky

    Další vyrovnaný duel dopadl lépe pro Brisu Hennessyovou, která si v závěrečných minutách ještě vylepšila na 12,34 bodu a vyrovnala tak dnešní maximum Brazilky Westonové-Webbové. Portugalka Hopkinsová sice bojovala urputně, ale skóre 9,90 z úvodních dvou vln už vylepšit nedokázala.
     
    8
    K tahitskému pobřeží se vrací pořádné vlny a Brisa Hennessyová jich využívá. Díky jízdě za parádních 7,67 se ujímá vedení. Brisa se sice narodila na Kostarice, ale část života strávila na Havaji či na Fidži. Vypadá to, že se jí líbí i na Tahiti, možná se při svém olympijském pobytu kouká po novém bydlení.
     
    8
    A také se tak děje, Yolanda přidává druhou vlnu za 3,57 a její součet činí již 9,90. Brisa je teď na rovných pěti, ještě nás čeká zajímavý souboj.
     
    8
    Portugalka si možná postup zajistila hned první vlnou, za kterou dostává 6,33 b. Jestli přidá ještě jednu solidní jízdu, tak to bude mít Brisa velmi těžké.
     
    8
    8. rozjížďka

    O poslední postupující se rozhodne mezi Brisou Hennessyovou z Kostariky, která na minulých hrách dojela na pátém místě, a Yolandou Hopkinsovou z Portugalska. Tu od medaile v Tokiu také dělila dvě místa a se surfařkou z Kostariky se tak podělila o pátou příčku. Dnes si mohou udělat jasno v tom, kdo je vlastně lepší.
     
    7
    Konec 7. rozjížďky

    Souboj dvou mladých Brazilek ovládla Luana Silvová, která posbírala 6,77 bodu. Taina Hinckelová jí byla velmi čestnou soupeřkou, nicméně necelých 6 bodů na postup nestačilo.
     
    7
    Taině se sice povedlo zajet za 2,93, ale Luana bleskurychle odpověděla, když si na hezké vlně třikrát pořádně zapumpovala a obdržela známku 3,50. Celkem má teď rovných 6 bodů, Taině tak ani po dalším pokusu součet 5,93 nestačí.
     
    7
    Luana dostává soupeřku na malých vlnách pod tlak. Tatiana teď totiž potřebuje zajet vlnu za 2,90, aby o rok mladší surfařku přeskočila. Normálně by se jednalo o nízkou známku, ale v těchto podmínkách je to poměrně dost.
     
    7
    Taina za druhou vlnu obdržela 1,77b a díky součtu 2,57 se dostává do těsného vedení. Přednost má teď Luana.
     
    7
    Po deseti minutách se do akce pustila i Luana a na menší vlně zajela 2,50 bodu. V těchto podmínkách se počítá každá desetinka, uvidíme, co surfařky předvedou při svých druhých pokusech.
     
    7
    Lula, jak se Luaně přezdívá, se zároveň věnuje i boxu, s žádnou z vln se ale doposavad nepoprala. Taina zapsala jeden pokus za 0,80. Oceán je poměrně klidný, surfařky mají minimum možností.
     
    7
    7. rozjížďka

    Předposlední rozjížďku obsadily Brazilky. Dvacetileté Luaně Silvové stačilo na postup z prvního kola 7,27 bodu. O rok starší Taina Hinckelová se druhým kolem prodrala se 7,10 body.
     
    6
    Konec 6. rozjížďky

    Tatiana Westonová-Webbová potvrzuje roli favoritky a zatím nejlepším výkonem dnešního osmifinále postupuje v turnaji dále. Na 12,34 dnes Caitlin Simmersová opravdu neměla, rozhodčí ji totiž odměnili jen 1,93 body.
     
    6
    Dnešní rozjížďka je pátým vzájemným duelem těchto dvou dam. Ty čtyři předchozí vždy ovládla Caitlin Simmersová, páté vítězství však zřejmě nepřipíše. Tatiana má velký náskok a většinu času surfařky jen posedávají na prknech, protože vlny u tahitského pobřeží nejsou dostatečně vysoké.
     
    6
    Webbová ještě vylepšila svoji pozici, když v barelu jen jemně pohladila vodu a na závěr ještě vyjela na hranu. Celkem má už 12,34 bodu a Caitlin by musela zajet dvě velmi solidní vlny, aby se před Brazilku dostala.
     
    6
    Caitlin minulý rok vydala krátký film s názvem Toasted. Vzhledem k její lásce ke kinematografii by ji určitě potěšilo, kdyby o ní nějaký ten snímek vyšel. Vítězství na olympijských hrách by bylo dobrou záminkou, nicméně jeden z jejich trenérů ji přezdívá "2028", protože věří, že ovládne olympiádu v Los Angeles. Třeba ho Caitlin zaskočí a titul získá už letos, proti sobě má ale kvalitní soupeřku, která už stihla zajet jednu z nejlepších vln dnešních duelů – 6,17 b. Američanka za úvodní dvě vlny zapisuje 1,77.
     
    6
    6. rozjížďka

    V šesté rozjížďce budeme sledovat osmnáctiletou Caitlin Simmersová z USA, která loni vyhrála ocenění nováčka roku. Proti ní pojede jedna z favoritek letošních her Tatiana Westonová-Webbová z Brazílie. Ta se představila již na minulých hrách, kde si dojela pro deváté místo.
     
    5
    Konec 5. rozjížďky

    Pořadí 5. rozjížďky se již nezměnilo a Španělka Nadia Erostarbeová postupuje 8,34 body do čtvrtfinále. Šino Macudaové tudíž 5,84 bodu stačit nebude.
     
    5
    Šino Macudaová se do první vlny položila až po 15 minutách, přestože podle jejich vlastních slov je lepší na nic nečekat a spíše zkoušet, dobrá vlna údajně sama nepřijde. A nedá se říci, že by se čekání zrovna vyplatilo, vedle jejího jména totiž svítí pouhých 2,67 b. Na Španělku ztrácí 5,60.
     
    5
    Nadia se na letošních světových hrách umístila na 4. místě. Kdyby takový výsledek zopakovala i v olympijském závodě, tak by se určitě nezlobila. Bez debat ale pomýšlí hlavně na medaili. Za první vlnu v dnešní rozjížďce obdržela 3,50 bodu, což na dnešní podmínky není zlé skóre. V součtu má momentálně body 4, zatímco Japonka ani jeden.
     
    5
    5. rozjížďka

    V rozjížďce číslo pět se nám představí dvě olympijské debutantky. Ta první z nich se jmenuje Nadia Erostarbeová a se surfingem začínala u baskického pobřeží. Její soupeřce Šino Macudové z Japonska je teprve 21 let a do osmifinále se probojovala díky 9,77 bodům ve druhém kole.
     
    4
    Konec 4. rozjížďky

    Obhájkyně zlaté olympijské medaile a pětinásobná mistrně světa Carissa Moorová postupuje do čtvrtfinále ženského turnaje výsledkem 8,16. Její soupeřce Sarah Baumové se vůbec nedařilo vytipovat vlny a na hrách končí s 3,87 body ve třetím kole.
     
    4
    Carissa v lednu oznámila, že po olympiádě v Paříži ukončí svoji aktivní kariéru. Ráda by totiž založila rodinu a věnovala se jiným věcem než jen surfu. Těžko říct, co by s ní udělal obhajoba zlaté medaile. K postupu do čtvrtfinále má zatím nakročeno dobře, na Sarah si drží náskok 2,46 bodu.
     
    4
    Baumová čekala na první vlnu déle než 10 minut, nedá se však říci, že by se jí tato taktika vyplatila, od sudích totiž viděla jen 1,87 bodu. To Moorová zkouší jednu vlnu za druhou a nasbírala již 6,33 bodu.
     
    4
    Aktivnější přistup do čtvrté rozjížďky zvolila Američanka Moorová, když za první vlnu obdržela 2,50 bodu.
     
    4
    4. rozjížďka

    Zhruba v polovině programu se do akce dostává Američanka Carissa Moorová, která se v roce 2011 stala nejmladší mistryní světa, když jí bylo pouhých 18 let. Po 10 letech získala zlatou medaili na prvním olympijském závodě v historii. Na druhém prkně jede třicetiletá Sarah Baumová z Jihoafrické republiky, pro kterou se jedná o olympijský debut a ve druhém kole zajela za 10,50.
     
    3
    Konec 3. rozjížďky

    Johanne Defayová si v posledních minutách ještě polepšila a do čtvrtfinále postupuje rovnými 9 body. Z francouzského duelu odplouvá jako poražená Vahiné Fierrová, která zajela za 7,54.
     
    3
    Pořadí se nám znovu střídá poté, co Johanne dvakrát za sebou vyjela na samotný okraj vlny a vyfasovala celých 5 bodů.
     
    3
    A to se Fierrové daří, za poslední vlnu byla oceněna stejnou známkou jako za tu první a se skóre 7,54 je na postupové pozici.
     
    3
    To Johanne Defayová se do svých 14 věnovala také tanci, nakonec dostal přednost surfing. Nemá ovšem čeho litovat, s jednou z vln si teď zatrsala za 3,33 a ujímá se vedení. Fierrová musí zajet za 2,57, aby si udržela svoji korunu.
     
    3
    Královna Teahupo'o, jak se Vahiné Fierrové přezdívá, bude chtít na druhé straně ukázat, že tohle je její království. Vlnou za 3,77 se dostává do průběžného vedení.
     
    3
    Johanne na rozdíl od Vahiné na olympijských hrách už jednou závodila. Dnešním postupem by se mohla postarat o překonání devátého místa z Tokia. Dnešní rozjížďku započala známkou 3,00. Solidní začátek.
     
    3
    3. rozjížďka

    Následuje souboj dvou Francouzek. Ta první se jmenuje Vahiné Fierrová a do osmifinále se dostala z prvního kola díky skóre 11,17. Johanne Defayová musela přes kolo druhé, kde zajela téměř totožné skóre – 11,83.
     
    2
    Konec 2. rozjížďky

    Anat Leliorovou na poslední vlně zradilo načasování a druhou rozjížďku již zdramatizovat nedokázala. 7,74 bodu na Tyler Wrightovou nestačilo, ta zajela za 11,10.
     
    2
    V porovnání s osmifinále mužů není oceán zdaleka tak rozvlněný a pro sportovkyně je těžké získávat vysoké bodové ohodnocení. Ovšem 5,27 bodu za jednu vlnu v podání Tyler Wrightové je na dnešní poměry solidní skóre.
     
    2
    Australanku teď ocas vlny pořádně zalil, přesto se až zázračně udržela na prkně a vlnu dojela. O jeden ze dvou nejlepších pokusů, které se počítají do výsledného skóre, se však nejednalo.
     
    2
    Izraelka teď výrazně stáhla svoji ztrátu, ale stále platí, že musí zajet vlnu alespoň za 3,84, aby Wrightovou předstihla.
     
    2
    Tyler by určitě chtěla napodobit svého bratra, jenž si na minulé olympiádě dojel pro bronz. Na prknech se úspěšně prohánějí také její další dva sourozenci. Před Anat, která se ve volném čase snaží bojovat proti znečištění oceánů, si stále drží téměř tříbodový náskok. Do konce rozjížďky zbývá zhruba 10 minut.
     
    2
    Obě surfařky začaly jezdit ve svých pěti letech, Tyler je však o šest let starší, a tak zkušenosti hrají v její prospěch. A teď to vypadalo, že je dokáže využít, najela si do krásné vlny, která se jí ale v posledních momentech uzavřela, a Australanka tak končí ve vodě. Přesto od sudích v součtu nasbírala již 8,50 bodu, zatímco Anat 5,74.
     
    2
    2. rozjížďka

    Tyler Wrightová z Austrálie vyhrála závod světové poháru již ve svých 14 letech, dnes jí je 30 a odbývá si debut na OH. Na postup z prvního kola jí stačilo 7,67 bodu. To Izraelka Anat Leliorová musela jít přes druhé kolo, kde získala rovných 11 bodů.
     
    1
    Konec 1. rozjížďky

    Mladičká Číňanka se v závěru snažila ulovit vlnu, která by jí vynesla tížené body, ale bez úspěchu. Do čtvrtfinále postupuje se 6,93 body Caroline Marksová z USA.
     
    1
    Obě jezdkyně jen tak polehávají na prknech a hledí na vodu. Caroline to rozhodně nijak nevadí, má totiž náskok 5,93 bodu, navíc si podle vlastních slov život na prkně vždy užívala a nikdy jí nevadilo, že přichází o běžný studentský život.
     
    1
    Teprve patnáctiletá Jang S'-čchi se připojila k čínskému týmu ve chvíli, kdy byl surfing oznámen jako olympijský sport pro hry v Tokiu. Ovšem v té době ještě ani pořádně netušila, jak se na prknech závodí. Ve svých čtrnácti letech se poté stala prvním sportovcem, který se pod čínskou vlajkou kvalifikoval na olympijský závod v surfingu. V dnešní rozjížďce má na svém kontě 1,50 bodu, do konce zbývá 8 minut.
     
    1
    Caroline si vyhlédla sympatickou vlnu, ve které se párkrát zhoupla, a dostává 4,33 bodu. Mladá Američanka se ale nesnaží udělat dojem jen na rozhodčí, nýbrž i na své starší bratry, kvůli kterým se v mládí vzdala jezdectví, aby s nimi mohla soutěžit na prkně.
     
    1
    Momentálně se čeká na větší vlny, oceán u tahitského pobřeží se zatím jen tak vlní.
     
    1
    Obě dámy si osahaly první vlny a získaly první body. Caroline dostala známku 2,00, S'-čchi 0,50.
     
    1
    1. rozjížďka

    Do úvodní rozjížďky vplouvá Caroline Marksová. Dvaadvacetiletá Američanka si na minulých hrách dojela pro bramborovou medaili a výkonem 17,93 v prvním letošním kole ukázala, že se nenechá zahanbit ani na Tahiti. Její soupeřkou je Číňanka Jang S'-čchi, pro niž se jedná o premiéru pod pěti kruhy. Chtěla by ovšem napodobit svůj idol Kanoa Igarašiho, jenž na minulých hrách získal stříbro.
     
    Třetí kolo žen právě začíná!
     
    V dnešních přímých soubojích se bude rozhodovat o tom, kdo postoupí do nočního čtvrtfinále a kdo si na hrách již nezajezdí. Připomínám, že proti sobě nastupují vítězky prvního kola (v programu vždy na prvním místě) s těmi, které musely jít přes kolo druhé.
     
    Třetí kolo soutěže žen by se mělo konat dnes, tedy 1. srpna, od 19 hodin.
     
    Podmínky na Teahupo’o bohužel ani dnes surfingu nepřejí a závod je tak odložen na zítřek. O dalším časovém vývoji budeme informovat.
     
    Pokud podmínky dovolí, 2. kolo soutěže by mělo začít dnes o půlnoci středoevropského času.
     
    Program:

    Rozjížďka 1:
    1. Caroline Marksová (USA)
    2. Jang S'-čchi (CHN)

    Rozjížďka 2:
    1. Tyler Wrightová (AUS)
    2. Anat Leliorová (ISR)

    Rozjížďka 3:
    1. Vahiné Fierrová (FRA)
    2. Johanne Defayová (FRA)

    Rozjížďka 4:
    1. Carissa Moorová (USA)
    2. Sarah Baumová (RSA)

    Rozjížďka 5:
    1. Nadia Erostarbeová (ESP)
    2. Šino Macudaová (JPN)

    Rozjížďka 6:
    1. Caitlin Simmersová (USA)
    2. Tatiana Westonová-Webbová (BRA)

    Rozjížďka 7:
    1. Luana Silvová (BRA)
    2. Taina Hinckelová (BRA)

    Rozjížďka 8:
    1. Brisa Hennessyová (CRC)
    2. Yolanda Hopkinsová (POR)
     
    Vítám vás u třetího a zároveň posledního kola rozjížděk ženského olympijského závodu v surfingu.

    Organizátoři her se rozhodli, že soutěž surfařů se bude konat na tahitksém pobřeží u obce Teahupo'o. Tahiti je od Paříže zhruba 15 000 km daleko, a tak se historicky jedná o největší vzdálenost mezi sportovištěm a pořadatelským městem. Doposud tento rekord držela letní olympiáda v Melbourne, která se pořádala roku 1956.

    Kvůli časovému posunu se některé jízdy budou konat v nepříliš příznivém čase pro evropského diváka. Celkem nás čeká osm rozjížděk s odstupem 36 minut, tato doba trvání se určuje na začátku každého dne podle stavu vln. Minimální časový limit je při tom 15 a maximální 45 minut.

    Každý jezdec může za jednu vlnu získat maximálně 10 bodů a v rámci jedné rozjíždky je nejvyšší možný počet 20 bodů. Body udělují rozhodčí, kteří berou v potaz faktory jako náročnost triku, originalita, rychlost, síla nebo flow.
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 23:48.

    Matěj Hašek

    Výsledky třetího kola
    Rozjížďka 1:
    1. Caroline Marksová (USA) – 6,93
    2. Jang S'-čchi (CHN) – 1,63

    Rozjížďka 2:
    1. Tyler Wrightová (AUS) – 11,10
    2. Anat Leliorová (ISR) – 7,74

    Rozjížďka 3:
    1. Johanne Defayová (FRA) – 9,00
    2. Vahiné Fierrová (FRA) – 7,54

    Rozjížďka 4:
    1. Carissa Moorová (USA) – 8,16
    2. Sarah Baumová (RSA) – 3,87

    Rozjížďka 5:
    1. Nadia Erostarbeová (ESP) – 8,34
    2. Šino Macudaová (JPN) – 5,84

    Rozjížďka 6:
    1. Tatiana Westonová-Webbová (BRA) – 12,34
    2. Caitlin Simmersová (USA) – 1,93

    Rozjížďka 7:
    1. Luana Silvová (BRA) – 6,77
    2. Taina Hinckelová (BRA) – 5,93

    Rozjížďka 8:
    1. Brisa Hennessyová (CRC) – 12,34
    2. Yolanda Hopkinsová (POR) – 9,90