koniec udalosti
Diamantová liga – Stockholm

cz Nedeľa 02.06.2024, 17:20 • Stockholmský olympijský stadion • Diamantová liga

800m
    Suverénním vítězem závodu je Alžířan Djamel Sedjati, který zaběhl čas 1:43,23, což je nejlepší světový výkon roku! O více než sekundu porazil Američana Bryce Hoppela. Třetí doběhl Tshepiso Masalela z Botswany.

Disk
    Matthew Denny v poslední sérii rozesmutnil švédské publikum. Hodil totiž 66,75 metru a dostal se na druhé místo před domácího Daniela Stahla! Na Mykolase Aleknu, který má zapsáno ze třetí série 68,64 metru, však ztrácí výrazně.

200m
    Shericka Jacksonová si podmanila druhý nejkratší sprint žen, tedy dvoustovku. Jamajčanka vítězí v čase 22,69 před domácí Julií Henrikssonovou, která si časem 22,89 zlepšila osobák! Třetí doběhla Amy Huntová z Velké Británie.

Tyč
    Maličko chybělo! Armand Duplantis měl nový světový rekord na dosah a mít ještě jeden pokus, nejspíš by to dal! Tak to ale v atletice nefunguje, po třech nezdarech musí se zkoušením o překonání 625 centimetrů skončit. Snad příště!

400mpř
    Nebylo to od Femke Bolové natolik suverénní, ale ukázala, že nemusí ani běžet naplno a zbytek startovního pole porazí! Nizozemka zvítězila v čase 53,07 a zvítězila s přehledem před Rushell Claytonovou z Jamajky.

3skok
    V trojskoku se v poslední sérii nic nezměnilo. Vítězství tedy slaví Kubánka Leyanis Pérezová Hernándezová s výkonem 14,67 ze třetí série. Druhá je Shanieka Rickettsová se 14,40 metry. Thea Lanfondová má 14,26 a končí třetí, v poslední sérii předvedla 14,18, avšak s 31 centimetrovým nedošlapem, což ji připravilo o konečné druhé místo.

3000mp
    Třiadvacetiletý Lamecha Girma předvedl při své premiéře v této sezoně na steeplu nejrychlejší světový výkon roku! Čas 8:01,63! Druhý doběhl jeho krajan Samuel Firewu, ale s více než čtyřsekundovou ztrátou.

Disk
    Ve třetí sérii Mykolas Alekna háže 68,64 metru a jde do vedení s náskokem přes dva a půl metru před Daniela Stahla!

Tyč
    Sam Kendricks i potřetí shazuje na šesti metrech. Vítězem je tedy Armand Duplantis, jenž bude útočit opět na světový rekord, tedy 625 centimetrů!

100m
    Na druhý pokus bylo vše v pořádku. Byť Japonec Sani Brown vystartoval výborně, nakonec se propadl až na páté místo. Vítězství slaví v čase 10,16 Emmanuel Eseme z Kamerunu, druhý skončil hříšník z prvního startu Kyree King o dvě setinky za Esemem. Třetí končí Chituru Ali z Itálie.

100m
    Mužská stovka přinesla napoprvé ulitý start. Nikdo diskvalifikovaný nebude.

Tyč
    Armand Duplantis si bez obtíží prvním pokusem poradil s šesti metry a jde do čela soutěže! Sam Kendricks napoprvé shodil.

3000m
    Závod na tři kilometry bez překážek dokázal v samém závěru na svou stranu strhnout Narve Gilje Nordas z Norska, který dokázal v cílové rovině pokořit Švýcara Dominica Lobalua! Čas vítěze 7:33,49! Třetí doběhl Luis Grijalva z Guatemaly.

Tyč
    KC Lightfoot svůj jediný pokus na 590 centimetrech nevyužil, to Sam Kendricks skáče napoprvé tuto laťku a Armand Duplantis tak nadále má svého vyzyvatele! Švéd tedy ještě musí skočit 590 centimetrů, ale u něj se jedná, troufám si říct, o formalitu.

Výška
    A jelikož Olyslagersová i potřetí shazuje, tak Mahučichová je vítězkou závodu ve Stockholmu! První závod letní sezony, první vítězství!

Výška
    Jaroslava Mahučichová skočila druhým pokusem dva metry a má vítězství ve své premiéře v letní sezoně na dosah! Olyslagersová totiž dvakrát shodila a bude mít horší zápis, i když skočí.

1500m
    Útok na rekord mítinku na patnáctistovce těsně nevyšel. Laura Muirová z Velké Británie nicméně zvítězila poměrně s přehledem v čase 3:57,99! Keňanka Edinah Jebitoková zaostala o takřka sekundu a doběhla druhá, třetí je Australanka Georgia Griffithová.

Výška
    Imke Onnenová a Iryna Geraščenková se nedokázaly přenést přes 197 centimetrů, za to Jaroslava Mahučichová nakonec ano, byť chvíli svítily tři křížky! Takže na dvou metrech spolu budou zápolit Mahučichová a Nicola Olyslagersová.

100m
    Nejkratší ženský sprint přinesl dramatický finiš, v němž měla o něco lepší finiš Gina Mariam Bass Bittayeová z Gambie, která se dokázala lépe předklonit a v čase 11,15 poráží o jednu setinku Marii Josée Ta Lou-Smithovou a o tři setinky Brittany Brownovou! Skvělá forma této africké běžkyně.

Koule
    Ve vrhu koulí se již nic nezměnilo. Vítězství tak slaví Chase Jacksonová s výkonem rovných 20 metrů ze druhé série. Druhou příčku obsadila Sarah Mittonová, která ve druhé sérii hodila o dva centimetry méně. Jessica Schilderová končí třetí, když se v poslední sérii zlepšila na 19,08.

400mpř
    Alison dos Santos vyhrál i třetí závod v rámci Diamantové ligy! A je to suverénní vítězství, v čase 47,01 porazil o sekundu Kyrona McMastera! Po třech závodech má 24 bodů a jednoznačně míří na finále Diamantové ligy. Třetí doběhl Američan CJ Allen, jenž má v DL 22 bodů, nicméně běžel o jeden závod víc.

Koule
    Na startu druhé série hodila Chase Jacksonová rovných 20 metrů! Vedoucí žena v hodnocení disciplíny se ujímá vedení. Tento výkon by nicméně nemusel stačit na triumf. Sarah Mittonová totiž reagovala obdobně a hodila jen o dva centimetry méně!