Rakúsko – Veľká Británia 2:4 (kon.) | Francúzsko – Nemecko 3:6 (kon.) | Kanada – Česko 4:3 (po pr.)
Lotyšsko – USA 3:6 (kon.) | Fínsko – Švajčiarsko 1:3 (kon.) | Švédsko – Slovensko sk 6:1 (kon.)
Fínsko
1:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Švajčiarsko
Utorok 21.05.2024, 20:20 • O2 Aréna, Praha • Majstrovstvá sveta • Skupina A

Dnes sme sledovali posledný zápas skupiny, ktorý sa odohrával vo veľmi vlažnom tempe. Málo vyložených šancí, gólov či sporadické súboje. Švajčiari však potvrdili formu na tomto šampionáte a dokázali si pripísať tri body a naladiť sa na prichádzajúce play-off turnaja. Obidva tímy si však splnili povinnosť a mieria do vyraďovacej fázy. Švajčiari, ktorí skončili na druhej priečke skupiny A čaká Nemecko a Fíni, ktorí sa umiestnili na štvrtej priečke sa predstavia v severskom derby proti Švédsku, kde budú zrejme outsiderom. Odo mňa to je na dnes všetko, prajem príjemný zvyšok večera! (22:45:07)

58:08
    Mikael Granlund to prehnal s oplácaním a predviedol tvrdý krosček na švajčiarskeho hráča a tak mieri do šatní.

58:08
    Vylúčenie v tíme Fínsko:
    Mikael Granlund – 5 min., hrubosť.

56:38
    Švajčiarsko dalo gól!
    Krásna akcia Švajčiarov! Po navedení Niederreitera, ktorý poslal peknú prihrávku na KEVINA FIALU, ktorý po bekhendovom blafáku oklamal Säteriho a zvyšuje vedenie Švajčiarska na 1:3.Asistencie Nino Niederreiter.

56:05
    Fíni sa snažia vytvárať tlak v útočnom pásme, ale chýba tomu stále nejaká potrebná iskra.

54:48
    Lehtonen poslal z väčšej vzdialenosti strelecký pokus, ale Schmid bol pripravený a tento pokus v poslednej chvíli eliminoval.

52:50
    Fíni nevyužili presilovú hru, Švajčiari v plnom počte.

52:10
    Fíni sa nedokážu cez výborne pracujúcu švajčiarsku obranu vôbec presadiť.

51:30
    Pakarinenovi sa otvoril priestor na strelu, no jeho pokus sa nezmestil medzi tri žrde!

50:50
    Vylúčenie v tíme Švajčiarsko:
    Andres Ambühl – 2 min., podrazenie.

50:07
    Pakarinen hľadal nebezpečnou prihrávkou Innalu, no švajčiarska obrana dokázala tento pokus odvrátiť.

49:17
    Niederreiter dokázal pod tlakom vystreliť, no len mimo Säteriho bránku.

48:55
    Po zlom Herzogovom navedení sa píska ofsajd. Po komerčnej pauze tak uvidíme vhadzovanie.

48:01
    Loeffelov pas na Haasa bol príliš dlhý a tak arbiter odpískal zakázané uvoľnenie. Vhadzovanie pred švajčiarskou bránkou.

46:50
    Pakarinenov výpad pohodlne zastavila švajčiarska obrana.

45:15
    Puk sa po teči objavil na ochrannej sieti. Uvidíme vhadzovanie.

45:00
    Obraz hry je veľmi podobný prvým dvom tretinám: sporadické súboje, veľa nepresností a nie také veľké množstvo šancí.

42:04
    Veľká šanca Švajčiarov! Ambuhl sa snažil oklamať Säteriho, ale jeho pokus fínsky brankár vypichol.

41:45
    Kapanen z oblasti pravého kruhu strieľal iba do výstroje Schmida. Hra je prerušená.

41:10
    Kurashev zachytil fínsku prihrávku a vytvoril si výbornú príležitosť na strelu, ale Säteri bol proti a tento pokus vyráža.

40:01

Strely na bránku 10:21 (6:11, 4:10)
    Vylúčenia 2:1

Druhá tretina už bola o niečo zaujímavejšia, kedy Fiala a Glauser poslali Švajčiarov do dvojgólového vedenia. Švajčiari pôsobili väčšinu tretiny aktívnejšie, tlačili sa do zakončení a vytvorili si niekoľko šancí. Fíni pôsobili vlažne, bez tlaku a bez šancí, až dokým neprišla ich prvá presilová hra ktorú dokázali využiť a Innala znížil stav stretnutia na 1:2.

40:00

39:24
    Granlund poslal tvrdú strelu medzi tri žrde švajčiarskej bránky, no Schmid tento pokus vyrazil do bezpečia.

38:55
    Fíni pôsobia po góle aktívnejšie, čaká nás zaujímavá posledná minúta druhej tretiny.

37:51
    Fínsko dalo gól!
    Fíni sa prebúdzajú a využili presilovú hru! Po vynikajúcej prihrávke Granlunda dokázal upratať puk do siete JERE INNALA! Stav stretnutia 1:2. Asistencie Mikael Granlund, Mikko Lehtonen.

37:12
    Švajčiari dokázali vyhodiť puk mimo pásma, Fíni sa v presilovej hre nevedia vôbec presadiť.

36:36
    Andres Ambühl – 2 min., nedovolené bránenie.

35:56
    Jung chcel ohroziť bránku súpera, ale jeho strela bola zblokovaná. Švajčiarsky tlak pokračuje.

34:40
    Fíni sa zo švajčiarskeho tlaku dokázali vymaniť jedine vyhodením puku z pásma, nasleduje vhadzovanie.

33:20
    Kurashev po individuálnej akcii poslal strelu na fínsku bránku, ale skončila iba medzi Säteriho betónmi.

32:40
    Haas sa dostal do zaujímavého úniku, no fínska defenzíva sa stihla vrátiť a puk mu vypichla.

31:20
    Zakázané uvoľnenie Švajčiarska, nasleduje vhadzovanie.

30:52
    Fíni sa snažia dostať do útočného pásma, no švajčiarska defenzíva ich do ničoho nepúšťa. Nasleduje komerčná prestávka.

29:00
    Po švajčiarskom challenge, videli rozhodcovia na zázname jasný ofsajd, ktorý im na ľade unikol. Stav stretnutia tak stále 0:2

29:00
    Pozor! Rozhodcovia si prechádzajú túto situáciu prostredníctvom videa, uvidíme, či gól bude platiť.

29:00
    Gól strelil MIKAEL GRANLUND. Asistencie Saku Mäenalanen.

28:51
    Práve Švajčiari sú tí, ktorí prebrali iniciatívu v druhej tretine a výrazne prestreľujú svojho súpera.

27:26
    Pekný protiútok Švajčiaska končí GÓLOM! Po peknej prihrávke Niederreitera vyslal tvrdý príklep od modrej čiary ANDREA GLAUSER, ktorého tvrdá strela skončila vo fínskej bránke. Stav stretnutia 0:2. Asistencie: Nino Niederreiter, Kevin Fiala.

25:20
    Säteri vyrazil Loeffelovu strelu pred seba a puk si našiel práve KEVIN FIALA, ktorý pekným bekhendovým blafákom poslal puk za chrbát fínskeho gólmana. Stav stretnutia 0:1. Asistencie Romain Loeffel.

24:43
    Niederreiter si vytvoril priestor na strelu, ale jeho strelu Säteri chytá. Dobrá pasáž Švajčiarov!

23:16
    Kukanovi sa otvoril priestor na strelu, ale jeho pokus dokázal Säteri pokryť.

22:50
    Fíni v útočnom pásme prevádzajú zopár tvrdých úderov.

21:58
    Fínsko v plnom počte.

21:20
    Hischier po peknom výpade po pravej strane sa dostal ku strele, no jeho pokus gólový nebol.

20:45
    Josi poslal prihrávku pred bránku na Fialu, ale jeho teč končí na ochrannej sieti.

20:01

Prvá tretina nám ponúkla veľmi vlažný hokej, s množstvom strát, s málo vyloženými šancí a s dvomi vylúčeniami. Hokejový fanúšik si v tomto zápase zatiaľ na svoje neprišiel. Švajčiarov však čaká na začiatku druhej tretiny presilová hra.

Strely na bránku 6:11
    Vylúčenia 2:0

20:00

19:59
    Josi pred koncom prvej tretiny si stihol pripísať strelecký pokus, no gólom táto akcia nekončí.

19:58
    Mikael Granlund – 2 min., sekanie.

18:30
    V tejto fáze zápasu vidíme množstvo nepresností v strednom pásme, veľa hokejového umenia sme zatiaľ neuvideli.

17:15
    Fiala sa snažil nahodiť puk pred Säteriho bránku, ale fínsky brankár dokázal puk vyraziť do bezpečia.

15:02
    Prvé zakončenie si pripisuje Granlund, ale jeho pokus neskončil za Fischerovým chrbtom.

14:18
    Fíni sú na ľade v plnom počte.

13:54
    Fiala vyskúšal Säteriho pozornosť, ale neúspešne kedy fínsky brankár jeho pokus vyrazil.

12:55
    Andrighetto sa pokúsil o strelu na Säteriho, no jeho pokus končí mimo bránku a Fíni vyhadzujú puk mimo pásma.

12:18
    Oliver Kapanen – 2 min., hákovanie.

11:50
    Komerčná prestávka.

10:37
    Säteri vyráža pravým betónom nie tak prudkú strelu Michaela Foru od modrej čiary.

09:20
    Obrovská šanca Švajčiarov! Pred bránkou Fínska sa po odrazenom puku objavil osamotený Hischier, ktorý túto šancu trestuhodne zahodil! Stav sa nám nemení, 0:0.

08:10
    Kaskiho strela končí po zákroku brankára na ochrannej sieti.

07:45
    Tento zápas sa začal v pomerne kľudnom režime, diváci zatiaľ neuvideli nejakú výraznejšiu šancu.

05:40
    Na druhej strane odpovedal Helenius, s ktorého strelou mal brankár Schmid čo robiť, aby ju udržal vo svojej moci.

04:50
    Satari mal čo robiť po tom, ako Simion vyslal nepríjemnú strelu medzi tri žrde.

04:00
    Pakarinenovú strelu od modrej čiary blokuje Roman Josi.

03:22
    Hischier posielal nebezpečný pas pred fínske bránkovisko, ale puk končí u Sateriho a uvidíme vhadzovanie.

02:19
    Zakázané uvoľnenie Švajčiarska.

01:38
    Prvú strelu zápasu si pripisujú Švajčiari, kedy Senteler vyslal na Sateriho zaujímavý pokus, no Fínsky brankár tento pokus dokázal pokryť.

00:59
    Granlund sa snažil pripraviť šancu Pakarinenovi, ale nedokázal ho nájsť presnou prihrávkou.

00:01

Fínsko: Säteri (Larmi) – Määttä, Mattila, Lehtonen, Vittasmäki, Rissanen, Kaski, Saarijärvi, Riikola – Björninen, Jormakka, Mäenalanen – Innala, Granlund (C), Pakarinen – Puljujärvi, Puistola, Oksanen – Jääskä, Helenius, Hyry.

Švajčiarsko: Berra (Schmid) – Glauser, Josi (C), Kukan, Jung, Marti, Loeffel, Fora – Hischier, Fiala, Niederreiter – Thürkauf, Andrighetto, Bertschy – Senteler, Simion, Herzog – Kurashev, Scherwey, Ambühl – Haas.

Zdravím všetkých fanúšikov ľadového hokeja! Vítam vás pri dnešnom poslednom zápase A skupiny, kedy sa postavia proti sebe celky z Fínska a Švajčiarska.

Fínsko
    Tím z krajiny tisícich jazier ešte bude mať čo robiť, aby sa dostali do play-off turnaja. Fíni si skomplikovali život na turnaji po tom, ako v poslednej sekunde zápasu podľahli outsiderovi z Rakúska 2:3, a následne nezískali ani bod s Kanadou po prehre 3:5. Fíni sa dnes stretnú ešte s Dánskom, a už zajtra ich čaká náročný zápas proti výborne hrajúcim Švajčiarom. Zaujímaví hráči Fínska: Oliver Kapanen, Jesse Puljujarvi, Mikael Granlund.
    Posledné tri zápasy Fínska:
    Kanada – Fínsko 5:3
    Fínsko – Rakúsko 2:3
    Nórsko – Fínsko 1:4

Švajčiarsko
    Švajčiari sú prekvapením turnaja, kedy zo šiestich odohraných duelov prehrali iba jeden s Kanadou 2:3. Tím zo Švajčiarska získal 14 bodov a postup do play-off už by nemal byť problém. Švajčiarsko sa však na tomto turnaji mohlo spoľahnúť na výborne hrajúceho Josiho s Hischierom, ktorí majú už v doterajšom bodovaní na svojich kontách už dvojciferné čísla ( Josi – 11, Hischier – 10). Zaujímaví hráči: Roman Josi, Nico Hischier, Kevin Fiala.
    Posledné tri zápasy Švajčiarska:
    Švajčiarsko – Kanada 2:3
    Dánsko – Švajčiarsko 0:8
    Švajčiarsko – Veľká Británia 3:0

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 20:20.

Matúš Macháč

Góly a asistencie: 29. Granlund (Mäenalanen), 38. Innala (Granlund, Lehtonen) – 26. Fiala (Loeffel), 28. Glauser (Niederreiter, Fiala), 57. Fiala (Niederreiter)

Fínsko: Säteri (Larmi) – Määttä, Mattila, Lehtonen, Vittasmäki, Rissanen, Kaski, Saarijärvi, Riikola – Björninen, Jormakka, Mäenalanen – Innala, Granlund (C), Pakarinen – Puistola, Kapanen, Puljujärvi – Oksanen, Jääskä, Helenius – Hyry.
    Tréner: J. Jalonen

Švajčiarsko: Schmid (Berra) – Glauser, Josi (C), Kukan, Jung, Marti, Loeffel, Fora – Hischier, Fiala, Niederreiter – Thürkauf, Andrighetto, Bertschy – Senteler, Simion, Herzog – Kurashev, Scherwey, Ambühl – Haas.
    Tréner: P. Fischer

Rozhodca: Campbell (CAN), Fraňo (CZE) – Wyonzek (CAN), Zunde (LAT).