Nórsko – Kazachstan 6:5 (3:2 po s.n.) | USA – Švajčiarsko 4:0 (kon.) | Česko – Slovensko sk 2:3 (kon.)
Fínsko – Švédsko 1:2 (kon.) | Kanada – Lotyšsko 4:0 (kon.)
Fínsko
1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Švédsko
cz Štvrtok 02.05.2024, 16:00 • Metro Arena, Espoo • Majstrovstvá sveta U18 • Štvrťfinále

Domácí Finové na světovém šampionátu hráčů do 18 let končí ve čtvrtfinále! Švédsku podlehli 1:2. Na úvodní trefu Alfonse Freije ze 3. minuty odpověděl v polovině duelu Heikki Ruohonen. Ve 37. minutě však skončilo v brance nahození Jacka Berglunda a na to už domácí celek nenašel odpověď. Asi největší příležitost na vyrovnání měl ve třetí části Vesterinen, jehož dorážku však dokázal vytěsnit brankář Härenstam. Bez efektu pak zůstala i závěrečná hra Finů bez gólmana.

Střely na branku – 22:24 (9:10, 9:7, 4:7) (18:33:10)

Nejlepší hráči zápasu:
    Joona Saarelainen (FIN) 0+0
    Hugo Orrsten (SWE) 0+1

Konec! Hokejisté Finska vypadávají na domácím šampionátu už ve čtvrtfinále, což je pro ně obrovské zklamání. V jejich očích je teď vidět prázdnota nebo slzy. To Švédové slaví. Opět budou hrát o medaile!

59:39
    Joona Saarelainen převzal puk na pravé straně. Měl rychlost, ale nedokázal se natlačit až do koncovky.

59:01
    Poslední minuta! Po pádu Heleniuse se nebude vylučovat.

58:49
    Nyní už je branka Finska prázdná!

58:30
    Švédové drželi hru v útočném pásmu a kazili tak soupeři myšlenky na hru bez brankáře.

57:49
    Viggo Gustafsson se dostal k puku na ose a golfákem vypálil. Rimpinen si připsal důležitý zákrok vyrážečkou!

57:24
    Od modré čáry vypálil Mitja Jokinen. Kotouč neprošel až ke švédskému brankáři.

56:50
    Vyloučení v týmu Finsko:
    Kasper Pikkarainen – 2 min., hrubost.

Vyloučení v týmu Švédsko:
    Gabriel Eliasson – 2 min., hrubost.

56:50
    Härenstam zachytil do lapačky nahozený puk. Následně se před ním hráči pořádně poškorpili. Zřejmě se bude vylučovat za hrubost.

56:40
    Švédsko v plném počtu.

56:32
    Nyní se finští hráči dostali z pásma sami. Tak tohle byla promarněná přesilovka.

55:37
    Další švédské vyhození. Na finských hokejkách je možná znát i nervozita.

54:58
    Hemming při zavážení ztratil puk na útočné modré. Švédové vyhazují.

54:38
    Viggo Gustafsson podrazil Roopeho Vesterinena a Švédové jdou do čtyř!

54:27
    Švédové teď vyvezli puk z obranného pásma a nahodili za branku soupeře, aby mohli střídat.

52:59
    Viggo Gustafsson střílel z levé strany, Rimpinen vyrazil před sebe. Lucas Pettersson se pak rozhodl rychle obkroužit branku a u levé tyčky chtěl puk zasunout za brankovou čáru. Finský brankář tam dal na poslední chvíli beton!

51:40
    A nyní pomohla švédskému brankáři možná i tyčka!

51:09
    Teď byli domácí blízko vyrovnání! Po nahození Arona Kiviharjua se dostal k dorážce zblízka do částečně odkryté branky Roope Vesterinen. Härenstam se napohled nacházel mimo pozici, ale dokázal se roztáhnout a hřbetem lapačky kotouč vytěsnil mimo svou klec!

50:33
    Přihrávku na osu hřiště dostal Daniel Nieminen. Ten z první vypálil, ale přímo do těla připraveného Loveho Härenstama. Další reklamní přestávka.

49:38
    Valter Lindberg podržel puk na pravé straně útočného pásma. Pak našel křížem obránce Karla Annborna, který střílel vedle branky.

48:58
    Švédové si teď vystačili s posunutím puku do útočného pásma a střídají.

48:11
    Nyní je tu čas na reklamní přestávku.

47:33
    Emil Hemming se zjevil osamocen před brankou. Puk potáhl doleva a chtěl vypálit nad lapačku Härenstama. Přestřelil!

47:21
    Švédové jsou v tuto chvíli kompletní.

46:25
    Švédové vyrazili do přečíslení 3 na 2. To zakončoval střelou vedle vzdálenější tyčky Jack Berglund.

46:19
    Finsko v plném počtu a je tu zkrácená přesilovka.

45:20
    Jeden ze Švédů zlomil v útočném pásmu hokejku a Natan Teshome vyvezl puk do útočné třetiny. Leo Sahlin Wallenius si proti němu pomohl faulem a síly na ledě se tak vyrovnají.

44:17
    Daniel Nieminen – 2 min., držení.

44:15
    Orrsten našel přihrávkou zpoza branky Karla Sternera, který byl na pravém kruhu sám, ale střelu mezi betony pokryl Rimpinen! Právě Orrsten byl však faulován a tak se bude vylučovat.

43:15
    Wernquist poslal kotouč do jízdy Melvinovi Fernströmovi. Ten se už dostával před branku, ovšem zakončení mu zezadu překazil čistým způsobem bránící hráč!

42:53
    Finům byla odpískána přihrávka rukou.

42:37
    Viggo Nordlund posílal z rohu puk před branku, kam si sjížděl obránce Felix Öhrqvist. Rimpinen nachází kotouč pod sebou.

41:36
    Švédové jsou v plném počtu hráčů.

40:35
    Konsta Helenius nabral rychlost ve středním pásmu a projel až do střelecké pozice. Ránu po ledě vyrazil pravým betonem Härenstam.

40:03
    Finský tým pokračuje v přesilové hře.

40:01

Třetí třetina začne přibližně v 17:54.

Střely na branku – 18:17 (9:10, 9:7)

Po druhé třetině jsou nadále postupu o gól blíže Švédové. Finsku se přitom podařilo ve 30. minutě vyrovnat, když Heikki Ruohonen svou střelou z levé strany našel mezírku v postavení brankáře Härenstama. Ve 37. minutě však Třem korunkám vrátil náskok nenápadným nahozením, které však nešťastně tečoval bránící Amhamdi, Jack Berglund. Suomi si do třetí dvacetiminutovky přenesou větší část přesilové hry.

40:00

39:59
    Konsta Helenius si byl vědom času a tak ještě vypálil ze středního pásma. Härenstam byl pozorný.

39:35
    Viggo Gustafsson – 2 min., hákování.

39:20
    Rozhodčí signalizují vyloučení na straně Švédska. Finsko má zatím výhodu.

39:01
    Startuje poslední minuta druhé třetiny.

38:32
    Linus Eriksson poslal na finskou branku nahození, které Rimpinen odrazil do rohu.

37:56
    Skákavý puk do švédského brankoviště se stal kořistí brankáře Härenstama.

37:29
    Od modré čáry střílel Aron Kiviharju. Puk prošel vedle branky.

37:18
    Ještě poslední reklamní přestávka ve druhé třetině.
    36:34 Jack BERGLUND - 1:2

36:34
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédové jdou do vedení po takové hodně nenápadné situaci! JACK BERGLUND převzal puk na pravé straně útočného pásma od Melvina Fernströma. Pak s ním vybruslil na modrou čáru a nahodil ho směrem k brance. Plachtící kotouč nešťastně tečoval obránce Amhamdi a ten zapadl k pravé tyčce z pohledu Rimpinena, který nezareagoval. Asistence: Melvin Fernström a Lucas Pettersson.

35:21
    Finové se drží delší dobu na puku a snaží se proti švédské obraně něco vymyslet.

34:22
    Kiviharju poslal puk na pravý kruh pro Konstu Heleniuse. Ten pálil vedle bližší tyčky, kam by se musel brankář Švédska přesouvat.

33:36
    Rychlý přechod Finska dopředu. Emil Hemming si vyměnil puk se Saarelainenem a z pravého kruhu střílel do náruče Härenstama.

33:11
    A Finsko je již kompletní. Opravdu dobrá hra v oslabení.

33:01
    Viggo Nordlund si to rovnal na střelu z levého kruhu. Tu mu ale skvěle vyblokoval Nieminen.

32:36
    Domácí zvládají oslabení velmi dobře. Teď poněkolikáté vyhodili.

31:52
    Finové se v oslabení dostávali do přečíslení 2 na 1. Chyběla lepší finální přihrávka.

31:10
    Tuomas Suoniemi dostává dvouminutový trest za sekání. Přesilovka Švédska začne po reklamní přestávce.

30:14
    Heikki Ruohonen se protáhl po levé straně dopředu. Střelu z úhlu Härenstam vyráží. Dorážka Tuomase Suoniemiho pak minula jeho klec.

29:52
    Hlediště Metro Areny samozřejmě po vyrovnání ožilo. Fanoušci nyní ženou finské mladíky.
    29:09 Heikki RUOHONEN - 1:1

29:09
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Domácí hokejisté vyrovnávají! Tuomas Suoniemi zavezl puk středem do útočného pásma a rozdal doleva HEIKKIMU RUOHONENOVI. Ten dojel na kruh pro vhazování a našel mezírku v postoji brankáře Härenstama – 1:1. Asistence: Tuomas Suoniemi a Markus Loponen.

28:15
    Zápas je stále velmi vyrovnaný a také poměrně opatrný.

27:46
    Adam Hesselvall převzal puk v útočném pásmu a dvěma kroky si vylepšil pozici. Zkoušel to přes obránce, ovšem Rimpinen si puk našel a sáhl si pro něho lapačkou. Reklamní přestávka.

26:10
    Gabriel Eliasson střílel od modré čáry. Puk byl tečován, Rimpinen ho nepropustil za svá záda.

25:37
    Nahození Vigga Gustafssona od modré čáry našel v lapačce finský gólman Rimpinen.

24:54
    Z vrcholu levého kruhu to zkusil švihem Konsta Helenius. Härenstam vyrazil jeho střelu.

24:03
    Zakázané uvolnění Finska.

23:25
    Jakob Ihs Wozniak zavezl puk do útočné třetiny z levé strany a vystřelil. Rimpinen byl na místě.

23:15
    Finové se dostali do postavení mimo hru.

22:30
    Švédsko hraje v plném počtu.

22:21
    To není moc povedená přesilovka. Annborn po mantinelu vyhodil.

21:59
    Žlutomodří opět vyhazují.

21:40
    Švédové se osvobozují.

20:56
    Konsta Helenius nahrával mezi kruhy Aatosovi Koivuovi. Syn slavného Sakua Koivua trefil protihráče.

20:29
    Linus Eriksson se snažil zastavit Konstu Heleniuse, který vyvážel kotouč dopředu. Skončilo to podražením a vyloučením švédského kapitána.

20:01

Další třetina začne přibližně v 17:02.

Střely na branku – 9:10

Po první třetině prohrává Finsko se Švédskem 0:1. Skóre duelu otevřel už v čase 2:40 skrytou střelou k tyčce obránce Alfons Freij. Finové pak mohli srovnat ve vlastním oslabení, v němž ujel Saarelainen, ovšem po jeho bekhendové kličce Švédy zachránil brankář Härenstam. Jinak je duel zatím velmi vyrovnaný.

20:00

19:59
    Finové se ještě snažili zahrozit! Z levého kruhu střílel Tuomas Suoniemi. Poté se snažil dorážet Heikki Ruohonen, ale pozici mu znepříjemnil obránce.

19:30
    Zakázané uvolnění Finů. Ještě se tak bude vhazovat před Rimpinenem.

19:01
    Ohlášena poslední minuta první třetiny.

18:20
    Nyní se hraje dlouho bez přerušení a první třetina se tak chýlí ke svému konci.

16:39
    Lucas Pettersson dojel puk na pravém křídle a nepříjemně střílel na Rimpinena. Tomu puk směřoval někam mezi tělo a levou ruku a domácí brankář měl co dělat, aby mu kotouč do branky nepropadl!

16:19
    Po zákroku Rimpinena, který puk podržel ve výstroji, následuje další reklamní přestávka.

15:51
    Felix Öhrqvist vyvezl puk dopředu a nahrál doleva Linusovi Erikssonovi. Jeho střela mezi tyče nezamířila.

14:59
    Švédové se dokáží držet v útočném pásmu díky kroužení a měnění pozic v rozích. To už dnes ukázali několikrát.

13:54
    Daniel Nieminen poslal efektním a čistým bodyčekem na led hlavou napřed Karla Sternera. To se divákům samozřejmě líbilo.

13:17
    Po pokusu Lea Sahlina Walleniuse přerušil hru Rimpinen.

12:53
    Švédové v útočném pásmu. Střela Karla Annborna skončila vedle branky.

12:20
    Střely na branku – 7:5

10:58
    Aatos Koivu z bezprostřední blízkosti přestřelil! Kotouč zřejmě ještě tečoval bránící Švéd, který do střely skákal.

10:49
    S koncem přesilovky ještě vypálil Emil Hemming. Härenstam hru přerušil a tak je tu čas na reklamní pauzu.

10:33
    Nakonec to zkoušel z pravého kruhu Emil Hemming a puk má gólman Švédska.

10:20
    Od modré čáry střílel vedle Aron Kiviharju. Poté nahrál stejný hráč na levý kruh Konstovi Heleniusovi, jehož ránu vyrazil Härenstam.

09:41
    Finové v plném počtu a je tu jejich zkrácená přesilovka.

08:46
    Melvin Fernström dostává dvě minuty za sekání a síly na ledě se tak vyrovnají.

08:43
    Joona Saarelainen v oslabení vypíchl puk Sahlinovi Walleniusovi a řítil se sám na branku. Po jeho bekhendové kličce Švédy zachránil Härenstam!

08:12
    V oslabení vyvezl puk Veeti Väisänen. Svým bekhendovým nahozením donutil brankáře Härenstama přerušit hru.

07:40
    Heikki Ruohonen trefil v rohu hřiště soupeře bez puku a dostal trest za nedovolené bránění.

07:10
    Lauri Sinivuori je zpátky ve hře poté, co v úvodu zápasu nepříjemně vlétl do hrany dvířek otevřené finské střídačky.

06:51
    Emil Hemming na pravé straně posunul puk na Konstu Heleniuse. Jeho střela skončila v náručí Härenstama.

06:24
    Hráči Švédska zase poslali puk k finskému brankovišti, kde ho přikryl Rimpinen. Čas na první reklamní přestávku.

06:14

05:58
    Po sražené švédské střele se puk došoural k finskému brankovišti a Rimpinen ho přikryl.

05:27
    Helenius nyní přenechal puk Joonovi Saarelainenovi, který střílel z vrcholu pravého kruhu nad branku.

05:08
    Finové se snaží na inkasovaný gól odpovědět. Zvýšená aktivita zatím nevedla k další šanci.

03:27
    Finové mohli rychle srovnat! Z levého kruhu střílel Emil Hemming. Love Härenstam vyrazil kotouč k Joonovi Saarelainenovi, jehož dorážku stačil vytěsnit špičkou pravého betonu!
    02:40 Alfons FREIJ - 0:1

02:40
    Tre kronor jdou do vedení! Hugo Orrsten vyhrál buly na pravém kruhu v útočném pásmu. Karl Sterner puk posunul na modrou čáru pro ALFONSE FREIJE, jehož nahození prošlo klubkem hráčů a zapadlo k levé tyčce z pohledu Rimpinena. Asistence: Karl Sterner a Hugo Orrsten.

02:35
    Lauri Sinivuori zažil nepříjemný moment! Adam Hesselvall ho chtěl přimáčknout na hrazení, jenže domácí útočník vlétl do otevřených dvířek na hráčské lavici a poté zůstal ležet na ledě. Nakonec odešel do útrob arény k dalšímu ošetření.

01:49
    Dlouhé kroužení Švédů v útočném pásmu skončilo střelou Alfonse Freije od modré čáry, kterou vyrazil Petteri Rimpinen.

00:49
    Švédové rozehrávají akci zpoza vlastní branky. Publikum v Espoo je samozřejmě na straně domácích Finů.

00:01

Finsko: Rimpinen (Saarinen) – Kiviharju (C), Väisänen (A), Nykyri, Jokinen, Amhamdi, Nieminen, Mononen – Saarelainen (A), Helenius, Hemming – Sinivuori, Ruohonen, Suoniemi – Vesterinen, Koivu, Pikkarainen – Teshome, Kettunen, Väärälä – Loponen.
    Trenér: Marko Kauppinen

Švédsko: Härenstam (Liv) – Sahlin Wallenius (A), Annborn, Freij, Öhrqvist, Eliasson, Gustafsson, Wernquist – Pettersson (A), Lindberg, Fernström – Eklund, Eriksson (C), Nordlund – Wozniak, Berglund, Hesselvall – Toresson, Orrsten, Sterner.
    Trenér: Johan Rosén

Rozhodčí: Burzminski (CAN), Lindner – Williams (USA), Ankerstjerne (DEN).

Finsko:
    Finové jdou do vyřazovacích bojů jako druhý tým skupiny A. Turnaj rozjeli velmi dobře. Lotyše porazili 3:1, poté přejeli 7:0 Nory a neinkasovali ani proti Slovákům, které přehráli 4:0. S USA však Skandinávci tvrdě narazili a odešli s přídělem 4:9.

Kanadské bodování týmu vede se sedmi body Konsta Helenius, který sbírá jen asistence. Šest bodů zaznamenali Emil Hemming (4+2) a Tuomas Suoniemi (3+3). Hned tři utkání ve skupině zahájil mezi tyčemi Petteri Rimpinen. Proti Norsku a část duelu s USA pak chytal Kim Saarinen.

Švédsko:
    Švédové si na šampionátu zatím nepočínají úplně přesvědčivě. Po úvodní porážce 3:6 s Kanadou sice přehráli 7:1 Kazachstán. Pak však prohráli 2:3 po nájezdech s Českem a do prodloužení museli i na závěr skupinové fáze proti Švýcarsku, které nakonec zdolali 3:2. Remíza po normální hrací době však vzala Tre kronor šanci na druhé místo ve skupině B a tím i papírově slabšího soupeře pro čtvrtfinále, kterým by byli Slováci.

Švédové se mohou spolehnout hned na pětici hráčů, kteří zaznamenali pět bodů. Bilancí 2+3 disponují Lucas Pettersson, Alexander Zetterberg a Melvin Fernström. Branku a čtyři nahrávky pak zaznamenal Linus Eriksson. V brance Tří korunek nastupuje výhradně Love Härenstam

Vítám tu všechny milovníky špičkového mládežnického hokeje! Světový šampionát hokejistů do 18 let nabídne ve čtvrtek čtvrtfinálové zápasy. Na programu bude také severské derby mezi Finskem a Švédskem. Finové jdou do play-off jako druhý tým skupiny A. Tre kronor skončili v béčku třetí.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Martin Augustin

Góly a asistencie: 30. Ruohonen (Suoniemi, Loponen) – 3. Freij (Sterner, Orrsten), 37. Berglund (Fernström, Pettersson)

Fínsko: Rimpinen (Saarinen) – Kiviharju (C), Väisänen (A), Nykyri, Jokinen, Amhamdi, Nieminen, Mononen – Saarelainen (A), Helenius, Hemming – Sinivuori, Ruohonen, Suoniemi – Vesterinen, Koivu, Pikkarainen – Teshome, Kettunen, Väärälä – Loponen.
    Tréner: Marko Kauppinen

Tréner: Johan Rosén

Rozhodca: Burzminski (CAN), Lindner – Williams (USA), Ankerstjerne (DEN)