Skorilas – Molčan sk 0:2 (kon.) | Tsitsipas – Klein sk 1:1; 4:0; 0-0 (skreč)
Lajović – Menšík 0:2 (kon.) | Djere – Lehečka 0:2 (kon.)
Ćaćić, Djokovič – Macháč, Pavlásek 1:2 (kon.)
3 2
Jakub Menšík
2
6 6
cz Sobota 16.09.2023, 15:15 • Pabellon Fuente de San Luis, Valencie (ESP) • Davis Cup (krytý tvrdý povrch) • Skupina C

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

V sobotu odpoledne uvidíme ve Valencii souboj o první místo ve skupině. Oba týmy už mají jistý postup do listopadového čtvrtfinále, o motivaci ale mají stále postaráno. V prvním zápase proti sobě nastoupí Dušan Lajovič a Jakub Menšík. Tento zápas Vám v tomto textovém přenosu přiblížíme.

Česká reprezentace zatím neprohrála ani jeden zápas. Celkově ztratila jen tři sety a Španělsko s Jížní Koreou nenašli recept na dobře připravený český tým. To samé se dá říct i o Srbsku, které oba zápasy vyhrálo a i díky Djokovičovi postoupilo vyřazovací části, které se uskuteční v Malaze.

Dušan Lajovič
    Třiatřicetiletý tenista se aktuálně nachází na 52. místě žebříčku ATP. Jeho nejvyšší umístění je 23. místo. Laslo je ortodoxní antukář, ale dokáže zahrát na jakémkoliv povrchu. V letošní sezóně má bilanci 27/20. Na tvrdém povrchu, na kterém se zápas odehraje, má bilanci 7/6.

Lajovič dokázal vyhrát tento rok turnaj v Banja Luce, kde ve finále zdolal Rubleva. V Cincinnati na tvrdém povrchu došel až do osmifinále, v cestě porazil Sinnera a nestačil na Fritze. V Davis Cupu v úterý porazil Honga 6:4 7:6.

Osmnáctiletý český tenista zažije v sobotu debut ve dvouhře. Aktuálně se nachází na 151. místě žebříčku ATP a je to také jeho nejvyšší umístění v kariéře. Menšík má letos bilanci 34/18 a má ve své kariéře taktéž odehráno nejvíce zápasů na antuce. Na tvrdém povrchu, na kterém se odehraje tento zápas, má bilanci 10/6.

Menšík se taktéž účastil US Open a z kvalifikace se dostal až do hlavní soutěže, kde porazil Barrereho (62.) a Drogueta (164.). Ve třetím kole narazil na domácího Fritze, od kterého ale dostal lekci a uhrál pouhé tři gemy za celý třísetový zápas. Jinak se může český tenista pyšnit vítězstvím na Challengeru v Praze, kde ve finále porazil Koepfera (72.).

Oba výběry jsou na kurtu a byly představeny, je čas na hymny obou států.

Zhruba pět minut do začátku utkání, Dušan Lajović i Jakub Menšík už jsou na základní čáře a probíhá rozehra.

0:0

0-15
    Na servisu začal český tenista, trefil první servis a po chybě z forhendu soupeře si připisuje první bod.
    0:0; 0:0; 0-15 - Jakub Menšík

0-30
    Další bod pro Menšíka, soupeři nevyšel technicky return a míček končí za základní čarou.

0-40
    Další chyba z forhendu Lajoviče, který ani tuto delší výměnu nevyhrává.

0:1
    Velmi dobrý vstup českého tenisty do zápasu, čistou hrou si drží servis a dostává se do vedení. Na závěr trefil Menšík eso.

0:1
    Následuje přestávka a výměna stran.

0:1
    Konec přestávky, podávat bude Dušan Lajović.

0-15
    Srbský tenista stále čeká na první fiftýn, Menšík poslal return přímo na základní čáru a donutil soupeře chybovat.

15-15
    Bekhned Menšíka zastavuje páska a máme v druhé hře srovnáno.

30-15
    Eso i na straně Lajoviče, ten jde do vedení.

30-30
    Budeme hrát o první brejkbol. Další nepovedený úder z rakety Lajoviče.

40-30
    Velká škoda pro českého tenistu, ten to měl dobře rozehrané, vítězný míček ale skončil v síti.

40-40
    Nečistě trefený forhend srbského tenisty a je tady shoda.

40-A
    První brejkbol zápasu! Lajovič vyhodil další forhend a je to zatím od něj velmi nepřesné.

40-40
    Menšík hrál pasivně, spoléhal na chybu soupeře, Lajovič si ale tentokrát údery pohlídal a připisuje si bod.

40-A
    Druhý brejkbol pro Menšíka, ten zahrál dobrý return a následně jeho soupeř chybuje. Hodně nevynucených chyb na úvod.

0:2
    Další chyba z forhendu Lajoviče a Menšík se dostává lehce k brejku! Velmi dobrý vstup Menšíka do zápasu, i když by se spíše dalo říct špatný vstup Lajoviče.
    0:0; 0:2 - Jakub Menšík

0-15
    Skvěle nyní zahrál Menšík výměnu, pomohl si servisem a rozhýbal soupeře, ten neměl šanci se ubránit.

0-30
    Další eso Menšíka, jde do vedení o dva body.

0-40
    Vypadá to i tentokrát velmi dobře, Menšík zahrál dobrý servis, následně Lajovič posílá míček z forhendu do sítě.

15-40
    Menšík hrál přes druhý servis, následné jeho forhend končí těsně v autu.

0:3
    Jakub Menšík zvládá úvod zápasu a vede už o tři gemy! Další pohodový gem, Lajovič chybuje z forhendu a ten není ze svého výkonu spokojený.

0:3

0:3

15-0
    Lajovič vstoupil do čtvrtého gemu s novou raketou a hned si připisuje první bod po chybě Menšíka, který svůj úder poslal za základní čáru.

30-0
    Další chyba Menšíka, tentokrát se dostal k míči pozdě a jeho čop nedokázal letět přes síť.

40-0
    Tři gemboly pro Srba, kterému pomohla páska, a i když Menšík zabojoval, tak v tomto souboji neměl moc šancí.

40-15
    Velmi dobrý return českého tenisty, který se díky tomu dostal do dobré pozice a z forhendu se nemýlil, vítězný míč je na světě.

1:3
    První vyhraný gem pro Lajoviče, ten si počkal na chybu soupeře a může tak začít bojovat o podání soupeře.

0-15
    Menšík začíná lépe, hrál přes druhý servis a skvělým bekhendem po lajně jde do vedení v páté hře.

0-30
    Přímý bod z podání pro Menšíka, ten zatím podává velmi dobře.

0-40
    Jakub zatím s přehledem, výborný servis a následné zkrácení hry, na které soupeř nezareagoval.

1:4
    Čistá hra pro Menšíka, který zatím na podání velmi jistý. Připisuje si další eso a po sedmnácti minutách vede český tenista 4:1.
    0:0; 1:4 - Jakub Menšík

1:4

1:4

15-0
    Nejdelší výměna zápasu, sledovali jsme přestřelku od základní čáry, nakonec Menšík svůj bekhend poslal těsně do autu.

30-0
    Další bod pro Srba, který hrál přes druhý servis, ten ale dobře umístil a bekhendem po lajně dostal českého tenistu do úzkých.

40-0
    Tři gemboly pro Lajoviče, který se na servisu pomalu rozehrává. Celkem šťastný forhend Srba, ale i to se počítá.

2:4
    Čistá hra pro Lajoviče, ten snižuje na 2:4! Po dobrém servisu se vydal na síť, Menšík svůj return poslal za základní čáru.

0-15
    Přímý bod z podání pro Menšíka, ten začíná sedmou hru dobře.

0-30
    Další eso Menšíka, servis přes 200 km/h.

15-30
    Příchází chyba z bekhendu a snížení Lajoviče.

15-40
    Další skvělý servis Menšíka, ten bude mít dva gemboly.

2:5
    Menšík jde do vedení 5:2 a už mu stačí jen jeden gem, aby vyhrál první set! Další skvělý servis, hlavní zbraň Menšíka v tomto zápase. Lajovič svůj return poslal za základní čáru.

2:5

2:5

15-0
    Lajaovič si dobře hlídal údery, následně přišla chyba z rakety soupeře.

30-0
    Forhend křížem přinesl ovoce, Menšík poslal míček pouze do pásky.

40-0
    Dobře trefené podání, následný přesun na síť byl taktéž dobře zvolený a zahraný.

3:5
    Rychlý osmý gem, Lajovič drží podání a díky zpřesnění hry je stále na dostřel. Teď ho ale čeká mnohem těžší úkol.

0-15
    Menšík začíná skvěle, trefuje eso.

15-15
    Tentokrát se Lajovič nebál a tvrdý první servis vrací velmi odvážně a hlavě úspěšně.

15-30
    Další dobrý servis, Menšík se vydal na síť a došel si pro bod.

15-40
    Dva setboly pro českého tenistu! Menšík si připisuje další eso.

3:6
    Skvělý Menšík, který se nebál a šel do každého úderu velmi jistě! Sedmadvacet minut trval první set, ve kterém český tenista na podání dominoval a jde do vedení 1:0 na sety!
    0:1; 3:6 - Jakub Menšík

0:0
    Začíná druhý set, na podání Dušan Lajovič.

0-15
    Skvělý return Menšíka, následně se pokusil o zkrácení hry a to byla skvělá volba! I přes snahu se Srb k míčku včas nedostal.

15-15
    Lajovič si pomohl servisem, následně předvedl dva skvělé forhendy a na síti už pak byl neprůstřelný.

15-30
    Return pod nohy byl výborný, Lajovič neměl míček pod kontrolou a ten končí za základní čarou.

15-40
    Další brejkboly v úvodu setu pro Menšíka! Vše začalo skvělým returnem, od té chvíle Menšík diktoval tempo hry a dohrál to dobře.

30-40
    Podání ven z kurtu, následně zahrál Lajovič do protipohybu a Menšík míček nevrátil zpět do hry.

0:1
    Druhý brejkbol Menšík využívá a jde do vedení! Český tenista hrál přes forhend velmi jistě, naopak soupeř z forhendu chybuje a stejně jak v prvním setu ztrácí hned první servis!
    0:1; 0:1 - Jakub Menšík

0:1

0:1
    Konec přestávky, podávat bude Jakub Menšík.

0-15
    Menšík začíná dobře, pomohl si servis a poté vítězným úderem ukončuje výměnu.

0-30
    Menšík hraje od základní čáry velmi dobře, další skvělý úder křížem a Lajovič míček přes síť nedostal.

0-40
    Podání ven z kurtu, Lajovič opět míček posílá pouze do sítě.

0:2
    Menšík zatím hraje jistě, čistou hrou zvyšuje na 2:0 a je na velmi dobré cestě. Nesmí ale polevit, protože Lajovič jde míč od míče výš.

15-0
    Třetí hru začíná lépe Srb, jeho druhé podání totiž soupeř nedokázal vrátit do kurtu.

30-0
    Menšík zahrál skvělý míč na základní čáru, rozhodčí ale záhlasit aut. Jestřábí oko ale ukázalo, že byl míček dobrý a tak se výměna opakovala. Bohužel pro českého tenistu ale bod získává soupeř, místo 15:15 je to tak 30:0.

40-0
    Skvělý forhend na čáru, Lajovič má tři gemboly.

40-15
    Menšík měl štěstí, jeho return se otřel o pásku, to zřejmě Lajoviče rozhodilo a jeho vítězný úder se do kurtu nevešel.

1:2
    Chyba z bekhendu Menšíka znamená, že Lajovič snižuje na 1:2. Menšík půjde na podání a budeme doufat, že se mu na něj bude dařit tak, jako doposud.

1:2

1:2

0-15
    Dobrý vstup i do čtvrtého gemu, Menšík trefuje první servis a Lajovič poslal svůj return pouze do sítě.

0-30
    Šesté eso Menšíka, který opět poslal servis přes 200 km/h.

0-40
    A vzápětí eso číslo sedm. Zatím to je krasojízda na servisu.

1:3
    Sevis – síť na jedničku! Jakub Menšík se usmívá, na podání se mu daří a opět odskakuje soupeři.

0-15
    Menšík měl znovu štěstí, jeho forhend se otřel o pásku a následný úder soupeře končí v síti.

15-15
    Přímý bod z podání, Lajovič si pomáhá servisem.

15-30
    Menšík je blízko dalším brejkbolům, dokázal skvěle vrátit první servis a připisuje si úspěšný return.

30-30
    Servis přesně na čáru, důležitá pomoc pro Srba.

40-30
    Servis chodí v pravý čas, podání ven z kurtu a následný přehled o hře ukázal Lajovič.

40-40
    Pátý gem bude pokračovat, máme tady shodu. Menšík se opět opřel do returnu a následný forhend Lajoviče se zastavil o pásku.

40-A
    Nakonec brejkbol přichází! Dušan Lajovič dělá dvojchybu, první v celém zápase.

1:4
    Vypadá to víc než dobře! Menšík jde do vedení o dva brejky! Nejlepší return zápasu předvedl český tenista, míček po lajně byl přesný a soupeř neměl šanci! Česká reprezentace je blízko prvnímu bodu, ale stále ještě není nic jistého. Ale zatím Menšík na servisu působí víc než dobře.
    0:1; 1:4 - Jakub Menšík

1:4

1:4

0-15
    Menšík začíná šestý gem lépe, připisuje si osmé eso.

0-30
    Další skvělý servis, následně se Menšík vydal na síť, kde celou výměnu ukončil.

0-40
    Eso číslo devět, Menšík hraje fantastický zápas na servisu.

1:5
    Sedmačtyřicet minut je za námi a Menšík předvádí jubilejní desáté eso! Český tenista je jednou nohou v cíli, Lajovič s tímto nemůže nic dělat.

15-0
    Srbský tenista trefuje servis, připisuje si první bod.

30-0
    Další dobrý servis, Menšík na toto neměl nárok.

40-0
    Nečistě trefený forhend Menšíka, tři gemboly pro soupeře.

2:5
    Rychlý gem i na straně Lajoviče, podání ven z kurtu nedokázal Menšík vrátit do kurtu. 3:6 2:5 z pohledu Lajoviče, který se pokusí v následujících minutách o zázrak.

2:5

2:5

0-15
    Menšík začíná na podání tak, jako po celý zápas. Tvrdý servis na tělo, soupeř zahrál úder pouze do sítě.

15-15
    Po delší době dlouhá výměna od základní čáry, Menšík těsně neumístil úder do kurtu.

15-30
    Český tenista si připisuje přímý bod z podání, mečboly jsou blízko.

15-40
    Jedenácté eso, dva mečboly! Jakub Menšík je blízko vítězství.

30-40
    Ještě se bude hrát, forhend Menšík nedokázal dostat přes síť.

2:6
    Jakub Menšík vítězí v prvním zápase a díky němu tak získává naše reprezentace první bod! Dvaapadesát minut trval zápas, ve kterém český tenista předvedl na servisu nadstandartní výkon!
    0:2; 2:6 - Jakub Menšík

Konec zápasu

Česká reprezentace vstupuje do souboje se Srbskem lépe. Jakub Menšík si v prvním zápase poradil s Dušanem Lajovičem za necelou hodinu 6:3 6:2 a předvedl výborný výkon. Na servisu působil více než jistě, připsal si jedenáct es a soupeři nedal šanci. Lajovič působil od začátku nejistě, postupem času se ale dostával do hry, na rozjetého českého tenistu ale dnes neměl.

Za několik desítek minut začne druhý zápas série. Proti sobě nastoupí Laslo Djere a Jiří Lehečka. I tento zápas Vám nabídneme na našem webu a jste na něj srdečně zváni. (16:12:52)