Finsko – Česko 74:64 (kon.)
Finsko
74:64 (10:15, 27:29, 48:52)
Česká republika
cz Pondelok 24.07.2023, 18:00 • Osnovna škola Miroslav Antić, Niš (SRB) • ME do 18 rokov - muži • Skupina C

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Čeští dorostenci zatím na evropském šampionátu do 18 let v srbské Niši utrpěli dvě těžké porážky. Od domácího Srbska schytali výprask 56:113, o něco lépe si vedli včera proti Slovinsku (60:89).
    O třetí místo ve skupině se utkají s Finskem, které uhrálo o něco lepší skóre, ale také je bez bodu. Srbsku podlehlo 72:96 a Slovinsku 63:78.

Jak bývá na mládežnických turnajích zvykem, hrají se základní skupiny jen o nasazení do osmifinále, kam postupuje všech 16 účastníků. Na poraženého čeká s největší pravděpodobností silné Španělsko (pokud neprohraje o 15 a více bodů s Itálií), třetí celek ze skupiny C narazí na druhého z déčka, což bude nejspíše Řecko (teoreticky ale i Španělsko, Itálie nebo Dánsko v případě nečekaného vývoje).

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

Finsko: Abbey, Heinonen, Kuhalampi, Suutela, Towa

Česko: Ivánek, Stráněl, Zeithammer, Žižka, Zvolánek

Rozhodčí: Salinš (LAT) – Mutapčić (GER), MacDonald (GBR). (0:0)

0:10
    Skóre otevírá již po 10 vteřinách hry Jakub Zvolánek. (0:2)

1:02
    Milan Stráněl proměňuje první trestný hod, druhý Češi doskočili a pod košem se prosazuje Oliver Žižka. (0:5)

2:41
    Po nepřesných zakončeních na obou stranách střílí za dva body opět Milan Stráněl. (0:7)

2:53
    První body pro Finsko zařídil vzápětí Elmeri Abbey. (2:7)

4:02
    Abbey proměnil až druhý trestný hod. (3:7)

4:49
    Český trojkový pokus se odráží od obroučky, finský sice také, ale Roope Filtness doskakuje za dva body. (5:7)

5:36
    Benjamin Koppke byl faulován při protiútoku přes celé hřiště, proměnil jen první z trestných hodů. (5:8)

6:05
    Jan Matušík při trestných hodech nezaváhal. (5:10)

6:33
    Stránělovu střelu se snažil doskočit a zasmečovat Koppke, ale míč utíká ven z koše. (5:10)

7:02
    Kuhalampi nevyužil ani jeden z trestných hodů. (5:10)

7:51
    Českou akci dotáhl z dorážky o desku Jakub Šimonek. (5:12)
    7:51 Jakub ŠIMONEK

8:13
    Vojtěch Zeithammer našel pod košem Jakuba Křišťana, který se zbavil obránce a trefuje další dva body. (5:14)

8:17
    Oddechový čas pro Finsko. (5:14)

8:35
    První trojku utkání trefuje Aaron Towa. (8:14)

9:16
    Šimonkovi se povedl až druhý hod z šestky. (8:15)

9:48
    Poslední slovo v úvodní čtvrtině měl Roope Filtness, který doskočil vlastní střelu. (10:15)

10:00
    První čtvrtina skončila. (10:15)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (10:15)

10:11
    Rychlou akci Finska dotáhl až do koše Abbey. (12:15)

10:55
    Přečíslení tří na jednoho dotáhl po Heinonenově přihrávce snadno Elmeri Abbey a Finové jsou na kontakt. (14:15)

12:01
    Finští hráči jdou poprvé v zápase do vedení, samostatný nájezd zakončil hladce Abbey. (16:15)
    12:01 Elmeri ABBEY

12:18
    První české body druhé čtvrtiny zařídil z trestných hodů Oliver Žižka. (16:17)

13:18
    Velký nápor finských mladíků, kteří však z řady pokusů z různých pozic nedokázali ani jednou zakončit přesně. (16:17)

13:28
    Jan Matušík se prosazuje o desku, konečně body ze hry pro Česko v této čtvrtině. Navíc to bylo s faulem, který trestá z šestky. (16:20)

13:50
    Jeden trestný hod proměnil Žižka. (16:21)

14:11
    Českou šňůru přerušil dvěma body Olavi Suutela. (18:21)

15:01
    Finové už mají pět faulů v této části hry, trestné hody proměňuje Koppke. (18:23)

15:21
    Oddechový čas pro Finsko. (18:23)

16:15
    Nepřesně zakončené útoky se rychle přelévají ze strany na stranu. (18:23)

16:38
    Eetu Heinonen trefuje po rychlé výměně míče kolem oblouku druhou finskou trojku. (21:23)
    16:38 Eetu HEINONEN

17:00
    Oddechový čas pro Česko. (21:23)

17:00
    Heinonen proměňuje šestky a vyrovnává. (23:23)

17:11
    Vedení vrací na českou stranu Matušík po Stránělově přihrávce. (23:25)

17:48
    Pod košem byl úspěšný Koppke. (23:27)

18:06
    Na druhé straně se prosazuje čistě Filtness. (25:27)

18:37
    Heinonen opět nezaváhal při trestných hodech, které jsou dost častým zjevem prvního poločasu. (27:27)

18:50
    Ivánek nachází Koppkeho, který rychlou akci zakončuje košem za dva body. (27:29)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (27:29)

Čeští mladíci měli povedený nástup a vedli o devět bodů, soupeř se ale brzy chytil a od druhé čtvrtiny se přetahujeme o nejtěsnější vedení. O přestávce drží náskok koše v souboji o třetí místo ve skupině Češi.

Druhý poločas začne přibližně v 19:06.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (27:29)

20:39
    Abbey nachází pod košem Suutelu, který okamžitě zakončuje. (29:29)

20:52
    Za Čechy kontruje po Zvolánkově přihrávce pod koš přímo z výskoku Milan Stráněl. (29:31)

21:21
    A Milan Stráněl zavěsil premiérovou českou trojku. (29:34)
    21:21 Milan STRÁNĚL

21:28
    Kalle Kuhalampi se prosazuje pouze napůl ze značky 5,80 metru. (30:34)

21:54
    Towa dostává finský výběr opět na kontakt. (32:34)

22:10
    Koše se teď sypou rychle, poprvé od první minuty se zapisuje mezi střelce i Jakub Zvolánek. (32:36)

23:40
    Teď naopak po sérii nepřesných střel snižuje až nejproduktivnější hráč soupeře Abbey a přidává i bod za následný trestný hod. (35:36)

24:03
    Koppke byl faulován při střele z otočky na bedně a Amzilův zákrok trestá z obou hodů. (35:38)

24:21
    Prosazuje se opět Abbey, který je pro Čechy obtížně uhlídatelný. (37:38)
    24:21 Elmeri ABBEY

24:33
    Českou ztrátu v rozehrávce navíc Abbey trestá i ze samostatného nájezdu a Finsko opět vede. (39:38)

25:01
    Do třetice zakončil Abbey, přestože byl tvrdě faulovaný a skončil v pádu až na podpěře koše. (41:38)

25:01
    Oddechový čas si bere český trenér Torsten Loibl. (41:38)

25:03
    Koppke doskočil Abbeyho trestný hod, jenže rozehrávkou do autu vrací míč Finům. (41:38)

25:47
    Jakub Křišťan sbírá míč ze země a přihrává zpět na trojku Milanu Stránělovi, který se opět nemýlil. (41:41)

25:58
    Na druhé straně však zasmečoval do koše Abdulláh Amzil. (43:41)

26:15
    Těsná přetahovaná pokračuje, první dnešní koš dává Vojtěch Zeithammer. (43:43)

26:35
    Jan Matušík se zbavil protihráče na pravém křídle a jen krok od tříbodového oblouku krásně zavěsil. (43:45)
    26:35 Jan MATUŠÍK

26:55
    Pod košem uspěl Amzil a je znovu srovnáno. (45:45)

27:44
    Towa trefuje z trojky obroučku, od Abbeyho dostal míč zpět a při dorážce byl faulován, jenže nedal ani jeden z trestných hodů. (45:45)

28:14
    Garang Machol z úniku zasmečoval. (47:45)

28:28
    Paráda, hattrick tříbodových střel dovršil Milan Stráněl a Česko zase jednou vede. (47:48)

29:29
    Šimonek zachytil vychýlenou finskou střelu z otočky pod košem a založil protiakci, kterou dotáhl tentokrát za dva body Stráněl. (47:50)

29:52
    Abbey střílí z trestného hodu svůj 19. bod, jubilejní ale dalším pokusem nepřidal. (48:50)

29:57
    Naopak z rychlého brejku stačil ještě zakončit za dva body po dravém průniku pod koš Oliver Žižka. (48:52)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (48:52)

25, 31, 44, tak jdou počty bodů po jednotlivých čtvrtinách. Vše je stále otevřené, ale o kousíček blíže mají k třetímu místu naši basketbalisté.

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (48:52)

30:08
    Rychlý koš Finů zásluhou Olaviho Suutely. (50:52)

31:31
    Suutela načasoval dobře přihrávku pod koš na Filtnesse, který nezaváhal. (52:52)

32:19
    Koppkemu berou rozhodčí míč pro porušení pravidla tří vteřin. (52:52)

32:28
    Jeden trestný hod dává dlouhán Suutela, druhý pokus zachytává Stráněl. Teď to chce prosadit se také vepředu. (53:52)

32:41
    Stráněl si naopak vynutil faul na Suutelovi a z prvního hodu vyrovnává. (53:53)

33:34
    Kuhalampi byl při střelbě z šestky stoprocentní. (55:53)

34:05
    Zeithammer vypíchl Suutelovu rozehrávku, jenže při protiútoku jsou Zvolánkovi pískány kroky. (55:53)

34:17
    Také Abbey proměňuje dva trestné hody. Češi ztrácejí kontakt se soupeřem. (57:53)

34:34
    Garang Machol snadno donesl do koše odraženou střelu. (59:53)

34:49
    Tohle jsme potřebovali jako sůl. Téměř pět minut bez koše ze hry ukončil po přihrávce Vojtěcha Zeithammera krásnou trojkou z pravého rohu Jakub Zvolánek. (59:56)
    34:49 Jakub ZVOLÁNEK

35:34
    Machol neuspěl z trestných hodů, míč mají čeští košíkáři. (59:56)

36:10
    Trojku sází také Abdulláh Amzil. Opět je to mínus šest bodů. (62:56)

36:28
    První česká trefa za dva body po šesti a půl minutách z ruky Olivera Žižky. (62:58)

36:43
    Jenže řádí opět nezastavitelný Abbey. (64:58)

37:02
    Koppke snižuje z trestných hodů. (64:60)

37:13
    Další Amzilova trojka se štěstím o obroučku a desku, to už vypadá bledě. (67:60)
    37:13 Abdulláh AMZIL

37:48
    Finové nezakončili v časovém limitu a ztrácejí míč. (67:60)

37:51
    Oddechový čas pro Finsko. (67:60)

37:55
    Suutela zavěsil přes hlavu z levé strany, prohráváme o devět bodů. (69:60)

38:20
    Šimonkův pokus o trojku z nouze nezasáhl ani desku a proletěl pod košem. (69:60)

38:46
    Pod košem si doskakující Filtness šikovně došel pro faul, proměňuje pak až opakovaný hod. (70:60)

39:10
    V poslední vteřině časové lhůty dává krásnou trojku z dálky Jakub Šimonek. (70:63)

39:17
    Oddechový čas pro Finsko. (70:63)

39:17
    Jeden bod přidává z šestky Abbey. Celkově je nejlepší střelec zápasu na 24 bodech. (71:63)

39:24
    Viktor Ivánek byl faulován při střele zpoza oblouku, proměnil pak jen jeden ze tří trestných hodů. (71:64)

39:29
    Naši mladíci už hrají na taktické fauly, Elmeri Abbey opět uspěl jen napůl. (72:64)

39:37
    Ivánek vyloženě nouzovým pokusem z obrovské dálky netrefil koš, míč končí v autu. (72:65)

39:41
    Také Jonas Kaivos dává jeden trestný hod, pár vteřin před koncem je už taktika neustálých faulů k ničemu. (73:64)

39:46
    Abbey potvrdil střelecké vlohy až při opravě. Zvyšuje na rozdíl 10 bodů. (74:64)

39:52
    Naši chlapci rezignovali, Finové jen čekají s míčem na sirénu. (74:64)

Konec zápasu. (74:64)

Čeští reprezentanti do 18 let nedotáhli v srbské Niši dobře rozehraný zápas a prohrávají s Finskem o osm bodů po střeleckém kolapsu v poslední čtvrtině. Skupinu C tak končí bez jediného vítězství se skóre -96 a v osmifinále narazí na vítěze skupiny D, kterým se na 99% stane ve večerním zápase Španělsko. Tomu stačí i porážka s Itálií o 14 bodů.

Nejvíce bodů: Abbey 26, Amzil 10, Suutela 9, Filtness 9, Heinonen 7 – Stráněl 17, Matušík 11, Koppke 11, Zvolánek 7, Žižka 7, Šimonek 6.

Asistence: Abbey 5 – Zeithammer 5.

Doskoky: Suutela 7 – Stráněl 14.