USA – Lotyšsko 3:4 (po pr.) | Kanada – Nemecko 5:2 (kon.)
USA
3:4 (2:2, 0:0, 1:1 - 0:1)
Lotyšsko
Nedeľa 28.05.2023, 14:20Majstrovstvá sveta • O 3. miesto

Američania vyhrávali v tretej tretine 3:2, no Rubins sa najprv postaral o vyrovnanie a následne rozhodol aj v predĺžení. Lotyšsko poráža USA 4:3 a teší sa z historickej medaily, ktorá má bronzový lesk! (16:53:00)

61:22 Kristians RUBINS - 3:4

61:22
    Lotyšsko dalo gól!
    Výborný odvážny prienik predviedol kapitán Lotyšov Daugavinš, ktorý prekorčuľoval protihráča, jeho prihrávka za seba sa odrazila od korčule brániaceho Garlanda na hokejku KRISTIANSA RUBINSA a ten z pravého kruhu k bližšej žŕdke ponad rameno prestrelil DeSmitha a stáva sa hrdinom!
    Asistencie Kaspars Daugavinš, Janis Jaks.

61:07
    Úvod predĺženia je opatrný. Lotyši držia puk na hokejkách. Jaks zacúval.

60:01
    Začalo sa predĺženie.

Po troch tretinách je skóre v zápase o bronz medzi USA a Lotyšskom nerozhodné 3:3. O malú chvíľu uvidíme 10-minútové predĺženie.
    60:00 Rodrigo Abols (LAT)

60:00
    Tretia tretina sa skončila.

59:53
    Abols v nájazde zo strany, dostal sa cez Mackeya, prehodil si puk na forhend, no DeSmith zasiahol vyrážačkou!

59:16
    Coronatovu strelu kryje nadvakrát Šilovs.

59:05
    Ťažká prihrávka Abolsovi, ktorý sa puku nedotkol. Icing.

58:28
    Lotyši v prečíslení, Indrašisovu strelu z ľavého kruhu DeSmith kryje, prerušil hru.
    58:00 Dylan Samberg (USA)

58:00
    Samberg nebezpečne vypálil z prvej od modrej, skóre sa nemení.

57:39
    Perbixova strela presvišťala vedľa pravej žŕdky lotyšskej bránky.

56:29
    Grimaldi sa vytiahol na modrú čiaru, puk poslal na zadný mantinel, no Garlanda čisto odzbrojil Čukste.

55:33
    Ďalšia prihrávka prešla do bránkoviska, Abols a Balcers sa snažili dorážať, Američania puk odpálili.

54:43
    Ločmelis vystrelil na DeSmitha, ktorý vyrážal pred seba, obrovská skrumáž pred ním, Lotyši nedorazili puk do bránky!
    54:21 Kristians Rubins (LAT) - 3:3

54:21
    Jednoduchá situácia, hráč pred brankárom, DeSmith nič nevidel a presná strela KRISTIANSA RUBINSA skončila za jeho chrbtom na vyrážačkovej strane.
    Asistencie: Dans Ločmelis, Rihards Bukarts.

53:53
    Grimaldi prihrávkou spoza bránkovej čiary hľadal Bonina, puk ale zachytili Lotyši.

52:45
    Tynan zapojil do akcie, Hutsona ktorý rozhýbal brániacich hráčov a dostal sa k strele, ktorú Šilovs nepustil za seba.
    51:39 Oskars Batna (LAT), Rocco Grimaldi (USA)

51:39
    Vylúčenie v tíme USA:
    Rocco Grimaldi – 2 min., filmovanie pádu.

Vylúčenie v tíme Lotyšsko:
    Oskars Batna – 2 min., podrazenie.

50:55
    Čukste zachytil puk na útočnej modrej a nahodil ho na DeSmitha, ktorý hru prerušil. Nasleduje reklamná prestávka.

49:37
    Hutson dokázal udržať puk a spoza brány prihrával bekhendom pred ňu Bjorkovi, ktorý sa ale do zakončenia nedostal.

48:08
    Batnova strela išla tesne vedľa. Lotyši už nemajú na čo čakať.

47:23
    Abols strieľal z bezprostrednej blízkosti, DeSmith dobre zasiahol svojím pravým betónom.
    46:19 Matt Coronato (USA) - 3:2

46:19
    USA dalo gól!
    Američania vyhrali buly v útočnom pásme, Samberg puk hneď nastreľoval od modrej, trafil svojho spoluhráča MATTA CORONATA., ktorý sa rýchlo zorientoval a dostal puk do odkrytej bránky.
    Asistencie: Dylan Samberg, Drew O´Connor

45:08
    Bonino posielal puk na bránu, v nej miesto neho skončil Brown. Hra je prerušená.

44:49
    Lotyši sa k ničomu nedostali, ani nevystrelili, USA odpaľujú všetky puky.

44:05
    Skrátená lotyšská presilovka už začala, ale Lotyši nemajú pásmo, Samberg vyhadzuje.
    42:56 Nick Bonino (USA)

42:56
    Nick Bonino – 2 min., hákovanie.

42:32
    Batna utiekol v oslabení a bol faulovaný!

42:07
    Bonino dával spoza brány Gauthierovi, ten na os Perunovichovi, no puk mu preskočil hokejku.

41:40
    Komplikácia pre Lotyšsko, Američania hrajú presilovky veľmi dobre.
    41:33 Rihards Bukarts (LAT)

41:33
    Rihards Bukarts – 2 min., hákovanie.

41:09
    Garland posielal puk na bránu z ľavého krídla z veľkého uhla, ten skončil na bočnej sieťke.

40:01

V druhej tretine boli hladnejší po góle Američania, neskóroval však ani jeden tím, preto stále platí nerozhodné skóre 2:2.
    Tretia tretina sa začne o 16:08.

40:00

38:43
    Na druhej strane práve Garland zblokoval strelu Ri. Bukartsa z osi klziska.

38:11
    Garland strieľal po prudkej prihrávke O´Connora, ale to bolo z ťažkej pozície.

36:42
    Grimaldi opäť predviedol svoje umenie, keď si v útočnom pásme robil, čo chcel, jeho strela však zapadla do lapačky Šilovsa.

35:30
    Ri. Bukartsovi nevyšla prihrávka na Ločmelisa, ktorý číhal pred bránou, Američania pohrozili rýchlym vysunutím, hráč ale nespracoval ťažký puk.

34:16
    Lotyši dlho kombinovali v útočnom pásme bez streľby, Balinskis prihral Daugavinšovi, ten už strieľal, ale strelu mu zblokoval Samberg.
    32:59 Connor Mackey (USA)

32:59
    Connor Mackey – 2 min., podrazenie.
    32:52 Oskars Batna (LAT)

32:52
    Mackeyovo nastrelenie vypadlo Šilovsovi, Lotyši sa ale ubránili.

31:50
    Smola na strane Lotyšska, ktoré bolo v prečíslení tri na dva, Batna strieľal z osi klziska a zlomil pri tom hokejku. DeSmith tak poľahky zasiahol betónom.

31:44
    Tuchovo nastrelenie zblokoval Balcers na ochrannú sieť. Vhadzuje sa pred Šilovsom.

30:46
    Šilovs mal odkrytý výhľad, strelu Bjorka od modrej bez problémov zastavil.

30:17
    Hrá sa na oboch stranách klziska, stále sa niečo deje.

28:45
    Abols dostal prihrávku a ohrozil bránu z prvej, DeSmith vyrazil.

28:00
    Po Bjorkovej strele zachránila Lotyšsko žŕdka.

27:25
    DeSmith s nie najlepšou rozohrávkou na zadnom mantineli, Lotyši ju ale nepotrestali. Strelu z úrovne bránkovej čiary neskončila v bránke.

25:55
    Lotyši vyrazili v trojici dopredu, puk ťahal Batna, prihrával popri mantineli, chvíľu nato sa Batna dostal do koncovky medzi kruhmi, no jeho bekhend po ľade bol slabý.

24:45
    Bonino zostal úplne voľný na pravom kruhu, mal čas vystreliť a takmer aj dorážať vlastnú strelu. Výborný Šilovs.

24:12
    Tuchova strela z veľkého uhla, Šilovs ju schytal do masky a pri zákroku posunul bránu.

23:33
    Pálil Kleven, v páde sa snažil dorážať Coronato. Američania sú nebezpeční.

22:28
    Jaks nakrátko oslobodzuje svoj tím spod amerického tlaku.

21:54
    O´Connor vystrelil z bodu na vhadzovanie, tesne minul bránu.

20:59
    Američania hneď v prvom striedaní zovreli Lotyšov, k dorážke sa nedostal Tuch.

20:01

Lotyši dvakrát viedli, no Američania dva razy vyrovnali a tak máme po úvodnej tretine nerozhodný stav 2:2.
    Druhá tretina sa začne o 15:17.
    20:00 Rihards Bukarts (LAT)

20:00

19:40
    Ri. Bukarts mal šancu dostať svoj tím opäť do vedenia, ale DeSmith sa mu hodil pod nohy, vystrčil hokejku, cez ktorú Ri. Bukarts prepadol a nezasunul puk za bránkovú čiaru.
    19:04 Rocco Grimaldi (USA) - 2:2

19:04
    ROCCO GRIMALDI využíva presilovú hru strieľa druhý gól v zápase. Dostal nabité od Perunovicha a z bodu na vhadzovanie trafil presne vzdialený horný roh brány.
    Asistencie: Scott Perunovich, Matt Coronato

18:26
    Tynanova prihrávka Perunovichovi, ktorý trafil brániaceho Balinskisa.

17:38
    Perunovich s Gauthierom si vymenili zopár prihrávok, zakončoval druhý menovaný z prvej, Šilovs pripravený.
    17:19 Kristians Rubins (LAT)

17:19
    Kristians Rubins – 2 min., podrazenie.

17:15
    Jaks schytal tečovaný puk priamo do úst, na ľade je aj krv.
    16:08 Janis Jaks (LAT) - 1:2

16:08
    Lotyši znova vedú! Gro práce urobil Ri. Bukarts, keď uspel v súboji jedna na jedna, po jeho zakončení zblízka nemal DeSmith puk pod kontrolou, pri žŕdke ho rýchlo dorazil JANIS JAKS.
    Asistencia: Rihards Bukarts.

15:49
    Ločmelis zachytil prihrávku a rútil sa na DeSmitha, ktorý jeho strelu zlikvidoval.

15:13
    Veľmi pekná a rýchla kombinácia USA, z pravého kruhu zakončoval Coronato, Šilovs predviedol úspešný zákrok.

14:43
    Veľký tlak USA, tlačia sa do koncovky, majú dobrý pohyb. Po strele sa Lotyšom podarilo oslobodiť.

14:02
    Perunovich našiel krížnou prihrávkou Gauthiera, ktorého strelu zastavil Šilovs.
    13:34 Ralfs Freibergs (LAT)

13:34
    Ralfs Freibergs – 2 min., nedovolené bránenie.

13:06
    Na druhej strane mal Šilovs plné ruky práce, keď viacerí Američania pred ním dotierali, prikryl puk pred Tuchom.

12:33
    Ri. Bukarts hľadal pred bránou Keninša, ten sa ale do koncovky nedostal, puk prešiel cez bránkovisko.

11:57
    Jaks v plnej rýchlosti vošiel do pásma, jeho zadovku ale prečítal kapitán USA Bonino.

11:10
    Po zblokovanej strele Balcersa Američania vyhadzujú.
    10:27 Alex Tuch (USA)

10:27
    Alex Tuch – 2 min., vrazenie na mantinel.

10:27
    Tuch dohral Čuksteho blízko mantinelu, lotyšský bek tvrdo narazil chrbtom. Situácia bude posudzovaná aj na videu. Čukste medzitým za pomoci odchádza do šatne.
    09:45 Rocco Grimaldi (USA) - 1:1

09:45
    Američania veľmi rýchlo vyrovnávajú. ROCCO GRIMALDI dostal výbornú prihrávku medzi kruhy, potiahol si puk na pravý kruh a puk z jeho hokejky zapadol k vzdialenejšej žŕdke.
    Asistencie: Scott Perunovich, Anders Bjork

08:31
    Lotyši sú riadne povzbudení a donútili Američanov k ďalšej chybe, vytvorili si náznak šance.
    07:49 Roberts Bukarts (LAT) - 0:1

07:49
    Lotyši vylákali Američanov k mantinelu, potom si to prihrali a priamo spred brány zakončil pod hornú žŕdku ROBERTS BUKARTS. Využitá presilová hra.
    Asistencie: Rihards Bukarts, Martins Dzierkals

07:15
    Pas na Keninša, ktorý strieľal z prvej z medzikružia, DeSmith predviedol prvý vážny zákrok.

06:54
    Američania dobre bránia modrú čiaru, Bonino vyhadzuje.

06:30
    Brown vyhadzoval puk o plexisklo, ten s dostal medzi divákov.
    06:02 Carter Mazur (USA)

06:02
    Carter Mazur – 2 min., podrazenie.

04:40
    Američania sa usadili v útočnom pásme, ale sú vytláčaní k mantinelu a nedostávajú sa do streleckých pozícií.

02:20
    Zile dostal prihrávku a z prvej puk nahadzoval, no trafil brániaceho hráča, ktorý puk vytečoval do stredného pásma.

01:51
    Pokračuje sa ďalej, nevylučuje sa.

01:41
    Freibergs vchádzal do útočného pásma, no rozhodcovia hru prerušili, nejednalo sa o ofsajd, pri mantineli totiž ostal ležať zranený Ri. Bukarts.

00:27
    Zakázané uvoľnenie Lotyšov, tí ale vyhrali buly a rýchlo vyvážajú puk.

00:01

USA: DeSmith (Petersen) – Samberg, Perbix, Kleven, Perunovich, Thrun, Mackey, Hutson – Grimaldi, Bonino (C), A. Tuch (A) – Eyssimont, O'Connor, Garland (A) – Gauthier, Tynan, Mazur – Farrell, Brown, Coronato – Bjork.

Lotyšsko: Šilovs (Gudlevskis) – Zile, Balinskis, Jaks, Rubins, Freibergs, Čukste, Cibuļskis – Balcers, Abols (A), Daugavinš (C) – Ro. Bukarts (A), Batna, Dzierkals – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Ri. Bukarts, Ločmelis, Indrašis – Keninš.

Rozhodca: Hribik, Sewell – Hautamaki, Wyonzek.

Pred nami je posledný deň MS, čaká nás už iba súboj o tretie miesto a finále. O bronz si od 14:20 zahrajú tímy USA a Lotyšska.

Američania včera v semifinále už v 4. minúte vyhrávali nad nemeckom 2:0, no Nemci v závere tretej tretiny dokázali vyrovnať na 3:3, zápas dospel do predĺženia, v 68. minúte rozhodol Tiffels a USA tak budú bojovať "iba" o bronzovú medailu.

Domáci Lotyši dosiahli fantastický úspech postupom do semifinále, čo sa im podarilo vôbec poprvýkrát. Švédov zdolali v štvrťfinále 3:1. Včera nestačili na Kanadu, ktorá zvíťazila 4:2 a poslala Lotyšov do boja o tretie miesto.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 14:20.

Daniela Mesíková

Góly a asistencie: 10. Grimaldi (Perunovich, Bjork), 20. Grimaldi (Perunovich, Coronato), 47. Coronato (Samberg, O'Connor) – 8. Ro. Bukarts (Ri. Bukarts, Dzierkals), 17. Jaks (Ri. Bukarts), 55. Rubins (Ločmelis, Ri. Bukarts), 62. Rubins (Daugavinš, Jaks)

Rozhodca: Hribik, Sewell – Hautamaki, Wyonzek