Holandsko – Japonsko 1:8 (kon.) | Čína – Ukrajina 5:4 (po pr.) | Srbsko – Estónsko 1:2 (1:2 po s.n.)
Holandsko
1:8 (0:2, 0:2, 1:4)
Japonsko
cz Nedeľa 23.04.2023, 11:30 • Tondiraba jäähall, Tallin • Majstrovstvá sveta - 1. Divízia, sk. B • 1. kolo

Dnes je to ode mě vše, děkuji za pozornost a třeba zase někdy na viděnou. (13:50:09)

Po prvním střetnutí mezi Nizozemskem a Japonskem se mohou radovat hráči asijského týmu, kteří porážejí svého soupeře jasně 8:1. V první třetině se gólově prosadili Suzuki a Halliday, v části druhé puk dostali za záda nizozemského brankáře Leeuwesteijna také dvakrát, zásluhou Furuhashiho a Teruta Nakajimy. Ve třetím dějství spustili Japonci gólostroj, postupně si zapsali čárku za gól do statistik Shogo Nakajima, Teruto Nakajima (zapsal už druhou branku), Yushiroh Hirano a Taiga Irikura. Čisté konto japonský brankář Narisawa držel až do času 59:47, kdy ho překonal Diego Hofland.

Statistiky zápasu
    Střely: 16:47
    Vyhrané souboje: 22:29
    Góly v přesilových hrách: 0:1
    Góly v oslabení: 0:1
    Trestné minuty: 6:8

Stadionem v estonském Tallinu právě zní japonská národní hymna.

Hráči zápasu: za Nizozemsko Teist van Soest, za Japonsko Teruto Nakajima.

59:47 HOFLAND - 1:8

59:47
    Nizozemsko právě vstřelilo branku! Tak to je smůla pro brankáře Japonska Narisawu! Třináct sekund před koncem ho překonává DIEGO HOFLAND, který dostal dobrou přihrávku zpoza brány a zapisuje Nizozemcům první gól na turnaji.

59:00
    Poslední minuta zápasu.

58:33
    Japonci v plném počtu.
    57:21 IRIKURA - 0:8

57:21
    Japonsko právě vstřelilo branku! Tak Nizozemci stejně dostanou osm gólů! V oslabení obraně prchnul TAIGA IRIKURA a svým zakončením dává brankáři Leeuwesteijnovi osmý gól.

56:40
    Dokáží Nizozemci alespoň korigovat výsledek v této přesilovce?

56:31
    Vyloučení v týmu Japonsko:
    Hirano – 2 min., podrážení.

56:10
    Po ubráněném oslabení míří zase střely pouze na brankáře Nizozemska.

55:39

54:56
    Japonci zatím nemají s bráněním oslabení vůbec žádné problémy.

53:39
    Takagi – 2 min., sekání.

52:30
    V posledních minutách je to hra na jednu bránu, Japonci pouze útočí jejich soupeři už očividně docházejí síly.

51:38
    I teď předvedl nizozemský brankář dobrý zákrok.

50:50
    Další střelu Japonců vyráží Leeuwesteijn do levého rohu ze svého pohledu. Poté zastavuje i akci Hirana z levého křídla.

50:38
    Komerční přestávka.

49:52
    Střela od modré brankáři Narisawovi práci nenadělala.

49:30
    Nizozemci už nemají síly, na jejich branku teď létá jedna rána za druhou.

48:54
    Před branku se tlačili útočníci asijského týmu, brankář Nizozemska Leeuwesteijn jejich akci přerušil.

48:15
    Sraženou střelou se právě prezentoval van Nes. Vhazování v japonském obranném pásmu.

47:11
    Otsu čeká za brankou na jakýkoli pohyb svých spoluhráčů

46:50
    Nizozemci se teď budou pokoušet o zázrak, ale tak, jak to právě předvedli, jim to úplně nepomůže, neboť v brance místo puku skončil jeden z nizozemských útočníků.
    45:26 HIRANO - 0:7

45:26
    Japonsko právě vstřelilo branku! S japonskými góly se teď roztrhl pytel! Po kombinaci Hirana a Nakajimy se ke střele odhodlal druhý jmenovaný, brankář Leeuwesteijn puk vyrazil pouze k YUSHIROHOVI HIRANOVI, který neměl problém se zakončením!
    45:07 T. NAKAJIMA - 0:6

45:07
    Japonsko právě vstřelilo branku! Tady to vypadá na demolici! Střelou z mezikruží se prosazuje TERUTO NAKAJIMA!

44:53
    Vyloučení v týmu Nizozemsko:
    van Gorp – 2 min., vysoká hůl.

43:12
    Japonci sice hráli v pěti hráčích, nizozemský útok však pokračoval, puk vyplaval před japonskou branku, kde se ho zmocnil jeden z útočníků evropského celku a Narisawa musel vytáhnout skvělý zákrok.

42:14

41:58
    Nizozemci se prozatím nedokážou udržet v útočném pásmu.

40:35
    K. Otsu – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.
    40:13 S. NAKAJIMA - 0:5

40:13
    Japonsko právě vstřelilo branku! Tak to bylo rychlé! ... dobře napadal obránce Nizozemska, po zisku puku předložil hrací předmět před branku, kam si najel SHOGO NAKAJIMA, který překonal brankáře!

40:01

Stejně jako v první třetině se dvakrát prosadili Japonci, hned na začátku druhé části se z dorážky prosadil Furuhashi. Poté intenzita hry trochu klesla, do útoku se občas dostával i japonský sok Nizozemsko, ale například samostatný nájezd Verkiela po odpykání trestu gólem neskončil. Další gól padl až na konci druhé třetiny, 23 sekund před druhou sirénou se po blafáku prosadil Teruto Nakajima, který stanovil konečné skóre po dvou třetinách. Nizozemsko – Japonsko 0:4

40:00
    39:37 T. NAKAJIMA - 0:4

39:37
    Japonsko právě vstřelilo branku! Po obráněném útoku od Nizozemců jel na branku osamocený TERUTO NAKAJIMA, který perfektně provedl forhendový blafák a přidává svému týmu čtvrtý gól!

38:38
    U rozhodčích právě prošel tvrdší zákrok od nizozemského obránce Verkiela.

38:02
    Vhazování po pravé ruce japonského brankáře.

37:03
    Furuhashi pálil pouze nad branku, teď bude muset zapnout zpátky a pomoci obraně svého týmu.

35:59
    Před brankou se snažil tečovat jeden z japonských hokejistů, sice netrefil, ale jejich útočné snažení ještě pokračuje.

35:41
    Zákrok Leeuwesteijna po 31. střele od Japonska.

34:40
    V pádu se snažil zakončit jeden z Japonských hokejistů, netrefil však zařízení a Nizozemci se zadarmo dostali k puku.

33:52
    Asijský tým po celý zápas poctivě brání a jejich soupeř se těžce dostává k ohrožení jejich branky.

33:13
    Ofsajd zastavuje evropský celek.

32:00
    Nizozemci se teď po dlouhé době podívali do svého útoku, jejich soupeř je ve svém útoku úplně ''zamknul''.

31:04
    Japonci stále drží útočné pásmo.

30:01
    Po polovině zápasu Japonci vedou jasně o tři góly, a potvrzují tak roli favorita.

29:46
    Úspěšný zákrok si ovšem připsal i jeho konkurent na druhé straně.

28:38
    Jeden z prvních zásahů v druhé třetině si připsal brankář Narisawa.

28:01
    Vhazování v obranném pásmu Japonců.

26:59
    Hosté z Asie právě i s trochou štěstí vyvezli puk ze svého obranného pásma, v útoku se ale nepohodli a jejich akce skončila.

25:55
    Po návratu z trestné lavice mířil sám na branku Verkiel, svou bekhendovou kličku ale namířil pouze vedle branky! Největší šance Holanďanů v zápase.

25:31
    Japonci se nemůžou dostat ke svému natrénovanému přesilovkovému formátu, dělají hodně chyb.

24:35
    Nizozemci vyhazují až za branku japonského strážce své branky.

24:10
    Verkiel – 2 min., hákování.

23:49
    Hraje se mezi modrými čarami.
    22:09 FURUHASHI - 0:3

22:09
    Japonsko právě vstřelilo branku! Teď už to ovšem japonskému týmu vyšlo! Po střele od modré čáry, kterou vyslal Nakajima, se k dorážce dostal MAKURU FURUHASHI, který dostal puk za brankáře Evropanů!

21:35
    Velmi podobná situace jako před chvílí, teď ovšem brankář Nizozemců zasahovat nemusel.

20:56
    Kosuke Otsu se dral před branku Nizozemců, brankář Leeuwesteijn ho zastavil dobrým zákrokem.

20:02
    Začáteční buly vyhráli i tentokrát hráči evropského celku.

20:01

Za chvíli začne druhá třetina zápasu mezi týmem z Japonska a týmem z Nizozemska.

Po první třetině odchází do kabin šťastnější Japonci, kteří byli po většinu úvodních dvaceti minut aktivnější. Jejich střely ale končily na bezchybném brankáři Nizozemska. To se změnilo až v čase 15:33, kdy dostal Kento Suzuki milimetrově přesnou přesnou přihrávku a překonal brankáře. Na něj navázal asi o dvě a půl minuty později Jiei Halliday, který překvapil brankáře evropského celku. Ten u tohoto gólu nebude mít úplně čisté svědomí. Hráčem první třetiny byl Kento Suzuki, který kromě gólu zapsal i asistenci u druhé vstřelené branky.

20:00

19:45
    Japonci se snažili ještě zaútočit, akce jim nevyšla a každou chvílí skončí první třetina.
    18:05 HALLIDAY - 0:2

18:05
    Japonsko právě vstřelilo branku! Japonci si právě otevřeli střelnici! Vypadalo to, že JIEI HALLIDAY puk netrefí a akce skončí, touš opravdu netrefil, ale natáhl se, vystřelil, a překvapil strážce nizozemské svatyně Leeuwesteijna! 2:0 pro Japonce!

17:31
    Sražená střela od japonského obránce.
    15:33 SUZUKI - 0:1

15:33
    Japonsko právě vstřelilo branku! Kosuke Otsu sebral puk za brankou a předložil ho před klec, kde číhal KENTO SUZUKI, který prostřelil brankáře Nizozemců!

13:56

12:26
    Nizozemský forvard van Nes se otáčel před branku, brankář Japonska Narisawa situaci přečetl a puk pokryl.

11:56
    Halliday – 2 min., držení.

11:30
    Japonci teď díky rychlému presinku vybojovali puk, bude se vhazovat v obranném pásmu Nizozemců.

11:19
    Mimochodem Japonci vyslali za úvodních jedenáct minut už deset střel na branku svého evropského soka.

11:19
    Komerční přestávka, po ní se bude vhazovat po pravé ruce nizozemského brankáře.

10:41

10:05
    Velkou šanci teď promarnil jeden z japonských hokejistů, kdy dostal přihrávku před branku, ale trestuhodně netrefil zařízení!

09:09
    Tvrdou střelu od levého kruhu kryje brankář Nizozemska.

08:41
    Uvidíme první přesilovou hru v zápase po faulu Nizozemce Verkiela.

08:41
    Verkiel – 2 min., podrážení.

07:30
    Špatná rozehrávka Nizozemců, do šance se řítili Japonští hokejisté, brankář Leeuwesteijn střelu vykryl.

06:30
    I teď favorité z Japonska nedokázali založit smysluplnou akci, píská se další icing.

05:50
    Zakázané uvolnění Japonců.

05:26
    Japonský čtvrtý útok dělal problémy u brány svého soupeře, získal alespoň vhazování.

04:30
    O teč se teď snažil před brankou stojící japonský hokejista, puk však netrefil.

03:59
    První střelu Nizozemců kryje i brankář Japonska. Bude se vhazovat před jeho brankou.

03:26
    Hirano (Japonsko) posílal křižný pas na svého spoluhráče, ten se dostal před svého obránce, ale nedokázal silně zakončit.

02:45
    Nahození Toka (Japonsko) mířilo pouze doprostřed brankáře Nizozemců. Vhazování v japonském útočném pásmu.

02:07
    Další pokus hráčů z Asie chytá brankář Leeuwesteijn.

01:35
    Japonci právě poprvé otestovali brankáře jejich soupeře, ten pokus kryje.

01:20
    Vhazování v japonském obranném pásmu.

00:09
    První vhazování vyhráli nizozemští hokejisté.

00:01

Všichni hráči právě vstoupili na hrací plochu, první zápas Mistrovství světa I.B divize za chvíli započne.

Nizozemsko: Leeuwesteijn (Oosterwijk) – van Gestel, Van Gorp, Doop, Muller, Verkiel, Klem, Jongmans – van Nes, Stempher, Hofland – Collard, Ooosterveld, Timmer – Huisman, van Soest, de Ruiter – Sikma, Hessels, Schoningh – de Bonth
    Trenér: Doug Mason

Japonsko: Narisawa (Fukufuji) – Yamada, Ishida, Hayata, Halliday, H. Sato, Yoneyama, Y. Otsu, Toko – Hitosato, S. Nakajima, Hirano – Suzuki, Osawa, K. Otsu – Furuhashi, T. Nakajima, Hanzawa – K. Sato, Irikura, Takagi
    Trenér: Perry Pearn

Rozhodčí: Christensen, Kicha – Braten, Schwenk.

Japonsko

Japonsko, oproti svému dnešnímu soupeři, hrálo minulý rok stejnou divizi jako letos. Dokonce jim moc nechybělo, aby postoupili až do vyšší kategorie MS a díky těmto výsledkům budou i letos určitě patřit k favoritům na postup výše. Minulý rok začali hokejisté zpod tokijských mrakodrapů výhrou nad Srbskem (8:0), druhý zápas ve skupině byl trochu napínavější, ale i ten Japonsko zvládlo (7:5 proti Estonsku). Ve třetím zápase si Japonci znovu vzali střelecké hokejky, Ukrajinu přehráli v poměru 8:2. V posledním zápase mistrovství si to v zápase s Polskem rozdali o postup do vyšší fáze, avšak neuspěli, nevstřelili ani branku a prohráli 0:2. Podaří se jim dostat do vyšší skupiny letos?

Nizozemsko

Nizozemsko před rokem hrálo ještě nižší skupinu Mistrovství světa, přesněji řečeno skupinu II.A. Ve čtyřech zápasech vybojovali celkem devět bodů, nestačili pouze na Čínu v poměru 5:1. V ostatních zápasech naopak svého soupeře přehráli, nejprve porazili Španělsko (5.3), poté i exotický Izrael (7:0) a svou pouť uzavřeli mačem proti Chorvatům (6:2). Díky těmto výsledkům postoupili do vyšší úrovně MS a letos změří síly s papírově kvalitnějšími protivníky. Těmi budou výběry z Japonska, Estonska, Číny, Ukrajiny a Srbska. Dokážou i v této vyšší kategorii zabodovat?

Zdravím všechny fanoušky mistrovství I.B divize, kde se koná v estonském hlavním městě Tallinu v termínu od 23. do 29. dubna. Na začátek tohoto mistrovství se utkají týmy z Nizozemska a Japonska. Příjemnou zábavu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:30.

Matěj Skula

Góly a asistencie: 60. Hofland (Stempher) – 16. Suzuki (Otsu), 19. Halliday (Suzuki, Osawa), 23. Furuhashi (Nakajima, Yoneyama), 40. T. Nakajima (Hanzawa), 41. Nakajima, 46. Nakajima (Osawa, Hirano), 46. Hirano (Nakajima, Hitosato), 58. Irikura (Otsu)

Holandsko: Leeuwesteijn (Oosterwijk) – van Gestel, Van Gorp, Doop, Muller, Verkiel, Klem, Jongmans – van Nes, Stempher, Hofland – Collard, Ooosterveld, Timmer – Huisman, van Soest, de Ruiter – Sikma, Hessels, Schoningh – de Bonth
    Tréner: Doug Mason

Tréner: Perry Pearn

Rozhodca: Christensen, Kicha – Braten, Schwenk