Kazachstan – Dánsko 3:2 (kon.) | Slovinsko – San Maríno 2:0 (kon.) | Anglicko – Ukrajina 2:0 (kon.)
Lichtenštajnsko – Island 0:7 (kon.) | Sev. Írsko – Fínsko 0:1 (kon.) | Malta – Taliansko 0:2 (kon.)
Slovensko – Bosna sk 2:0 (kon.) | Luxembursko – Portugalsko 0:6 (kon.)
Kazachstan
3:2 (0:2)
Dánsko
cz Nedeľa 26.03.2023, 15:00 • Astana Arena, Astana • Kvalifikácia ME • Skupina H

Csaplárova past sklapla! Dánové dnes po prvním poločase vedli 2:0, byli jasně lepší a nic nenasvědčovalo tomu, že by z Kazachstánu neměli odjet s výhrou, avšak druhý poločas zcela překopal všechny předpoklady. Kazachstán snížil v 73. minutě z penalty a závěr už byl v podání domácího celku neuvěřitelný. V 86. minutě srovnal parádní pumelicí z dálky Aschat Tagybergen a o tři minuty později se do vzduchu zavěsil Abat Ajmbetov. Na hřišti sice moc dlouho nevydržel, poněvadž na úplném konci dostal červenou kartu, ale mrzet jej to vůbec nemusí. Kazachstán dnes překvapil fotbalovou Evropu!

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou! (17:03:13)

Držení míče: 40 % : 60 %.
    Střely na branku: 8:7. Střely mimo: 6:5. Rohy: 5:1. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 17:6.

90+7

90+6
    Abat Ajmbetov, který před chvílí vstřelil zatím rozdílovou branku, dostal druhou žlutou kartu v rychlém sledu. Tentokrát loktem zasáhl soupeře do obličeje.

90+4
    Dánové se snažili zatlačit, jenže dva jejich centry nebyly zrovna ideální. Znovu bude odkopávat brankář Kazachstánu, navíc jeden z domácích hráčů má křeče.

90+3
    Žlutá karta pro tým Kazachstán (Aslan Darabajev).

90+3
    Rasmus Höjlund viděl žlutou kartu, pravděpodobně řekl rozhodčímu něco nepěkného.

90+2
    Žlutá karta pro tým Kazachstán (Igor Šackij). Karetní trest dostal za zdržování hry.

90+2
    Mohamed Daramy dlouhý pas zpracovat nedokázal, takže míč uvede do hry brankář Igor Šackij.

90
    Ve druhém poločase utkání se budou nastavovat 4 minuty.

89
    Abat Ajmbetov viděl hned po gólu žlutou kartu za to, že sundal dres. Toto potrestání ale bezpochyby bude akceptovat.
    89. Abat AJMBETOV - 3:2

89
    Kazachstán právě vstřelil branku!
    Neuvěřitelná koncovka zápasu! Kazachstán je velmi blízko k tomu, aby Dány porazil! Jan Vorogovskij vyslal perfektní centr z levé strany, který hlavou do sítě dostal ABAT AJMBETOV, jenž bude po dnešku zřejmě národním hrdinou. 3:2. Asistence: Jan Vorogovskij.

88
    Dánsko se dostalo na útočnou polovinu, ale nyní úplně vypadlo z rytmu, tudíž bude to mít velice těžké.

87
    Střídání v týmu Dánsko:
    ze hřiště odchází Jonas Wind, přichází Martin Braithwaite.
    86. Aschat TAGYBERGEN - 2:2

86
    Toto byla naprostá fotbalová paráda! Kazaši z ničeho nic vyrovnávají díky fantastické dalekonosné ráně ASCHATA TAGYBERGENA. Dělovka zapadla přesně do zadní šibenice. 2:2. Asistence: Bauržan Islamchan.

85
    Jonas Wind si počkal na kontakt s obráncem Nuralym Alipem, jenž jej nedovoleně poslal na trávník.

84
    Možná jsou ale hosté až příliš pasivní a závěrečné minuty tohoto klání hrají až moc profesorsky.

83
    Střídání v týmu Kazachstán:
    ze hřiště odchází Abzal Bejsebekov, přichází Aslan Darabajev.

83
    ze hřiště odchází Joakim Maehle, přichází Rasmus Kristensen.

82
    Rasmus Höjlund se neprosadil okolo obránce Nuralyho Alipa, který tedy odvedl perfektní práci.

81
    Jonas Wind mohl zamířit kupředu, ale nakonec si to rozmyslel a zvolil zpětnou přihrávku.

80
    Jens Stryger Larsen se dostal do pokutového území, ale ocitl se v příliš velkém úhlu. Po jeho centrovaném míči skočil brankář Igor Šackij.

79
    ze hřiště odchází Baktijor Zajnutdinov, přichází Bauržan Islamchan.

78
    ze hřiště odchází Maxim Samorodov, přichází Abat Ajmbetov.

78
    Igor Šackij nakopl míč co nejdále to šlo, nicméně odražený balón měli jako první hosté.

77
    Hosté se snaží držet míč co nejvýše. Pro ně bude důležité nepustit Kazachstán do nějakého závěrečného tlaku.

75
    Jeden z Dánů byl nyní na půlící čáře faulován. Rozehrávka jde přes stopera Simona Kjaera.
    73. Baktijor ZAJNUTDINOV - 1:2

73
    K puntíku se postavil BAKTIJOR ZAJNUTDINOV, který brankáři Kasperu Schmeichelovi nedal žádnou šanci. Zakončil naprosto přesně pod horní tyč, přičemž gólman skočil do strany. 1:2.

71
    Bude se kopat penalta! Po rohovém kopu Aschata Tagybergena zahrál jeden z hostů rukou.

70
    Kasper Schmeichel předvedl možná nejlepší zákrok v tomto zápase! Abzal Bejsebekov si celkem snadno poradil s obranou Dánska a z velmi dobré pozice zakončoval nahoru k tyči. Brankář Dánska se však natáhl a míč vyrazil.

70
    Jens Stryger Larsen se dokázal vrátit na vlastní polovinu a tělem zastavil centrovaný balón.

69
    Nyní moc záživný fotbal z ani jedné strany nesledujeme. Dánsko se snaží co nejvíce držet míč a Kazaši pravděpodobně už nemají mnoho sil, aby s duelem něco udělali.

68
    Na levém křídle se dopředu dostával jeden z domácích, ale situaci měli Dánové pokrytou celkem solidně.

67
    Simon Kjaer pohlídal míč, který zrovna směřoval do autu. Joakim Maehle se už chystá na rozehrávku.

66
    Ve středu pole dnes dominují Dánové, kteří znovu soupeře příkladně přetlačili.

65
    ze hřiště odchází Alexander Bah, přichází Jens Stryger Larsen,
    ze hřiště odchází Mathias Jensen, přichází Philip Billing,
    ze hřiště odchází Mikkel Damsgaard, přichází Mohamed Daramy.

63
    Jonas Wind prostrčil míč na Rasmuse Höjlunda, který se objevil před bránou, ale zakončil jen do boční sítě.

62
    Dá se ale napsat, že druhý poločas zatím nemá takové tempo jako ten první. V rámci možností Dánové dvoubrankové vedení hlídají.

61
    A vzápětí z toho byla nepříjemná střela Baktijora Zajnutdinova ze střední vzdálenosti, Kasper Schmeichel ji ovšem zlikvidoval.

61
    Kazaši rozehráli standardní situaci, která ale nebyla zrovna ideální. Nicméně domácí celek u míče přece jen zůstává.

59
    Střela z dálky v podání Jana Vorogovského minula cíl, ale nebyla vůbec špatná.

58
    Kasper Schmeichel si po delší době zahrál, když k němu přišla zpětná přihrávka. Zkušený gólman raději odkopával do autu.

56
    Rasmus Höjlund se opětovně snažil dostat za obranu soupeře, ale obránci byli hodně pozorní. Je vidět, že elitního útočníka Dánska si musí hodně střežit.

55
    Alexander Bah byl na pravé straně hřiště faulován. Dánové se svou rozehrávkou spěchat nebudou.

53
    Mathias Jensen vyslal centr z rohového kopu, který sice byl zakončen, ale pro Igora Šackije to žádná těžší práce nebyla.

52
    Mikkel Damsgaard byl opět aktivní před pokutovým územím Kazachstánu, nicméně v danou chvíli neměl nabídku spoluhráčů, a tak musel hru pozdržet.

51
    V uplynulých třech minutách ale domácí celkem jednoznačně přebrali iniciativu. Že by z tohoto utkání ještě bylo drama?

51
    Nuraly Alip rychle vracel míč do šestnáctky soupeřova celku, ale velezkušený Simon Kjaer byl důsledný.

50
    Ze střední vzdálenosti to zkoušel Abzal Bejsebekov, který ale podstatně minul dánskou svatyni.

49
    Následný rohový kop Kazachstánu nebyl kopnut vůbec zle, ale obrana celku v červených dresech si poradila na jedničku.

48
    Kasper Schmeichel musel z brány a zároveň musel balón odehrávat, což se mu s obtížemi povedlo.

48
    Domácí se dostali na útočnou polovinu, kde se teď snaží o přesnou kombinaci.

47
    Rasmus Höjlund si dělal prostor na pravé straně útočné poloviny, avšak okolo levého beka domácího výběru si neporadil.

46
    ze hřiště odchází Serhij Malyj, přichází Temirlan Jerlanov.

46

První poločas nabídl dvě branky v síti Kazachstánu, takže favorit kráčí za jednoznačnými třemi body do tabulky. Dánové se po dvou neproměněných šancích ujali vedení ve 21. minutě, kdy lobem překonal domácího brankáře Rasmus Höjlund. Stejný hráč se do listiny střelců zapsal i o patnáct minut později. Tentokrát měl situaci daleko jednodušší. Dokáží se Kazaši ve druhém dějství vzchopit?

45+5

45+5
    V závěru poločasu ještě Kazachstán rozehrál rohový kop. K odraženému míči se dostal Maxim Samorodov, kterého ale z dvaceti metrů vychytal Kasper Schmeichel.

45+4
    Rasmus Höjlund se už na malém vápně chystal k dalšímu zakončení, jenže těsně před ním balón ukopl stoper domácích.

45+3
    Dánsko se opět dostalo na útočnou polovinu a v posledních dvou minutách první půle se ještě pokusí něco kloudného vymyslet.

45+2
    Ramazan Orazov se rychle zorientoval poblíž pokutového území a z otočky vypálil. Kasper Schmeichel ale dával pozor a připsal si druhý dnešní úspěšný zákrok.

45+1
    Nad rámec řádné hrací doby v prvním poločase se budou nastavovat 4 minuty.

45
    Opět to vypadalo na brejkovou situaci, ale Jonas Wind přihrávku do strany vůbec nezvládl.

44
    První poločas patří jednoznačně bronzovým medailistům z posledního ME. Ti si teď přihrávají na vlastní polovině hrací plochy.

43
    Rána Winda zhruba z dvaceti metrů byla zablokovaná. Kazaši ale nyní vůbec neplní taktické pokyny a zadní vrátka si nechávají hodně pootevřená.

41
    Mikkel Damsgaard si navedl míč do střelecké pozice, ale trefil střed brány. Snadná práce pro brankáře Kazachstánu.

40
    Nakonec z toho byl centr, který vyprodukoval Mathias Jensen, avšak napálil jen prvního bránícího hráče. Následně pálil směrem k zadní tyči Rasmus Höjlund, ale Igor Šackij předvedl úspěšný zákrok.

39
    Nuraly Alip zahrál kousek před šestnáctkou rukou. Dánové budou mít k dispozici přímý kop z velice kvalitního místa.

38
    Maxim Samorodov povalil na trávník Alexandera Baha velice zbytečně. Tady musel srbský sudí fouknout do píšťalky.
    36. Rasmus HÖJLUND - 0:2

36
    Dánsko právě vstřelilo branku!
    Obrovský nedůraz v pokutovém území domácích znamená druhý gól Dánska! Mikkel Damsgaard předvedl rychlé kličky a následně vypálil. Odražený míč se dostal před střelce RASMUSE HÖJLUNDA, jenž měl před sebou už poměrně snadný úkol. Útočník s číslem 11 na dresu slaví pátý gól ve dvou kvalifikačních zápasech. 0:2.

34
    ze hřiště odchází Michail Gabyšev, přichází Lev Skvorcov.

33
    Hráči obou celků pauzu využili k občerstvení, nicméně s domácím hráčem to nyní nevypadá o moc lépe.

32
    Jonas Wind se obtáčel na hranici pokutového území, ale stopeři Kazachstánu si zatím s ním ví rady. Dopředu vyváželi balón domácí, ale až ke střeleckému pokusu se nedostali. Navíc na trávníku leží Michail Gabyšev, jenž vypadá otřeseně.

30
    Hra se už opět dostala na útočnou polovinu dánského týmu.

29
    Dvakrát za sebou domácí vyslali centr. Podruhé se v obrovské šanci ocitl Serhij Malyj, který ale hlavou trefil pouze střed brány, kde stál Kasper Schmeichel.

28
    Na druhé straně hrací plochy si musel defenzivní povinnosti plnit Simon Kjaer. Domácí budou mít k dispozici první rohový kop.

27
    Dánsko se dostalo do přečíslení, které ale nezakončilo dobře. Mathias Jensen pálil zhruba dva metry nad břevno, přestože se objevil ve velice slibné pozici.

26
    Maxim Samorodov to zkoušel z levého křídla, jenže odmáván mu byl ofsajd, takže v útočném snažení pokračovat nemohl.

25
    Mikkel Damsgaard se dostal ke střele, ale ta mu úplně ujela z kopačky. Míč šel tak vysoko nad horní tyč branky Kazachstánu.

24
    Dánsko se díky brance docela uklidnilo a nyní si bez větších problémů přihrává na vlastní půlce.

23
    Ještě dvě minuty se branková situace zkoumala u VARu, jestli náhodou nešlo o ofsajd. Gól je ale uznán.
    21. Rasmus HÖJLUND - 0:1

21
    Hosté se po zásluze ujímají vedení! Kjaer nakopl míč na útočnou polovinu, kde RASMUS HÖJLUND přetlačil stopera a následně se objevil sám před brankářem, kterého překonal chytrým lobem. 0:1. Asistence: Simon Kjaer.

20
    Za námi je dvacet minut tohoto střetnutí. Dle očekávání jsou Dánové lepší, ale Kazachstán zatím směrem dozadu pracuje poměrně důsledně.

19
    Mathias Jensen natáhl krok a vybídl Maehleho, který si sice kličkou obhodil bránícího hráče, ale následný jeho centr úplně povedený nebyl.

18
    Michail Gabyšev předvedl celkem lacinou ztrátu míče, takže Dánové brzy rozehrají.

16
    Toto byla zatím největší dánská příležitost! Za obranu si naběhl Joakim Maehle, kterému ale pod nohy skočil Igor Šackij, jenž tedy svůj celek zachránil. Otázkou je, jestli se nejednalo o ofsajd, ale to už je v této chvíli jedno, poněvadž se odkopává od branky Kazachů.

16
    Mikkel Damsgaard prostrčil míč na spoluhráče Winda, který byl ale poměrně brzy dostoupen.

15
    Tentokráte už je ale u balónu tým ve žlutých dresech, který by také rád získal převahu na míči.

14
    Dánové nyní uklidnili hru a přihrávají si okolo půlící čáry. Zřejmě se budou snažit defenzívu domácího celku unavit.

13
    Igor Šackij za okamžik uvede míč do hry. S rozehrávkou rozhodně nikam nespěchá.

12
    Jan Vorogovskij se snažil dostat kupředu, jenže při souboji s Bahem si pomohl nedovoleně. Dánsko bude rozehrávat z vlastní poloviny.

11
    Victor Nelsson zvládl sprintérský souboj s domácím hráčem. Pak si pomohl přihrávkou na zkušeného brankáře Schmeichela.

10
    Rasmus Höjlund, který se minule prezentoval hattrickem, ztratil míč na hranici šestnáctky. Kazachstán toho chce využít a už míří vpřed.

9
    Dánové se odhodlali ke střeleckému pokusu. Z velké dálky napřáhl Joakim Maehle, jehož rána zapadla zhruba metr nad břevno.

9
    Joakim Maehle se snažil nastartovat kolegu a pak se chystal pomoct do vápna. Narážečka však nebyla úplně nejpřesnější.

7
    Jonas Wind zůstal po hlavičkovém souboji ležet na trávníku. Kazachstán pak sportovně zakopl míč do zámezí.

6
    Ramazan Orazov vyslal střílený centr do pokutového území, který musel likvidovat Kasper Schmeichel, který si tak poprvé sáhl na míč.

5
    Simon Kjaer přihrával míč na pravou stranu Bahovi, jenž vůbec nezvládl zpracování. Celkem snadná ztráta balónu pro Dánsko.

4
    Bah byl čistým způsobem obrán o hrací předmět. Dopředu už míří Kazaši.

3
    Na konci třetí minuty přišla první dánská šance! Jonas Wind parádně zapracoval na levé straně pokutového území a pak předal přízemní centr na malé vápno. O pár centimetrů na míč před prázdnou bránou nedosáhl Rasmus Höjlund.

3
    Jan Vorogovskij si přebral balón na levé straně, jenže k centru se neodhodlal. Přihrál spoluhráči, který míč poměrně rychle ztratil.

2
    Joakim Maehle předal spoluhráči na střed hřiště velice prudkou přihrávku. Poté nastala snadná práce pro celek ve žlutých dresech.

1
    Domácí začali poměrně vysoko presovat, a tak stoper Victor Nelsson musel odehrát míč na brankáře.

1

V Astaně už hrají hymny obou zemí. Utkání začne za pár minut.

Kazachstán: Šackij – Gabyšev, Malyj, Maročkin, Alip, Vorogovskij – Orazov, Tagybergen (C), Bejsebekov, Zajnutdinov – Samorodov.
    Náhradníci: Pokatilov, Šajzada – Žaksylykov, Darabajev, Skvorcov, Islamchan, Žumabek, Kenesov, Kajrov, Ajmbetov, Dosmagambetov, Jerlanov.
    Trenér: Magomed Adijev

Dánsko: Schmeichel – Bah, Kjaer (C), Nelsson, Maehle – Höjbjerg, Nörgaard, M. Jensen – Damsgaard, Höjlund, Wind.
    Náhradníci: Rönnow, Hermansen – Jelert, Billing, Ingvartsen, Braithwaite, R. Kristensen, Hjulmand, Daramy, Dreyer, Je. Larsen.
    Trenér: Kasper Hjulmand

Rozhodčí: Simović – Djorovic, Simovic (všichni SRB).

Kazachstán vstoupil do kvalifikace porážkou 1:2 doma se Slovinskem. Dnes tedy bude vzdorovat velkému favoritovi při touze získat první body do tabulky. Ve skupině se kromě Dánska a Slovinska střetne Kazachstán také se San Marinem, Severním Irskem a Finskem, tudíž mezi velké aspiranty na postup se rozhodně neřadí. Naposledy Kazaši vyhráli v září v Lize národů s Běloruskem, od té doby zapsali čtyři porážky v řadě. Dokáží to zvrátit?

Dánsko chce napravit uplynulé MS, na kterém překvapivě nepostoupilo ze základní skupiny. Bronzový medailista z minulého EURO ale nastartoval kvalifikační skupinu dobře, na domácí půdě totiž poměrem 3:1 přehrál Finsko, když hattrick vstřelil Rasmus Højlund. Dánsko by rádo navázalo na minulou Ligu národů, ve které nasbíralo čtyři výhry a dvě porážky v elitní skupině.

Hezké nedělní odpoledne při sledování textového přenosu z kvalifikace na ME. Kazachstán dnes od 15:00 přivítá Dánsko. Příjemnou zábavu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Daniel Fekets

Góly: 73. Zajnutdinov (pen.), 86. Tagybergen (Islamchan), 89. Ajmbetov (Vorogovskij) – 21. Höjlund (Kjaer), 36. Höjlund

Karty:   89. Ajmbetov (KAZ), 90+2. Šackij (KAZ), 90+3. Darabajev (KAZ) – 90+3. Höjlund (DEN)   90+6. Ajmbetov (KAZ)

Kazachstan: Šackij – Gabyšev (34. Skvorcov), Malyj (46. Jerlanov), Maročkin, Alip, Vorogovskij – Orazov, Tagybergen (C), Bejsebekov (83. Darabajev), Zajnutdinov (79. Islamchan) – Samorodov (78. Ajmbetov).
    Náhradníci: Pokatilov, Šajzada – Žaksylykov, Žumabek, Kenesov, Kajrov, Dosmagambetov.

Tréner: Magomed Adijev

Dánsko: Schmeichel – Bah (65. Je. Larsen), Kjaer (C), Nelsson, Maehle (83. R. Kristensen) – Höjbjerg, Nörgaard, M. Jensen (65. Billing) – Damsgaard (65. Daramy), Höjlund, Wind (87. Braithwaite).
    Náhradníci: Rönnow, Hermansen – Jelert, Ingvartsen, Hjulmand, Dreyer.

Tréner: Kasper Hjulmand

Rozhodca: N. Simović – Djorović, M. Simović (SRB)