CB Avenida Salamanca – ZVVZ USK Praha 73:71 (po pr.)
CB Avenida Salamanca
73:71 (14:15, 31:25, 40:43, 62:62)
ZVVZ USK Praha
cz Piatok 17.03.2023, 20:30 • Pabellón Municipal Wurzburg, Salamanca • Euroliga - ženy • Štvrťfinále

Marie Condeová (P) – 2 bloky (22:39:29)

Ne, koš platí, přestože spadl až po zaznění závěrečného klaksonu, vyslán na cíl byl výrazně před. Asi je to tak i spravedlivé, Češky měly štěstí těsně před prodloužením, Španělky na jeho konci. Skóre zápasu je tak srovnané na 1:1 a rozhodující utkání se bude muset hrát v Praze.

USK Praha předvedlo velmi dobrý srdnatý výkon, dokázalo být Salamance vyrovnaným soupeřem a přestože dnes rozhodně nebude opouštět hřiště s úsměvem, nemáme se za co stydět. A vzhledem k odvetnému utkání není třeba ani propadat chmurám, publikum dnes Španělky opravdu hnalo kupředu, snad si s vlastními fandy v zádech dokáží příští týden Pražanky se soupeřkami již poradit.

To už je za mě pro dnešek vše, přeji vám všem mnoho úspěchu a top den.

Konec zápasu. (73:71)

44:59
    Obávám se, že tentokrát už ani video Češky nezachrání, byť sudí opět vše prověřuje. (73:71)

44:59
    Ajajaj, poslední koš zápasu rozhoduje v nepřízeň českých lvic. (73:71)

44:43
    Thomasová bohužel míjí, do útoku uhání španělský tým! (71:71)

44:20
    Vše bylo ale v pořádku, míč jde českým hráčkám, skvěle ubráněno! (71:71)

44:20
    Po souboji Resingerové a Condeové sudí opět kontaktuje video. (71:71)

44:00
    Češky srovnávají dvoubodou ranou, útočit jdou ale opět domácí hráčky. (71:71)

43:35
    Dominiguezová, zřejmě dnes nejlepší hráčka Salamancy, následně dává trojku a možná láme zápas, to by byla škoda. (71:69)

43:21
    A za dva body se prosazuje Thomasová! I prodloužení nabízí spoustu drama a vzrušení, stejně jako celý zápas, wow. (68:69)

43:13
    Po rugbyové skrumáži má míč na útočné polovině USK. (68:67)

42:58
    Následně ale Thomasová skvěle odebírá míč soupeřce. (68:67)

42:44
    Zakončení v pádu bohužel nezvládla Jonesová. (68:67)

42:22
    Dominiguezová proměňuje oba dva. (68:67)

42:22
    Faul USK a trestné hody pro Parfumerias. (66:67)

42:00
    Vukosavljevicová střílí nádherně za tři body! (66:67)

41:30
    USK okamžitě reaguje, ale Cazorlaová vrací vedení domácím. (66:64)

40:45
    Z té druhé už ale Reisingerová boduje dvojkou. (64:62)

40:30
    První akce nastaveného času neproměnil ani jeden z týmů. (62:62)

40:01
    Následuje pětiminutové prodloužení (62:62)

40:01
    Začalo prodloužení. (62:62)

40:00
    Čtvrtá čtvrtina skončila. (62:62)

39:59
    Koš platí! USK to zvládlo v časovém limitu a bude se prodlužovat! (62:62)

39:59
    Rozhodčí ale stále diskutují. (62:60)

39:59
    Tak možná se prověřuje pouze stihnutí časového limitu. Zdá se, že by to o dvě desetiny mohlo vyjít. (62:60)

39:59
    USK proměnilo dvoubodovou střelu v poslední sekundě, sudí ale rozpažuje, zřejmě viděl útočný faul! Opět se bude volat na video. (62:60)

39:42
    Druhý ale míjí! (62:60)

39:41
    Po taktickém faulu proměňuje trestný hod Carletonová. (62:60)

39:33
    A to se nedaří, Pražanky ztrácejí míč a musí spěchat do obrany. (61:60)

39:13
    Dva trestné hody každopádně proměňuje Cazorlaová a USK musí v posledních minutách opět obracet nepříznivý stav. (61:60)

39:13
    Útočný faul zřejmě odpískán za náraz Thomasové do jedné z bránících Španělek. (59:60)

39:13
    Na hřišti je teď zmatek, sudí opět kontaktuje video. (59:60)

39:13
    Sudí ale zřejmě píská útočný faul a nařizuje trestný hod pro Salamancu, hráčky USK rozhodnutí nechápou. (59:60)

38:50
    Útok Španělek je zastaven, nárůst našeho náskoku je ve hře! (59:60)

38:33
    Thomasová se trefuje za dva a Španělky si berou timeout. Zbývá 87 vteřin. (59:60)

38:30
    Stejnou mincí ale okamžitě oplácí i naše soupeřky. (59:58)

38:01
    A za tři body se trefuje Španělka Condeová v dresu Pražanek! (56:58)

37:37
    Trestný hod ale nedává je to stále jen o bod. (56:55)

37:37
    A prosazuje se naopak Garciaová, dokonce je to opět s faulem. (56:55)

37:21
    Trestný hod, který sudí po předchozím koši rovněž odpískal, už ale zůstává nevyužit. (54:55)

37:21
    Následně se ale trefuje Brionna Jonesová! Dvě a půl minuty před koncem vede USK o bod! (54:55)

37:00
    Dominiguezová našla za tříbodovou hranicí Onyenwereovou, ta bohužel pálí přesně. (54:53)

36:30
    Ani těm se však nedaří a za pískotu obecenstva jdou dopředu české lvice. (51:53)

36:00
    Další útočné snažení již úspěšné není, míč odebírají hráčky Parfumerias. (51:53)

35:20
    Brionna Jonesová vrací šikulkám z ZVVZ USK Praha dvoubodové vedení! (51:53)

34:42
    Pět a čtvrt minuty před koncem jsou oba mančafty již na třech faulech. (51:51)

34:28
    A po trestném hodu je vyrovnáno, nádhera! (51:51)

34:28
    Parádní trefu zapisuje Alyssa Thomasová, je to navíc s faulem. (51:50)

34:00
    Julia Reisingerová pálí za dva body a rozdíl ve skóre už je o trojku. Stále to ale není nic hrozného. (51:48)

33:50
    Druhý faul USK je bohužel také potrestán proměněným trestným hodem a dramatický zápas pokračuje s náskokem jednoho bodu pro Salamancu. (49:48)

33:45
    Vukosavljevic proměnila získaný trestný hod po technické chybě domácích. (48:48)

33:21
    První faul čtvrté třetiny už zapisuje i USK. (48:47)

33:10
    Po trestných hodech korigujeme skóre na rozdíl jediného bodu. (48:47)

32:20
    Onyenwereová bohužel následně dvoubodovou střelou otáčí skóre v neprospěch Češek. (48:46)

32:02
    A oba dva jsou bohužel proměněny, je srovnáno. (46:46)

32:02
    Faul nyní pískán Condeové, trestné hody pro domácí. (44:46)

31:10
    Instantně ale reagují domácí bojovnice. (44:46)

30:55
    Následuje ale parádní trojky francouzské hráčky Pražanek! (42:46)

30:40
    Druhou půli bohužel otevírá střelecky Avenida. (42:43)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (40:43)

Třetí čtvrtinu zvládly hráčky českého týmu výborně a do závěrečné desetiminutovky jsou se tříbodovým náskokem.

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (40:43)

29:59
    Sudí kvůli závěrečné střele a potenciálnímu faulu USK. (40:43)

29:35
    A po ráně Thomasové je už šňůra osmibodová, nádherné vzepětí USK Praha! (40:43)

29:10
    Jó! Thomasová proměňuje oba dva trestné hody a otáčí skóre zápasu! Češky teď mají šestibodovu šňůru. (40:41)

29:10
    Oddechový čas pro tým Parfumerias Avenida Salamanca. (40:39)

29:10
    Faul na Thomasovou. (40:39)

28:30
    Výborná střela z výskoku Terezy Vyoralové na dostává na dostřel! Paráda! (40:39)

27:45
    Condeová stahuje na rozdíl pouhých tří bodů, zatím hrajeme ve třetí čtvrtině výrazně lépe než v její mladší sestřičce. (40:37)

27:00
    A Thomasová opět míjí za dva, přestože to byla pozice nepříliš rozdílná od trestného hodu. (40:35)

26:09
    Následně Španělky naštěstí nepotvrzují svou pověst brilantních střelkyň za tři body. Každopádně si naše hráčky budou na tyto pozice muset dávat výrazně větší pozor. (40:35)

25:43
    Tentokrát Thomasová míjí, odstup zůstává pětibodový. (40:35)

25:05
    Na následnou trojku Španělek opět bleskově reaguje Thomasová. (40:35)

24:28
    A výborná Thomasová proměňuje oba dva! Odstup už je jen dvojbodový! (37:33)

24:28
    Teď uvidíme trestné hody USK. (37:31)

23:50
    A další výborná hra Jonesové, tentokrát pálí za dva po útočném doskoku po pokusu Vukosavljevicové. (37:31)

23:22
    Ale ne, takhle to nepůjde. Oneyenwereová byla naprosto nechráněná a zaslouženě trestá český tým za tři body. (37:29)

22:36
    Výborně Jonesová! Odskočila od své obránkyně a suverénně skóruje zpod koše. Snad se rozehrává k dalšímu skvělému výkonu. (34:27)

22:18
    Dvakrát se teď míjí každý z týmů, přesnost střel dnes není příliš ohromující. (34:27)

21:38
    Jonesová tentokrát střelu za dva body míjí. (34:27)

21:17
    Na fauly už je to ve třetí čtvrtině 1:1. (34:27)

20:40
    Brionna Jonesová ale přesně odpovídá na druhé straně hřiště! (34:27)

20:11
    A hned po jedenácti vteřinách náskok domácího týmu výrazně narůstá, dvojbodová střela s trestným hodem, který je s jistotou proměněn znamená, že je to o devět. (34:25)

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (31:25)

Po polovině zápasu to s českými nadějemi na ukončení série nevypadá zrovna nejlépe. Největším problémem se zdá být velmi nízká přesnost českých střel, zvláště pak těch zpoza tříbodové hranice. Velmi dobrý výkon na druhou stranu zatím předvádí Alyssa Thomasová, doufejme, že to bude nakonec na postup stačit!

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (31:25)

19:59
    A její minutá dvoubodová rána je tím posledním, co v poslední půli uvidíme. (31:25)

19:30
    Skvělý obranný doskok předvádí Fagbenieová. (31:25)

19:10
    Oddechový čas pro tým Parfumerias Avenida Salamanca. (31:25)

19:01
    Thomasová proměňuje jeden ze dvou trestných hodů. (31:25)

19:01
    V poslední minutě první půle nezvládá Avenida útok a Thomasová má další dva trestné hody. Nakonec do kabin hráčky s tak velkým odskokem odcházet nebudou! (31:24)

18:45
    A proměnit dokázala i následný trestný hod! (31:24)

18:45
    Dva body s faulem získala Thomasová, výtečně! (31:23)

18:25
    Trojku sice Salamanca míjí, následný doskok ale přináší dva body pro Fasoulaovou (31:21)

18:10
    Ze dvou udělených trestných hodů proměňuje Dominiguezová pouze jeden. (29:21)

18:10
    Oblaková se po sporném zákroku dohaduje s rozhodčím, atmosféra na stadionu zatím reflektuje důležitost utkání. (28:21)

Oddechový čas pro tým ZVVZ USK Praha. (28:21)

18:05
    A tuto ztrátu už domácí trestají, je to o 7. (28:21)

17:57
    Další nevydařená trojka a ztráta míče pro USK. Tříbodové střely nám zatím nejdou. (26:21)

17:40
    Nepřesný pas Condeové hatí útočné snahy USK. (26:21)

Oddechový čas pro tým Parfumerias Avenida Salamanca. (26:21)

17:26
    Příliš pasivní hra Španělek, po vypršení jejich časového limitu jde míč USK. (26:21)

17:04
    Následně Češky snižuje na odstup pěti bodů a protiakce Avenidy je neúspěšná. (26:21)

16:58
    A oba dva právě faulovaná Dominiguezová bezpečně proměňuje. (26:19)

16:58
    Následuje faul při střelbě Dominiguezové a dva trestné hody pro Salamancu. (24:19)

16:43
    Trojka Oblakové bohužel nakonec vyskočila ven z koše, tohle byl velmi nadějný pokus. (24:19)

16:20
    Další ránu českým nadějím na ukončení série uděluje bohužel Reisingerová. (24:19)

15:33
    Alyssa Thomasová, zatím hlavní tahoun našeho mužstva, snižuje na tříbodový rozdíl. Španělky už mají 4 fauly, Češky dva. (22:19)

14:42
    Dva body Onyenwereové znamenají první výrazný náskok v zápase. (22:17)

13:49
    Salamanca odskakuje o tři body. (20:17)

12:21
    Tříbodový pokus Vukosavljevicové je bohužel mimo. (18:17)

11:49
    Za USK se prosazuje Breonna Jonesová, hlavní hvězda týmu. (18:17)

11:11
    A i druhá dvoubodová střela domácích je bohužel přesná. (18:15)

10:46
    Dva body zapisuje Dominiguezová. (16:15)

10:20
    První ránu druhé čtvrtiny míjí hostující tým. (14:15)

10:00
    Začala druhá čtvrtina. (14:15)

Parfumerias Avenida Salamanca: Carleton, Cazorla, Onyenwere, Reisingerova, Vilaro; Dominiguez, Fasoula, Garcia, Guelbe, Nogic, Rodriguez
    Trenér: Pepe Vazquez

ZVVZ USK Praha: Conde, Jones, Oblak, Thomas, Vukosavljevic; Fagbenle, Sipova, Sklenarova, Vorackova, Vyoralova, Wrzesinski
    Trenér: Natalia Hejková.

10:00
    První čtvrtina skončila. (14:15)

09:59
    Střelu s klaksonem USK míjí, po první čtvrtině tak mají těsné jednobodové vedení. (14:15)

09:30
    Třicet vteřin před koncem třetiny jde vedení zpět Češkám. (14:15)

09:10
    A následně Fasoulaová obrací skóre zápasu. (14:13)

08:45
    Španělky reagují trojkou. (12:13)

08:08
    Dvě minuty před koncem čtvrtiny se ale podařil zisk a dva body zapisuje Teja Oblak! (9:13)

08:00
    Přihrávka Thomasové na Britku Fagbenieovou byla příliž dlouhá, ztrácíme míč. (9:11)

07:55
    A je tu další faul domácích, už pátý. Opět jeden proměněný trestný hod. (9:11)

07:40
    Thomasová proměňuje pouze první, po druhém pokračuje útok USK. (9:10)

07:40
    Faul na Thomasovou, dva trestné hody pro nás. (9:9)

07:20
    Španělka Dominiguezová, náhradnice za Avenidu míjí trestný hod. (9:9)

07:02
    Následuje série nepřesných střel na obou stranách. (9:9)

06:49
    Španělky s klaksonem míjí. (9:9)

06:10
    Čtyři minuty před koncem první čtvrtiny je opět vyrovnáno! (9:9)

05:38
    Útok se ale nevydařil, naopak za dva body skórují domácí. Ty už jsou ale na čtyřech faulech. (9:7)

05:18
    Ztráta domácích a šance na první vedení pro tým z Holešovic. (7:7)

04:59
    A Maria Conde, španělská hráčka v barvách Pražanek, trefuje první trojku USK! (7:7)

04:44
    V útoku je Salamanca, oba týmy už mají po dvou faulech. (7:4)

04:28
    Nyní boduje USK, konkrétně Francouzka Vukosavljevicová. (7:4)

03:48
    A další dvojbodová rána české legionářky. (7:2)

02:54
    Dvojky na obou stranách, prosazuje se i Julie Reisnigerová. (5:2)

02:37
    Následnou akci ale domácí nezvládly, do útoku jde USK. A následuje první faul Avenidy. (3:0)

01:31
    První faul zápasu si připisují hostující hráčky. (3:0)

00:40
    První trojku zápasu zapisují hráčky domácí Salamancy! (3:0)

00:01
    Dámy a pánové, druhé čtvrtfinále ženské Euroligy právě začíná! (0:0)

Hlásí se ženský basketbal, hlásí se Euroliga! Nádherné univerzitní město Salamanca na západě Španělska bude dnes hostit čtvrtfinále nejprestižnější evropské basketbalové soutěže žen, které odehraje místní Parfumerias Avenida proti pražskému týmu ZVVZ USK Praha!

Parfumerias Avenida Salamanca

Španělský mančaft patří k úzké evropské špičce, v sezóně 2010/11 Euroligu ovládl, předloni skončil druhý a v minulé sezóně přišel o šanci na titul až v semifinále. Ve Španělsku pak ovládl šest z posledních sedmi dohraných ročníků Liga Femenina.

V současné ligové sezóně je tým opět první s náskokem jediného bodu na Valencii. V rámci ligy zvítězily Salamančanky 11krát v řadě, naposledy prohrály 30. prosince 2022.

Ve skupinové fázi Euroligy obsadily hráčky Parfumerias třetí z osmi příček s bilancí 9 výher a pěti porážek.

Od roku 2010 nepoznala ŽBL jiných vítězek než právě týmu z pražských Holešovic. Během celé historie navíc dokázaly českou, resp. československou ligu ovládnout dokonce 24krát. Tím historicky vůbec nejcennějším z úspěchů je pak ale triumf právě z Euroligy a to ze sezóny 2014/15, kdy se českému týmu podařilo ve sportovní hale Královka porazit ve finále ruský Jekatěrinburg 72-68. Naváží letos svým druhým titulem?

Základní část ŽBL zvládl letos tradiční hegemon opět zcela jednoznačně, v 18 zápasech 18 vítězství. Ve čtvrtfinále playoff je pak budou čekat hráčky Slovanky z Mladé Boleslavi, ty však budou proti USK výrazným outsiderem.

Skupinu Euroligy zakončily české lvice na druhé příčce, díky 10 výhrám a 4 porážkám se před nimi umístilo pouze turecké Fenerbahce.

První zápas

První zápas ovládly Pražanky jednoznačně poměrem 77:56. Drtivý byl jejich tlak především ve druhé čtvrtině, kterou ovládly o 11 bodů. Hlavní hvězdou duelu byla Američanka hrající za USK Brionna Jonesová, která zaznamenala 18 bodů a 13 doskoků. Na straně Salamancy se představila také Češka Julie Reisingerová, ta zapsala do statistik 11 bodů. Celkově se hraje na 2 vítězná utkání, pokud Pražanky dnes uspějí, bude dvojzápas hotov a je čeká postup do Final Four.

Vzájemná historie

6:4 pro USK Praha, to je vzájemná bilance proti španělských soupeřkám. Oba týmy se utkaly vždy v rámci Euroligy, poprvé již v říjnu 2012, tenkrát zvítězily Španělky poměrem 62:56.

Koho sledovat?

Mariella Fasoulaová – 2. místo v přesnosti střelby v Eurolize (61%)
    Michaela Onyenwereová – 2. místo v přesnosti trojek v Eurolize (50%)
    Julia Reisingerová – 2. nejčastěji faulující hráčka Euroligy (3.2 faulu na zápas)

X

Brionna Jonesová – nejvyšší průměr bodů na zápas v ŽBL (24.6)
    Temitope Fagbenleová – nejvyšší úspěšnost střelby za dva body v ŽBL (79.7)
    Alyssa Thomasová – nejvíce zisků míče na zápas v Eurolize (2.4)

Pokořené hranice, rekordy a zajímavosti

Reisingerová (S) – česká basketbalistka roku 2022 je legionářkou v týmu soupeře

Dominanci USK v české lize potvrzuje fakt, že dominují 5 ze 6 sledovaných týmových statistik (jen v přesnosti střelby za tři body dominují Žabiny Brno) a jejich hráčky obsadily například v rámci statistiky přesnosti dvoubodových střel prvních 7 příček

V rámci Euroligy mají hráčky USK nejvíce bodů a doskoků na zápas, Salamanca zase vede ve statistikách tříbodových střel.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Tadeáš Rulf

CB Avenida Salamanca: Carletonová, Cazorlaová, Onyenwereová, Reisingerová, Vilarová; Dominiguezová, Fasoulaová, Garciaová, Guelbeová, Nogičová, Rodriguezová
    Tréner: Pepe Vazquez

ZVVZ USK Praha: Condeová, Jonesová, Oblaková, Thomasová, Vukosavljevicová; Fagbenleová, Šípová, Sklenářová, Voráčková, Vyoralová, Wrzesinskiová
    Tréner: Natalia Hejková
    Štvrtiny: 14:15, 31:25, 40:43, 62:62 - 73:71