Slovensko – Kanada sk 1:5 (kon.) | Lotyšsko – Nórsko 3:2 (kon.) | Francúzsko – Nemecko 2:3 (kon.)
Fínsko – USA 4:1 (kon.)
Fínsko
4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
USA
Pondelok 16.05.2022, 19:20Majstrovstvá sveta • Skupina B

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:20.

Prajem príjemný večer pri sledovaní večerného zápasu z MS, čaká nás lahôdka v podaní dvoch silných tímov, domáceho Fínska a USA.

Fínsko kráča turnajom bez straty bodu, po dvoch vystúpeniach ich má na konte šesť. V úvodnom zápase zdolalo Nórsko jednoznačne 5:0, deň na to zdolalo aj Lotyšov, avšak už to bolo tesnejším výsledkom. Fíni dokonca museli otáčať nepriaznivý stav, no napokon to zvládli. Oba góly do lotyšskej siete padli v presilovej hre, víťazný gól na 2:1 strelil v 58. minúte Mikael Granlund.

Američania si na úvod poradili s Lotyšskom 4:1. Prakticky už po prvej tetine mali našliapnuté k trom bodom, keďže vyhrávali 3:0. Lotyši korigovali na začiatku tretej tretiny, keď presilovú hru využil Dzerins. Následne Američania narazili na papierovo slabých Rakúšanov, ktorí na turnaji nahradili Bielorusov, a veruže sa rodilo prekvapenie. Rakúsko si vytvorilo dvojgólový náskok, USA vyrovnalo v tretej tretine, zápas išiel do predĺženia, kde o extra bode pre Američanov rozhodol najmladší člen výberu Luke Hughes.

Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Ohtamaa, Seppälä, Vatanen, Friman, Pokka – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Pesonen, Filppula (C), Armia – Mäenalanen, Rajala, Björninen – Anttila (A).

USA: Mann (Gillies) – Megna, Se. Jones, Schmidt, Peeke, Hughes, Blankenburg – Kuhlman, Lafferty, Watson – Bordeleau, Galchenyuk, Hayden – Meyers, Bellows, Barber – Lettieri, Farrell, Gaudette.

01:24
    Galchenyuk sa predral až do zakončenia, no Olkinuora zasahovať nemusel.

01:49
    Hughes prihrával Bellowsovi, ten trafil bočnú sieť.

02:12
    Anttila vyviezol puk a poslal ho na zadný mantinel.

02:42
    Pesonen vystrelil z pravej strany, Mann iba vyrážal, z dorážky neuspel Vatanen.

03:16
    Fíni boli niekoľkokrát nebezpeční, dobrú prácu odviedol ich druhý útok, ktorý vyslal na Manna niekoľko striel.

03:30
    Schmidt nastreľoval puk od modrej na Olkinuoru, niekoľko hráčov mu clonilo, no fínsky gólman po úspešnom zákroku hru prerušil.

04:13
    Manninen dostal prihrávku medzi kruhy do jazdy, strelou na vyrážačku Manna neprekonal, ten ho výborne vychytal!

05:14
    Vylúčenie v tíme USA:
    Nate Schmidt – 2 min., zdržiavanie hry / vystrelenie alebo vyhodenie puku.
    05:14 Valtteri Filppula (FIN)

06:00
    Po strele Vatanena fínski hráči dorážali, Mann s vypätím všetkých síl zasiahol.

06:52
    Hartikainen prišiel o puk v rohu klziska, Watson ho potiahol až do útočného pásma, vystrelil a získal buly.

07:16
    Björninen to mal na bekhend a trafil hornú žŕdku. Fíni sú v každom útoku extrémne nebezpeční.

08:04
    Seppälä išiel veľmi dôrazne do súboja a po puku, pri žŕdke sa ho snažil dostať do brány.
    08:04 Hannes Björninen (FIN)

08:44
    Peeke dohral súboj proti kapitánovi Fínov Filppulovi a na ľade sa strhla mela. Uvidíme, či rozhodcovia budú vylučovať.

08:46
    Nevylučuje sa, hrá sa 5 na 5. Buly v strednom pásme.

09:10
    Američania strieľali od modrej, Olkinuora musel zakročiť ľavým betónom.

09:53
    USA strávili v útočnom pásme dlhší čas, svoj pobyt zakončili strelou, s ktorou nemal fínsky brankár problém.

11:17
    Teraz pre zmenu Fíni potočili Američanov, no bránu neohrozili, USA dostávajú puk do streného pásma.

11:55
    Lammikko si prebral puk a vystrelil po ľade, lenže pískal sa ofsajd. Vhadzuje sa v strednom pásme.

12:02
    Mikael Seppälä – 2 min., hrubosť.

Nate Schmidt – 2 min., hrubosť.

12:22
    Lehtonen v čistej šanci, Mann ho fantasticky vychytal pohotovým betónom!

13:03
    Pesonen sa snažil obkorčuľovať bránu s pukom a niečo vymyslieť, no bol čisto a tvrdo zastavený na mantineli.
    13:03 Mikko Lehtonen (FIN)

13:32
    Jonesa v poslednej chvíli zastavil Friman, americký hokejista tak ani nevystrelil.

13:44
    Fínske prečíslenie dvoch proti jednému, Granlund prihrával vzduchom Lammikkovi, pred ním puk skočil a Lammikko ho netrafil.

15:06
    Američania napádali, no Fíni sa s tým vysporiadali. Dlhý puk si na útočnej modrej spracoval Granlund.
    15:06 Juho Lammikko (FIN)

16:04
    Adam Gaudette – 2 min., hákovanie.

16:28
    Lehtonen strieľal, Mann na puk videl a nevyrazil ho pred seba.

16:49
    Granlund šikovne prihral Hartikainenovi, ten pálil z medzikružia zblízka z prvej. Ďalšia veľmi dobrá fínska šanca.

17:20
    Fínsko dalo gól!
    MIKAEL GRANLUND sa dostal k puku a ukázal, že vie, čo s ním. Pozrel sa, zvolil strelu z kruhu a trafil medzi Mannove betóny. Nechytateľný pokus. Fínsko využíva presilovú hru a ujíma sa vedenia.
    Asistencie: S. Manninen, M. Lehtonen
    17:20 Mikael Granlund (FIN) - 1:0

18:16
    Jere Innala – 2 min., podrazenie.

18:38
    Galchenyuk si neustále vymieňal puk s Meyersom, ten sa rozhodol natlačiť do bránkoviska, Olkinuora puk udržal pred bránkovou čiarou.

19:26
    Američania sa znova rozostavili v útočnom pásme. Tentokrát sa sám do bránkoviska tlačil Gaudette, Olkinuora zakročil pri pravej žŕdke.

20:00

Prvá tretina je na konci, Fíni vyhrávajú nad Američanmi 1:0. V presilovej hre skóroval Granlund.
    Druhá tretina sa začne o 20:12.

20:01

20:32
    Strelecký pokus vyslal Galchenyuk, Olkinuoru však z osi klziska neprekonal. Na druhej strane minul Mannovu bránku Lehtonen.

20:42
    Hayden nepríjemne narazil Lehtonena na zadný mantinel, uvidíme, či bude môcť fínsky bek pokračovať v zápase. Zatiaľ odchádza do šatne.

Watson fauloval Hartikainena, rozhodcovia si idú situáciu pozrieť na videu. Watson nesledoval puk, dvihol lakeť a trafil Hartikainena do tváre. Vyzerá to na vyšší trest.

21:03
    Austin Watson – 5 min. + DKZ, faul lakťom.
    21:03 Austin Watson (USA)

21:42
    Sallinen prihral Hartikainenovi, Mann úspešne zasiahol po koncovke fínskeho útočníka.

22:19
    Fíni výborne kombinujú a sú poriadne nebezpeční. Po prihrávke Granlunda však Hartikainen nepremenil čistú gólovú šancu. Puk mu totiž skĺzol z čepele.

22:57
    Innala nabil Vatanenovi na strelu z prvej od modrej čiary. Mann zostal v strede bránky a strelu kryl.

23:22
    Američania sú pod veľký tlakom, nedarí sa im vyhodiť puk.

23:52
    Vatanen neprestrelil hradbu tiel pred sebou, americký brankár zasahovať nemusel.

24:42
    Američania neustáli obrovský fínsky tlak, takmer štyri minúty sa nedostali z obranného pásma. Innala poslal puk pred bránu na teč pre VALTTERIHO FILPPULA a ten ho usmernil za chrbát Manna.
    Asistencie: J. Innala, S. Vatanen
    24:42 Valtteri Filppula (FIN) - 2:0

25:34
    Fínska presilovka aj obrovský tlak pokračovali. Fínska perfektná kombinácia bola iba ťažko brániteľná, začalo to u Granlunda, ktorý prihral na úroveň bránkovej čiary Sallinenovi, ten ešte krížom cez bránkovisko našiel SAKARIHO MANNINENA a tomu už le stačilo puk zasunúť za bránkovú čiaru.
    Asistencie: J. Sallinen, M. Granlund
    25:34 Sakari MANNINEN - 3:0

26:51
    Thomas Bordeleau – 2 min., nešportové správanie.

27:50
    Opäť celú minútu strávili Fíni v útočnom pásme, ale nepodarilo sa im vymyslieť finálnu prihrávku.

28:46
    Teraz sa už Američania bránili lepšie a podarilo sa im vyjsť z obrannej tretiny. Fíni si väčšiu šancu nevypracovali.

29:26
    Mann zasahoval až po koncovke Björninena, úspešne si poradil.

30:44
    Joel Armia – 2 min., držanie.

30:45
    Alex Galchenyuk – 2 min., sekanie.

30:50
    Fínsko vyhralo buly v útočnom pásme, k puku sa dostal MIKKO LEHTONEN, potiahol si ho viac na os a zavesil do ľavého horného rohu Mannovej brány, ktorý zrejme veľa nevidel.
    Asistencie: T. Hartikainen, S. Manninen
    30:50 Mikko Lehtonen (FIN) - 4:0

32:48
    Po dlhom čase si na puk siahol aj Olkinuora, ktorý si poľahky poradil s propagačnou strelou Lettieriho.

33:28
    Kieffer Bellows – 2 min., nedovolené bránenie.

33:55
    Manninenovu strelu po ľade tečoval Hartikainen, ale tentokrát mimo priestoru troch žrdí.

34:30
    Američania pôsobia pri bránení dosť odovzdane, nechali vystreliť Manninena, ktorý tesne minul bránu.

36:04
    Zvyšok oslabenia Američania už zvládli, no opäť sa iba bránia.

36:57
    USA zachytili puk v strednom pásme, Fíni im ale nedovolili prejsť do útočného.

37:35
    Granlund strieľal spoza Schmidta, minul cieľ.

38:28
    Innala dostal prihrávku na ľavé krídlo, snažil sa ešte urobiť kľučku na bekhend, tá mu ale nevyšla a stratil puk pred bránou.

39:39
    Lafferty nabral rýchlosť na ľavom krídle, spätná prihrávka mu nevyšla a Američania prišli o puk aj pásmo.

Mäenalanen nešetrne narazil amerického hráča na mantinel, následne vznikla ďalšia mela. Bude sa vylučovať.

39:46
    Saku Mäenalanen – 2 min., vrazenie na mantinel,
    Marko Anttila – 2 min., hrubosť.

Jaycob Megna – 2 min., hrubosť.

39:58
    Ešte Jones tvrdým príklepom z prvej poriadne preveril Olkinuoru, ktorý v závere tretiny podržal svoj tím.

40:00
    40:00 Seth Jones (USA)

Druhá tretina sa hrala poriadne dlho, na jej konci je skóre 4:0 v prospech Fínov. Tí strelili v päťminútovej presilovke pri vylúčení Watsona dva góly, potom pridali ešte jeden.
    Či dokážu Američania v treťom dejstve zápas zdramatizovať, uvidíme približne od 21:18.

40:01

40:48
    Galchenyuk poslal puk pred bránu, no Gaudette do neho iba šťuchol jednou rukou.

41:13
    Tvrdá Schmidtova rana od modrej a následná dorážka, Fínsko sa ubránilo.

42:34
    Američania pokračujú v tlaku aj po presilovke, ale Laffertymu sa zaplietol puk medzi korčule a dostal sa mimo streleckú pozíciu.

43:33
    Lettieri strieľal, Olkinuora mal puk, no atakoval ho Lafferty, natlačený však fínskym hráčom.

43:34
    Sam Lafferty – 2 min., napadnutie.

44:30
    Granlund strieľal z kraja kruhu, trafil brániaceho Jonesa.

45:23
    Američania sú opäť zatlačení a Fíni to zahrali veľmi dobre. Granlund naservíroval puk Manninenovi, ten strieľal z uhla do odkrytej brány, Mann výborne zasiahol pravým betónom!

46:46
    Fíni odhodili od seba puk, ten končí na zakázanom uvoľnení.
    46:46 Sakari Manninen (FIN)

47:13
    Olkinuora vyráža pokus Bordeleaua.

48:32
    Lehtonen nedostal puk z obranného pásma, Peeke strieľal od modrej, no jeho pokus bol zrazený.

48:51
    Jussi Olkinuora – 2 min., nedovolené bránenie.

49:50
    Schmidtovi ušiel puk, dopredu išiel Lammikko, prihrával Mäenalanenovi, fínsky útočník však puk nespracoval.

50:37
    Ani Galchenyukovi sa nepodarilo zblízka skórovať, Ohtamaa jeho pokus nechtiac vytesnil rukavicou mimo brány.

52:17
    Meyers prihral Hughesovi, ten spomedzi kruhov netrafil bránu.
    52:17 Alex Galchenyuk (USA)

52:26
    Američania teraz zatlačili Fínov, no Olkinuora predvádza výborné zákroky, vychytal aj Meyersa.

53:07
    Pesonen nastrelil puk na Manna a získal vhadzovanie v útočnom pásme.

53:55
    Hughes na Farrella, no Fíni to prečítali a posielajú puk do stredného pásma. Už sa dopredu až tak neženú.

55:09
    Gaudette si vybral na modrej čiare Hughesa, jeho strelu fínski hráči zblokovali a v trojici vyrazili dopredu.

56:36
    Američania s pukom na hokejkách, no veľmi ďaleko od fínskej brány.

57:41
    Fíni posúvajú puk bezpečne popri mantineli, dávajú si pozor, aby to nebolo zakázané uvoľnenie.

58:22
    USA dalo gól!
    Olkinuora si dnes čisté konto neudrží, inkasuje gól z hokejky ALEXA GALCHENYUKA. Celá americká akcia bola pekná, Hughes zadovkou za bránou prenechal puk Galchenyukovi, ktorý zakončil exhibične s hokejkou medzi korčuľami a puk dostal do brány kúsok ponad betón fínskeho gólmana.
    Asistencie: L. Hughes, Se. Jones
    58:22 Alex Galchenyuk (USA) - 4:1

59:21
    Američania hrajú naplno až do konca a ohrozujú Olkinuoru, ktorý vyráža pred seba. Na výhre Fínov to však nič nemení.

Domáce Fínsko si poradilo aj s USA, ktoré zdolalo jednoznačne 4:1 a turnajom kráča bez straty bodu. (21:49:30)

Daniela Mesíková

Góly a asistencie: 18. Granlund (Manninen, Lehtonen), 25. Filppula (Innala, Vatanen), 26. Manninen (Sallinen, Granlund), 31. Lehtonen (Hartikainen, Manninen) – 59. Galchenyuk (Hughes, Se. Jones)

Fínsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Ohtamaa, Seppälä, Vatanen, Friman, Pokka – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Pesonen, Filppula (C), Armia – Mäenalanen, Rajala, Björninen – Anttila (A), Sallinen, Lammikko – Innala.