9. etapa: Isernia - Blockhaus | Vítěz: Jai Hindley (BORA-hansgrohe) (kon.) |
koniec udalosti
9. etapa: Isernia - Blockhaus
Vítěz: Jai Hindley (BORA-hansgrohe)
Petr Sumbal
Vojtěch Görög
Celkové pořadí po 8. etapě (růžový trikot)
1. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 32:15:31
2. Lennard Kämna (GER) Bora-Hansgrohe +38
3. Rein Taaramäe (EST) Intermarche-Wanty-Gobert +58
4. Guillaume Martin (FRA) Cofidis +1:06
5. Simon Yates (GBR) BixeExchange-Jayco +1:42
6. Mauri Vansevenant (BEL) Quick-Step Alpha Vinyl +1:47
7. Wilco Kelderman (NED) Bora-Hansgrohe +1.55
8. Joao Almeida (POR) UAE Team Emirates +1:58
9. Pello Bilbao (ESP) Bahrain Victorious +2:00
10. Richie Porte (AUS) Ineos Grenadiers +2:04
...
27. Jan Hirt (CZE) Intermarche-Wanty-Gobert +3:16
Pořadí bodovací soutěže po 8. etapě (fialový trikot)
1. Arnaud Demare (FRA) Groupama – FDJ 147 bodů
2. Biniam Girmay (ERI) Intermarché-Wanty-Gobert 120
3. Mark Cavendish (GBR) Quick-Step Alpha Vinyl Team 78
4. Mathieu Van der Poel (NED) Alpecin-Fenix 72
5. Giacomo Nizzolo (ITA) Isral Prémier-Tech 54
6. Fernando Gaviria (COL) UAE Team Emirates 54
7. Thomas De Gendt (BEL) Lotto Soudal 51
8. Filippo Tagliani (ITA) Drone Hopper – Androni Giocattoli 45
9. Caleb Ewan (AUS) Lotto Soudal 43
10. Davide Gabburo (ITA) Bardiani-CSF-Faizane 38
Pořadí vrchařské soutěže po 8. etapě (modrý trikot)
1. Koen Bouwman (NED) Jumbo-Visma 68 bodů
2. Lennard Kämna (GER) Bora-Hansgrohe 43
3. Wouter Poels (NED) Bahrain-Victorious 27
4. Davide Formolo (ITA) UAE Emirates 25
5. Bauke Mollema (NED) Trek-Segafredo 20
6. Mirco Maestri (ITA) Eolo Kometa Team 18
7. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 18
8. Rein Taaramäe (EST) Intermarche-Wanty-Gobert 12
9. Tom Dumoulin (NED) Jumbo-Visma 11
10. Sylvain Moniquet (BEL) Lotto Soudal 9
Pořadí jezdců do 25 let po 8. etapě (bílý trikot)
1. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 32:15:31
2. Mauri Vansevenant (BEL) Quick-Step Alpha Vinyl +1:47
3. Joao Almeida (POR) UAE Emirates +1:58
4. Thymen Arensman (NED) DSM +2:15
5. Santiago Buitrago (COL) Bahrain-Victorious +2:18
6. Ivan Sosa (COL) Movistar +3:05
7. Pavel Sivakov (FRA) Ineos Grenadiers +3:14
8. Tobias Foss (NOR) Jumbo-Visma +4:14
9. Gijs Leemreize (NED) Jumbo-Visma +5:19
10. Felix Gall (AUT) AG2r-Citroën +6:48
Pořadí týmů po 8. etapě
1. Intermarché-Wanty-Gobert 96:49:05
2. Trek – Segafredo +0:51
3. BORA – hansgrohe +1:01
4. Bahrain – Victorious +1:04
5. Jumbo-Visma +2:01
6. INEOS Grenadiers +4:22
7. Team BikeExchange – Jayco +4:27
8. Movistar Team +7:05
9. Cofidis +9:27
10. Astana +10:07
1. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 32:15:31
2. Lennard Kämna (GER) Bora-Hansgrohe +38
3. Rein Taaramäe (EST) Intermarche-Wanty-Gobert +58
4. Guillaume Martin (FRA) Cofidis +1:06
5. Simon Yates (GBR) BixeExchange-Jayco +1:42
6. Mauri Vansevenant (BEL) Quick-Step Alpha Vinyl +1:47
7. Wilco Kelderman (NED) Bora-Hansgrohe +1.55
8. Joao Almeida (POR) UAE Team Emirates +1:58
9. Pello Bilbao (ESP) Bahrain Victorious +2:00
10. Richie Porte (AUS) Ineos Grenadiers +2:04
...
27. Jan Hirt (CZE) Intermarche-Wanty-Gobert +3:16
Pořadí bodovací soutěže po 8. etapě (fialový trikot)
1. Arnaud Demare (FRA) Groupama – FDJ 147 bodů
2. Biniam Girmay (ERI) Intermarché-Wanty-Gobert 120
3. Mark Cavendish (GBR) Quick-Step Alpha Vinyl Team 78
4. Mathieu Van der Poel (NED) Alpecin-Fenix 72
5. Giacomo Nizzolo (ITA) Isral Prémier-Tech 54
6. Fernando Gaviria (COL) UAE Team Emirates 54
7. Thomas De Gendt (BEL) Lotto Soudal 51
8. Filippo Tagliani (ITA) Drone Hopper – Androni Giocattoli 45
9. Caleb Ewan (AUS) Lotto Soudal 43
10. Davide Gabburo (ITA) Bardiani-CSF-Faizane 38
Pořadí vrchařské soutěže po 8. etapě (modrý trikot)
1. Koen Bouwman (NED) Jumbo-Visma 68 bodů
2. Lennard Kämna (GER) Bora-Hansgrohe 43
3. Wouter Poels (NED) Bahrain-Victorious 27
4. Davide Formolo (ITA) UAE Emirates 25
5. Bauke Mollema (NED) Trek-Segafredo 20
6. Mirco Maestri (ITA) Eolo Kometa Team 18
7. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 18
8. Rein Taaramäe (EST) Intermarche-Wanty-Gobert 12
9. Tom Dumoulin (NED) Jumbo-Visma 11
10. Sylvain Moniquet (BEL) Lotto Soudal 9
Pořadí jezdců do 25 let po 8. etapě (bílý trikot)
1. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 32:15:31
2. Mauri Vansevenant (BEL) Quick-Step Alpha Vinyl +1:47
3. Joao Almeida (POR) UAE Emirates +1:58
4. Thymen Arensman (NED) DSM +2:15
5. Santiago Buitrago (COL) Bahrain-Victorious +2:18
6. Ivan Sosa (COL) Movistar +3:05
7. Pavel Sivakov (FRA) Ineos Grenadiers +3:14
8. Tobias Foss (NOR) Jumbo-Visma +4:14
9. Gijs Leemreize (NED) Jumbo-Visma +5:19
10. Felix Gall (AUT) AG2r-Citroën +6:48
Pořadí týmů po 8. etapě
1. Intermarché-Wanty-Gobert 96:49:05
2. Trek – Segafredo +0:51
3. BORA – hansgrohe +1:01
4. Bahrain – Victorious +1:04
5. Jumbo-Visma +2:01
6. INEOS Grenadiers +4:22
7. Team BikeExchange – Jayco +4:27
8. Movistar Team +7:05
9. Cofidis +9:27
10. Astana +10:07
Nejlepší vrchař
Diego Rosa
Nejlepší závodník v bodovačce
Arnaud Demare
Nejlepší mladý jezdec
Juan Pedro Lopez
Nejlepší tým
Bora-hansgrohe
1. Juan Pedro Lopez 37:52:01
2. Joao Almeida + 0:12
3. Romain Bardet + 0:14
4. Richard Carapaz + 0:15
5. Jai Hindley + 0:20
6. Guillaume Martin + 0:28
7. Mikel Landa + 0:29
8. Domenico Pozzovivo + 0:54
9. Emanuel Buchmann + 1:09
10. Pello Bilbao + 1:22
...
14. Jan Hirt + 3:09
1. Jai Hindley 5:34:44
2. Romain Bardet + 0:00
3. Richard Carapaz + 0:00
4. Mikel Landa + 0:00
5. Joao Almeida + 0:00
6. Domenico Pozzovivo + 0:03
7. Emanuel Buchmann + 0:16
8. Vincenzo Nibali + 0:34
9. Alejandro Valverde + 0:46
10. Thymen Arensman + 0:58
....
13. Jan Hirt + 1:39
Tato etapa může mít dva scénáře. Buďto se bude z prvenství stejně jako včera radovat některý ze závodníků z úniku, nebo budou o vítězství bojovat závodníci na celkové pořadí. O něco pravděpodobnější by měla být pro dnešní etapu ta druhá varianta. Pokud by tomu tak skutečně bylo, horkým favoritem na vítězství by byl Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers, který se zdá být ve výborné formě a navíc má k dispozici velmi silný tým. Horské dojezdy Carapaz umí, dokáže v závěru zasprintovat o vítězství a ve své kariéře už Giro jednou ovládl, takže italské kopce mu svědčí. Dalšími velkými favority na dnešní vítězství jsou Francouz Domain Bardet (DSM), Portugalec Joao Almeida (UAE Team Emirates), Brit Simon Yates BixeExchange-Jayco, Mikel Landa nebo Pello Bilbao (oba Španělé z týmu Bahrain Victorious).
Devátá etapa bude zatím tou nejtěžší na letošním Giru a uzavře druhý závodní blok před druhým volným dnem. Pořadatelé si na cyklisty přichystali etapu dlouhou 191 km, během které nastoupají 5000 výškových metrů. Celkem bude na trase pět kategorizovaných stoupání, přičemž ta dvě nejtěžší přijdou na řadu v posledních padesáti kilometrech etapy. 44 km před cílem bude vrcholit stoupání první kategorie Passo Lanciano, které je dlouhé 10,3 km, má průměrný sklon 7,6 % a v maximu dokonce až 14 %. Poté bude cyklistky čekat přibližně 18 km dlouhý sjezd a poté už začnou stoupat na Blockhaus, další stoupání první kategorie, kde celá etapa vyvrcholí. Závěrečné stoupání je dlouhé 13,6 km a má průměrný sklon 8,4 %, v maximu má 14 %. Na Bolckhausu etapa Gira vrcholila v historii zatím šestkrát, naposledy v roce 2017, kdy zde vyhrál Kolumbijec Nairo Quintana před Thibautem Pinotem a Tomem Dumoulinem.
1. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 32:15:31
2. Lennard Kämna (GER) Bora-Hansgrohe +38
3. Rein Taaramäe (EST) Intermarche-Wanty-Gobert +58
4. Guillaume Martin (FRA) Cofidis +1:06
5. Simon Yates (GBR) BixeExchange-Jayco +1:42
6. Mauri Vansevenant (BEL) Quick-Step Alpha Vinyl +1:47
7. Wilco Kelderman (NED) Bora-Hansgrohe +1.55
8. Joao Almeida (POR) UAE Team Emirates +1:58
9. Pello Bilbao (ESP) Bahrain Victorious +2:00
10. Richie Porte (AUS) Ineos Grenadiers +2:04
...
27. Jan Hirt (CZE) Intermarche-Wanty-Gobert +3:16
1. Arnaud Demare (FRA) Groupama – FDJ 147 bodů
2. Biniam Girmay (ERI) Intermarché-Wanty-Gobert 120
3. Mark Cavendish (GBR) Quick-Step Alpha Vinyl Team 78
4. Mathieu Van der Poel (NED) Alpecin-Fenix 72
5. Giacomo Nizzolo (ITA) Isral Prémier-Tech 54
6. Fernando Gaviria (COL) UAE Team Emirates 54
7. Thomas De Gendt (BEL) Lotto Soudal 51
8. Filippo Tagliani (ITA) Drone Hopper – Androni Giocattoli 45
9. Caleb Ewan (AUS) Lotto Soudal 43
10. Davide Gabburo (ITA) Bardiani-CSF-Faizane 38
1. Koen Bouwman (NED) Jumbo-Visma 68 bodů
2. Lennard Kämna (GER) Bora-Hansgrohe 43
3. Wouter Poels (NED) Bahrain-Victorious 27
4. Davide Formolo (ITA) UAE Emirates 25
5. Bauke Mollema (NED) Trek-Segafredo 20
6. Mirco Maestri (ITA) Eolo Kometa Team 18
7. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 18
8. Rein Taaramäe (EST) Intermarche-Wanty-Gobert 12
9. Tom Dumoulin (NED) Jumbo-Visma 11
10. Sylvain Moniquet (BEL) Lotto Soudal 9
1. Juan Pedro López (ESP) Trek-Segafredo 32:15:31
2. Mauri Vansevenant (BEL) Quick-Step Alpha Vinyl +1:47
3. Joao Almeida (POR) UAE Emirates +1:58
4. Thymen Arensman (NED) DSM +2:15
5. Santiago Buitrago (COL) Bahrain-Victorious +2:18
6. Ivan Sosa (COL) Movistar +3:05
7. Pavel Sivakov (FRA) Ineos Grenadiers +3:14
8. Tobias Foss (NOR) Jumbo-Visma +4:14
9. Gijs Leemreize (NED) Jumbo-Visma +5:19
10. Felix Gall (AUT) AG2r-Citroën +6:48
1. Intermarché-Wanty-Gobert 96:49:05
2. Trek – Segafredo +0:51
3. BORA – hansgrohe +1:01
4. Bahrain – Victorious +1:04
5. Jumbo-Visma +2:01
6. INEOS Grenadiers +4:22
7. Team BikeExchange – Jayco +4:27
8. Movistar Team +7:05
9. Cofidis +9:27
10. Astana +10:07