Prehľad udalostí na LOH Tokio 2020 - 17. deň (kon.) | Záverečný ceremoniál (kon.)
koniec udalosti
Prehľad udalostí na LOH Tokio 2020 - 17. deň

cz Nedeľa 08.08.2021, 02:00Olympijské hry
     
    10:44
    Vodní pólo

    Srbsko přes nevýrazné výkony v základní skupině dokázalo obhájit zlatou olympijskou medaili! V play-off totiž dokázalo přepnout na vyšší výkonnostní úroveň a postupně odstranilo z cesty všechny tři do té doby neporažené týmy turnaje (ve čtvrtfinále Itálii, v semifinále Španělsko a nyní Řecko), takže z tohoto pohledu vyhrává turnaj naprosto zaslouženě! Do finálového zápasu Srbové výborně vstoupili, rychle si vytvořili tříbrankový náskok a hlavně v útoku se jim dařilo, na co sáhli. Krize však přišla ve druhé čtvrtině, během které svůj gólový polštář ztratili a začínalo se znovu. Vyrovnaná bitva trvala až do třetí minuty poslední čtvrtiny. Tehdy Řekové za stavu 10:11 nevyužili z jasné pozice přesilovku a vzápětí inkasovali dva slepené góly. Z tohoto direktu se už nedokázali vzpamatovat a Srbové mohli už minutu a půl před koncem začít slavit nejen obhajobu zlata, ale dokonce už šestou olympijskou medaili v řadě! Ale i Řekové nebudou dlouho smutní, získali historicky první olympijskou medaili z vodního póla a doma budou přivítáni jako hrdinové.

    finále mužů:
    Řecko – Srbsko 10:13 (3:6, 4:2, 2:2, 1:3)
     
    9:29
    Házená

    Házenkářky Francie dokonale oplatily Ruskám porážku nejen ze základní skupiny, ale hlavně z finále olympiády v Riu a poprvé v historii vyhrávají tu nejcennější zlatou medaili! Po velmi důležitém okamžiku ke konci prvního poločasu v podobě zisku dvou až tříbrankového náskoku přišel druhý takový po deseti minutách druhého poločasu v momente, kdy se Rusky jedinkát dokázaly dotáhnout na remízový stav. Následovala totiž šestibranková šňůra, kterou Francouzky během sedmi minut rozhodly o svém vítězství!

    Francii se podařil unikátní zlatý double, který dosud dokázaly pouze Sovětský Svaz při premiéře ženské házené na OH v roce 1976 a Jugoslávie v roce 1984, totiž vyhrát turnaj v házené mužů i žen na jedněch olympijských hrách!

    finále žen:
    ROV – Francie 25:30 (13:15)
     
    8:47
    Box

    Boxerské soutěže pravidelně zakončuje finále supertěžké váhy mužů, která se letos stala kořistí obrovitého Uzbeka Bachodira Džalovova! Úřadující mistr světa se při druhé účasti na hrách dočkal zaslouženého zlata. V Riu ve 22 letech ještě nepatřil k favoritům a skončil pátý. Letos však naprosto kraloval. Ve finále si v prvním kole soupeře spíše oťukával, což někteří rozhodčí ocenili vítězstvím v kole pro protivníka, ale ve zbytku zápasu to rozbalil a Američan Richard Torrez jr. byl rád, že to ve zdraví přežil. Ve druhém kole byl dokonce počítán, navíc se mu v průběhu souboje otevřela nějaká pravděpodobně už starší nezhojená rána na víčku, nebo někde těsně nad okem. Ve svých 22 letech chce přejít do profiringu, ale s tímhle výkonem se v těžké váze dostane tak maximálně do pozice otloukánka pro vycházející hvězdy.

    finále mužů nad 91 kg:
    Bachodir Džalovov (UZB) – Richard Torrez jr. (USA) 5:0
     
    8:10
    Box

    Finále střední váhy žen bylo naprosto jednoznačnou záležitostí Britky Lauren Priceové! Úřadující mistryně světa nedala své soupeřce vůbec žádnou šanci, po většinu doby ji mydlila a myslím si, že kdyby se boxovala tak ještě dvě kola navíc, došlo by ke knockoutu i přesto, že ženy v amatérském ringu boxují v helmách. Druhá zlatá boxerská medaile pro Británii z těchto her! Li Čchien, bronzová z Ria a mistryně světa 2018, navíc promarnila poslední šanci zvrátit medailové pořadí zemí tokijské olympiády zpět na čínskou stranu!

    finále žen do 75 kg:
    Lauren Priceová (GBR) – Li Čchien (CHN) 5:0
    Karch Kiraly, trenér volejbalistek USA, měl v roce 2017 diagnostikován kolorektální karcinom. S trénováním nepřestal a týmu to řekl, až když se uzdravil. Nyní ten tým dovedl k historickému zlatu.
     
    8:00
    Volejbal

    Ve třetím setu držela Brazílie vyrovnný průběh do stavu 7:7, jenže stačily tři body USA zs sebou a nalomená brazislá psychka šla definitivně do kopru. Najednou byl stav 8:16 a v podstatě se jen čekalo na konec, jehož výsledkem je historicky první ženské olympijské volejbalové zlato pro tým USA a čvrtá medaile z OH v řadě! Brazilky neobhájily zlaté medaile z Londýna i Ria a musí se spokojit jen se stříbrem!

    finále žen:
    Brazílie – USA 0:3 (21, 20, 14)
     
    7:42
    Vodní pólo

    Maďarsko se po 13 letech dočkává mužské olympijské medaile z vodního póla a poprvé dosahuje na jedněch hrách na cenný kov z turnaje žen i mužů zároveň! Ve druhé polovině utkání o bronz proti Španělsku jednoznačně vládlo v bazénu a po opatrné třetí čtvrtině v té závěrečné zcela jasně soupeře přehrálo. Maďaři začali být produktivní v útoku, přitom úplně zavřeli prostor před vlastní brankou a co prošlo, pochytal skvělý brankář Nagy, který v druhých 16 minutách nedostal gól. Španělsko až do semifinále neztratilo ani bod, ale dvě porážky v nejnevhodnější dobu znamenají, že jeho čekání na olympijskou medaili ani po 21 letech nekončí.

    o 3. místo mužů:
    Maďarsko – Španělsko 9:5 (3:3, 2:2, 1:0, 3:0)
     
    7:38
    Box

    Finále lehké váhy mužů bylo mnohem opatrnější záležitostí než před chvílí u žen. A také hodně vyrovnané. Po zásahu ústup a znovu hedat pozici. Rozhodlo třetí kolo, ve kterém Kubánec Andy Cruz trefil několik velmi pěkných úderů, které překlopily zápas na stranu dvojnásobného mistra světa! Čtvrtá zlatá boxerská medaile pro Kubu z těchto her! 22letý Američan Keyshawn Davis je po stříbru z MS 2019 stříbrný i v Tokiu a podle informací by měl zamířit mezi profesionály.

    finále mužů do 63 kg:
    Andy Cruz (CUB) – Keyshawn Davis (USA) 4:1
     
    7:16
    Box

    Ve finále lehké váhy žen byla k vidění taktika i bohapusté přestřelky. Ačkoliv se zdálo, že v úvodních dvou kolech se častěji a přesněji trefovala Brazilka Beatriz Ferreiraová, stále ještě úřadující mistryně světa, rozhodčí přisoudili druhé a třetí kolo jednomyslně mistryni světa 2018 Kellie Anne Harringtonové, která tak získává pro Irsko první a zároveň poslední boxerské zlato z těchto her!

    finále žen do 60 kg:
    Kellie Anne Harringtonová (IRL) – Beatriz Ferreiraová (BRA) 5:0
     
    6:25
    Dráhová cyklistika

    Konečné pořadí omnia žen:
    1. Jennifer Valenteová (USA) 124 b.
    2. Jumi Kadžiharaová (JPN) 110
    3. Kirsten Wildová (NED) 108
    4. Amalie Dideriksenová (DEN) 103
    5. Anita Yvonne Stenbergová (NOR) 97
    6. Laura Kennyová (GBR) 96
    7. Maria Martinsová (POR) 95
    8. Clara Copponiová (FRA) 85
    9. Allison Beveridgeová (CAN) 78
    10. Holly Edmondstonová (NZL) 67
     
    6:13
    Dráhová cyklistika

    Jedna z favoritek ženského omnia Američanka Jennifer Valenteová dokonale využila pro ni příznivé situace z úvodního scratche a v závěrečném závodě jen kontrolovala svoji zlatou medaili! Dojela si pro nějaké body, pohlídala si, aby nemohla být dojeta o kolo a v posledních kolech mohla začít slavit! Stříbrná z Ria ze stíhačky družstev se dočkala svého největšího individuálního úspěchu. Ačkoliv měla před závěrečnou bodovačkou hodně velký náskok, málem přišla o stříbro domácí Jumi Kadžiharaová. Z osmi bodovaných sprintů v poslední části omnia totiž získala body pouze v jediném, tento bodovací závod jí absolutně nesedl. Mistryně světa z loňského roku pak musela v závěru doufat, aby hodně útočná Nizozemka Kirsten Wildová ve dvojnásobně bodovaném finiši dojela nejlépe třetí a to se jí naštěstí splnilo. Wildová, která byla před závěrečnou částí omnia pátá, se tak posunula aspoň pro bronzovou medaili, cenného kovu z olympijského omnia se dvojnásobná mistryně světa dočkala až na třetí pokus!
     
    6:04
    Basketbal

    Ve finále žen se žádné překvapení ani drama nekonalo! Jak se sice Japonky dokázaly v prvním poločase držet jakž takž v kontaktu, ve druhém poločase už nezvládaly ani to a snažily se hlavně dohrát zápas se ctí. Američanky hrály plně koncentrované zhruba do 35. minuty, kdy jejich náskok činil 25 bodů. Zbytek zápasu vypustily, oslavovaly a uchránily soupeřky od inkasované stovky, na kterou by jinak nejspíš dosáhly. Pro Japonsko se i přes porážku jedná i historický úspěch!

    finále žen:
    USA – Japonsko 90:75 (23:14, 50:39, 75:56)
     
    6:02
    Moderní gymnastika

    Konečné pořadí víceboje družstev:
    1. Bulharsko 92,100 b.
    2. ROV 90,700
    3. Itálie 87,700
    4. Čína 84,550
    5. Bělorusko 84,050
    6. Izrael 83,850
    7. Ukrajina 77,600
    8. Japonsko 72,500
     
    5:54
    Moderní gymnastika

    Historický moment bulharské moderní gymnastiky! Její družstvo zacvičilo jasně nejlépe i s obručemi a kužely a po stříbru z Atlanty 1996 a bronzech z Atén 2004 a z Ria získává první zlatou medaili! Rusky se dopustily drobných chyb i ve druhé sestavě a neměly šanci zaútočit na zlato. Z Tokia tak odjedou bez zlaté medaile z moderní gymnastiky, což se jim stalo naposledy v již zmíněné Atlantě! Od té doby braly naopak vždy obě dostupné zlaté medaile. Bronz nakonec překvapivě slaví Itálie poté, co Bělorusko vůbec nezvládlo cvičení s kruhy a kužely, když několik těchto pomůcek poztrácelo.
     
    5:39
    Házená

    Utkání o bronz v turnaji žen byl rozhodnutý už v polovině prvního poločasu a Norky navyšovaly náskok až do samotného konce. Hrou se bavily a s nebohými Švédkami neměly vůbec žádné slitování. Švédky chvílemi vypadaly, že si neumí ani zavázat tkaničky. Historickou ženskou házenkářskou medaili tak nezískaly, naopak Norky pokračují v úctyhodné bilanci sedmé medaile z posledních devíti olympiád, z toho čtyř v řadě!

    o 3. místo žen:
    Norsko – Švédsko 36:19 (19:7)
     
    5:35
    Dráhová cyklistika

    Konečné pořadí keirinu mužů:
    1. Jason Kenny (GBR)
    2. Mohd Azizulhasni Awang (MAS) +0,763
    3. Harrie Lavreysen (NED) +0,773
    4. Jair Tjon En Fa (SUR) +1,264
    5. Matthew Glaetzer (AUS) +1,344
    6. Maximilian Levy (GER) +2,344
    Jason Kenny si z finále keirinu udělal sólo sprint na tři kola a vyhrál s obrovským náskokem, závěr na videu
     
    5:28
    Dráhová cyklistika

    Jason Kenny se definitivně stal nejúspěšnějším britským olympijským sportovcem historie! Keirin opanoval s obrovským náskokem a nejen že obhájil zlatou medaili z Ria z této disciplíny, ale celkově sedmou zlatou medailí (ze čtyř olympiád) se definitivně odpoutal od dalšího slavného dráhaře Chrise Hoye na čele britských historických tabulek! Pro stříbro dospurtoval Malajec Mohd Azizulhasni Awang, bronzový z Ria a mistr světa 2017, který v těsném souboji na pásce porazil Nizozemce Harrieho Lavreysena, nejúspěšnějšího dráharě těchto her, který bronz přidal ke dvěma zlatým ze sprintu týmového i individuálního. Přesto bude možná trochu zklamaný, protože na loňském MS získal v tomto trojboji tři zlata.
     
    5:23
    Dráhová cyklistika

    Konečné pořadí sprintu žen:
    1. Kelsey Mitchellová (CAN)
    2. Olena Starikovová (UKR)
    3. Lee Waj Se (HKG)
    4. Emma Hinzeová (GER)
    5. Lea Sophie Friedrichová (GER)
    6. Katy Marchantová (GBR)
    7. Shanne Braspennincxová (NED)
    8. Lauriane Genestová (CAN)
     
    5:18
    Dráhová cyklistika

    Medailové souboje ženského sprintu žádné dramatické souboje nepřinesly a všechny jízdy dopadly zcela jednoznačně. Historicky druhou zlatou medaili pro Kanadu ze sprintu žen vybojovala Kelsey Mitchellová, čtvrtá z loňského mistrovství světa! Velmi překvapivé stříbro odváží na Ukrajinu Olena Starikovová. Bronz pak nad unavenou Emmou Hinzeovou v poklidu vyjezdila Lee Waj Se z Hong Kongu, mistryně světa z roku 2019!
     
    3:22
    Volejbal

    Aspoň bronzovou útěchu získávají úřadující mistryně světa a obhájkyně stříbra z Ria Srbky! Korea v utkání o poslední volné medailové místo absolutně nestačila a s výjimkou prvního setu nedokázala udržet vyrovnaný průběh delší dobu a senzaci v podobě historicky druhé ženské olympijské volejbalové medaile nezpůsobila. A Srbky jsou rády i za tuto medaili, radují se skutečně upřímně.

    o 3. místo žen:
    Korea – Srbsko 0:3 (18, 15, 15)
     
    3:09
    Dráhová cyklistika

    Rozběhl se také program posledního dne na velodromu, ženy začínají svůj víceboj zvaný omnium disciplínou scratch a ten pravděpodobně výrazně ovlivnil celou podobu závodu, neboť po hromadném pádu, který semlel také spoustu favoritek, se do cíle dostalo pouze 11 žen. Jako první Američanka Jennifer Valenteová. Ty nejméně pobité ženy se zvedají a dojíždí do cíle, aby pobraly aspoň nějaké body. Mezi nimi však chybí obhájkyně zlata z posledních dvou olympiád z omnia, Britka Laura Kennyová, pro kterou závod možná skončil!
     
    2:23
    Atletika

    Konečné pořadí maratonu mužů:
    1. Eliud Kipchoge (KEN) 2:08:38
    2. Abdi Nageeye (NED) 2:09:58
    3. Bashir Abdi (BEL) 2:10:00
    4. Lawrence Cherono (KEN) 2:10:02
    5. Ayad Lamdassem (ESP) 2:10:16
    6. Suguru Osako (JPN) 2:10:41
    7. Alphonce Felix Simbu (TAN) 2:11:35
    8. Galen Rupp (USA)2:11:41
    9. Othmane El Goumri (MAR) 2:12:22
    10. Koen Naert (BEL) 2:12:13
     
    2:15
    Atletika

    Keňan Eliud Kipchoge jako třetí muž v historii dokázal obhájit zlatou olympijskou medaili v maratonu! K rozhodujícímu trháku z čelní skupinky nasadil největší favorit závodu po třicátém kilometru a odsoudil ostatní pouze boji o stříbrnou medaili. Po celou dobu běžel naprosto lehce, jako by vůbec nebyl unaven. V závěru často zdravil diváky doběhl s úsměvem na rtech. V boji o stříbro byl favorizován další Keňan, Lawrence Cherono, avšak ten byl ve finiši překonán hned dvěma muži a končí bez medaile. Pro stříbro soběhl Nizomenec Andi Nageeye a pro bronz Belgičan Bashir Abdi!

    Libor Štěpán