Irán – Francúzsko 62:79 (kon.) | Taliansko – Nigéria 80:71 (kon.) | Austrália – Nemecko 89:76 (kon.)
USA – Česko 119:84 (kon.)
Irán
62:79 (17:22, 27:46, 47:62)
Francúzsko
cz Sobota 31.07.2021, 03:00 • Saitama Super Arena • Olympijské hry - muži • Skupina A

Nejvíce bodů:
    Hamíd Haddádí 18 – Thomas Heurtel 16

Nejvíce asistencí:
    Hamíd Haddádí 5 – Nando de Colo 5

Nejvíce doskoků:
    Hamíd Haddádí 12 – Timothe Luwawu Cabarrot, Nando de Colo a Guerschon Yabusele 5 (04:43:18)

Basketbalisté Íránu se loučí s olympijským turnajem porážkou 62:79 s favorizovanou Francií. Galský kohout duel rozhodl zejména ve druhé čtvrtině, během níž naplno zapnul a vytvořil si až 22bodový náskok. Ve druhém poločase se ale Íránci prezentovali velice sympatickým výkonem, zlepšili obranu a konečné skóre je pro ně velmi důstojné.

Za zmínku stojí výkon Hamída Haddádího, který ukázal, že je hráčem světové třídy. 36letý borec se zkušenostmi z NBA nastřílel 18 bodů, přidal 12 doskoků a 5 asistencí. Bavily například jeho souboje s Rudym Gobertem ve třetí čtvrtině.

Konec zápasu. (62:79)

39:36
    Hamíd Haddádí ještě snižuje ze šestek a dostal se na 18 nastřílených bodů. (62:79)

39:23
    Thomas Heurtel střelu za dva body proměnil. (60:79)

39:15
    Džalálpúr střílel v časové tísni z dálky a koš nedal. (60:77)

38:49
    Corneliemu tam nespadla trojka a pro Írán doskočil právě Haddádí. (60:77)

38:26
    I mistr se může utnout. Haddádí nyní neproměnil ani jeden ze dvou trestných hodů. (60:77)

38:25
    Oddechový čas pro Írán. (60:77)

38:06
    Další dva body na konto Francie přidal Thomas Heurtel. (60:77)

37:37
    Cornelie se trefil za dva body. (60:75)

37:30
    Další dva body Íránu. Postaral se o ně Kázemí. (60:73)

36:57
    Skvěle hrající Haddádí dává dva body střelou z výskoku. (58:73)

36:28
    Luwawu Cabarrot trefil trojku z pravého rohu. (56:73)

36:17
    Haddádí se nyní krásnou fintou zbavil napadajícího hráče. Škoda, že jeho spoluhráči pak celou akci nezakončili. (56:70)

35:32
    Nikáchwah se dostal pod košem k míči, vydribloval do střelecké pozice a snížil na rozdíl 14 bodů. (56:70)

35:02
    Íránská legenda pokračuje ve výborném výkonu, ke kterému přidává dvě proměněné šestky. (54:70)

35:02
    Jachčálího střela vypadla z obroučky, Haddádí ale doskočil, byl faulován a bude střílet šestky! (52:70)

34:38
    Vincent Poirier dal koš z delší dvoubodové vzdálenosti. (52:70)

34:16
    Podobně to zkoušel Nikáchwah. Ten trefil obroučku. (52:68)

33:45
    Jachčálí trefil trojku z velké dálky! Krásná střela. (52:68)

33:10
    Íránci si berou oddechový čas. Určitě by rádi udrželi rozdíl ve skóre pod 20 body. To by pro ně nebyl špatný výsledek proti tak silnému soupeři, jakým je Francie. (49:68)

32:50
    Další dva body pro Francii zapsal Luwawu Cabarrot. (49:68)

32:28
    Vincent Poirier využil pod košem nahrávky Falla. (49:66)

32:05
    Další snaha Poiriera k bodům nevedla. Míč skončil na obroučce. (49:64)

31:22
    Poirier se dokázal prosadit přes Haddádího a jednou rukou poslal míč do koše. (49:64)

30:57
    Dávarpanáh vyslal příliš krátký tříbodový pokus. Míč pro Francii. (49:62)

30:25
    Dva body Haddádího a Írán snižuje na rozdíl 13 bodů! (49:62)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (47:62)

Třetí čtvrtinu vyhráli Íránci 20:16 a mohou být se svým výkonem rozhodně spokojeni. Bavily hlavně souboje Haddádího s Gobertem, kdy íránský hráč dokázal hvězdě Francie hru docela znepříjemnit.

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (47:62)

29:59
    Hasanzádeh vybojoval v obraně míč a založil rychlý kontr, který proměnil střelou za dva body Dávarpanáh! Íránci mohou být spokojeni s tím, co předvedli ve třetí čtvrtině. (47:62)

29:32
    Hasanzádeh proměnil trestné hody a Írán koriguje na rozdíl 17 bodů. (45:62)

29:21
    Vypadalo to na lehký koš Batuma, který však donesl míč pouze do obroučky. (43:62)

29:03
    Francouzský basketbalista proměnil pouze druhý. (43:62)

29:03
    Haddádí fauloval pod košem Moustaphu Falla a budou z toho trestné hody. (43:61)

28:46
    Haddádí proměňuje dva trestné hody a dostává se na 10 nastřílených bodů. (43:61)

28:29
    Ntilikina střílel z delší dvoubodové vzdálenosti jen do obroučky. (41:61)

28:08
    De Colo předvedl ukázkový nájezd s úspěšným zakončením. (41:61)

27:43
    Francouzi se nemohou zcela chytit. Nyní v útoku ztratili míč. (41:59)

26:59
    Írán hraje ve třetí čtvrtině dobře a Jachčálí trefuje koš z tříbodové distance. (41:59)

26:52
    Nicolas Batum dává trojku z levého rohu! (38:59)

26:30
    Jachčálí našel Kázemího, který dal dva body. (38:56)

26:09
    A Rudy Gobert proměnil oba trestné hody. (36:56)

26:09
    Další díl souboje Goberta s Haddádím, který je hitem třetí čtvrtiny. Íránec tentokrát fauloval. (36:54)

25:53
    Fournier fauloval Kázemího a Írán tak má další příležitost něco odmazat ze svého manka. (36:54)

25:33
    Neskutečné! Haddádí nyní vymazal Yabuseleho, který se už chystal zasmečovat míč do koše! (36:54)

25:13
    Írán hraje ve třetí čtvrtině agresivní obranu, která zatím slaví úspěch. Nyní přišel o míč Fournier. (36:54)

24:49
    Po faulu Goberta střílel šestky Nikáchwah. Kapitán Íránu obě dal. (36:54)

24:29
    Neuspěl ani de Colo na druhé straně. Ten to zkoušel za tři body. (34:54)

24:10
    Při střelbě už Haddádí tak úspěšný nebyl. Z výskoku mu to tam nespadlo. (34:54)

23:46
    Utkání nabízí skvělé souboje Haddádího s Gobertem! Íránec hraje ve třetí čtvrtině výborně a nyní elitního obránce NBA zablokoval! (34:54)

23:26
    Írán se dobře ubránil a po nájezdu Nikáchwaha dopíchl míč do koše Kázemí. (34:54)

22:53
    Nando de Colo stoprocentní. (32:54)

22:53
    De Colo byl faulován Džalálpúrem a bude střílet šestky. (32:52)

22:17
    Nicolas Batum byl stoprocentní na šestkách. (32:52)

22:12
    Nyní Haddádí navíc asistoval u koše Kázemiho. (32:50)

22:03
    Rudy Gobert se snažil prosadit přes Haddádího. Ten odvedl opět výtečnou práci v obraně. (30:50)

21:50
    Kázemí házel šestky. Proměnil druhou z nich. (30:50)

21:40
    Evan Fournier tříbodovou střelu proměnil a Francie je na 50 nastřílených bodech! (29:50)

21:15
    Batum neproměnil trojku. Haddádí pak pod košem uskákal Goberta. (29:47)

20:38
    Jachčálí dal z levé strany koš za dva body. (29:47)

20:16
    První Nicolas Batum nedal, druhý už ano. (27:47)

20:16
    Batum byl při střelbě faulován a bude střílet trestné hody. (27:46)

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (27:46)

Hamíd Haddádí 8 – Thomas Heurtel 12

Muhamad Džamšídí 4 – 6 hráčů 2

Hamíd Haddádí 5 – Timothe Luwawu Cabarrot 4

Zatímco v první čtvrtině ještě Írán držel relativně krok a prohrál ji jen o 5 bodů, ve druhé části se už projevila kvalita Francouzů. Ti místy vedli i o 22 bodů, nakonec jdou do šaten s 19bodovým polštářem. Roli favorita tedy v pohodě plní.

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (27:46)

19:57
    První poločas končí trojka Dávarpanáha mírně zleva! Írán snižuje svou ztrátu na 19 bodů. (27:46)

18:55
    Fournier přidal na konto Francouzů další dva body. (24:46)

18:42
    Íránci si nevědí rady s obranou Francie. Rezáífar se zahnal s míčem až do zámezí. (24:44)

18:01
    Útočný faul Yabuseleho. Míč pro Írán. (24:44)

17:34
    Frank Ntilikina byl faulován ještě před střelou, která skončila v koši. Koš neplatí a bude z toho jen rozehrávka ze strany. (24:44)

16:58
    Luwawu Cabarrot se prosadil nájezdem do koše. (24:44)

16:44
    Íránci si vylepšují reputaci trojkou Nikáchwaha. (24:42)

16:19
    Náskok Francie tedy překročil už 20 bodů. Zápas se vyvíjí podle očekávání. Skóre ve 2. čtvrtině je 4:20. (21:42)

15:54
    Francouzský hráč ho dal a zapsal tedy za tuto akci tři body! (21:42)

15:54
    Luwawu Cabarrot ve výskoku dopíchl míč do koše, přestože byl faulován! Ještě tedy trestný hod. (21:41)

15:48
    Íráncům to tam teď nepadá. Francouzi si navíc připisují obranné doskoky a Evan Fournier navyšuje vedení galského kohouta na 18 bodů. Další time-out pro Írán. (21:39)

15:26
    Heurtel je při chuti. Opět to zkoušel bez nějakých okolků za tři body. Tentokrát ale netrefil. (21:37)

14:57
    Heurtel přidává další trojku na své konto! (21:37)

14:38
    Nájezd Rezáífara nevedl k úspěchu. (21:34)

14:13
    Hasanzádeh koriguje z pohledu Íránu. (21:34)

13:49
    Náskok Francie narostl na 15 bodů. Trojku zaznamenal Thomas Heurtel. (19:34)

13:37
    Dávarpanáh prodribloval do střelecké pozice. Samotná střela se mu nepovedla. (19:31)

13:19
    Nejprve se trefil z podkoše Luwawu Cabarrot a poté sebral Íráncům míč Albicy, který připravil snadné dva body pro Heurtela. Ten utíkal sám na koš a vyřešil to smečí. Oddechový čas pro Írán. (19:31)

12:55
    Jachčálí zkusil trojku z osy. Netrefil ji. (19:27)

12:18
    Krásně to teď Íránci sehráli! Haddádí shodil míč pod koš na Rezáífara a ten už to měl poměrně snadné. (19:27)

11:47
    Dvoubodovým pokusem z větší vzdálenosti zvyšuje na dvojciferný rozdíl Thomas Heurtel. (17:27)

11:18
    Na druhé straně trefuje z tříbodové vzdálenosti Ntilikina! Ten otevřel skóre druhé čtvrtiny. (17:25)

11:00
    Opět Nikáchwah, který neproměnil trojkový pokus. (17:22)

10:20
    Nikáchwah prošel až pod koš, ale bodovat nedokázal. Následoval obranný doskok Francouzů. (17:22)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (17:22)

10:00
    První čtvrtina skončila. (17:22)

10:00
    Nikáchwah se trefil zároveň s klaksonem a snižuje tak na rozdíl pěti bodů! (17:22)

09:47
    Další body pro galského kohouta přidal Rudy Gobert. (15:22)

09:16
    Po rychlém kontru Francie zasmečoval míč do koše Moustapha Fall. (15:20)

08:31
    Haddádí trefil trojku! (15:18)

08:04
    Fall nahrál Heurtelovi, který střílel za dva body. (12:18)

07:56
    Rychlý protiútok Francouzů. Ti to sehráli do trojky z pravé strany, kterou však Luwawu Cabarrot neproměnil. (12:16)

07:23
    Nepřipravená trojka Nikáchwaha neskončila úspěchem. Evropané doskočili. (12:16)

06:52
    Gobert našel Falla, který pod košem neuspěl. Míč vyskočil po obroučce ven. (12:16)

06:32
    Džamšídí střílel šestky po faulu od Fourniera. Obě proměnil. (12:16)

06:28
    De Colo si připsal obranný doskok a sám pak z rychlého brejku zabodoval. (10:16)

05:35
    Jachčálí odpovídá rovněž tříbodovou střelou. (10:14)

05:10
    Fournier shodil míč na Batuma, který dává trojku zprava. (7:14)

04:57
    Za Írán odpovídá Kázemí. (7:11)

04:29
    První trojku zápasu dává Francouz Guerschon Yabusele. (5:11)

03:24
    Džamšídí nezakončil košem, Gobert doskakuje pro Francii. (5:8)

03:12
    Fournier střílel nepřesně z tříbodové vzdálenosti. (5:8)

02:56
    Navíc to bylo s faulem, takže následovala šestka, kterou Haddádí rovněž proměnil. (5:8)

02:56
    Ke dvoubodové střele se dostal Haddádí, jenž byl úspěšný. (4:8)

02:37
    Další dvoubodový koš přidal Nando de Colo. (2:8)

02:15
    Yabusele přidal na francouzskou stranu další dva body, Haddádí vzápětí otevřel střelecký účet Íránu. (2:6)

01:42
    Haddádí střílel v časové tísni za tři body. Těžká střela nebyla přesná. (0:4)

01:14
    De Colo tentokrát nahrával, pod košem se prosadil Rudy Gobert. (0:4)

00:42
    Nando de Colo si připsal první dva body v zápase. (0:2)

00:18
    Batum to hned zkoušel za tři body. Koš nedal. (0:0)

00:05
    Po úvodním rozskoku se míče ujali Francouzi. (0:0)

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

Írán: Váhedí, Džalálpúr, Hasanzádeh, Dávarpanáh, Džamšídí, Nikáchwah (C), Bahrámí, Haddádí, Rezáífar, Rostampúr, Gerámípúr, Kázemí, Jachčálí

Francie: Fall, Cornelie, Gobert, Albicy, Poirier, de Colo, Fournier, Yabusele, Batum (C), Heurtel, Luwawu Cabarrot, Ntilikina.

Rozhodčí: Locatelli (BRA) – Lezcano (ARG), Noujaim (LBN).

Írán:
    Írán přijel na hry v roli outsidera a to se zatím potvrzuje. V prvním utkání prohrál zástupce asijského basketu 78:84 s Českem, když skóre do přijatelnější podoby korigoval v závěrečné čtvrtině, v níž Češi ubrali. Na Američany pak Íránci vůbec nestačili a schytali debakl 66:120. V duelu s Českem byl nejlepším střelcem týmu Jachčálí s 23 body. Proti USA nastříleli po 14 bodech Haddádí s Džamšídím.

Francie:
    Francouzi přijeli do Tokia s medailovými ambicemi a ty zatím beze zbytku naplňují. Hned ve svém úvodním vystoupení na turnaji si dokonce vyšlápli na hvězdný výběr USA, který zdolali 83:76. Hned 28 body Američany zasypal rozehrávač Bostonu Celtics Evan Fournier. Dařilo se také dvojnásobnému nejlepšímu obránci NBA Rudymu Gobertovi, jenž přidal ke 14 bodům i 9 doskoků. Ve druhém utkání pak galský kohout přehrál 97:77 český tým. Češi sice o 6 bodů vyhráli první čtvrtinu, ovšem tím jen vydráždili spícího hada. Nejlepším střelcem vítězů byl s 21 body opět Fournier, 17 body přispěl k výhře také Nando De Colo z tureckého Fenerbahce.

Vítám tu všechny basketbalové příznivce! V sobotu pokračuje olympijský turnaj mužů. Brzy ráno našeho času se odehraje utkání české skupiny A mezi Íránem a Francií. Francouzi jsou obrovskými favority duelu. Na kontě mají dvě výhry, Íránci naopak v obou případech padli.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 03:00.

Martin Augustin

Irán: Váhedí, Džalálpúr, Hasanzádeh, Dávarpanáh, Džamšídí, Nikáchwah (C), Bahrámí, Haddádí, Rezáífar, Rostampúr, Gerámípúr, Kázemí, Jachčálí
    Francúzsko: Fall, Cornelie, Gobert, Albicy, Poirier, de Colo, Fournier, Yabusele, Batum (C), Heurtel, Luwawu Cabarrot, Ntilikina.

Rozhodca: Locatelli (BRA) – Lezcano (ARG), Noujaim (LBN)
    Štvrtiny: 17:22, 10:24, 20:16, 15:17