Švajčiarsko – Španielsko 1:1 (1:3 po pen.) | Belgicko – Taliansko 1:2 (kon.)
koniec po penal. (1:3)
Švajčiarsko
1:1 (0:1)
Španielsko
Piatok 02.07.2021, 18:00 • Krestovskij stadion, Petrohrad (Rusko) • Majstrovstvá Európy • Štvrťfinále

To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera. (20:55:32)

Fauly: 15:14.

Švajčiari druhý penaltový rozstrel za sebou nezvládli a aj keď kopali penalty v tom istom poradí ako proti Francúzom, tak až trojica hráčov nedokázala svoju penaltu premeniť. Za Španielov začal rozstrel strelou do tyče kapitán Sergio Busquets, z ďalších štyroch španielskych hráčov však už trojica uspela a španielsky postup do semifinále spečatil v piatej sérii Mikel Oyarzabal. Švajčiari urputne bojovali o každú loptu, po vylúčení Freulera v 77. minúte im však v obrane postupne začali dochádzať sily a len vďaka skvelým zákrokom brankára Sommera dokázali udržať remízové skóre. Španieli však boli výrazne aktívnejší, mali hlavne v predĺžení drvivý tlak a i v penaltovom rozstrele pevnejšie nervy a ich postup je tak nakoniec zrejme zaslúžený.

V semifinále sa Španieli stretnú s víťazom štvrťfinále Belgicko – Taliansko.

5. séria
    1:3
    Mikel Oyarzabal vystrelil po zemi presne k pravej tyči a keďže švajčiarsky brankár Sommer skočil doľava, tak lopta skončila v sieti. Španielsko vyhralo penaltový rozstrel 3:1 a postupuje do semifinále!

4. séria
    1:2
    Ruben Vargas vypálil nad španielsku bránu. Ak ďalší španielsky hráč uspeje, tak Španieli postúpia.

4. séria
    1:2
    Gerard Moreno poslal loptu do pravého horného rohu a aj keď Sommer vystihol stranu, tak nemal žiadnu šancu zasiahnuť.

3. séria
    1:1
    Ani Manuel Akanji neuspel! Akanji kopol penaltu úplne rovnako ako Schär – doľava po zemi – a španielsky gólman Simón ju opäť vyrazil.

3. séria
    1:1
    Rodri kopol penaltu doprava, podobne ako pred chvíľou Simón, však i švajčiarsky brankár Sommer vystihol stranu a strelu vyrazil.

2. séria
    1:1
    Fabian Schär kopol penaltu po zemi do ľavej strany, tam ale skočil i španielsky brankár Simón, ktorý túto strelu vyrazil.

2. séria
    1:1
    Dani Olmo rutinérsky premieňa. Tvrdou strelou poslal loptu do ľavého horného rohu a aj keď brankár Sommer stranu vystihol, tak na takto umiestnenú strelu nemal nárok.

1. séria
    1:0
    Mario Gavranović kopol penaltu k ľavej tyči a brankár Simón, ktorý skočil doprava, nemal šancu zasiahnuť.

1. séria
    0:0
    Sergio Busquets trafil strelou po zemi ľavú tyč švajčiarskej brány. Hneď prvý Španiel tak zlyhal.

Začína penaltový rozstrel.

Ako prví budú kopať penaltu Španieli.

Druhý polčas predĺženia priniesol úplne rovnaký priebeh ako prvé dejstvo. Španieli mali drvivý tlak a len sám Gerard Moreno mal v predĺžení snáď päť výborných príležitostí, ani on a ani jeho spoluhráči ale skvele chytajúceho brankára Yanna Sommera prekonať nedokázali. Švajčiarom v predĺžení zjavne došli sily, nesnažili sa ani napádať a len sa bránili pri vlastnom pokutovom území, napriek tomu ale dokázali urputnou obranou udržať nerozhodné skóre a druhýkrát vo vyraďovacej fáze tohto turnaja tak dotiahli zápas do penaltového rozstrelu.

120+1
    Druhý polčas predĺženia sa skončil.

120+1
    Žltú kartu za podrazenie Laporteho dostáva Mario Gavranović (Švajčiarsko). Gavranović nebude hrať v prípadnom semifinále.

120
    Švajčiari získali loptu po nepresnej prihrávke Španielov na pravé krídlo. Akanji ju hneď prihral dozadu na brankára Sommera, ktorý ju odkopol ďaleko od svojej brány.

Michal Sadlek

Góly: 68. Shaqiri – 8. Zakaria (vla.)

Karty:   67. Widmer (SUI), 120+1. Gavranović (SUI) – 90+3. Laporte (ESP)   77. Freuler (SUI)

Držení míče: 34 % : 66 %.
    Střely na branku: 2:10. Střely mimo: 5:8. Rohy: 9:13. Ofsajdy: 4:2. Fauly: 15:14.
    Švajčiarsko: Sommer – Elvedi, Akanji, Ricardo Rodríguez – Widmer (100. Mbabu), Zakaria (101. Schär), Freuler, Zuber (90+2. Fassnacht) – Shaqiri (C) (81. Sow), Embolo (23. Vargas) – Seferović (82. Gavranović).
    Náhradníci: Mvogo, Kobel – Mbabu, Vargas, Sow, Fassnacht, Benito, Gavranović, E. Fernandes, Schär, Cömert, Lotomba.

Španielsko: Simón – Azpilicueta, Laporte, P. Torres (113. Th. Alcântara), Alba – Koke (90+2. M. Llorente), S. Busquets (C), Pedri (119. Rodri) – F. Torres (91. Oyarzabal), Morata (54. G. Moreno), Sarabia (46. Olmo).
    Náhradníci: de Gea, Sánchez – D. Llorente, M. Llorente, G. Moreno, Th. Alcântara, García, Gayá, Rodri, Olmo, Traoré, Oyarzabal.

Rozhodca: Oliver – Burt, Bennett (ENG)

Diváci: 24 764