Škótsko – Česko | 0:2 (kon.) | | | Poľsko – Slovensko | 1:2 (kon.) | | | Španielsko – Švédsko | 0:0 (kon.) |
Brazília – Venezuela | 3:0 (kon.) | | | Kolumbia – Ekvádor | 1:0 (kon.) | | | Argentína – Čile | 1:1 (kon.) |
koniec
Poľsko
1:2
(0:1)
Slovensko
Michal Sadlek
Góly:
46. Linetty – 18. Szczęsny (vla.), 69. Škriniar
Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 10:5. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 15:13.
Rozhodca: Haţegan – Ghinguleac, Gheorghe (ROU)
Diváci: 12 862
Karty: 22. Krychowiak (POL) – 20. Hubočan (SVK) 62. Krychowiak (POL)
Nepremenená penalta:
Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 10:5. Rohy: 5:2. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 15:13.
Poľsko:
Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek, Rybus (74. Puchacz) – Linetty (74. Frankowski), Krychowiak, Klich (85. Moder) – Jóźwiak, Lewandowski (C), P. Zieliński (85. Świderski).
Náhradníci: Skorupski, Fabiański – Dawidowicz, Kędziora, Kozłowski, Świderski, Moder, Płacheta, Frankowski, Świerczok, Helik, Puchacz.
Tréner:
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (79. Koscelník), Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín (87. Ďuriš), Kucka, Hromada (79. Hrošovský), Mak (87. Suslov) – Hamšík (C) – Duda (90+2. Greguš).
Náhradníci: Kuciak, Rodák – Vavro, Greguš, Weiss, Suslov, Bénes, Hrošovský, Hancko, Ďuriš, Lobotka, Koscelník.
Tréner:
Náhradníci: Skorupski, Fabiański – Dawidowicz, Kędziora, Kozłowski, Świderski, Moder, Płacheta, Frankowski, Świerczok, Helik, Puchacz.
Tréner:
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (79. Koscelník), Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín (87. Ďuriš), Kucka, Hromada (79. Hrošovský), Mak (87. Suslov) – Hamšík (C) – Duda (90+2. Greguš).
Náhradníci: Kuciak, Rodák – Vavro, Greguš, Weiss, Suslov, Bénes, Hrošovský, Hancko, Ďuriš, Lobotka, Koscelník.
Tréner:
Rozhodca: Haţegan – Ghinguleac, Gheorghe (ROU)
Diváci: 12 862
Poľsko
19. 6. 2021, 21:00 (skupina E – Sevilla): Španielsko – Poľsko
Slovensko
18. 6. 2021, 15:00 (skupina E – Petrohrad): Švédsko – Slovensko
Držanie lopty: 56 % : 44 %.
Strely na bránu: 3:2.
Strely mimo: 10:5.
Rohy: 5:2.
Ofsajdy: 0:1.
Fauly: 15:13.
Strely: 12:11
Strely na bránu: 2:2
Slováci využívajú presilovku a opäť sa dostávajú do vedenia! Center z rohu sa od jedného z hráčov na prednej tyči odrazil takmer na hranicu šestnástky k voľnému MILANOVI ŠKRINIAROVI, ktorý si loptu spracoval a z voleja ju tvrdou a tiež krásnou prízemnou strelou poslal nechytateľne k pravej tyči.
Poliaci hneď z prvej útočnej akcie druhého polčasu vyrovnávajú! Rybus si nabehol na ľavú stranu šestnástky na kolmicu od Klicha a odtiaľ posunul loptu do jej stredu na KAROLA LINETTYHO. Ten ju síce dobre netrafil, i tak ju ale pomalou strelou po zemi, ktorú už nedokázal brankár Dúbravka zastaviť, dostal do siete.
Štatistiky po 1. polčase:
Držanie lopty: 58 % : 42 %
Strely na bránu: 0:1
Strely mimo: 4:4
Rohy: 0:1
Ofsajdy: 0:0
Fauly: 7:6
Naši hráči otvárajú skóre! Róbert Mak dostal loptu na ľavé krídlo, kde bol celú dobu zdvojený. Preto si počkal, až si od neho trochu odskočí Jóźwiak a elegantne si potom posunul loptu pomedzi nohy Bereszyńského, cez ktorého sa dostal do šestnástky Poľska. Jeho strelu z ľavej strany tečoval Glik a lopta sa od tyče poľskej brány odrazila do zasahujúceho brankára WOJCIECHA SZCZĘSNÉHO, od ktorého sa nakoniec odrazila do siete.
Poľsko: Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek, Rybus – Linetty, Krychowiak, Klich – Jóźwiak, Lewandowski (C), P. Zieliński.
Náhradníci: Skorupski, Fabiański – Dawidowicz, Kędziora, Kozłowski, Świderski, Moder, Płacheta, Frankowski, Świerczok, Helik, Puchacz.
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan – Haraslín, Kucka, Hromada, Mak – Hamšík (C) – Duda.
Náhradníci: Kuciak, Rodák – Vavro, Greguš, Weiss, Suslov, Bénes, Hrošovský, Hancko, Ďuriš, Lobotka, Koscelník.
Rozhodca: Haţegan – Ghinguleac, Gheorghe (ROU).
Vzájomné zápasy
Vzájomná bilancia hovorí mierne v prospech Slovenska, ktoré z ôsmich zápasov proti Poľsku vyhralo štyri, remizovalo jeden a tri prehralo. V súťažných zápasoch sa tieto dve reprezentácie stretli štyrikrát a trikrát vyhrali Slováci. Pamätnými sú hlavne dve víťazstvá z kvalifikácie MS 2010, kedy doma otočil Stanislav Šesták dvomi gólmi v priebehu cca dvoch minút skóre na konečných 2:1 pre Slovensko a v odvete na snehu v Chorzówe „rozhodol“ o prvom (a zatiaľ jedinom) postupe Slovenska na svetový šampionát vlastným gólom poľský obranca Seweryn Gancarczyk. Zatiaľ posledným vzájomným súbojom bol priateľský zápas v novembri 2013, ktorý vyhralo Slovensko vďaka gólom Juraja Kucku a Róberta Maka 2:0.
Prehľad vzájomných zápasov Slovenska a Poľska:
7. 6. 1995 (kvalifikácia EURO 1996): Poľsko – Slovensko 5:0
11. 10. 1995 (kvalifikácia EURO 1996): Slovensko – Poľsko 4:1
10. 11. 1998 (priateľský zápas): Slovensko – Poľsko 1:3
7. 2. 2007 (priateľský zápas): Poľsko – Slovensko 2:2
15. 10. 2008 (kvalifikácia MS 2010): Slovensko – Poľsko 2:1
14. 10. 2009 (kvalifikácia MS 2010): Poľsko – Slovensko 0:1
26. 5. 2012 (priateľský zápas): Poľsko – Slovensko 1:0
15. 11. 2013 (priateľský zápas): Poľsko – Slovensko 0:2
Slovensko
Od konca kvalifikácie na EURO 2020, v ktorej zaostalo tretie Slovensko za druhým Walesom o bod, vyhrala slovenská futbalová reprezentácia po riadnej hracej dobe z nasledujúcich 13 zápasov len dva. Slováci sa kvalifikovali na EURO 2020 z baráže, v ktorej zdolali Írsko po penaltách a v jej finále i Severné Írsko 2:1 po predĺžení. V rovnakej dobe však nezvládli súboje v Lige národov, v ktorej v šiestich zápasoch získali len štyri body – v Izraeli vďaka remíze 1:1 a domácej výhre 1:0 nad Škótskom. Česku slovenský tím dvakrát podľahol (doma 1:3, vonku 0:2), v Škótsku taktiež neuspel (0:1) a doma prehral i s Izraelom 2:3, keď viedol po prvom polčase 2:0.
Výsledky v Lige národov stáli miesto českého trénera Pavla Hapala, ktorého nahradil Štefan Tarkovič a práve bývalý asistent Jána Kozáka st. doviedol výhrou nad Severným Írskom v baráži Slovensko na európsky šampionát. Kvalifikácia na MS 2022 mala začať šesťbodovým ziskom proti outsiderom skupiny Cypru a Malte, ani v jednom zápase však Slováci zvíťaziť nedokázali a po dvoch veľmi slabých výkonoch mali na konte len dva body. V ospalom zápase na Cypre Slovensko remizovalo 0:0 a potom doma s Maltou utrpelo najväčšiu blamáž za posledné roky, keď po katastrofálnom prvom polčase, ktorý prehralo 0:2, zachraňovalo v druhom dejstve aspoň remízu. Reputáciu si naši reprezentanti napravili domácou výhrou v dôležitom súboji proti Rusku (2:1).
Táto výhra však je zatiaľ jedinou v tomto kalendárnom roku. Okrem vyššie uvedených remíz s Cyprom a Maltou Slovensko remizovalo v príprave na toto EURO i s Bulharskom (1:1) a Rakúskom (0:0). V nominácii trénera Štefana Tarkoviča na európsky šampionát sa objavili viac-menej očakávané mená, a to i vrátane Ivana Schranza, ktorý si v poslednom prípravnom súboji s Rakúskom zranil stehno. Do nominácie sa z hráčov, s ktorými sa počítalo alebo mohlo počítať, nedostali Matúš Bero, Albert Rusnák ml. a Dávid Strelec, ktorý by kvôli zraneniu nemohol na Majstrovstvách Európy nastúpiť.
Nominácia Slovenska:
Brankári – Martin Dúbravka (Newcastle United, Angl.), Dušan Kuciak (Lechia Gdaňsk, Poľ.), Marek Rodák (Fulham, Angl.)
Obrancovia – Dávid Hancko (Sparta Praha, ČR), Tomáš Hubočan (Omonia Nikózia, Cyp.), Martin Koscelník (Liberec, ČR), Peter Pekarík (Hertha Berlín, Nem.), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň, Poľ.), Milan Škriniar (Inter Miláno, Tal.), Martin Valjent (RCD Mallorca, Špan.), Denis Vavro (Huesca, Špan.)
Stredopoliari – László Bénes (Augsburg, Nem.), Ondrej Duda (1. FC Kolín nad Rýnom, Nem), Ján Greguš (Minnesota United, USA), Marek Hamšík (IFK Göteborg, Švéd.), Lukáš Haraslín (Sassuolo Calcio, Tal.), Jakub Hromada (Slavia Praha, ČR), Patrik Hrošovský (KRC Genk, Bel.), Juraj Kucka (Parma Calcio, Tal.), Stanislav Lobotka (SSC Neapol, Tal.), Róbert Mak (Ferencvároš Budapešť, Maď.), Tomáš Suslov (FC Groningen, Hol.), Vladimír Weiss ml. (Slovan Bratislava)
Útočníci – Róbert Boženík (Feyenoord Rotterdam, Hol.), Michal Ďuriš (Omonia Nikózia, Cyp.), Ivan Schranz (Jablonec, ČR)
Poľsko
Poliaci sa na tento európsky šampionát kvalifikovali pomerne suverénne ako víťaz kvalifikačnej skupiny G. V nej vyhrali z 10 zápasov osem a body stratili len kvôli bezgólovej remíze s druhým Rakúskom a prehre v Slovinsku (0:2). V Lige národov v roku 2020 už výsledky neboli tak presvedčivé, keď hlavne nedokázali ani raz zdolať favoritov svojej skupiny Taliansko a Holandsko a skončili napokon na tretej priečke so ziskom 7 bodov.
I kvôli týmto výsledkom bol na začiatku tohto roku odvolaný z pozície hlavného trénera Jerzy Brzęczek, ktorého nahradil Portugalčan Paulo Sousa. Ten zatiaľ na poľskej lavičke nemá príliš dobré výsledky. Z troch úvodných zápasov kvalifikácie na MS 2022 vyťažili Poliaci len štyri body, ktoré získali za remízu v Maďarsku 3:3 a domácu výhru nad Andorrou 3:0. V Anglicku Poľsko prehralo 1:2 a výhru si na svoje konto nepripísalo ani v dvoch prípravných zápasoch pred týmto turnajom. S Ruskom remizovalo 1:1 a s Izraelom 2:2.
Na poľskej súpiske v porovnaní s očakávaniami chýba len trojica hráčov. Kamila Grosického (West Bromwich Albion) sa tréner Sousa rozhodol zaradiť len medzi náhradníkov kvôli malej hernej praxi v klube. Útočníci Arkadiusz Milik (Marseille) a Krzysztof Piątek (Hertha Berlín) chýbajú v nominácii kvôli zraneniam. Útok tak bude ešte viac závislý na hlavnej hviezde poľského futbalu, kanonierovi Bayernu Mníchov Robertovi Lewandowskému.
Nominácia Poľska:
Brankári – Łukasz Fabiański (West Ham, Angl.), Łukasz Skorupski (Bologna, Tal.), Wojciech Szczęsny (Juventus, Tal.)
Obrancovia – Jan Bednarek (Southampton, Angl.), Bartosz Bereszyński (Sampdoria, Tal.), Kamil Glik (Benevento, Tal.), Michał Helik (Barnsley, Angl.), Tomasz Kędziora (Dynamo Kyjev, Ukr.), Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznaň), Maciej Rybus (Lokomotiv Moskva, Rus.)
Stredopoliari – Paweł Dawidowicz (Verona, Tal.), Przemysław Frankowski (Chicago Fire, USA), Kamil Jóźwiak (Derby County, Angl.), Mateusz Klich (Leeds, Angl.), Kacper Kozłowski (Pogoň Štetín), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Moskva, Rus.), Karol Linetty (FC Turín, Tal.), Jakub Moder (Brighton, Angl.), Przemysław Płacheta (Norwich, Angl.), Piotr Zieliński (SSC Neapol, Tal.)
Útočníci – Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf, Nem.), Robert Lewandowski (Bayern Mníchov, Nem.), Karol Świderski (PAOK Solún, Grécko), Jakub Świerczok (Piast Gliwice)