Švajčiarsko – Veľká Británia 6:3 (kon.) | Kanada – Fínsko 2:3 (2:3 po s.n.) | Slovensko – Česko sk 3:7 (kon.)
Taliansko – USA 2:4 (kon.) | Rusko – Bielorusko 6:0 (kon.) | Nemecko – Lotyšsko 2:1 (kon.)
Nemecko
2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Lotyšsko
Utorok 01.06.2021, 19:15 • Arena Riga, Riga (Lotyšsko) • Majstrovstvá sveta • Skupina B

To je odo mňa z tohto zápasu všetko. Ďakujem vám za pozornosť a prajem pekný zvyšok večera. (21:38:43)

Štvrťfinálové dvojice:

Rusko – Kanada
    Švajčiarsko – Nemecko
    USA – SLOVENSKO
    Fínsko – Česko

Lotyši sa v tretej tretine tlačili dopredu, ich tlak ale viedol len výnimočne k priamemu ohrozeniu Niederbergerovej bránky. Nemci hrali veľmi obetavo, blokovali lotyšské strely, dodržovali svoju taktiku v obrane a keďže Lotyši nevyužili v tretej tretine ani jednu z dvoch presiloviek a ani záverečnú power-play, tak sa môžu radovať z tesného víťazstva.

Spolu s nimi sa asi na hoteli v Rige radujú i Kanaďania, ktorí napokon s 10 bodmi na konte prešli zo štvrtého miesta skupiny do štvrťfinále. Nemci skončili na treťom mieste s 12 bodmi, naopak pre Kazachov na piatom mieste a Lotyšov na šiestom sa šampionát končí.

Strely na bránku v 3. tretine (celkovo): 5:7 (21:24)

59:41
    Jonas Müller vypichol puk Robertsovi Bukartsovi a vysunul do úniku Loibla. Ten puk zatiahol k mantinelu v útočnom pásme, kde ho drží.

59:21
    Jaksova tečovaná strela od modrej skončila v rohu útočnej tretiny. Tam puk vybojovali Lotyši.

58:53
    Pföderl vytlačil Lotyšov do stredného pásma. Oba tímy rýchlo striedajú a Lotyši sa medzitým tlačia naspäť do útočného pásma.

58:35
    Lotyši sú nasťahovaní v útočnom pásme, strela z ich hokejok ale ešte neprišla.

58:16
    Kalniņš odchádza na striedačku. Lotyši hrajú so šiestimi korčuliarmi!

57:50
    Nemci vybojovali puk pri mantineli, vzápätí ho ale stratili a našťastie pre nich bola Freibergsovi odpískaná prihrávka rukou.

57:22
    Keninš hneď potiahol puk do útočného pásma a z ľavého kruhu nahodil puk na Niederbergera, ktorý ho chytil.

56:48
    Moritz Müller nahodil puk mimo Kalniņšovej bránky. Lotyši rýchlo otáčajú hru na opačnú stranu.

56:20
    Nahodenie za Niederbergerovu bránku ale Lotyši nevybojovali. Nemci sa už ani nesnažia priamočiaro útočiť, namiesto toho prihrávkami získavajú čas.

55:55
    Nemci vytlačili Lotyšov s pukom až do ich obranného pásma. Pobaltský tím nahodil puk na zadný mantinel.

55:30
    Nemecko v plnom počte.

55:08
    Rieder vystihol prihrávku Lotyšov a puk pohotovo vyhodil až za lotyšskú bránku. Nemci odišli okamžite striedať.

54:42
    Indrašis trafil Holzera, i tentoraz sa ale puk odrazil naspäť k Lotyšom. Nemci už začínajú byť zjavne unavení.

Michal Sadlek

Góly a asistencie: 4. Peterka (Seider), 7. Noebels (Pföderl, Reichel) – 26. Abols (Balinskis)

Nemecko: Niederberger (Brückmann) – Seider, M. Müller (C), Holzer (A), J. Müller, Nowak, Wagner, Gawanke – Rieder, Krämmer, Kühnhackl – Reichel, Pföderl, Noebels (A) – Plachta, Eisenschmid, Kahun – Peterka, Loibl, Kastner – Bergmann.
    Lotyšsko: Kalniņš (Punnenovs) – Balinskis, Kulda, Sotnieks, Cibuļskis, Freibergs, Zile, Jaks – Krastenbergs, Abols, Keninš – Dārziņš (C), Indrašis, Dzierkals – Karsums (A), Džerinš (A), Rēdlihs – Rihards Bukarts, Batna, Roberts Bukarts – Marenis.

Rozhodca: Heikkinen, Vikman – Nikulainen, Sormunen (FIN)