Tímové šprinty mužov a žien, voľne, Oberstdorf Vítěz: Švédsko a Norsko (kon.)
koniec udalosti
Tímové šprinty mužov a žien, voľne, Oberstdorf

Vítěz: Švédsko a Norsko

cz Nedeľa 28.02.2021, 11:00 • WM-Langlaufarena Ried • MS v klas. lyžovaní - beh na lyžiach
     
    Další dvě sady medailí znají své nové majitelky a majitele. Ve sprintu dvojic znovu vlají nejvýše vlajky severských velmocí Švédska a Norska.

    Jonna Sundlingová je dvojnásobnou vítězkou a mistryní světa z Oberstdorfu 2021. Spolu s Majou Dahlqvistovou zvládly nejlépe všechny nástrahy okruhu 1,2 km a pro Švédsko zajistily zlato. V cíli Sundlingová přespurtovala Švýcarky, které se i tak v cíli obrovsky radovaly a Nadine Fähndrichová a Laurien van der Graaffová slaví historický úspěch. Po parádním finiši nakonec Anamarija Lampičová jako vedoucí žena pořadí sprintu potvrdila svou pozici, nevzdala souboj v cílové rovině, předjela uvadající Rusky a slaví v Německu druhý cenný kov a bronz putuje do Slovinska.

    Mezi muži to byla jasná záležitost. Na nadpozemský finiš Johannese Høsflota Klæba zase neměl nikdo sebemenší nárok a tento běžecký fenomén zajistil pro Norsko další zlato. Jeho kolega Erik Valnes se o něj ale musel hodně strachovat, protože na jeho úseku prohrál výrazně s Alexanderem Bolšunovem. Jenže jeho parťák Gleb Retivych se nechal dojet Klæbem, v závěrz mu došly síly a Rusko pod neutrální vlajkou se muselo spokojit s bronzem. Stříbrnou medaili jim totiž vyfoukli Finové, kteří jeli celou dobu schovaní v zákrytu, ale fantastickým taktickým výkonem, který Joni Mäki vyšperkoval kvalitním finišem, si severská země dojela pro titul vicemistrů světa.

    Češi dojeli v obou finálových jízdách na osmém místě, což se dá považovat za relativní úspěch, vzhledem k výsledkům před dvěma lety.
     
    Výsledky finále mužů:

    1. Norsko 15:01,74
    2. Finsko +1,68
    3. RSF +2,09
    4. Francie +13,91
    5. Itálie +16,66
    6. Švédsko +17,02
    7. Kanada +17,06
    8. Česko +25,41
    9. Švýcarsko +29,64
    10. Polsko +37,40
     
    Cíl
    Smutné budou týmy Francie a Itálie, které vůbec nezareagovaly na nástup Bolšunová na pátém okruhu a na medaili jim nakonec chybělo zbytečně moc. Češi dojíždí stejně jako jejich kolegyně na osmém místě. Možná se od Šellera s Novákem očekávalo trochu víc, ale ve světové konkurenci je to stále velmi cenný výsledek.
     
    E3
    Bolšunov si po svém včerejším premiérovém titulu mistra světa věří. Najel na soupeře ve stoupání a na horizontu dvě vteřiny, druhý vyjel Klæbo, za ním Pellegrino a Jouve. Bohužel, Luděk Šeller na Rusův nástup nezareagoval a předal jako poslední ze znatelnou mezerou za devátými Švédy.
     
    E2
    Druhá předávka proběhla bez problémů, první jak jinak než Norové, za nimi Rusko, Itálie a Francie, Češi se drží v kontaktu na páté příčce a s pouhou půlsekundou ztráty.
     
    F
    Startovní výstřel zazněl a Erik Valnes vyrazil za obhajobou titulu pro Norsko ze Seefeldu, kde ale on nestartoval, o větší bude mít dnes motivaci. Největší konkurenci tvoří Italové, Rusové, Francouzi a Švédi, své by si ale mohla říct i česká dvojka Šeller-Novák, která jela v semifinále hodně suverénně!
     
    F
    Startovní listina finále mužů:

    1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo)
    2. Itálie (Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino)
    3. RSF (Aleksander Bolšunov, Gleb Retivych)
    4. Česko (Luděk Šeller, Michal Novák)
    5. Švédsko (Karl-Johan Westberg, Oskar Svensson)
    6. Francie (Lucas Chanavat, Richard Jouve)
    7. Kanada (Antoine Cyr, Graham Ritchie)
    8. Švýcarsko (Jovian Hediger, Roman Furger)
    9. Polsko (Maciej Staręga, Dominik Bury)
    10. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Mäki)
     
    E3
    Druhé úseky finišmanek načíná jako první Sundlingová za Švédsko, těsně je ale stále následují Norky, Rusky, Slovinky, Američanky i Švýcarky, za sedmou Fiskou štafetou už je znatelná mezera, Česko, Německo i Francie na výraznější úspěch mohou pomalu zapomenout.
     
    3 km
    Katka Razýmová se snaží ze všech sil a dostala se do kontaktu s Nemeckem a Francií. Na čele už se snaží diktovat tempo Dahlqvistová, tak jak to činila i v semifinále, s jasnou snahou roztrhat pole co nejvíce.
     
    E2
    Švédka a čertsvá mistryně světa Jonna Sundlingová předala jako první a nechce přenechat čelní příčku svým soupeřkám ani na chvíli. Za ní Fallaová, Něprjajevová, Fähndrichová i Lampičová do jedné sekundy odstupu, favoritky si hlídají čelo. Katka Razýmová už ztrácí 6 vteřin a ze všech sil se snaží stahovat ztrátu způsobenou pádem své kolegyně.
     
    E1
    Bohužel, přichází další pád, který se týkal Katky Janatové a zrovna v ten nejhorší moment na horizontu dlouhého stoupání, před kterým je dlouhý sjezd na stadion. Tam jí soupeřky hodně ujely. Nejednalo se ale o její zapříčinění, Katka uklouzla v zatáčce, když si hledala svou pozici.
     
    F
    Je to tady, souboj o třetí sadu medailí mezi ženami se nachýlil a dnes se budou oceňovat nejlěpší sprinterské dvojice. A do souboje o cenné kovy by se mohly zapojit i Češky Janatová a Razýmová, ale proti sprinterským gigantům ze Švédska, Norska, Slovinska nebo Ruska to budou mít hodně složité.
     
    F
    Startovní listina finále žen:

    1. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová)
    2. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová)
    3. RSF (Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová)
    4. USA (Rosie Brennanová, Sadie Maubetová Bjornsenová)
    5. Norsko (Tiril Udnes Wengová, Maiken Caspersen Fallaová)
    6. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová)
    7. Německo (Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
    8. Finsko (Krista Pärmäkoskiová, Jasmi Joensuuová)
    9. Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)
    10. Francie (Flora Dolciová, Lena Quintinová)
     
    SF2
    Výsledky 2. semifinále mužů:

    1. Itálie 14:53,56
    2. Česko +0,29
    3. Francie +0,68
    4. Švýcarsko +1,02
    5. Rakousko +1,88
    6. Německo +15,37
    7. USA +15,56
    8. Kazachstán +20,84
    9. Španělsko +38,18
    10. Lotyšsko +44,62
     
    Cíl
    Postup je doma! Michal Novák svůj úsek zvládl takticky skvěle, využil také chybiček týmu za ním a slaví druhým místem přímý postup do finále! Před ním nakonec jen o tři desetiny dojel Pellegrino spořící síly, pro postup si dojel i třeti Jouve za Francii a nakonec i Švýcaři, které při předávce smetl Američan Gus Schumacher. USA je bez finále, stejně jako Rakousko a Německo, protože tato jízda byla výrazně pomalejší než ta první. Jako šťastní poražení tedy přeci jen slaví Finové a taky Poláci, pro které je to velký den.
     
    7 km
    Skvelě vyskákal Michal Novák i závěrečný kopec a vypadá to, že si dojede pro postup! Pellegrino zužitkoval svou dynamiku a také letité zkušenosti a na horizontu získal potřebný náskok, Novák je ale druhý!
     
    6,6 km
    To bude ještě boj! Michal Novák se v polovině úseku prodral na čelo a má výtečnou kadenci záběrů! Vydrží to ve stoupání?
     
    E5
    Poslední předávka, na první místě Francie s Jouvem, těsně následovaná Itálii s Pellegrinem a Českem s Michalem Novákem! Švýcaři i kvůli tomu, že je při předávce smetl Američan ztrácí 5 vteřin, za nimi je Rakousko a Německo, které zoufale bojuje a napravení selhání techniky, když Brugger ztratil lyži.
     
    5,4 km
    Profitovat z toho může český tým, zastoupený Luďkem Šellerem, který se parádně drží vedoucí dvojice De Fabiani-Chanavat. Za nimi iž je i kvůli zmíněným pochybením mezírka, to by mohli Češi uhrát!
     
    E4
    Francie i počtvrté předává jako první, naposledy se na trať vrhl Chanavat. Za ním stále v nejtěsnějším možném rozdílu Italové, Češi a Švýcaři, bez šance nejsou ani Rakušané a Američani, kteří ale na předávce zaváhali a padli k zemi! To bude další výrazná ztráta!
     
    E3
    Francouzi předali jako první, do sekundy za nimi se narovnali Švýcaři, Italové, Američani a Češi. Tato pětka si to zřejmě rozdá o postupové příčky a proto, že je jízda výrazně pomalejší, jeden z týmů si zřejmě vytáhne černého Petra.
     
    3 km
    Vytáhlý Luděk Šeller, nejvyšší ze všech sprinterů v poli, se dostal na čelo závodu před De Fabianiho, ale rychle si to ve stoupání rozmyslela zařadil se zpátky do balíku.
     
    1,8 km
    Úvodní skupinka stále čítá dvanáct týmů, i když poslední tři už začínají trochu vlát na jejím chvostu. V čele stále neohroženě dvojice modrých kombinéz Itálie a Francie, za nimi vše kontrolují Američané, Němci a také Češi.
     
    E1
    O dvě sekundy pomalejší první úsek zajel Chanavat, který předal Jouvemu na první místě. Za ním se vrhl do závodu Pellegrino, Furger, Hamilton i Novák, všichni v nejtěsnějším možném kontaktu.
     
    SF2
    Druhá jízda není zdánlivě tak nabitá, a tak by šance Polska a Finska na postup na čas mohly být vysoké. Sprinteři ve druhém semifinále ale budou mít na trati potřebné informace a čeká nás zajímavé zápolení, které by papírově měli ovládnout Italové. A do boje o postup by se určitě chtěli a měli zapojit i Luděk Šeller a Michal Novák, kteří mají ve slaběji obsazené jízdě velkou šanci na finálovou účast!
     
    SF2
    Startovní listina 2. semifinále mužů:

    1. Itálie (Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino)
    2. Francie (Lucas Chanavat, Richard Jouve)
    3. Švýcarsko (Jovian Hediger, Roman Furger)
    4. USA (Gus Schumacher, Simeon Hamilton)
    5. Německo (Janosch Brugger, Sebastian Eisenlauer)
    6. Česko (Luděk Šeller, Michal Novák)
    7. Rakousko (Mika Vermeulen, Benjamin Moser)
    8. Kazachstán (Olžas Klimin, Konstantin Borcov)
    9. Španělsko (Ricardo Izquierdo-Bernier, Jaume Pueyo)
    10. Lotyšsko (Indulis Bikse, Raimo Vigants)
    11. Bělorusko (Jahor Špuntau, Aljaksandr Voranau)
    12. Bosna a Hercegovina (Strahinja Eric, Miloš Čolić)
    13. Island (Snorri Einarsson, Isak Stianson Pedersen)
    14. Bulharsko (Simeon Dejanov, Daniel Peškov)
    15. Chorvatsko (Marko Skender, Krešimir Crnković)
    16. Litva (Modestas Vaičiulis, Tautvydas Strolia)
    17. Srbsko (Miloš Milosavljević, Rejhan Smrković)
    18. Belgie (Titouan Serot, Thibaut De Marre)
     
    Cíl
    Je to jasné, Anamarija Lampičová si nenechala ujít první příčku a potvrdila famózní sprinterskou formu. Za ní v poklidu dokončila závod Američanka Sadie Maubetová Bjornsenová a Nadine Fähndrichová ze Švýcarska. Bohužel, Katka Janatová v závěru nezachytila nástup vedoucích týmů a dojela na pátém místě s lehkým odstupem. První čtyři štafety mají postup jistý, Češky budou muset čekat na čas, ale vypadá to nadějně.
     
    E5
    Jdeme do finále, finišmenky šesti týmu se poperou o postup do finále, i když i Francie začíná ztrácet. O postup bude bojovat Slovinsko, Švýcarsko, Česko, Německo, USA a pokud se udrží, i Francouzky.
     
    E4
    Čtvrtá předávka už přeci jen oddělila slovenský tým od elitní skupinky. Čelo si dle očekávání stále hlídají Slovinky, Američanky a Švýcarky, se kterými se stále skvěle drží Německo, Francie a také Češky, teď s Katkou Razýmovou na předposledním úseku, tady se už bude rozhodovat!
     
    E3
    Polovina závodu je za námi a stále j ev čele sedmička týmů, protože Alena Procházková udržela kontakt s čelem. Boj o postup bude ještě zajímavý!
     
    E2
    Druhé předání štafety proběhlo také bez problémů, z první sedmičky ale jako první ztrácí Slovenky, které se lehce odpoutaly od šesté Francie. Uvidíme, zda to ještě Alena Procházková ve svém druhém úseku dotáhne.
     
    E1
    První předávka je za námi a na trati už jsou zástupkyně na druhém úseku. Jede se poměrně svižné tempo od začátku závodu, na čele se dle očekávání drží Slovinky a Švýcarky, nic ale neztrácí ani Česko, Slovensko, USA, Německo ani Francie. První sedmička je v rozestupu 2,5 sekundy.
     
    SF1
    Startovní listina 1. semifinále žen:

    1. USA (Rosie Brennanová, Sadie Maubetová Bjornsenová)
    2. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová)
    Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)
    4. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová)
    5. Německo (Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
    6. Francie (Flora Dolciová, Lena Quintinová)
    7. Rakousko (Lisa Unterwegerová, Barbara Walchhoferová)
    8. Ukrajina (Maryna Ancyborová, Valjancina Kaminská)
    9. Srbsko (Maida Drndičová, Anja Iličová)
    10. Slovensko (Alena Procházková, Barbora Klimentová)
    11. Estonsko (Aveli Uustaluová, Johanna Udrasová)
    12. Turecko (Aysenur Dumanová, Seher Kacmazová)
    13. Lotyšsko (Kitija Auzinová, Samanta Krampeová)
    14. Mongolsko (Nomin-Erdene Barsnyamová, Enkhtuul Ariunsanaaová)

    Adam Kodet

    Výsledky finále mužů
    1. Norsko 15:01,74
    2. Finsko +1,68
    3. RSF +2,09
    4. Francie +13,91
    5. Itálie +16,66
    6. Švédsko +17,02
    7. Kanada +17,06
    8. Česko +25,41
    9. Švýcarsko +29,64
    10. Polsko +37,40
    Výsledky finále žen
    1. Švédsko 16:27,94
    2. Švýcarsko +0,95
    3. Slovinsko +3,46
    4. RSF +3,95
    5. USA +5,83
    6. Norsko +18,94
    7. Finsko +24,26
    8. Česko +29,37
    9. Německo +36,65
    10. Francie +1:03,80
    Startovní listina finále mužů
    1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo)
    2. Itálie (Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino)
    3. RSF (Aleksander Bolšunov, Gleb Retivych)
    4. Česko (Luděk Šeller, Michal Novák)
    5. Švédsko (Karl-Johan Westberg, Oskar Svensson)
    6. Francie (Lucas Chanavat, Richard Jouve)
    7. Kanada (Antoine Cyr, Graham Ritchie)
    8. Švýcarsko (Jovian Hediger, Roman Furger)
    9. Polsko (Maciej Staręga, Dominik Bury)
    10. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Mäki)
    Startovní listina finále žen
    1. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová)
    2. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová)
    3. RSF (Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová)
    4. USA (Rosie Brennanová, Sadie Maubetová Bjornsenová)
    5. Norsko (Tiril Udnes Wengová, Maiken Caspersen Fallaová)
    6. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová)
    7. Německo (Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
    8. Finsko (Krista Pärmäkoskiová, Jasmi Joensuuová)
    9. Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)
    10. Francie (Flora Dolciová, Lena Quintinová)

    Výsledky 2. semifinále mužů
    1. Itálie 14:53,56
    2. Česko +0,29
    3. Francie +0,68
    4. Švýcarsko +1,02
    5. Rakousko +1,88
    6. Německo +15,37
    7. USA +15,56
    8. Kazachstán +20,84
    9. Španělsko +38,18
    10. Lotyšsko +44,62
    Výsledky 1. semifinále mužů
    1. Norsko 14:30,15
    2. RSF +0,16
    3. Švédsko +0,47
    4. Kanada +0,65
    5. Polsko +1,54
    6. Finsko +1,56
    7. Velká Británie +1,96
    8. Estonsko +7,97
    9. Austrálie +9,77
    10. Slovinsko +10,12
    Výsledky 2. semifinále žen
    1. Švédsko 15:47,88
    2. Rusko +1,85
    3. Norsko +2,70
    4. Finsko +8,25
    5. Itálie +13,03
    6. Kanada +31,83
    7. Čína +31,93
    8. Polsko +36,24
    9. Kazachstán +36,55
    10. Chorvatsko +2:05,74
    Výsledky 1. semifinále žen
    1. Slovinsko 15:51,90
    2. USA +0,07
    3. Švýcarsko +0,43
    4. Německo +1,33
    5. Česko +3,58
    6. Francie +7,52
    7. Slovensko +45,13
    8. Rakousko +1:17,88
    9. Ukrajina +1:18,72
    10. Estonsko +2:13:44
    Startovní listina 2. semifinále mužů
    1. Itálie (Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino)
    2. Francie (Lucas Chanavat, Richard Jouve)
    3. Švýcarsko (Jovian Hediger, Roman Furger)
    4. USA (Gus Schumacher, Simeon Hamilton)
    5. Německo (Janosch Brugger, Sebastian Eisenlauer)
    6. Česko (Luděk Šeller, Michal Novák)
    7. Rakousko (Mika Vermeulen, Benjamin Moser)
    8. Kazachstán (Olžas Klimin, Konstantin Borcov)
    9. Španělsko (Ricardo Izquierdo-Bernier, Jaume Pueyo)
    10. Lotyšsko (Indulis Bikse, Raimo Vigants)
    11. Bělorusko (Jahor Špuntau, Aljaksandr Voranau)
    12. Bosna a Hercegovina (Strahinja Eric, Miloš Čolić)
    13. Island (Snorri Einarsson, Isak Stianson Pedersen)
    14. Bulharsko (Simeon Dejanov, Daniel Peškov)
    15. Chorvatsko (Marko Skender, Krešimir Crnković)
    16. Litva (Modestas Vaičiulis, Tautvydas Strolia)
    17. Srbsko (Miloš Milosavljević, Rejhan Smrković)
    18. Belgie (Titouan Serot, Thibaut De Marre)
    Startovní listina 1. semifinále mužů
    1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo)
    2. RSF (Aleksander Bolšunov, Gleb Retivych)
    3. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Mäki)
    4. Švédsko (Karl-Johan Westberg, Oskar Svensson)
    5. Velká Británie (James Clugnet, Andrew Young)
    6. Rumunsko (Petrica Hogiu, Raul Mihai Popa)
    7. Polsko (Maciej Staręga, Dominik Bury)
    8. Kanada (Antoine Cyr, Graham Ritchie)
    9. Estonsko (Marko Kilp, Martin Himma)
    10. Korea (Un-ho Kim, Čong-won Čong)
    11. Slovinsko (Vili Crv, Janez Lampič)
    12. Ukrajina (Dmytro Drahun, Ruslan Pěrěchoda)
    13. Turecko (Emre Yusuf Firat, Amed Oglago)
    14. Řecko (Apostolos Angelis, Georgios Anastasiadis)
    15. Austrálie (Phillip Bellingham, Seve De Campo)
    16. Brazílie (Manex Silva, Victor Santos)
    17. Maďarsko (Adam Konya, Kristof Lagler)
    18. Mongolsko (Zolbayar Otgonlkhagva, Achbadrakh Batmunkh)
    19. Dánsko (Hjalmar Michelsen, Jacob Rosbo Weel)

    Startovní listina 2. semifinále žen
    1. RSF (Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová)
    2. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová)
    3. Norsko (Tiril Udnes Wengová, Maiken Caspersen Fallaová)
    4. Itálie (Lucia Scardoniová, Greta Laurentová)
    5. Finsko (Krista Pärmäkoskiová, Jasmi Joensuuová)
    6. Polsko (Izabela Marciszová, Monika Skinderová)
    7. Kazachstán (Anna Ševčenková, Darja Rjažková)
    8. Kanada (Dahria Beattyová, Maya MacIsaacová-Jonesová)
    9. Čína (Bayani Ťia-lin, Dinigír Jilamudžiangová)
    10. Chorvatsko (Vedrana Malecová, Tena Hadzičová)
    11. Korea (Dasom Han, Eui Jin Lee)
    12. Řecko (Maria Ntanouová, Nefeli Titaová)
    13. Brazílie (Jaqueline Mourãová, Bruna Mouraová)
    14. Litva (Egle Savickaiteová, Ieva Dainyteová)
    Startovní listina 1. semifinále žen
    1. USA (Rosie Brennanová, Sadie Maubetová Bjornsenová)
    2. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová)
    Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)
    4. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová)
    5. Německo (Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
    6. Francie (Flora Dolciová, Lena Quintinová)
    7. Rakousko (Lisa Unterwegerová, Barbara Walchhoferová)
    8. Ukrajina (Maryna Ancyborová, Valjancina Kaminská)
    9. Srbsko (Maida Drndičová, Anja Iličová)
    10. Slovensko (Alena Procházková, Barbora Klimentová)
    11. Estonsko (Aveli Uustaluová, Johanna Udrasová)
    12. Turecko (Aysenur Dumanová, Seher Kacmazová)
    13. Lotyšsko (Kitija Auzinová, Samanta Krampeová)
    14. Mongolsko (Nomin-Erdene Barsnyamová, Enkhtuul Ariunsanaaová)