Jekaterinburg – Čerepovec 3:6 (kon.) | Metallurg Magnitogorsk – Riga 5:3 (kon.) | Čeljabinsk – Ufa 2:1 (po pr.)
Kazaň – Jaroslavľ 3:4 (1:2 po s.n.) | Red Star Kunlun – Nižnekamsk 5:6 (kon.) | CSKA Moskva – Chabarovsk 3:2 (kon.)
D. Moskva – Barys 0:2 (kon.) | Soči – Novosibirsk 3:0 (kon.) | Viťaz – Petrohrad 1:3 (kon.)
po s.n. (1:2)
Ak Bars Kazaň
3:4 (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Lokomotiv Jaroslavľ
cz Štvrtok 21.01.2021, 17:00 • Tatněfť Arena, Kazaň • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Ak Bars Kazaň (28-7-5-8, 156:102, 1. místo)

Předposlední držitelé Gagarinova poháru letos v KHL válí a o vítězství ve Východní konferenci je při jedenáctibodovém náskoku už těžko někdo připraví. V lize jim rovnocenně konkuruje pouze moskevský CSKA, který má o dva body méně a zápas k dobru. Kazaň nastřílela nejvyšší a inkasovala třetí nejnižší počet branek. Ve svém středu má nejlepšího brankáře ligy Švéda Adama Reideborna (úspěšnost zákroků 93,6%).

Výbuchům se ovšem tatarský klub nevyhne, po nedávném debaklu 3:7 v Ufě následovaly tři dvougólové výhry a naposledy v úterý nečekaná ztráta po porážce 4:5 s poslední Rigou. Tento zápas měl divoký začátek, kdy již ve 4. minutě platilo skóre 2:2.

Kanadské bodování:
    Stéphane Da Costa 21+26
    Nigel Dawes 21+16
    Stanislav Galijev 16+11

Lokomotiv Jaroslavl (23-6-5-13, 140:98, 5. místo)

Také hosté patří k širší špičce KHL, spoléhají především na druhou nejpevnější obranu ligy. Na rozdíl od většiny konkurentů se neopírají o výkony jediného elitního útoku a mohou se bez nadsázky chlubit čtyřmi vyrovnanými formacemi.

Do Kazaně nejedou hráči Lokomotivu předem poraženi. Z posledních čtyř zápasů si připsali tři porážky a jedinou výhru právě nad dalším klubem z čela, moskevským CSKA (3:0). Na silné soupeře to tedy Jaroslavl umí, naopak v pondělí utržila prohru 0:4 v Čeljabinsku a ve středu 1:4 v Magnitogorsku.

Pavel Kraskovskij 15+14
    Denis Alexejev 10+19
    Jegor Korškov 14+14

Vzájemné zápasy

Začátkem října zvítězil Lokomotiv na domácím ledě 4:3 a prolomil neblahou šňůru 133 minut bez vstřelené branky proti Kazani. Předchozí dva duely z loňského ročníku totiž skončily z jeho pohledu 0:4 a 0:3.

Doplňme ještě kuriozitu – v Tatněfť Aréně se utkají nejtrestanější a nejslušnější mužstvo celé soutěže. Vedoucí Ak Bars nasbíral již 650 trestných minut, rozhodčí mu udělili nejvíce menších i nejvíce pětiminutových trestů. Naopak hokejisté z Jaroslavli odpykali pouhých 353 minut.

Ak Bars Kazaň: Reideborn (Biljalov) – Jarullin, Murphy, Pedan, Chenkel, Rukavišnikov, Judin, Žuravljov – Dawes, Burmistrov, Tichonov – Voronkov, Galijev, Galimov – Petrov, Cormier, Pesonen – Fisenko, Gluchov, Lukojanov – Safonov.

Lokomotiv Jaroslavl: Pasquale (Konovalov) – Rafikov, Marčenko, Ohtamaa, Osipov, Čerepanov, Malyšev, Misjul, Ťutněv – Petersson, Kraskovskij, Averin – Kajumov, Pulkkinen, Lander – Beljajev, Tkačov, Korškov – Iljenko, Alexejev, Kovalenko.

Rozhodčí: Gofman, Ovčinnikov – Zacharov, Stroganov.

Domácí hokejisté nastoupili na led v zelených dresech, hosté v bílo-červených.

00:01

0:43
    Centr první jaroslavské řady Kraskovskij prověřil Reideborna po ledě.

2:28
    Po buly pálil od modré čáry po ledě Žuravljov a Cormier zády k bráně tečoval k tyči. Pasquale nemohl přímo reagovat, ale prokázal dobrou předvídavost a beton hodil k tyči včas.

3:57
    Oba celky od začátku ukazují, proč patří k nejlépe bránícím mužstvům ligy. Ze středního pásma se přes pozorné defenzívy nedaří přejít ani na jednu stranu.

5:53
    Nigel Dawes na obranné modré čáře zboural čistě Osipova, zatímco jeho spoluhráči přejeli do ofsajdu. Je tu první komerční přestávka dnešního zápasu.

6:25
    Andrej Pedan si dojel vlastní odraženou střelu a z těžkého úhlu zkusil překvapit Pasqualeho. Puk napnul síť nedaleko šibenice z vnější strany.

6:42
    Vyloučení v týmu Lokomotiv Jaroslavl (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů).

7:05
    Patrice Cormier si sjel k modé čáře a dělovkou trefuje jen střed brány.

7:51
    Po pravém křídle se v přesilovce rozjel Stanislav Galijev a vypálil k bližší tyči. Pasquale v poslední chvilce vytěsnil.

8:20
    Kazaň vstřelila branku!
    Rychlou přesilovkovou souhru vyšperkoval Dawes přesnou přihrávkou napříč pásmem, kde stál úplně zapomenutý VIKTOR TICHONOV a bez přípravy pálí do odkryté brány.
    Asistence: Nigel Dawes, Trevor Murphy.
    8:20 Viktor TICHONOV - 1:0

9:01
    Obrovská šance Jaroslavli, která mohla rychle vyrovnat! Artur Kajumov si krátkým obloukem nabruslil z rohu před bránu a nastřelil břevno kazaňské brány.

9:24
    Rozhodčí přerušili hru, aby mohl z ledu za pomoci spoluhráčů odjet bolestivě nastřelený Fisenko.

9:51
    Protiútok Kazaně ztroskotal na ofsajdu.

10:41
    Pasquale si pokryl betonem prostor u tyče, kam zkoušel z otočky zasunout domácí Judin.

11:54
    Druhá komerční přestávka.

13:00
    Během několika vteřin zahrozila dvakrát Jaroslavl. Jegor Korškov promáchl prudkou přihrávku zpoza brány, k pořádnému zakončení se dostal až vzápětí Kajumov a Adam Reideborn vyráží dobře mířenou ránu na zadní tyč se štěstím hranou betonu.

13:52
    Edward Pasquale vyráží Murphyho střelu, domácí zatím zůstávají v útočném pásmu.

14:44
    Ofsajd je pískán mužstvu Ak Bars. Arťom Lukojanov zachytil vyražený kotouč až ve středním pásmu

16:04
    Daniil Misjul přinutil Reideborna k zákroku, vhazuje se v kazaňském pásmu.

17:25
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů).

18:14
    Lander při pokusu zasunout zpoza brány bez cizího zavinění upadl a kazaňští hráči vyhazují přes všechny čáry.

18:55
    Krásná blesková kombinace vyšachovala domácí obranu. Po Kraskovského přihrávce na pravý kruh vyslal bombu Jegor Averin a odražený kotouč ještě z úhlu dorážel úplně volný Vladimir Tkačov. Oba jen vylepšili Reidebornovi skvělé sezónní statistiky úspěšnosti zákroků.

19:25

19:46
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Viktor Tichonov – 2 min., podrážení).

20:00

Souboj špičkových celků KHL přinesl několik výtečných brankářských zákroků, nastřelené břevno na straně Jaroslavli a jediný gól domácího Tichonova po přesilovkové kombinaci až do prázdné brány.
    Právě nositel slavného jména bude ještě minutu a 46 vteřin pykat po změně stran na trestné lavici.

Střely na bránu 11:9, vhazování 12:5, čas v útoku 4:02 – 3:26, vyloučení 2:1, využití 1:0.

20:01

20:55
    Rozvážnou kombinaci Lokomotivu rozvířil Vladimir Tkačov střelou zápěstím z mezikruží, která se možná lehce otřela o horní tyčku.

21:30
    Domácí konečně vyhazují přes všechny čáry.

21:45
    Jaroslavl právě vstřelila branku!
    Už se zdálo, že Kazaň oslabení přežije, ale vteřinu před koncem prostřelil Riedeborna mezi betony po Landerově přihrávce zpoza brány ARTUR KAJUMOV.
    Asistence: Anton Lander, Teemu Pulkkinen.
    21:45 Artur KAJUMOV - 1:1

22:04
    Hříšník Tichonov se chtěl znovu ukázat v lepším světle, jeho tvrdou ránu zkrotil Pasquale s potížemi nadvakrát.

23:59
    Pesonen důrazným forčekingem vybojoval puk před jaroslavskou bránou a přistrčil ho Cormierovi, který ještě posouval na Petrova, ovšem tomu skákavá přihrávka přeskočila hůl.

25:27
    Ze středu sestavy v přečíslení tři na dva vypálil Trevor Murphy dělovku do zadního mantinelu.

26:30
    Zakázané uvolnění Kazaně.

26:46
    Překvapivý obrat je na světě. Misjulovu střelu od modré tečoval ARŤOM ILJENKO, který domácímu brankáři nerušeně clonil. Kotouči dal snad i nezamýšlenou rotaci do padáčku přes Reidebornovo rameno.
    Asistence: Daniil Misjul, Děnis Alexejev.
    26:46 Arťom ILJENKO - 1:2

26:57
    První komerční přestávka.

27:39
    Hosté se radovali z vedení necelou minutu. Rychlý protiútok přes celé kluziště založil Pedan, poté Pesonen vyšel vítězně ze souboje u mantinelu a přestože svou akci do cíle přes dva hráče nedotáhl, volný puk nadvakrát došťouchl do brány PATRICE CORMIER.
    Asistence: Harri Pesonen, Andrej Pedan.
    27:39 Patrice CORMIER - 2:2

29:18
    Dnešní utkání sleduje 4445 diváků.

30:30
    Přes polovinu základní doby máme za sebou, od vyrovnávacího gólu Kazaně se hra bez přerušení přelévá ze strany na stranu.

31:48
    Devatenáctiletý Safonov z otočky parádně vyzval Tichonova ke střele k tyči, kterou si pohlídal Pasquale. Čtyřminutová pasáž bez přerušení poté vystřídala reklamní přestávka.

32:19
    Tvrdou střelu Rušana Rafikova zpracoval Riedeborn vyrážečkou.

33:25
    Nejaktivnější hokejista Lokomotivu Artur Kajumov pálí bez přípravy nad bránu.

34:04
    Domácí se spoléhali na odpískání zakázaného uvolnění soupeře, které se nekonalo. Před Pulkkinenem však stihli puk odehrát a kapitán Lukojanov ho přes celé hřiště dovezl až pod Pasqualeho.

35:28
    Domácí Pedan tvrdě narazil ramenem Peterssona, který musí postiženou část těla ledovat na střídačce.

36:07
    Reideborn teď podržel Kazaň neskutečným zákrokem! Po hrubce Rukavišnikova před vlastní bránou byli dva bíločervení úplně sami před brankářem, Kajumov napříč bránou naservíroval na zadní tyč Pulkkinenovi, jenže proti jeho ráně bez přípravy se stačil domácí brankář mrštně přemístit a zázračně vyráží.

37:17
    V signalizované výhodě nevyužil Tichonovovu přihrávku na brankoviště Safonov, který střílel v pádu.

37:21
    Vyloučení v týmu Lokomotiv Jaroslavl (Maxim Osipov – 2 min., sekání).

38:08
    Pavel Kraskovskij v oslabení přejel celé kluziště a přinutil Reideborna k zákroku. Vhazuje se v kazaňském pásmu.

39:21

39:43
    Lídr ligy i proti pěti dál krouží útočným pásmem, kde překáží zlomená hokejka. Dawes promáchl při pokusu o dorážku z plné jízdy, kotouč stačil o zlomek vteřiny vypíchnout Misjul.

39:53
    Vyloučení v týmu Lokomotiv Jaroslavl (Daniil Misjul – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Kristian Chenkel – 2 min., hrubost).

40:00

Hraje se dál ve vysokém tempu, sledujeme pohledný i tvrdý hokej v podání vyspělých mužstev. Hostům, kteří měli ve druhé třetině o něco více ze hry, se podařilo nepříznivé skóre otočit Kajumovem v závěru přesilovky a Iljenkem, ale jejich náskok za necelou minutu smazal Cormier.

40:01

41:11
    Viktor Tichonov si hezky dlouho povodil kotouč útočným pásmem, než ho předal Pedanovi. Sám pak dorážel jeho pokus z úhlu, ale i podruhé Pasquale odolal.

41:53
    Oba celky hrají znovu v pěti.

42:56
    Kovalenko objel domácí bránu a zkusil to z ostrého úhlu. Pokus neměl příliš nadějí na úspěch.

43:02

44:14
    Kajumov střílel do bruslí jednoho z beků, k puku se dostal nečekaně Lander, ale pro změnu mířil do brankáře.

44:53
    Reideborn vyráží dělovku Maxima Osipova neortodoxně ramenem do ochranné sítě.

45:02

45:55
    Hosté si opět nevšímali vlajících dlouhých vlasů pod přilbou a jejich nositele Viktora Tichonova. Ten měl dost času k několika dorážkám u tyče, zblízka však neprocpal kotouč za neprodyšného Pasqualeho.

46:08
    Po komerční přestávce se bude vhazovat znovu před brankářem Jaroslavli.
    46:08 Kazaňská Tatněfť aréna o komerční přestávce

47:28
    Závar před Pasqualem vedl k menší potyčce a dalšímu buly. Gólman hostů pak rozklekem vyráží nepříliš prudkou střelu Arťoma Lukojanova po ledě.

48:54
    Dawesovi vložil hůl do rány Kraskovskij, znovu se vlní ochranná síť nad bránou hostů.

49:05
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Roman Rukavišnikov – 2 min., podrážení).

50:29
    Hostům trvalo dlouho, než se usadili v útočném pásmu.Pulkkinen napříč pásmem hledal u tyče volného Landera, jenže po hlavě se vrhl do přihrávky domácí Judin a vypíchl ji, než se Švéd vzpamatoval.

51:05

51:37
    Pasquale zasahuje betonem proti Dawesovi, jehož dorážka z úhlu pak letí za jeho bránu.

52:46
    Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Arťom Galimov – 2 min., sekání).

53:21
    Artur Kajumov se na dlouhou hůl nedostal k odraženému kotouči a domácí vyhazují.

54:04
    Potřetí v rychlém sledu odpaluje Ak Bars puk přes celé kluziště, hosté se i ve své třetí přesilovce trápí.

54:30
    Vyloučení v týmu Lokomotiv Jaroslavl (Pavel Kraskovskij – 2 min. + 10 min. osobní trest, zásah do hlavy nebo krku).

54:46
    Domácí hokejisté jsou v plném počtu a začíná jejich mírně zkrácená přesilovka.

55:52
    Dawesovi padl do rány Tkačov. Na druhý pokus 35letý Kanaďan klečícího protihráče propálil, ale kotouč padá od Pasqualeho výstroje do lapačky.

56:22
    Osm vteřin před vypršením trestu ukázali domácí, jak naložit s přesilovkou. NIGEL DAWES před bránou ukradl kotouč Cormierovi, který si odpracoval své průnikem ze středního pásma. Asistence: Patrice Cormier, Viktor Tichonov.
    56:22 Nigel DAWES - 3:2

57:24
    Nikolaj Kovalenko zblízka nedorazil Osipovův projektil do odkryté části brány. Kotouč nezasáhl ideálně a Riedeborn se stačil přesunout.

58:34
    Teemu Pulkkinen v pádu plácl do kotouče bekhendem, překvapivě nebezpečnou střelu vyráží z šibenice Reideborn.

58:34
    Brankář Lokomotivu zůstává na střídačce, Jaroslavl se chytá na buly v útočném pásmu v šesti

59:13
    Zasloužené vyrovnání v poslední minutě a obrovská radost v řadách bíločervených. Při hře bez brankáře pálil z ostrého úhlu Petersson a před bránou číhající VLADIMIR A. TKAČOV doklepl.
    Asistence: André Petersson, Jegor Korškov.
    59:13 Vladimir A. Tkačov - 3:3

60:00

Jaroslavl dělily jen vteřiny od třetí porážky v řadě, při power-play však dokázala vyrovnat a nutno dodat, že vzhledem k průběhu celého zápasu je remíza po 60 minutách spravedlivá. O zisku druhého bodu rozhodne prodloužení nebo nájezdy.

Střely na bránu 29:30, vhazování 36:25, čas v útoku 11:33-12:28, vyloučení 6:4, využití 2:1.

60:01

61:40
    Alexejevovu střílenou přihrávku odráží Reideborn holí o Kajumova mimo nebezpečný prostor.

62:18
    Kazaňským hokejistům je pískán ofsajd.

63:05
    Krev se objevila v obličeji domácího Judina. Vladimir Tkačov v tom však byl bez viny, zkoušel se protáhnout před bránu a zakopl o položenou hůl, načež předkloněného protihráče zasáhl v nekontrolovaném pádu bruslemi.

64:00
    Zbývá poslední minuta prodloužení, které zatím nepřináší šance. Reideborn chytá Alexejevovu střelu a musí zpozornět při buly.

64:27
    Domácí propadli při bránění, Jegor Korškov dostal přihrávku na pravý kruh, ale z výhodné pozice minul.

64:54
    Poslední možnost odmítnout nájezdy měl Marčenko, jeho pokus z otočky klouže po ledě vedle.

65:00
    Prodloužení skončilo.

Pět minut se hrálo víceméně na jednu bránu, Lokomotiv však v koncovce příliš nehrozil a vítěze tedy určí nájezdy.

Samostatné nájezdy začínají.

1. séria
    0:1
    Anton LANDER proměňuje pěknou fintou po naznačení blafáku.

1. séria
    0:1
    Nigel DAWES neprostřelil brankáře.

2. séria
    0:1
    Vladimir A. TKAČOV minul kazaňskou svatyni.

2. séria
    1:1
    Alexandr BURMISTROV vyrovnává nekompromisním švihem mezi vyrážečku a tyč.

3. séria
    1:1
    Jegor KORŠKOV po ledě trefuje jen Reidebornův beton.

3. séria
    1:1
    Arťom GALIMOV neproměňuje.

4. séria
    1:1
    Artur KAJUMOV to vzal hodně širokým obloukem, kotouč mu však sjel při kličce od hole.

4. séria
    1:1
    Viktor TICHONOV netrefil bránu.

5. séria
    1:1
    André PETERSSON provedl kličku až na úrovni brankoviště, Reideborn bez potíží paríroval.

5. séria
    1:1
    Harri PESONEN neuspěl blafákem po ledě, Pasquale nechal beton u tyčly. Pět sérií nerozhodlo, pokračuje se po jedné.

6. séria
    1:1
    Nigel DAWES ani napodruhé neproměňuje.

6. séria
    1:2
    Jegor AVERIN si položil brankáře, navedl si kotouč a v pohodě zavěsil pod víko.

V samostatných nájezdech zvítězil tým Lokomotiv Jaroslavl.

Autorem vítězné branky je JEGOR AVERIN.
    Jegor AVERIN - 3:3

Necelá minuta dělila hokejisty Jaroslavle od třetí porážky v řadě, nakonec však slaví dva body za vítězství na nájezdech.
    Střetnutí špičkových celků KHL přineslo vynikající hokej, obě mužstva se střídala ve vedení. Nejdéle vydržel stav 2:2 – od 28. až do 57. minuty. Na přesilovkový 22. gól sezóny Nigela Dawese dokázal odpovědět dorážkou zblízka při hře bez brankáře Vladimir Tkačov a nakonec zasloužený výsledek přinesly po nerozhodném prodloužení samostatné nájezdy, které rozhodl v šesté sérii Jegor Averin.

Statistiky zápasu:

Střely na bránu 29:34, vhazování 37:28, hity 19:11, čas v útoku 11:55-13:53, vyloučení 6:4, navíc Kraskovskij (JAR) 10 minut, využití 2:1. (19:51:19)

Karel Jedlička

Góly a asistencie: 9. V. Tichonov (Dawes, T. Murphy), 28. Cormier (Pesonen, Pedan), 57. Dawes (Cormier, V. Tichonov) – 22. Kajumov (Lander, Pulkkinen), 27. Iljenko (Misjul, Alexejev), 60. Tkačov (A. Petersson, Korškov), rozh. náj. J. Averin