Poľsko – Rumunsko 24:28 (kon.) | Česko – Rusko 22:24 (kon.) | Nemecko – Nórsko 23:42 (kon.)
Španielsko – Švédsko 23:23 (kon.) | Holandsko – Srbsko 25:29 (kon.)
Španielsko
23:23 (13:10)
Švédsko
cz Sobota 05.12.2020, 20:30 • Jyske Bank BOXEN, Herning • Majstrovstvá Európy žien • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.

Vítám tu všechny házenkářské příznivce! V sobotu večer se na probíhajícím EURU házenkářek utkají Španělky se Švédkami. Jedná se o zápas české skupiny B. Zatímco Švédsko na úvod zdolalo právě Češky, Španělsko nestačilo na Rusky.

Švédsko:
    Švédské ženy získaly v minulosti dvě medaile na evropských šampionátech. Na stříbro dosáhly v roce 2010, o čtyři roky později pak byly bronzové. Z dalších velkých turnajů si cenné kovy nikdy nepřivezly. Do letošního EURA vstoupily výhrou 27:23 nad Českem. Svěřenkyně kouče Jana Bašného ale držely krok až do poloviny druhého poločasu. Pěti góly se pod švédskou výhru podepsala pivotka Linn Blohmová.

Španělsko:
    Španělky získaly stříbro na loňském MS v Japonsku. Před tím zabodovaly bronzem na šampionátu v Brazílii. Na EURU jim to cinklo pouze v roce 2014, kdy se dostaly do finále. Vstup do skandinávského ME jim vůbec nevyšel. Na Rusko totiž nestačily a prohrály vysoko 22:31. Čtyři góly Jennifer Gutiérrezové a Nerey Penaové jen mírnily porážku.

Oba týmy se utkaly i na loňském MS, kde jejich souboj ve skupině skončil remízou 28:28. Na ME před čtyřmi lety slavily výhru 25:19 Švédky.

Španělsko: Navarrová, Castellanosová – Lópezová Herrerová, Martínová, Camposová, Arderíusová, Gutiérrezová Bermejová, Penaová, Gonzálezová Ortegaová, Lópezová, Gassamaová, Fernándezová, Rodríguezová, Hernándezová, Tchaptchetová, M. Gonzálezová.

Švédsko: Idéhnová, Rydeová – Strömbergová, Blohmová, Robertsová, Petrénová, Lundströmová, Forsbergová, Rasková, Danoová, Lagerquistová, Gulldénová, Lindqvistová, Hagmanová, Thorleifsdóttirová, Hanssonová.

Rozhodčí: Nastaseová – Stancuová (ROU).

1
    Utkání právě začalo. (0:0)
    1
    Švédky otevírají skóre zápasu. Finální přihrávka směřovala na pravé křídlo, odkud se trefila Emma Lindqvistová. (0:1)
    2
    Gutiérrezová si seběhla z levého křídla do brankoviště a srovnala. (1:1)

3
    Petrénová střílela z devítky těsně vedle tyčky. (1:1)
    3
    Mireya Gonzálezová střílela přesně a posunula do vedení Španělsko. (2:1)
    4
    Krásná kombinace Švédek. Přihrávka za obranu na pravé křídlo a Mathilda Lundströmová přehodila brankářku Navarrovou. (2:2)

5
    Anna Lagerquistová dostává žlutou kartu. Navíc sedmička pro Španělsko. (2:2)
    5
    Carmen Martínová sedmimetrový hod proměnila. (3:2)

6
    Gonzálezová trefila brankovou konstrukci! Smůla pro Španělsko. (3:2)
    6
    Melissa Maria Petrénová srovnala nízkou střelou na levou nohu brankářky Navarrové. (3:3)
    7
    Skvěle sehraný rychlý útok Švédek. Linn Blohmová už byla před brankářkou sama. (3:4)
    8
    Lagerquistová dostala přihrávku na pivota a poradila si zkušeně. (3:5)

9
    Lindqvistová postupovala z křídla proti španělské brankářce. Ta její zakončení vytěsnila! (3:5)

9
    Další výborný zákrok Navarrové. Ta vychytala Lagerquistovou. (3:5)
    10
    Švédkám se daří akce středem na pivotky. Linn Blohmová si míč zpracovala do jedné ruky a v pádu skórovala. (3:6)

10
    Vyloučení v týmu Švédsko (Emma Rasková). (3:6)
    11
    Ainhoa Hernándezová dostala výbornou přihrávku od Penaové a z brankoviště snížila. (4:6)

11
    Petrénová střílela ze střední vzdálenosti nad branku Španělska. (4:6)

12
    Carin Strömbergová faulovala Martínovou. Sedmička a navíc dvě minuty pro Švédku. (4:6)
    12
    Nerea Penaová zužitkovala sedmičku střelu pod břevno. (5:6)

13
    Švédky hrály bez brankářky. Španělská gólmanka Navarrová to zkusila po zisku míče přes celé hřiště, ale prázdnou branku netrefila. (5:6)

14
    Švédky jsou už kompletní. (5:6)

14
    Mathilda Lundströmová dostala dvě minuty. Navíc sedmička pro Španělsko... (5:6)
    14
    Druhá proměněná sedmička Nerey Penaové. (6:6)

14
    Navarrová skvěle zasáhla proti Lindqvistové. (6:6)
    15
    Penaová nahrála doleva Jennifer Gutiérrezováé a ta přehodila brankářku Rydeovou. (7:6)

15
    Vyloučení v týmu Španělsko (Mireya Gonzálezová). (7:6)

16
    Gól Lagerquistové nebyl uznán pro mírný přešlap do brankoviště. (7:6)

16
    Rydeová zasáhla pravou rukou proti střele Penaové, která musela zakončovat při signalizované pasivitě. (7:6)
    17
    Emma Rsková vyrovnala. Švédky už jsou v plném počtu a hrají přesilovku. (7:7)

18
    Také Španělsko je již kompletní. (7:7)

18
    Sedmička pro Španělky! Do branky jde Idéhnová. (7:7)
    18
    Penaová švédskou brankářku ze sedmičky přehodila a Španělsko tak těsně vede. (8:7)

19
    Švédská sehrávka do pivota. Blohmová však ztroskotala na brankářce Navarrové! (8:7)

19
    Dvouminutový trest dostala Almudena Rodríguezová. (8:7)

20
    Blohmová byla při zakončení faulována. Sedmička... (8:7)

21
    Gulldénová sedmimetrový hod nedává! Skvěle ji přečetla Navarrová. (8:7)

21
    Bomba Carin Strömbergováé zaťukala na břevno španělské svatyně! (8:7)

22
    Španělky už jsou v plném počtu. (8:7)

23
    Oba týmy se v posledních minutách trápí v útoku. Na gól už čekáme více než čtyři minuty. (8:7)

23
    Oddechový čas si bere švédská lavička... (8:7)

24
    Lisa Tchaptchetová dostala dvouminutový trest za nesportovní chování. Až příliš se snažila prodat útočný faul soupeřky. (8:7)
    24
    Gulldénová chytře uvolnila Melissu Petrénovou a ta vyrovnává. (8:8)
    25
    Gonzálezová nahrála na levé křídlo Soledad Lópezové a ta překonala Rydeovou. (9:8)
    25
    Melissa Petrénová proměnila sedmičku a srovnala. (9:9)
    26
    Španělky zase vedou. Jejich desátý gól vstřelila Hernándezová. (10:9)
    26
    Zákrok brankářky Navarrové založil rychlý kontr Španělska. Ten zužitkovala Soledad Lópezová! (11:9)
    27
    Další rychlý brejk Španělek. Na sebe to vzala Lara Gonzálezová, která zakončila pod horní tyč. Španělky vedou o tři góly! (12:9)

28
    Zatím výborně chytá Španělkám Silvia Navarrová. Ta si připsala další úspěšný zákrok. (12:9)

28
    Rána Petrénové končí na pravé tyči z pohledu Navarrové. (12:9)
    29
    Španělky jsou na vlně! Mireya Gonzálezová dala jejich čtvrtý gól v řadě. (13:9)
    29
    Individuální akce Melissy Petrénové přináší snížení. (13:10)

30
    Marta Lópezová se netrefila z pravé stany. Obhodila brankářku i branku! (13:10)

30
    Thorleifsdóttirová trefila ve velké příležitosti jen tyčku! Oddechový čas Španělska, které má čas na ještě jeden útok. (13:10)

30
    První poločas skončil. (13:10)

Španělky už nic nevymyslely. Při závěrečné rozehře pak Penaová střílela jen do bloku. Po prvním poločasu tedy vede Španělsko nad Švédkami 13:10.

Samotný úvod zápasu vyšel lépe Švédsku, kterému se dařily akce přes pivotky a postupně si vypracovalo vedení 6:3. Španělky se ale brzy dostaly do tempa, skóre dorovnaly a v závěru poločasu soupeřkám i mírně poodskočily. Celek z Pyrenejského poloostrova se může opřít také o výtečně chytající veteránku Silvii Navarrovou, která disponuje 47% úspěšností zákroků.

31
    Začal druhý poločas. (13:10)

31
    Švédky udělaly změnu v brance. Do druhé půle naskočila Filippa Idéhnová. (13:10)
    32
    Carin Strömbergová to takhle asi nechtěla! Míč po její dalekonosné střele prošel mezi obranou, poté se před Navarrovou odrazil od země a zapadl za překvapenou španělskou brankářku. (13:11)
    32
    Nerea Penaová ale vrací Španělsku tříbrankový náskok. (14:11)
    33
    Melissa Petrénová snižuje na rozdíl dvou branek. (14:12)

33
    Vyloučení v týmu Švédsko (Emma Lindqvistová). (14:12)
    33
    Lysa Tchaptchetová zase dává Španělsku třígólový náskok. (15:12)

34
    Vyloučení v týmu Španělsko (Carmen Dolores Martínová). (15:12)
    35
    Mathilda Lundströmová získala míč a utekla na prázdnou branku soupeřek! (15:13)
    36
    Tchaptchetová vrací Španělsku třígólový náskok. Oba celky už jsou kompletní. (16:13)
    37
    Na dalekonosnou střelu Petrénové nestačila Navarrová včas zareagovat. (16:14)
    37
    Idéhnová dostala poměrně laciný gól od Alicie Fernándezové. (17:14)
    38
    Strömbergová s trochou štěstí prostřelila Navarrovou. Ta měla míč na ruce, ale nevytěsnila ho. (17:15)

38
    Další střela Strömbergové. Navarrová tentokrát byla na místě. (17:15)
    39
    Emma Lindqvistová se trefila z levé strany a Švédky ztrácejí jediný gól. (17:16)

39
    Vyloučení v týmu Švédsko (Linn Blohmová). (17:16)

40
    Marta Lópezová ztroskotala na brankářce Idéhnové! (17:16)

40
    Na druhé straně zakončovala z pravého křídla do boční sítě Rasková. (17:16)
    41
    Balón propadl do brankoviště na Nereu Peneovou a ta proměnila. (18:16)
    41
    Anna Lagerquistová zase snižuje na rozdíl jednoho gólu. (18:17)

42
    Švédsko je už v plném počtu. (18:17)

42
    Tchaptchetová dobře v obraně. Dokázala přerušit akci Švédek. (18:17)

43
    Přízemní střelu Strömbergové vykopla levou nohou Silvia Navarrová! (18:17)
    43
    Rychlý kontr Švédska zakončila z levé strany Linn Blohmová. Je vyrovnáno! (18:18)

44
    Uvidíme, zda se zápas začne postupně lámat na některou ze stran, nebo to zůstane vyrovnané až do konce... (18:18)

45
    Lundströmová dostala těžkou přihrávku do pravého křídla. Míč nedokázala zpracovat. (18:18)
    46
    Lindqvistová dostala míč před brankoviště, uvolnila se a po dlouhé době poslala Švédsko do vedení. (18:19)

47
    To jim navíc výtečným zákrokem uhájila brankářka Filippa Idéhnová. (18:19)

47
    Oddechový čas pro Španělsko. (18:19)
    48
    Hezká sehrávka Španělek. Po nahrávce Penaové se prosadila Ainhoa Hernándezová. (19:19)
    48
    Linn Blohmová přehodila brankářku a vstřelila dvacátý gól Švédek. (19:20)

50
    Po sražené střele Petrénové sebrala míč brankářka Navarrová. Útočit mohou Španělky. (19:20)
    50
    Hernándezová z protiútoku vyrovnává. (20:20)
    51
    Melissa Petrénová proměnila sedmičku nekompromisní ranou po pravé ruce brankářky. (20:21)

51
    Blohmová přešlápla do brankoviště. Švédky přišly o míč. (20:21)

52
    Střelu Camposové si pohlídala brankářka Idéhnová. (20:21)
    52
    Nerea Penaová zase srovnává! (21:21)

53
    Lagerquistová si došla pro sedmičku... (21:21)
    53
    Na tu šla do branky Mercedes Castellanosová. Petrénová ji ale překonala. (21:22)

54
    Navarrová si poradila se střelou Petrénové. Ta mířila na střed brány. (21:22)
    55
    Sehrávku na levé křídlo zakončila střelou na přední tyč Carmen Martínová! Oddechový čas Švédska... (22:22)
    56
    Nádherně to Švédky sehrály! Na pivotu míč zpracovala Linn Blohmová a svou pátou trefou v zápase opět posouvá Švédsko do vedení. (22:23)
    56
    Almudena Rodríguezová ale zase srovnává krok! Je tu dramatická koncovka duelu. (23:23)

57
    Navarrová zkrotila míč po střele Strömbergové. Ta pálila jen na střed brány. (23:23)

57
    Švédky v útoku ztratily míč a hra se otáčí na druhou stranu. (23:23)

58
    Důležitý zákrok Idéhnové proti střele Penaové! (23:23)

59
    Na oba týmy sedá nervozita, vidíme řadu technických chyb. (23:23)

59
    Břevno po zakončení Alicie Fernándezové! (23:23)

60
    Švédky si berou 30 sekund před koncem oddechový čas! (23:23)

60
    15 sekund před koncem je vyloučena Lara Gonzálezová... Rozhodčí se ale ještě podívají na video. (23:23)

60
    Ano, je to potvrzené! Gonzálezová dostala červenou kartu za předčasné vyběhnutí a Švédky budou střílet sedmičku... (23:23)

60
    Melissa Petrénová orazítkovala tyčku! Španělský trenér si okamžitě vyžádal oddechový čas... (23:23)

60
    Poslední střela Penaové končí vedle. Zápas skončí remízou! (23:23)

60
    Konec zápasu. (23:23)

Dramatický souboj mezi Španělskem a Švédskem končí remízou 23:23. Ta znamená, že Švédky už mají jistý postup ze skupiny. Španělské reprezentantky si to o něj v pondělí rozdají v přímém souboji s Češkami.

Druhý poločas byl nesmírně vyrovnaný. Švédky nejprve dotáhly mírné manko a v koncovce několikrát vedly o jediný gól. Odskočit však nedokázaly a jejich soupeřky vždy vyrovnaly. Rozhodnout mohla 15 sekund před koncem Petrénová, která však trefila ze sedmičky jen tyčku. Velkou oporou španělského týmu byla brankářka Silvia Navarrová. Ta udržela úspěšnost zákroků na 42 %.

Španělsko – Švédsko 23:23 (13:10)
    Nejvíce branek: Penaová 6/3, Hernándezová 4, Martínová 2/1 – Petrénová 8/3, Blohmová 5, Lindqvistová 3. Rozhodčí: Nastaseová – Stancuová (ROU). Sedmimetrové hody: 4/4 – 5/3. Vyloučení: 4:5. ČK: Gonzálezová Ortegaová (ESP).

Děkuji za pozornost a někdy se u házené těším zase na počtenou! (22:07:24)