Kanada – Austrália 92:108 (kon.) | Nový Zéland – Brazília 94:102 (kon.) | Turecko – Japonsko 86:67 (kon.)
Domin. republika – Jordánsko 80:76 (kon.) | Senegal – Litva 47:101 (kon.) | Grécko – Čierna Hora 85:60 (kon.)
Česko – USA 67:88 (kon.) | Francúzsko – Nemecko 78:74 (kon.)
Grécko
85:60 (17:9, 42:16, 63:38)
Čierna Hora
cz Nedeľa 01.09.2019, 14:00Majstrovstvá sveta

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Basketbalové mistrovství světa pokračuje svým druhým hracím dnem v základních skupinách. Své první zápasy na turnaji odehrají týmy Řecka a Černé Hory.

Řecko s Černou Horou hrálo dvakrát v posledních dvou letech na přátelských turnajích a vyhrálo v obou duelech. Loni v Paříži 87:76, před dvěma lety v Bělehradě 83:81.

Příprava Řeků na mistrovství světa asi nemohla dopadnout lépe. Celkem osm zápasů vyhráli a pouze duel se Srbskem prohráli, a to dokonce až po prodloužení.

Jejich hlavní hvězdou je Giannis Antetokounmpo z Milwaukke Bucks, který v uplynulé sezoně NBA nasázel 27 bodů na zápas. Zbylí hráči soupisky hrají především za domácí celky Olympiacos a Panathinaikos. Jsou zde ale i krajánci z Ruska nebo Turecka, jako Mantzaris či rozehrávač Sloukas.

Černohorci absolvovali poměrně krátkou přípravu, v jejímž rámci si zahráli na turnaji ve Francii (kde prohráli všechny tři zápasy s Francií, Argentinou a Brazílií) a také přátelská klání s Íránem a Polskem. V techto duelech si naopak připsali výhry.

Hlavní síla Černé Hory tkví v hvězdnén pivotovi Nikola Vučevičovi z Orlanda, který v uplynulé sezoně výrazně pomohl Magic k postupu do play off s průměrem přes 20 bodů a 12 doskoků na zápas.

Řecko: Larentzakis, Calathes, Bourousis, Sloukas, Papagiannis, Printezis, Papanikolaou, Mantzaris, Papapetrou, Vasilopoulos, G. Antetokounmpo, T. Antetokounmpo

Černá Hora: Vučevič, Needham, Suad Sehovič, Radovič, Sead Sehovič, Popovič, Todorovič, Dubljevič, Ivanovič, Radončič, Popovič, Bjelica

Rozhodčí: Vazquez (POR), Bartel Maina (URU), Zaščuk (UKR).

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:01
    Rozskok vyhráli Řekové. (0:0)

00:10
    První střelu zápasu, trojku, neproměnila největší hvězda týmu Giannis Antetokounmpo. (0:0)

00:38
    Na druhé straně se pod košem neprosadil Nikola Vučevič. (0:0)

01:27
    Nick Calathes dostal šanci zahrávat dva trestné hody. Proměnil jeden z nich. (1:0)

02:08
    Zatím se stále čeká na úspěšnou střelu z pole. (1:0)

02:12
    Rychlá rozehrávka z autu, Ivanovič našel Vučeviče a ten čekání prolomil. (1:2)

02:33
    Okamžitě z naskočené střely odpovídá Calathes. (3:2)

03:01
    Po černohorské ztrátě předvedl Giannis Antetokounmpo bleskový přeběh palubovky a osamocen zakončil brejk smečí! (5:2)

04:38
    Hra obou týmů přináší mnoho nepřesností, ztrát a nepřesných střel. (5:2)

04:54
    Ani Vučevič střelou přes hlavu tuto mizérii v první čtvrtině neukončil. (5:2)

05:24
    Po obdobném nezdaru v útoku Řecka se Vučevič prezentoval parádním nájezdem na koš. (5:4)

05:40
    G. Antetokounmpo, který měl v uplynulé sezoně v NBA průměr 27 bodů na zápas, předvedl rovněž fantastický nájezd na koš. Zatím hvězdy obou týmů určují ráz zápasu. (7:4)

06:10
    Teď ovšem Antetokounmpo poslal míč do autu. Ztráta. (7:4)

06:32
    Daleká trojka Needhama, v časové tísni. Střela byla krátká a odrazila se od přední obroučky. (7:4)

06:52
    Papapetrou ukázal, jak se dá proniknout skrz obranu. Zakončil o desku. (9:4)

07:17
    G. Antetokounmpo zakončil střelou přes hlavu a nutí Černohorce k oddechovému času. (11:4)

07:36
    Popovič zcela minul obroučku a poslal střelu do autu. (11:4)

07:56
    Kostas Sloukas střelou ze střední vzdálenosti zvyšuje řecké vedení. (13:4)

08:23
    Černohorská ztráta a rychlý protiútok proměnil zasmečováním Printezis. (15:4)

08:42
    Vučevič míjí další střelu a odchází si odpočinout, místo něho nastupuje Todorovič. (15:4)

08:48
    Trojka Needhama může Černohorce nakopnout! Přesně zacílil z pravé strany. (15:7)

09:15
    Další tříbodový pokus Needhama už tak úspěšný nebyl. (15:7)

09:29
    Georgios Printezis proměnil dva trestné hody. (17:7)

09:49
    Popovič těsně přešlápl, proto mu jsou za dalekou střelu počítány jen dva body. (17:9)

09:57
    Oddechový čas Řecka po faulu Todoroviče. (17:9)

10:00
    První čtvrtina skončila. (17:9)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (17:9)

10:45
    I ve druhé čtvrtině zatím zápasu vládnou obrany, zejména tedy ta řecká. (17:9)

11:08
    G. Antetokounmpo proměnil dva trestné hody. (19:9)

11:34
    Ten samý hráč obral pod vlastním košem o míč Radončiče a přeběhl celou palubovku až ke koši soupeře, kde zakončil důraznou smečí jednoruč! (21:9)

12:03
    Další z řady černohorských ztrát... (21:9)

12:14
    Calathes se prosadil pod košem střelou o desku. (23:9)

12:34
    První body v utkání z ruky Marka Todoroviče. (23:11)

13:34
    Printezis poslal do obroučky přesnou tříbodovou střelu. (26:11)

13:54
    Černá Hora si bere oddechový čas po faulu Ivanoviče na Antetokounmpa. (26:11)

14:17
    Daleká trojka Ivanoviče se neujala. (26:11)

14:23
    Bleskový útok Calathese s přihrávkou Papagiannisovi na smeč už ano! (28:11)

14:38
    Vučevič snižuje střelou o desku. (28:13)

14:53
    Trojka Printezise! Náskok Řecka je už 18 bodů! (31:13)

15:34
    Giannise Antetokoumpa vystřídal za potlesku zaplněných tribun jeho starší, avšak méně úspěšný, bratr Thanasis. (31:13)

16:16
    Z druhé vlny, s útočným doskokem, dostal míč smečí do obroučky Papagiannis. (33:13)

16:23
    Tříbodová střela Ivanoviče si našla cestu do obroučky. (33:16)

16:41
    Printezis využil dva trestné hody. (35:16)

17:11
    Papapetrou proměnil také dvě šestky a zvyšuje řecké vedení. (37:16)

17:39
    Rychlý řecký protiútok parádně zablokoval černohorský obránce. (37:16)

18:23
    Bourousis zvyšuje úspěšnou trojkou! (40:16)

18:42
    Na druhé straně Dubljevič úplně minul obroučku. (40:16)

19:30
    Oba týmy míjí své tříbodové střely. (40:16)

19:49
    Needham fauluje Mantzarise a nabízí dva trestné hody. (40:16)

19:49
    Mantzaris oba pokusy využil. (42:16)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (42:16)

V prvním poločase sledujeme především obrovské trápení Černé Hory v útoku. Řekové k tomu předvádí slušný útok a zároveň slušný výkon v obraně. A tak po 20 minutách vede o 26 bodů!

Druhý poločas začne přibližně v 14:57.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (42:16)

20:33
    Nikola Vučevič střelou ze střední vzdálenosti otevírá skóre třetí čtvrtiny. (42:18)

21:11
    Vzápětí se prosadil Nikola Ivanovič vysokým obloukem směrem na koš. (42:20)

21:36
    Až napotřetí dostali Řekové míč do koše. Dvakrát minul Antetokounmpo, nakonec dopíchl Papanikolaou. (44:20)

22:12
    Bourousis svou trojkou zase zatlouká naděje na možné stahování ztráty. (47:20)

22:43
    Parádní obrana řeků. Fantasická. Antetokounmpo zastavil střelu Vučeviče a poté se pod košem přetahovalo a natahovalo po míči několik hráčů. Nakonec došlo k faulu na Dubljeviče. (47:20)

22:43
    Ten proměnil jeden trestný hod. (47:21)

22:59
    Fantastický blok vykouzlil i na druhé straně Vučevič! (47:21)

23:15
    Dubljevič stříl dva body ze střední vzdálenosti. (47:23)

23:31
    Okamžitě o desku odpovídá Bourousis. (49:23)

24:18
    Bojan Dubljevič byl faulován a úspěšně proměnil oba trestné hody. (49:25)

24:36
    Bourousis se rozstřílel a připisuje další dva body na své konto. (51:25)

24:50
    Vučevič na druhé straně také chytá střeleckou formu. (51:27)

25:29
    Rychlý protiútok zakončený nájezdem do koše proměnil Popovič! (51:29)

25:57
    Řekové se v útoku neprosadili a dokonale toho nájezdem na koš využívá Ivanovič! Řekové si berou oddechový čas. (51:31)

26:12
    Střelou přes hlavu a přes obránce se výborně prosadil Bourousis. (53:31)

26:33
    Nikola Vučevič střílí koš s faulem! Bude házet ještě trestný hod. (53:33)

26:33
    Ovšem nabídnutou šestku neproměnil. (53:33)

26:50
    Printezis střílí o desku a zase zvyšuje řecké vedení. (55:33)

27:13
    Povedený nájezd na koš zakončený dvěma body předvedl Sloukas. (57:33)

27:54
    Stahování Černé Hory je smeteno ze stolu. Larentzakis navrací Řekům náskok 26 bodů a soupeř reaguje oddechovým časem. (59:33)

28:11
    Sead Sehovič využil nabídnuté trestné hody a střílí své první body v utkání. (59:35)

29:10
    Oba týmy se prostřídaly v útocích, zároveň ale také v nepřesně mířených střelách. (59:35)

29:24
    Smečí obouruč zakončil Georgios Papagiannis parádní přihrávku Printezise. (61:35)

29:43
    Suad Sehovič kontruje dalekou tříbodovou střelou. (61:38)

29:59
    V posledních desetinkách sekundy třetí čtvrtiny ještě Papagiannis z druhé vlny skočil po odraženém míči a zasmečoval ho do obroučky! (63:38)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (63:38)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (63:38)

30:42
    Neúspěšnou tříbodovou střelu si Černohorci doskočili a Bjelica vzápětí úspěšně naběhl až ke koši, kde proměnil střelu z jedné nohy. (63:40)

31:06
    Papagiannis zakončil útok střelou ze střední vzdálenosti. (65:40)

31:24
    Ztrátu soupeře trestá Printezis z rychlého protiútoku. (67:40)

31:53
    Tříbodová střela Larentzakise přináší doposud největší rozdíl ve skóre! 30 bodů! (70:40)

32:09
    Sead Sehovič minul oba trestné hody. (70:40)

32:49
    Ztráta na jedné straně následuje ztrátu na straně druhé. (70:40)

33:08
    Úspěšná tříbodová střela z pravé strany, kterou si připsal Bjelica. (70:43)

33:39
    Thanasis Antetokounmpo se také prosadil z tříbodové vzdálenosti! (73:43)

34:32
    Oba týmy za rozhodnutého stavu zkouší i těžké střely, ty však obroučkou nepropadají. (73:43)

34:52
    Nesportovní faul Thanasise Antetokounmpa. Dvě šestky využil Popovič. (73:45)

35:03
    A další faul Antetokoumpa, dva trestné hody pro Ivanoviče. (73:45)

35:03
    A Ivanovič své šestky využil. (73:47)

35:47
    Po více než dvou minutách se prosadili i Řekové. Papagiannis střílí dva body z hranice šestky. (75:47)

36:20
    Ani natřikrát Radovič nedokázal dostat míč do obroučky... Úspěšně si ho doskakoval, ale netrefil se. (75:47)

36:50
    Radovič se nakonec svých bodů dočkal v dalším útoku. (75:49)

37:02
    Larentzakis rychle odpovídá vlastní střelou ze střední vzdálenosti. (77:49)

37:25
    Radovič fauloval Thanasis Antetokounmpa, jenž využil jeden trestný hod. (78:49)

37:43
    Parádně zamířená trojka Petara Popoviče! (78:52)

37:56
    Papagiannis se protlačil až ke koši a smečuje míč do koše! A navíc byl faulován Bjelicou. (80:52)

37:56
    Svůj trestný hod Papagiannis proměnil. (81:52)

38:06
    Na druhé straně se za dva body prosadil Bjelica. Obrany už nejsou tak pevné v závěru střetnutí. (81:54)

38:25
    Nájezd na koš předvedl Thanasis Antetokounmpo. (83:54)

38:47
    Na druhé straně svůj nájezd na koš proměnil Needham. (83:56)

38:59
    A další koš Thanasise, tentokrát ze střední vzdálenosti. (85:56)

39:16
    Bjelica kosmeticky upravuje skóre střelou za dva body. (85:58)

39:39
    A ještě Popovič proměnil nájezd na koš. (85:60)

Konec zápasu. (85:60)

Řekové už jen driblovali s míčem za polovinou a počkali, až vyprší čas. V dnešním utkání dominovali zejména kvůli prvnímu poločasu, ve kterém se Černá Hora neskutečně trápila v útoku. Ve druhé půli se sice střelecky chytla, ale na rozjeté Řeky to už nestačilo, jelikož i oni pokračovali ve spolehlivém útočném výkonu.

Z tohoto utkání je to vše, díky za pozornost a přeji hezký zbytek dne. (15:39:55)

Jan Vojkůvka

Grécko: Larentzakis, Calathes, Bourousis, Sloukas, Papagiannis, Printezis, Papanikolaou, Mantzaris, Papapetrou, Vasilopoulos, G. Antetokounmpo, T. Antetokounmpo
    Čierna Hora: Vučevič, Needham, Suad Sehovič, Radovič, Sead Sehovič, Popovič, Todorovič, Dubljevič, Ivanovič, Radončič, Popovič, Bjelica

Rozhodca: Vazquez (POR), Bartel Maina (URU), Zaščuk (UKR)
    Štvrtiny: 17:9, 25:7, 21:22, 22:22