6 6
Martin Kližan
0
3 1
Nedeľa 23.09.2018, 15:43ATP Petrohrad - St. Petersburg Open (krytý tvrdý povrch) • Finále

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:30.

Vítam všetkých priaznivcov tenisu pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia Dominic Thiem a Martin Kližan. Zápas má naplánovaný začiatok o 15:30.

Dnes sa odohrá posledné stretnutie na tenisovom podujatí ATP Petrohrad, ktoré sa koná v hale na tvrdom povrchu a svoje druhé finále v histórii tohto turnaja si zahrá slovenský tenista Martin Kližan. V ceste za siedmym ATP titulom sa mu postaví Rakúšan Dominic Thiem.

ŠESŤ ÚČASTÍ VO FINÁLE A ŠESŤ TITULOV:
    Takáto obdivuhodná bilancia zdobí Martina Kližana. Svoj zatiaľ posledný šiesty titul na okruhu ATP získal len nedávno, keď uspel v rakúskom Kitzbüheli tohto roku. Okrem toho ešte triumfoval na tomto istom turnaji v Petrohrade (2012), ďalej to bolo v Mníchove (2014), Casablance (2015), Rotterdame a Hamburgu (oba 2016). Ak dnes Martin Kližan získa aj svoj siedmy titul, tak prekoná svojho trénera Dominika Hrbatého, ktorý ich má teda takisto šesť.

Dominic Thiem:
    25-ročnému rakúskemu tenistovi patrí v rebríčku ATP 8. miesto. Jeho posledná forma je veľmi dobrá, keď dokráčal do štvrťfinále na US Open, potom úspešne zvládol svoje dve stretnutia aj v rámci Davis Cupu a v Petrohrade zabojuje o svoj jedenásty titul na okruhu ATP. Predtým sa však Thiemovi až tak nedarilo, na domácom turnaji v Kitzbüheli ho vyradil práve Martin Kližan už v druhom kole a v Toronte neprešiel ani cez prvé kolo.

Martin Kližan:
    29-ročný slovenský tenista sa momentálne v rebríčku ATP nachádza na 65. mieste, ale v online rebríčku mu patrí už 49. miesto a tak bude súčasťou TOP 50. Po už spomínanom Kitzbüheli to vyzeralo s formou nášho tenistu veľmi nádejne, spravil ešte semifinále na Challenger Pullach. Potom sa presunul na dva turnaje v Taliansku, kde sa mu však vôbec nedarilo a vypadol so slabšími súpermi, dokonca jedno stretnutie aj skrečoval. V Petrohrade sa mu však opäť darí a má na dosah siedmy titul na okruhu ATP.

Zaujímavosťou je, že Martin Kližan vedie vo vzájomnej bilancii s Thiemom 3:1. Snáď sa mu túto bilanciu podarí vylepšiť a bude sa môcť radovať z ďalšieho titulu, ktorý by bol navyše druhý v tomto roku.

Prajem príjemné tenisové popoludnie! Dnes finišuje tohtoročné tenisové podujatie ATP Petrohrad a slovenského tenistu Martina Kližana čaká historicky druhé finále tohto turnaja. V roku 2012 dokázal celé podujatie v Petrohrade vyhrať a dnes sa tak bude pokúšať tento úspech zopakovať. Ak sa mu to podarí, získa svoj siedmy titul na okruhu ATP, okrem tohto tak natiahne bilanciu, ktorú tvorí sedem finále a tak aj sedem titulov, predbehne aj svojho trénera Dominika Hrbatého a v rebríčku ATP ešte postúpi vyššie. Či tomu naozaj tak bude, sa dozvieme až po skončení tohto stretnutia. Súperom slovenského tenistu bude rakúsky tenista a zároveň aj svetová osmička Dominic Thiem. Vzájomná bilancia 3:1 hovorí v prospech Martina Kližana, ako aj posledné stretnutie, keď rodák z Petržalky vyradil Thiema na domácom podujatí, kde bol rakúsky tenista jednotkou turnaja.

Začiatok sa môže ako sme už v tenise zvyknutí posúvať, opäť sa tak prihlásime, keď budú už obaja tenisti na kurte.

Obaja tenisti sa už nachádzajú v dejisku stretnutia, ich príchod sprevádza menší ceremoniál, v ktorom sú protagonisti tohto stretnutie bližšie predstavovaní. Zakrátko tak začne ich vzájomná rozcvička a po nej sa tak už môže toto finálové stretnutie začať!

Žreb vyhral slovenský tenista Martin Kližan a vybral si tak možnosť podávať v tomto stretnutí ako prvý. O malú chvíľu teda môžme začať, prajem príjemný športový zážitok!

0:0

0-15
    Hneď na úvod sme sledovali dlhšiu výmenu, ktorú zakončil Thiem úderom do autu a tak slovenský tenista zahájil svoje prvé podanie úspešne.

0-30
    V zápätí je tu prvé eso na konte Martina Kližana, ktorý pri úvodnom podaní vyhráva o dva fiftíny.

0-40
    Presný bekhend umiestnený na čiaru a slovenský tenista získava tri gembaly.

0:1
    Skvelý volej od Martina Kližana, ktorý si tak úvodné podanie udržal čistou hrou a dostáva sa tak do vedenia 1:0!

15-0
    Dominic Thiem začína prvý servis úspešne, nášmu tenistovi nevyšiel forhendový slajs a tak je to fiftín pre podávajúceho hráča.

30-0
    Následne tu je forhendový winner a Rakúšan vyhráva na podaní o dva fiftíny.

40-0
    Aut z rakety nášho tenistu a tak aj Dominic Thiem má šancu na čistú hru.

40-15
    Čistá hra pre rakúskeho tenistu to nebude, previnil sa prvou dvojchybou v tomto zápase. Stále má však k dispozícii dva gembaly.

40-30
    Krásny skrátený úder od nášho tenistu, takže Rakúšan stráca aj druhý gembal. K dispozícii má teda posledný gembal.

1:1
    Škoda, Martin Kližan zahral svoj úder do autu a tak si aj Dominic Thiem postrážil úvodné podanie! Za stavu 1:1 sa chystá na svoje druhé podanie slovenský tenista.

0-15
    Začína ho eso, ktoré je už druhé na konte rodáka z Petržalky.

15-15
    Thiem si skúsene zahnal nášho tenistu do opačnej strany a následne presným úderom vyrovnal na 15:15.

15-30
    Martin Kližan musel teraz cez druhé podanie, čo však zvládol a na protiúder svojho súpera odpovedal presným forhendom na čiaru.

30-30
    Dlhšia výmena, ktorú slovenský tenista ukončil nevynútenou chybou a tak je to po 30 na oboch stranách. Uvidíme, čo bude nasledovať ďalej.

30-40
    Martin Kližan si po kvalitnom servise vybojoval gembal.

1:2
    Forhendovým winnerom ukončil slovenský tenista tento gem, svoje druhé podanie si udržal a ujíma sa vedenia 2:1 v prvom sete!

1:2
    Nasleduje prestávka a výmena strán.

1:2
    Koniec prestávky, podávať bude Dominic Thiem.

15-0
    Hneď na úvod pekná výmena, Thiem sa úspešne presunul na sieť a skráteným úderom získava prvý fiftín tejto hry.

30-0
    Následne si pomohol priamym bodom z podania a vedie tak už o dva fiftíny.

40-0
    Ďalšie kvalitné podanie rakúskeho tenistu, Dominic Thiem si vypracoval tri gembaly.

2:2
    A kedže úder od Martina Kližana skončil v aute, tak si Dominic Thiem pripisuje prvú čistú hru v tomto zápase a vyrovnáva stav prvého setu na 2:2!

0-15
    Ukážkový smeč slovenského tenistu, ktorým zahájil toto podanie.

0-30
    Nasledoval priamy bod a vyhráva tak už o dva fiftíny.

0-40
    Forhendový winner nášho hráča, ktorý tak získava tri gembaly a opäť aj šancu na čistú hru.

2:3
    Esom na záver ukončil Martin Kližan tento gem, ktorý získava teda čistou hrou a vyhráva v prvom sete 3:2! Zatiaľ teda čakáme na prvý brejkbal tohto stretnutia.

2:3

2:3

15-0
    Dominic Thiem musel na úvod ísť cez druhé podanie, čo však zvládol a po nepresnom skrátenom údere od nášho tenistu si pripisuje fiftín.

30-0
    Je tu aut zo slovenskej rakety, Rakúšan tak už vedie o dva fiftíny.

30-15
    Nevynútená chyba od podávajúceho tenistu, Martin Kližan znižuje na rozdiel jedného fiftínu.

30-30
    Presne umiestnený úder od nášho tenistu, ktorým vyrovnáva na 30:30! Tak, žeby sme boli svedkami prvého brejkbalu?

40-30
    Zatiaľ teda nie, Thiem si pomohol priamym bodom a získava tak gembal.

3:3
    Nepresný úder slovenského tenistu putoval do autu, takže Dominic Thiem vyrovnáva stav prvého setu na 3:3! Pokračuje tak vyrovnané prvé dejstvo, vyzerá to dnes na poriadnu drámu.

0-15
    Vynikajúci forhend slovenského tenistu padol presne na čiaru, úspešne zahájené ďalšie podanie.

0-30
    Štvrté eso na konte Martina Kližana, ktorý tak už vedie o dva fiftíny na tomto podaní.

15-30
    Thiem zahral úspešný return, ktorým znižuje na rozdiel jedného fiftínu.

15-40
    Kližko si počkal na sieti a presným smečom získava dva gembaly.

30-40
    Na ďalší presný return súpera zareagoval slovenský tenista len úderom do pásky, ostáva mu tak posledný gembal.

40-40
    Škoda tohto úderu, Martin Kližan si dobre prešiel na sieť, ale loptičku zahral zbytočne len do autu a prvýkrát v tomto stretnutí pôjdeme cez zhodu 40:40!

A-40
    A máme tu už aj prvý brejkbal v zápase, ktorému bude čeliť slovenský tenista!

40-40
    Krásna výmena z oboch strán, Martin ju ukončil už presným úderom na čiaru a tak odvrátil hroziace nebezpečenstvo. Presúvame sa späť na zhodu.

A-40
    Nebezpečenstvo v podobe straty podania číslo dva, opäť náročná situácia pre rodáka z Petržalky!

4:3
    Druhý pokus rakúsky tenista už úspešne využíva, aj keď mu dopomohla nevynútená chyba nášho reprezentanta a tak Dominic Thiem ako prvý prerazil súperove podanie v tomto zápase, čím sa dostáva do vedenia 4:3 v prvom sete!

4:3

4:3

15-0
    Cestu za potvrdením brejku zahájil rakúsky tenista úspešne.

30-0
    Thiem si pomohol kvalitným druhým servisom a vedie na svojom podaní už o dva fiftíny.

40-0
    Úder od slovenského tenistu končí na sieti, tri gembaly na potvrdenie brejku tak získava Dominic Thiem.

40-15
    Presným returnom slovenský tenisa odvrátil prvý gembal súpera, čistá hra to teda nebude.

5:3
    Následne je však už Dominic Thiem úspešný, podarilo sa mu potvrdiť brejk a vyhráva tak v prvom sete 5:3! Martin Kližan teda pôjde podávať na udržanie sa v prvom sete.

15-0
    Dôležité podanie nezačal slovenský tenista úspešne.

30-0
    Loptu získava Thiem.

40-0
    Nevynútená chyba Martina Kližana a sú tu tri setbaly pre rakúskeho tenistu!

40-15
    Slovenský tenista presne umiestneným servisom odvrátil prvý setbal.

6:3
    Ďalšia chyba od nášho tenistu, ktorá ukončila prvý set! Dominic Thiem vyhráva toto dejstvo pomerom 6:3 a dostáva sa do vedenia 1:0 vo finálne tohto turnaja. Do stavu 3:3 to bolo veľmi vyrovnané, ale Martin Kližan stratil svoje podanie a už to potom rakúsky tenista dotiahol do úspešného konca. Rodáka z Petržalky tak bude čakať náročná úloha v druhom sete.

0:0

0:0

15-0
    Dominic Thiem zaháji druhý set priamym bodom z podania.

30-0
    Prvé eso rakúskeho tenistu v tomto zápase, vedie tak o dva fiftíny.

40-0
    Tretí fiftín v rade a tak je tu šanca na čistú hru!

1:0
    Aj sa tak stáva, čistou hrou Dominic Thiem udržal prvé podanie v druhom sete a ide do vedenia 1:0!

15-0
    Martin Kližan nezahájil prvé podanie v druhom sete úspešne, fiftín pre rakúskeho tenistu.

30-0
    Ďalší zbytočná stratená loptička, slovenský tenista prehráva na svojom podaní o dva fiftíny.

40-0
    Žiaľ, je tu prvá dvojchyba nášho tenistu a tak získava Dominic Thiem tri brejkbaly!

40-15
    Prvú hrozbu Martin Kližan odvrátil, musí ešte dve, ktoré zostávajú.

2:0
    Nepodarilo sa, Dominic Thiem presným forhendom berie prvýkrát podanie nášho tenistu v druhom sete a vyhráva tak v tejto sade 2:0!

0-15
    Aut z rakety rakúskeho tenistu, cestu za potvrdením brejku teda nezačal úspešne.

15-15
    Tento úder podávajúceho tenistu však už bol úspešný, dropšot dopadol tam kam má a je to po 15 na oboch stranách.

30-15
    Druhé eso v zápase a tak aj druhý fiftín v rade pre Thiema.

40-15
    Škoda tejto situácie, Martin zvládol prechod na sieť, ale následne nedostal loptičku na druhú stranu a sú tu tak dva gembaly na potvrdenie brejku.

3:0
    Nevynútená chyba nášho tenistku ukončila tento gem, Dominic Thiem potvrdil brejk a vyhráva v druhom sete 3:0! Toto je už najvyšší stupeň pohotovosti pre Martina Kližana.

3:0

3:0
    Koniec prestávky, podávať bude Martin Kližan.

0-15
    Slovenský tenista začína priamym bodom z podania.

0-30
    Druhý fiftín v rade pre podavajúceho hráča.

0-40
    Agresívna hra nášho tenistu je zatiaľ úspešná, Kližko získava tri gembaly.

3:1
    Výborne! Čistou hrou získava slovenský tenista prvý gem v druhom sete a znižuje tak na 1:3! Snáď mu to pomôže sa naštartovať v druhom dejstve.

15-0
    Rakúšan zahájil podanie tretím esom v zápase.

30-0
    Nepresný forhend nášho tenistu, Thiem vedie pri podaní o dva fiftíny.

40-0
    Tak toto bolo neskutočné zo strany rakúskeho tenistu! Kližan parádne umiestnil loptičku na čiaru, prestal hrať s vedomím že toto už súper nezachráni, ale Thiem zahral neskutočný protiúder a získava tak tri gembaly!

40-15
    Skrátený úder od Martina Kližana bol úspešný, odvrátil tak prvý gembal súpera.

4:1
    Dominic Thiem presne umiestnil svoje podanie a vyhráva ak v druhom sete 4:1! No budeme teda veľmi zvedaví, či Martin Kližan tento veľmi nepriaznivý stav dokáže ešte zvrátiť.

4:1

4:1

15-0
    Neúspešný začiatok podania pre slovenského tenistu.

15-15
    Dlhšiu výmenu zvládol teraz Martin Kližan lepšie a vyrovnáva na 15:15.

15-30
    Priamy bod z podania od nášho tenistu, získava tak druhý fiftín v rade.

30-30
    Dominic Thiem však predviedol výborný return a je to po 30 na oboch stranách. Žeby prišiel brejkbal?

40-30
    Žiaľ, moja predpoveď sa naplnila, je tu zbytočná chyba od Martina Kližana a tak brejkbal pre Rakúšana.

5:1
    Jastrabie oko potvrdilo správnosť úderu rakúskeho tenistu, takže Dominic Thiem vyhráva v druhom sete 5:1 a ide podávať na víťazstvo v celom tomto turnaji!

15-0
    Dominic Thiem už chce spraviť krátky proces a podanie zahájil suverénnym fiftínom.

30-0
    Rakúšanovi pomohla teraz páska a tak vedie o dva fifíny. Zdá sa byť už rozhodnuté.

30-15
    Teraz Thiem nedostal loptičku cez pásku, stále to má však dobre rozohrané.

30-30
    Po 30 na oboch stranách, slovenský tenista ešte bojuje a snaží sa niečo vymyslieť. Prezentoval sa presným úderom do protipohybu.

30-40
    Ale pozor, je tu aut od podávajúceho tenistu a Martin Kližan získava prvý brejkbal v tomto zápase, ktorý ho ešte môže udržať vo finálovom zápase!

40-40
    Nádherná výmena, žiaľ ide v prospech rakúskeho tenistu, ktorý prešiel na sieť a nemal problém odvrátiť tak brejkbal, keďže Kližko bol v kúte.

40-A
    Je tu však brejkbal číslo dva po chybe súpera!

40-40
    Aj ten však Rakúšan odvrátil a vraciame sa späť na zhodu.

A-40
    Priamy bod prináša prvý mečbal pre rakúskeho tenistu!

6:1
    GEM, SET, ZÁPAS a teda aj celý turnaj pre Dominica Thiema! Druhý set už bol jasnou záležitosťou svetovej osmičky a tak rakúsky tenista rozširuje svoju zbierku ATP titulov na jedenásť, keď zdola slovenského tenistu 2:0 na sety po hrách 6:3 a 6:1!

Koniec zápasu

Martin Kližan tak nepridal svoj siedmy titul na okruhu ATP a nepokračuje tak v úspešnej finálovej bilancii. Slovenský tenista utrpel v štvrťfinále zranenie a napriek tomu to dotiahol až do finále. Vylepšil si svoje postavenie v rebríčku a opäť potešil svojich priaznivcov. Turnaj v Petrohrade tak teda zvíťazila jeho nasadená jednotka v rámci pavúka, ale určite sa slovenský tensita nemusí hanbiť. Až na to finále predvádzal veľmi dobré výkony, dokázal vyradiť Wawrinku či Shapovalova.

S týmto konštatovaním sa už teda lúčim, ďakujem vám za vašu pozornosť a želám ešte príjemný zvyšok víkendu. Zápasom vás sprevádzal Miroslav Revaj. (16:59:59)