TK k rozvojovému programu reprezentace do 20 let (kon.)
koniec udalosti
Tisková konference k rozvojovému programu reprezentace do 20 let

cz Štvrtok 22.06.2017, 13:00Tlačové konferencie
   
  Tisková konference je u konce, díky za pozornost. (13:42:27)
   
  Na rozdíl od některých armádních Dukel je program založen na principu dobrovolnosti – kluby uvolní hráče na hostování v HC Stadion Litoměřice, ale pouze ty, s nimiž nepočítají pro mužstvo dospělých. Účastníci programu zůstávají i nadále hráči klubu, s nímž mají uzavřenu profesionální smlouvu, přičemž ČSLH a HC Stadion Litoměřice ponesou náklady související s jejich pobytem a působením v mužstvu.
   
  Král o vzdělání a škole: Otázka vzdělání a školy je vázaná na kemp v Litoměřicích. Většina hokejistů je většinou propojena na individuální studijní plán, pokud by to však nestačilo, můžeme nabídnout i pomoc z naší strany.
   
  Říha: Prostor tito hráči dostanou, bude proto záležet jen na nich, jak ho dokáží využít. Uvidíme, jakou kvalitu si tito hráči dokáží přinést ze svých oddílů. Nechtěl byt konkretizovat výkonnostní cíle mužstva, teprve se ukáže, jak se tito hráči dokáží zakomponovat do nových pozic v první lize.
   
  Trenér Miloš Říha: Mezi hokejovou veřejností se neustále omílá to, že zde chybí Dukla. Já s tím souhlasím. Účel farem nebyl takový, jak se původně předpokládalo. Často se stávalo, že někteří hráči museli být v juniorce, což pro ně není adekvátní soutěž, pokud chtějí reprezentovat. Víme pochopitelně i o problematice přechodu mezi juniorkou a dospělým týmem. Pro tyto hráče je lepší nastupovat s větším ice-timem ve WSM lize než hrát tři až čtyři minuty v extralize. Uvidíme v této rozjezdové sezoně, jak se hráči dokáží zapojit.
   
  Král o dostupnosti působení v Litoměřicích: Možnost poslat sem své hráče se týká všech klubů. To, že toho zatím využívají české týmy, je otázkou dostupnosti. Například Třinec má svou profesionálně vedenou farmu ve Frýdku-Místku. Stále však platí to, že některým hráčům se pořád ještě vysvětlují možnosti působení v Litoměřicích.
   
  Sadil: Litoměřice jsou hokejovým městem. Slibuji si od toho to, že naši fanoušci uvidí spoustu mladých hráčů, kteří budou mít šanci reprezentovat. Tým se bude skládat i z několika starších hráčů, kteří jim budou předávat zkušenosti. Objeví se zde hráči z Litvínova, ze Sparty a z Hradce. Máme pak ještě prostor dvanácti míst pro hráče starší. Náš zimní stadion nabízí veškeré možnosti toho, aby kluci šli dopředu. Litoměřice dostaly velkou šanci. Tuto možnost ale dostali i sami hráči. Věřím, že po prvních dvou měsících přípravy jsem viděl tým, který chce pracovat a který vytvořil partu. Bude to snad ku prospěchu celého českého hokeje.
   
  Daniel Sadil (HC Stadion Litoměřice): Chtěli jsme udržet první ligu v Litoměřicích, ale ne za každou cenu. Chceme to hrát s jistou perspektivou. WSM liga je tak kvalitní soutěž, že proto abyste hráli s těmi nejlepšími, nemůžete být farmou jen jednoho klubu. Oslovili jsme proto český svaz ledního hokeje, jestli bychom nemohli spolupracovat s extraligovými kluby a oslovit je, aby nám pomohly při výběru hráčů tak, aby nemuseli odcházet do zahraničí. Kluby se k tomu postavili velmi pozitivně. Kluci, kteří měli ambici být ve Spartě či v Hradci, měli v očích velké zklamání z toho, že jsou v Litoměřicích. Chceme jim dát najevo, že pokud budou pracovat, mají šanci dostat se do extraligy.
   
  Jiří Šlégr: Jako prezidentovi Litvínova mi není lhostejná budoucnost našich odchovanců. Nejsou mi ani lhostejné výsledky našich mládežnických reprezentací. Sám jsem na vojně nebyl, ale měl jsem to štěstí, že jsem už v 16 letech mohl hrát za dospělé. Když jsme hráli my za dospělé, tak byla konkurence daleko lehčí. Dříve kluci končili kolem 33-35 let, dnes je to až kolem 38-40 let. Nechtějí tam pustit mladé kluky a tato šance se zužuje. Tento projekt nahrazuje vojnu. Je to dvoufázový trénink pod dohledem s ubytováním a stravou. Miloš Říha, Rostislav Vlach a další se budou starat o vývoj těchto hokejistů. Ne vždy se navíc na juniorský šampionát povedlo správně vybrat hráče ze zámořských juniorek. Tady vznikne portfolio hráčů, které budeme moci použít. Naše pomyslná farma z Mostu bohužel spadla do druhé ligy a v Litvínově jsme řešili co dál. Dohodli jsme se, že kluky okamžitě zapojíme do tohoto projektu v Litoměřicích. Předejdeme tomu, abychom je nechali na pochybách, jestli budou hrát v áčku nebo ne. Budeme je pochopitelně pravidelně sledovat a využívat na základě jejich využití ve WSM lize.
   
  Král: Je to projekt na bázi ryzího dobrovolnictví. Nikoho nenutíme, aby se zapojil, ale pokud se taková věc osvědčí, plánujeme v budoucnu udělat něco podobného i na Moravě. Je to opatření, který by mohlo pomoci těžké situaci současného ledního hokeje.
   
  Přehled vybraných hráčů:

  Adam Brízgala (Sparta), Milan Klouček (Pardubice)

  Lukáš Doudera (Litvínov), Radim Šalda (Mountfield), Radek Jeřábek (Sparta).

  Jan Bečvář (Litvínov), Jaroslav Dvořák (Mountfield), Martin Havelka (Litvínov), Filip Helt (Litvínov), Matěj Chalupa (Plzeň), Matyáš Kantner (Plzeň), Petr Kodýtek (Plzeň), Vojtěch Komárek (Sparta), Radovan Pavlík (Mountfield), Tomáš Pšenička (Sparta), Filip Zadina (Pardubice).
   
  Král: Dnes ovšem chceme představit spolupráci s klubem HC Stadion Litoměřice. Dohodli jsme se, že trenéři našich reprezentací U20 a U19 si vyberou hráče a tento kádr by mohl být z velké části soustředěn ve Stadionu Litoměřice. Je zde ubytování, moderní zimní stadion, stravování zde. Nechybí tu ani tělocvična či rehabilitační prostory. V Litoměřicích navíc působí trenér naší devatenáctky pan Říha. Jednání probíhají pro mě překvapivě úspěšně. Ochota extraligových klubů zapojit se do tohoto projektu je velká. Řada hráčů, kteří neodejdou do zahraničí, nebo nebudou hrát pravidelně extraligu, bude hrát ve WSM lize. Aktivně se do projektu zapojil i Jirka Šlégr. Někteří hráči už v Litoměřicích absolvují letní přípravu, jiní budou přicházet až v průběhu.
   
  Král: Další argument, jenž zaznívá a je pro mě naprosto nepochopitelný, je o co se v té WSM lize bude hrát, když se nesestupuje. Sedí tu Jirka Šlégr, který kdyby ctil filozofii, že když se nesestupuje, není o co hrát, nikdy by nic nevyhrál. Dopaluje mě to, že někdo říká, že není o co hrát. To popírá jakoukoliv sportovní filozofii. V Kanadě je drtivá většina soutěží zavřených a také to tam nikdo nedrží. Musíme přemýšlet tak, abychom chtěli vyhrávat medaile a vyhrávat obecně.
   
  Král: Z tohoto důvodu jsme přistoupili k opatření v první lize. Udělali jsme tuto soutěž nesestupovou ve tříletém horizontu k MS dvacítek, které bude u nás. Chceme tímto vytvořit prostor pro mladé hráče. Protiargumenty k tomuto systému jsme proto nepřijali. Pokud by tu bylo prostředí takové, jako ve Švédsku či ve Finsku, tak bychom k této změně nesáhli. Zde nikdo neřeší, jestli se sestoupí či postoupí. Situaci tam detailně znám a mluvím z vlastní zkušenosti. Pokud by tu mladí hráči tedy dostali kýžený prostor, podobná opatření bychom nedělali.
   
  Král: Řešíme to způsobem nasazování hráčů v extralize, dále omezením soupisky v extralize, kde budou muset být povinně juniorští zástupci. Chceme, aby kluby nevozily tyto mladé hráče jako baťohy na zápasy. Máme konkrétní příběhy, kdy hráč, který by měl mít velkou perspektivu, najednou přejde do seniorského hokeje a stane se z něj cestovatel, jenž jede přes celou republiku, aby si zahrál dvě nebo tři minuty. Pak se vrací do juniorky a do první ligy. To už dál nechceme.
   
  Tomáš Král (předseda svazu): Největší starosti již několik let máme s přechodovou fází. Juniorské reprezentace se přece jenom trochu zlepšily, ale přestože uspějeme na Hlinkově memoriálu a vypadá to výborně, třeba jako letos u osmnáctky, nastane fáze, kdy nejlepší hráči odejdou do zahraničí a ti ostatní mají velký problém uchytit se v týmu dospělých. Je to velký rozdíl oproti ostatním týmům a reprezentacím v Evropě. Nám tento přechod dělá velký problém.
   
  Tisková konference se bude týkat nového projektu ČSLH ve spolupráci se Stadionem Litoměřice a nasazování juniorských reprezentantů do soubojů v dospělé WSM lize.
   
  Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:00.

  Radek Barkman