Individuální závod žen, 15 km, Östersund Vítěz: L. Dahlmeierová (GER) (kon.)
koniec udalosti
SP - individuální závod žen, 15 km, Östersund

Vítěz: L. Dahlmeierová (GER)

cz Streda 30.11.2016, 18:00 • Östersund, Švédsko • Biatlon

První body sezony tak jsou rozdány a švédský Östersund se již může těšit na další závody. Z toho dnešního je to vše, díky za pozornost a přeji hezký zbytek večera. (19:46:50)

86. Jana Gereková (SVK) +11:19,5

Podstatná část favoritek dost propadla, Dorinová Habertová skončila až 19., o dvě příčky za Gabrielou Koukalovou, která také nebude se závodem úplně spokojena. Finka Makarainenová skončila dokoce až na 24. místě a kupříkladu Italka Wiererová, která zahájila fantasticky, skončila se sedmi minelami až ve čtvrté desítce.

Nejlépe si s patnáctikilometrovou trati poradila Němka Laura Dahlmeierová, která zvítězila se dvěmi trestnými minutami. Druhé místo vybojovala s jednou minelou Francouzka Anais Bescondová a dokonce s nulou zajela závod Běloruska Jurkevičová, která ale kvůli horšímu běhu skončila třetí, což je však její životní výsledek.

První individuální závod žen této sezony je tedy za námi a přinesl skutečně zajímavou podívanou. Větrné poryvy si skutečně hrály s prakticky všemi závodnicemi a chyby přibývaly na kontech všech biatlonistek jako na běžícím pásu. A tak ani nevydařené střelecké výkony českých závodnic nebyly důvodem ke špatným umístěním.

Závod skončil.

Je to tak, Lucie Charvátová končí na 41. místě, pouhé jedno místečko od bodu do Světového poháru. Jessica Jislová pak v šesté desítce, stejně jako Slovenka Fialková.

Cíl
    Eva Puskarčíková zakončí závod na 15. místě, skvělý výsledek pro českou biatlonistku. Naopak nespokojená se střelbou bude určitě Gabriela Koukalová, která je na sedmnáctém místě, přičemž běžecky patřila k nejlepším.

Cíl
    Vanessa Hinzová dojíždí na desátém místě, o devět vteřin za Vítkovou, která uhájí devátou pozici. Jak špatně závod začala, tak nejlépe z Češek ho zakončila.

Vypadá to, že Lucie Charvátová skončí těsně pod body na 41. místě. Počkejme ovšem na dojetí posledních závodnic, které ji ještě ohrožují v pořadí a mohou ji z kýžených bodů odsunout.

I poslední biatlonistka, Kazaška Kistanovová, má odstříleno a závod tak již probíhá pouze na posledním běžeckém okruhu. Laura Dahlmeierová je již jistou vítězkou, stejně jako Francouzka Bescondová skončí druhá a životní výsledek a bronzovou příčku si vyjela Běloruska Jurkevičová.

Cíl
    Ruska Glazyrinová je v cílina konečném šestém místě a odsouvá Veroniku Vítkovou na devátou příčku, na níž s největší pravděpodobností také dnes skončí.

4. stř
    Po třech čistých položkách si Vanessa Hinzová na poslední stojce připsala tři chyby a vzhledem k jejímu běhu v cíli neohrozí pozici Veroniky Vítkové, na kterou sice má momentálně náskok 12 vteřin, ale rozdíly v běhu jsou dnes obrovské.

Cíl
    Jessica Jislová je v cíli na 40. místě a je jisté, že na body dnes nedosáhne, hned za pár okamžiků totiž bude ve finiši předstižena dalšími biatlonistkami.

10,5km
    Němka Vanessa Hinzová běží hodně pomalu, ztrácí elán a na svou krajanku ztrácí na mezičase před střelbou 55 vteřin. Takže ani čistá položka ji nezajistí průběžné vedení.

4. stř
    Poslední střelba přinesla Glazyrinové nulu a se dvěma trestnými minutami patří k závodnicím, které odsunou Veroniku Vítkovou níže ve výsledkové listině.

Cíl
    Švédka Hanna Oebergová dojíždí do cíle na sedmém místě, což znamená, že Veronika Vítková se propadá na osmé místo. Stále však má česká biatlonistka naději na udržení první desítky.

3. stř
    Vanessa Hinzová z Německa zaznamenala třetí nulu a je třetí o 24 vteřin za Dahlmeierovou! Pokud udrží čistou střelbu i na poslední stojce, máme o zápletku ke konci závodu postaráno!

Cíl
    Po dojezdu Ukrajinky Pidhrušné vypadla Eva Puskarčíková z první desítky.

4. stř
    Po dalších dvou chybách se Jessica Jislová řadí na 36. místo a tohle na body asi stačit nebude. Bude to hodně náročné. Navíc na střelnici zůstala stát více než minutu.

3. stř
    Glazyrinová na třetí střelbě zaznamenala dvě chyby a o vítězství určitě bojovat nebude.

Cíl
    Skvělým běžeckým výkonem se prezentovala Francouzka Justine Braisazová, která se čtyřmi trestnými minutami bere průběžné páté místo.

Cíl
    Lucie Charvátová s osmi trestnými minutami doběhla do finiše závodu na průběžném 22. místě a body by z toho dnes být měly.

Cíl
    Ruska Podčufarovová se prokousala v cíli na osmé místo a odsunula Gabrielu Koukalovou mimo první desítku. Na devátou příčku pak posunula Puskarčíkovou.

Cíl
    Francouzka Bescondová se ztrátou necelých 16 vteřin dojíždí druhá za Dahlmeierovou. Němku aktuálně už asi nemůže nikdo reálně ohrozit, kromě Rusky Glazyrinové, jež po dvou střelbách drží 0.

3. stř
    Jessica Jislová na předposlední položce přidává jednu chybu a řadí se na 27. místo.
    Laura Dahmeierová se může usmívat, je ve vedení

13,5km
    Anais Bescondová se snaží běžet ze všech sil, vyškrabává poslední zbytky energie, ale na Dahlmeierovou to nestačí a 1500 metrů před cílem je už za Němkou o 10 vteřin.

Cíl
    Rakušanka Hauserová přijela do cíle na čtvrtém místě a odsouvá Veroniku Vítkovou na páté místo.

4. stř
    Charvátová na poslední položce za dva, celkově osm trestných minut a prozatím 21. místo.
    Dojezd Gabriely Koukalové do cíle

Cíl
    V cíli už máme trio Češek. Čtvrtá Vítková, pátá Puskarčíková, šestá Koukalová. Kupříkladu Němka Hildebrandová, která je sedmá, prohrála s Koukalovou o půl minuty, až měla o dvě minely méně.
    Anais Bescondová chybuje na vůbec posledním terči

4. stř
    Anais Bescondová minula poslední ranou závodu! S jednou trestnou minutou tak sice vede, ale pouze o 7 sekund a vzhledem k rychlosti běhu Dahlmeierové by byl zázrak, kdyby Francouzka vedení udržela.

4. stř
    Na závěrečnou stojku se blíží Bescondová. Scénáře jsou jasné – všech pět sestřelených terčů bude znamenat komfortní náskok na Dahlmeierovou, jeden minutý terč naopak ztrátu nadějí na vítězství.

2. stř
    Jessica Jislová zastřílela na druhé položce čistě a bojuje o první dvacítku. Aktuálně je na 21. místě.
    Dojezd do cíle v podání Veroniky Vítkové

Cíl
    Veronika Vítková je v cíli průběžně třetí, mnohem důležitější informace však je, že i přes pět trestných minut má šanci na udržení se v první desítce!
    Laura Dahlmeirová je v cíli na prvním místě a bude čekat, co předvedou její soupeřky

Cíl
    Do cíle mezitím dojela Laura Dahlmeierová, která nyní bude čekat, jak zastřílí Francouzka Bescondová na poslední položce!

3. stř
    Po třech položkách má Lucka Charvátová už 6 trestných minut. I to však po třetí střelbě stačí na průběžné 25. místo, přičemž boduje první čtyřicítka.
    Poslední střelecká položka Gabriely Koukalové

4. stř
    Bohužel, Gabriela Koukalová zapsala na poslední položce další tři chyby, v součtu tak sedm a je to prozatím šesté místo se ztrátou 4 minut na první místo. Koukalová běží výborně, velká škoda střelby.

4. stř
    Eva Puskarčíková na poslední položce za 0 a opět se trochu posouvá pořadím směrem nahoru. Je pátá o 43 vteřin za čtvrtou Vítkovou.

3. stř
    Francouzka Bescondová zastřílela i třetí položku za 0 a útočí na vítězství! Po třech položkách je ve vedení o 5,6 vteřin před Dahlmeierovou, která v té chvíli měla jednu trestnou minutu. A Dahlmeierová přidala další chybu na poslední položce, Bescondová tak i přes pomalejší běh má velkou šanci!

4. stř
    Veronika Vítková má odstříleno, na poslední stojce přidala ještě jednu trestnou minutu a se ztrátou 3 minut a 1 vteřiny jede prozatím na třetím místě.

Start
    Do závodu vyrazila Slovenka Poliaková.

4 stř
    Pomalejší běh bude stát Bělorusku Jurkevičovou možný boj o vítězství. Sice zastřílela perfektně, sestřelila 20 z 20 terčů, ale ztrácí půl minuty na Dahlmeierovou! Ovšem jede si pro výborný výsledek!
    Lauru Dahlmeierovou dnes na cestě k výhře zřejmě nic nezastaví

4 stř
    Laura Dahlmeierová si jede pro vítězství! Na poslední střelecké položce sice připisuje jednu chybu, ale aktuálně suverénně vede před druhou Wiererovou, která nasbírala celkem 7 trestných minut.

3. stř
    Gereková naopak připisuje čtyři trestné minuty na třetí položce...
    Gabriela Koukalová odjíždí ze střelnice s čistým štítem

3. stř
    Gabriela Koukalová střílí na třetí položce za nula, díky čemuž skáče na čtvrté místo!
    Čtyři vedle pro Evu Puskarčíkovou, bohužel

3.stř
    Eva Puskarčíková si zcela pokazila závod čtyřmi minutými terčíky na ležce! Okamžitě padá pořadím na 9. místo o více než minutu za pátou Vítkovou, která si po třech střelbách výrazně polepšuje v listině.

2. stř
    Francouzka Dorinová Habertová si po chybě na první položce připsala dvě minely na stojce a s třemi trestnými minutami se prozatím drží na 13. místě za Koukalovou.

Start
    Do závodu vyráží Jessica Jislová, poslední česká závodnice.

3. stř
    Verča Vítková zvládá třetí střeleckou položku za nula, její první nula v sezoně a vzhledem k chybování soupeřek se prozatím zařazuje na čtvrté místo.

3. stř
    Mezitím už tu máme třetí střeleckou položku – Dahlmeierová jedna chyba, Wiererová opět dvě.

2 stř
    Jana Gereková zvládla druhou položku za dvě chyby. S ohledem na poslední minuty je to dobře zastřílená položka.
    Vítr bohužel zlobí, Gabriela dává tři vedle

2. stř
    Gabriela Koukalová minula tři terčíky při střelbě ve stoje a přidává se k biatlonistkám, které silný vítr zcela rozhodil.

1 stř
    V poměrně rychlém tempu Lucie Charvátová odstřílela první položku s jednou chybou.

Puskarčíková doslova využila díry ve větrném poryvu, krátce po jejím odjezdu totiž opět začalo výrazně foukat a kupříkladu Teja Gregorinová, která si zapsala 3 chyby, zůsttala navíc na střelnici 1 minutu a 35 vteřin!
    Na stojce bezchybná Eva Puskarčíková

2. stř
    To ale není případ Evy Puskarčíkové, které vyčistila i druhou položku a skáče na druhé místo se ztrátou 53 vteřin na Němku Dahlmeierovou! Paráda!

střelb
    Chybuje se na položkách v leže i ve stoje, vítr začal foukat opravdu silně a byli jsme svědky u několika biatlonistek, které si připsaly 3 nebo i 4 chyby!
    Pád Kaisy Mäkäräinenové

1. stř
    Finka Kaisa Makarainenová nejen, že dvakrát minula na střelnici, ale navíc na trati hodně nepříjemně a tvrdě upadla na jednom z ostrých sjezdů do zatáčky! Tak to byl hodně nehezký pád.

2. stř
    Další jednu chybu připisuje na své konto Veronika Vítková, která musí spoléhat, že chyby budou "padat" i soupeřkám, aby zabojovala o alespoň slušné body v prvním závodě.

Start
    Na trať vyrazila Lucie Charvátová, výborná běžkyně, ale trochu horší střelkyně. V létě však právě na střelbě pracovala a bude zajímavé její výkon sledovat.
    Wiererová opět rychlá, ale s jednou chybou. Dahlmeierová je bezchybná a jde do vedení

2. stř
    První položka ve stoje míchá pořadím! Laura Dahlmeierová přebírá první příčku, jelikož vyčistila všech pět terčíků, zatímco Wiererová hned dvakrát minula a bude se propadat pořadím!
    Gabriela Koukalová na první střelecké položce jednou minula

1. stř
    Gabriela Koukalová neudržela čistou položku, poslední ranou těsně míjí a se ztrátou rovné minuty je jedenáctá. Běžecky je to prozatím výborné od Koukalové, škoda té chyby.

1. stř
    Mezitím odstřílela Jana Gereková, která minula druhou a třetí ránu a dvě trestné minuty nejsou dobrým základem do individuálního závodu.

4,5km
    Wiererová si prozatím jede svůj závod a na čele i nadále udržuje komfortní náskok 18 vteřin na druhou Dahlmeierovou. Nicméně výrazně bude chtít do pořadí promluvit Gabriela Koukalová, kterou čeká první střelba zhruba v 18:19.

1. stř
    Eva Puskarčíková zastřílela za nulu první položku a průběžně se zařazuje na páté místo se ztrátou 38 vteřin na Wiererovou.
    Gabriela Koukalová začala závod na prvním mezičasu také velmi dobře

1,5km
    Koukalová jede hodně rychle a na prvním mezičase ztrácí jen 7 desetin vteřiny na Wiererovou!
    Veronice Vítkové první střelba nevyšla

1. stř
    Vítková se zařadila prozatím na poslední, deváté místo se ztrátou větší než 3 minuty. Na střelnici se pomalu blíží Eva Puskarčíková, která na mezičase na dvou kilometrech ztrácí téměř půl minuty.
    Na startu je finská legenda Kaisa Mäkäräinenová

1. stř
    Hned prvním výstřelem minula a připsala si jednu trestnou minutu, po dvou úspěšných sestřelech následně přidala další dvě chyby a se třemi minutami navíc má prakticky po šancích na dobrý výsledek...

2,3 km
    Poslední mezičas před střelnicí odhaluje ztrátu Veroniky Vítkové na italskou biatlonistku menší než 9 vteřin. A nyní její střelba...
    Wiererová a Dahlmeierová - rychle a čistě, lépe pro Italku

1. stř
    První závodnice již absolvovaly první střeleckou položku v leže a Dorothea Wiererová, která zastřílela čistě, už má náskok před Dahlmeierovou (rovněž čistou), téměř 20 sekund!

Start
    Na patnáctikilometrovou trať vyjíždí také velká favoritka a obhájkyně velkého křišťálového glóbu – Gabriela Koukalová!

Start
    S číslem 17 se do závodu vydává první ze slovenských biatlonistek, Jana Gereková, jedna z aspirantek na umístění v top 15.
    Zatím velmi dobré tempo Veroniky Vítkové na prvním mezičasu

1,5km
    Prvním měřeným úsekem projela také Veronika, která nasadila velmi solidní tempo a na vedoucí Italku ztrácí 9 vteřin. Jede tak na úrovni Dahlmeierové, tudíž vůbec ne špatné, a zároveň nikterak přepálené, tempo.

1,5km
    Italka Wiererová prokazuje, že na rychlosti mezi sezonami nic neztratila! Na prvním mezičase nadělila druhé Němce Dahlmeierové hned 10 sekund!

Start
    Po Němce Franzisce Preussové vyráží do závodu s dvanáctkou na prsou Eva Puskarčíková, které tolik nevyšla střelecky štafeta smíšených dvojic.
    Start Veroniky Vítkové

Start
    Na trati je také Němka Dahlmeierová či Ukrajinka Varviněcová. Podstatné ovšem je, že do závodu v těchto okamžicích startuje první Češka - Veronika Vítková!
    Dorothea Wiererová na startu. Italská kráska bude patřit k favoritkám závodu

Start
    S číslem 4 vyráží na trať Italka Dorothea Wiererová, vítězka disciplíny z minulé sezony.

Start
    Jako první do závodu vyráží Běloruska Jurkevičová.

Do startu závodu zbývá posledních několik minut. Trať je, jako již tradičně, ozářena umělým osvětlením, přičemž teploty klesly těsně pod nulu a fouká vítr rychlostí mezi 3 – 5 kilometry za hodinu.