4 6 6
Martin Kližan
1
6 3 3
Pondelok 03.10.2016, 04:13 • Centrálny kurt. • ATP Tokio - Kinoshita Group Japan Open Tennis Championships (tvrdý povrch) • 1. kolo

João Souza zdolal Martina Kližana po dvoch hodinách 4:6, 6:3, 6:3.
    Slovenský tenista predviedol výborný výkon v prvom sete, kde dokázal výborne podávať a súpera predčil aj v počte víťazných úderov. V siedme hre zobral Souzovi podania a vďaka tomu vyhral prvý set 6:4.
    Od druhého setu sa však Souza zlepšil na podaní a vyvaroval sa aj zbytočných chýb. V štvrtom geme zobral súperovi servis a keďže ten svoj nestratil ani raz, získal druhý set 6:3.
    Na začiatku rozhodujúceho setu si Kližan podržal servis a viedol 1:0. Potom však prišla 4-gemová šnúra Souzu, ktorá prakticky rozhodla o osude zápasu. Kližan to nezabalil a snažil sa výpadok koncentrácie v polovici tretieho setu napraviť v ďalšom priebehu, no už to nešlo. Síce znížil na rozdiel gemu (3:4), ale to už bolo z jeho strany všetko. Ďalšie dva gemy patrili Souzovi, ktorý napokon vyhral rozhodujúce dejstvo 6:3 a postúpil tak v Tokiu do druhého kola, kde sa stretne s lepším z dvojice Nishikori – Almagro. (06:26:57)

Koniec zápasu

6:3
    Bekhendový úder Kližana do siete ukončil všetky nádeje slovenského tenistu na postup do ďalšieho kola. Souza po premenení druhého mečbalu vyhral rozhodujúci set 6:3.

40-15
    Kližan povodil súpera po kurte, aby ho nakoniec prinútil k chybe. Prvý mečbal dokázal odvrátiť.

40-0
    Dvojchyba Kližana vo veľmi nevhodnej chvíli. Slovenský tenista prihral súperovi tri mečbalové šance.

30-0
    Slovenský tenista sa dostáva pod tlak. V geme, v ktorom podáva na udržanie sa na turnaji robí ďalšiu chybu. Tentoraz vyhodil loptičku po výmene od základnej čiary do autu.

15-0
    Kližan poslal loptičku od základnej čiary do siete.

5:3
    João Souza zakončil gem na podaní čistou hrou a od postupu do druhého kola ho už delí len jeden krôčik.

40-0
    A ďalší priamy bod z podania pre portugalského tenistu.

30-0
    Eso Souzu.

15-0
    Nádherná výmena. Souza sa na záver výmeny snažil Kližana na sieti obhodiť. Slovák skočil rybičkou ala Boris Becker po loptičke, ale už ju vrátiť nedokázal.

4:3
    Koniec prestávky, podávať bude João Souza.

4:3
    Nasleduje prestávka a výmena strán.

4:3
    Martin Kližan ukončil gem na podaní esom a znížil stav na 3:4. Slovák je späť o jeden brejk. Ak chce pomýšľať na postup do ďalšieho kola, bude musieť aspoň raz súperovi zobrať servis. Jedna z jeho šancí príde už o chvíľu.

15-40
    Krásnym víťazným forhandom ukončil Kližan forhandovú prestrelku so súperom.

15-30
    Druhý servis Kližana zreturnoval súper len do siete.

15-15
    Souza dobrým returnom zaskočil súpera. Ten rýchlo vrátenú loptičku vyhodil následne do autu.

0-15
    Po dobrom nábehu zaútočil ako prvý Slovák. Kližan na sieti zahral veľmi isto.

4:2
    Martin Kližan zariskoval a krásnym forhandovým returnom do rohu dokázal premenil brejkbal a aspoň z časti sa vrátil do hry o tento zápas.

30-40
    Portugalčan poslal loptičku do siete. Kližan má brejkbal.

30-30
    Kližan po krátkom returne ostal stáť na mieste a tak Souza nemal problém po nábehu na sieť zahrať víťazný úder.

15-30
    Kližan si aktívnou hrou vynútil chybu súpera. Loptička z rakety Souzu smerovala za základnú čiaru súpera.

15-15
    Souza zahral síce dobrý servis, ale ďalší úder už poslal do autu.

15-0
    Souza začína gem na podaní priamym bodom z prvého servisu.

4:1

4:1

4:1
    Prekrásna výmena. Souza stihol v poslednej chvíli vrátiť loptičku, ktorú mu Kližan poslal tesne za sieť. Slovák následne súpera loboval, ale Souza sa rýchlo zvrtol, dokázal si to vybehať a následne presúvajúceho sa Kližana na sieti excelentne obhodil. Kližan stratil po druhýkrát v treťom sete servis a jeho účasť v ďalšom kole je vážne ohrozená.

A-40
    Souza dokázal vyhrať bitku na sieti. Portugalčan sa zaslúžene dopracoval k druhému brejkbalu v tomto geme.

40-40
    Kližan bez problémov odvrátil brejkbal. Forhandom po čiare poslal súpera do úzkych a následne výmenu zakončil kraťasom na sieti.

40-30
    Slovenský tenista poslal ďalší diskutabilný úder. Loptička však tentoraz skončila na základnej čiare súpera, čo odhalilo jastrabie oko. Výmena sa musela zopakovať. Kližan však na sieti zahral volej do autu a bude tak čeliť ďalšiemu brejkbalu v treťom sete.

30-30
    Kližanov forhandový úder po čiare ako vystrihnutý z tenisovej učebnice ukončil krásnu výmenu.

30-15
    Slovenský tenista poslal úder za základnú čiaru. Čiarový rozhodca zaspal zrejme, pretože aut ako hrom potvrdilo aj jastrabie oko.

15-15
    Kližan navštívil sieť a vyplatilo sa. Souza v defenzíve zahral loptičku len do siete.

15-0
    Kližan začína gem na podaní poslaním loptičky do siete.

3:1
    João Souza si zapísal čistú hru na podaní. Kližan ho síce na záver pekne potrápil, ale po snahe Slováka o obhodenie zahral Souza krásny volej, keď loptičku odohral hlboko pod úrovňou pásky siete.

40-0
    Pekný servis do bekhendu súperovi nedokázal Kližan vrátiť.

30-0
    João Souza si vynútil tlak, ktorému sa Kližan dlho nedokázal brániť.

15-0
    Po dobrom prvom podaní sa Souza presunul na sieť. Kližan síce zabojoval a prinútil súpera zahrať jeden úder navyše, ale Souza volej zvládol a ide do vedenia.

2:1

2:1

2:1
    Martin Kližan nezvládol po výmene od základnej čiary forhandový úder a znova loptičku poslal len do siete. Portugalčan sa v treťom sete dostáva do brejkovej výhody a momentálne je bližšie k postupu do druhého kola.

A-40
    Po výmene od základnej čiary poslal Kližan forhandový úder do siete a prihral tak súperovi ďalší brejkbal.

40-40
    Po výbornom podaní si Kližan nakročil do ihriska a tvrdým forhandom rozhodol o osude výmeny. Aj druhý brejkbal súpera poslal do zabudnutia.

40-30
    Kližan prvú hrozbu straty podania odvrátil.

40-15
    Souza poslal loptičku na základnú čiaru, čím zatlačil súpera a následne si víťazným forhandovým úderom vypracoval dva brejkbaly.

30-15
    Víťazným forhandovým úderom zavelil pre zmenu na obrat Kližan.

30-0
    Souza získal aj ďalší fiftín a v tomto geme bude Slovákovi robiť problémy.

15-0
    Souza vstúpil do tretieho gemu tretieho setu lepšie. Získal prvý fiftín.

1:1
    Souza po fantastickom zvrate zakončil gem na podaní úspešne a vyrovnal skóre na 1:1.

40-30
    Souza otočil skóre z 0:30 na 40:30.

30-30
    Souza vyrovnal stav v geme. Zdá sa, že sa portugalský tenista v správny čas prebral.

15-30
    Portugalčan zavelil na obrat.

0-30
    Souza je v menšej kríze. Hra sa mu teraz veľmi nedarí.

0-15
    Slovák výborne začína druhý gem tretieho setu.

0:1
    Kližan už ďalšie komplikácie nepripustil a do tretieho-rozhodujúceho setu vstúpil tou správnou nohou.

30-40
    Dvojchyba slovenského tenistu.

15-40
    Kližan sa snažil gem na podaní ukončiť víťazným úderom po čiare, ale mal vychýlenú mušku.

0-40
    Ďalšia nevynútená chyba Souzu. Loptičku vyhodil za základnú čiaru súpera.

0-30
    A ďalší nepresný úder Souzu. Loptička z jeho rakety opäť skončila v aute.

0-15
    Souza začína rozhodujúci set úderom, ktorý nasmeroval loptičku do autu.

6:3
    João Souza víťazným forhandovým úderom ukončil výmenu, premenil druhý setbal a druhé dejstvo zvládol 6:3.

A-40
    Stopbal Kližana bol veľmi krátky. Loptička skončila v sieti.

40-40
    Kližan sa po dobrom bekhende dostal na sieť a výmenu následne zakončil pekným volejom.

40-30
    Souza súpera upratal po podaní von z kurtu a rýchly forhandom do opačnej strany nedal súperovi šancu. Po víťaznom údere si vypracoval setbal.

30-30
    Kližanov stopbal síce Souza na sieti stihol, ale odpovedal len úderom do autu.

30-15
    Kližanov return skončil na páske sita.

15-15
    Souzov úder po čiare pristál v aute.

15-0
    Souza vďaka dobrému podaniu ide v deviatej hre druhého setu do vedenia.

5:3
    Po bekhendovom úder Kližana do odkrytej časti dvorca dokázal súper ešte zabojovať a loptičku krížnym forhandom vrátiť, no nie presne. Rozhodcovia zahlásili aut a tak si Kližan podržal svoj servis.

40-A
    Kližan priamym bodom z podania nakláňa misky váh na svoju stranu.

40-40
    Po dlhom čase sme boli svedkami dlhšej výmeny, ktorú lepšie zvládol Souza a posiela tento gem do zhody.

30-40
    Výborný servis na telo. Souza returnoval len do siete.

30-30
    Po dobrom servise Kližana prišiel nepresný volej.

15-30
    Kližan sa ešte snaží držať v druhom sete.

15-15
    Kližanova dvojchyba.

0-15
    Dobrý servis Slováka von z kurtu zreturnoval Souza do autu. Portugalčan chcel zahrať return pod nohy súperovi, ale loptička skončila pár centimetrov v aute.

5:2
    Koniec prestávky, podávať bude Martin Kližan.

5:2

5:2
    Martin Kližan odpálil loptičku s nervami do autu. Absolutne sa mu nechcelo hrať túto výmenu. Súperovi daroval čistú hru a tak Souza opäť vyhráva v druhom sete o tri gemy.

40-0
    Po výmene poslal Kližan loptičku do autu.

30-0
    Return Kližana končí v sieti.

15-0
    Portugalčan dobre podáva. Úspešne začína aj siedmy gem.

4:2
    Kližan zahral servis na zadnú podávaciu čiaru a získal ďalší priamy bod z podania. Kližan si podržal podanie, ale stále je späť o jeden brejk.

30-40
    Nechytateľný servis von z kurtu v podaní Kližana.

30-30
    Souza už dokázal dobre zreturnovať podanie súpera a vyplatilo sa. Slovák svoj následný forhand poslal len do siete.

15-30
    A ďalšie eso slovenského tenistu.

15-15
    Eso Kližana.

15-0
    Po returne Souzu poslal Kližan z bekhendu loptičku len do siete.

4:1

4:1

4:1
    João Souza zakončil gem krásnym stopbalom. Portugalčan si podržal servis, potvrdil brejk z predošlej hry a vedie už 4:1.

40-15
    Krásny víťazný forhandový return Kližana.

40-0
    Souzovi vychádza parádne prvý servis.

30-0
    Portugalčan pokračuje v úspešnom ťažení.

15-0
    Souza lepšie začal piaty gem druhého setu.

3:1
    Kližan zahral na sieti veľmi slabučký smeč, čo súper využil a vrátil loptičku do na telo súpera. Kližan následne nasmeroval loptičku z voleja do autu. Souza premenil brejkbal a v druhom sete je teraz na koni.

A-40
    Souza zabojoval vo výmene. Stihol veľmi čitateľný stopbal súpera a odpoveď našiel aj na jeho lob. Výmenu ukončil istým smečom. Souza má brejkbal.

40-40
    Kližan sa dostal do úzkych. Chcel sa z defenzívy vymaniť, ale forhand poslal len do siete.

40-A
    Vo vhodný čas zahral Slovák eso.

40-40
    Slovenský tenista sa po dlhšom čase pokúsil o stopbal. Úder však zahral veľmi krátky.

40-A
    Krížny bekhendový úder Souzu skončil na páske sita.

40-40
    Souza posiela gem do zhody. Pomohol mu súper nepresným úderom.

30-40
    Po peknej výmene od základnej čiary zahra Kližan výborný nábehový bekhend, ktorým poslal súpera pod tlak. Slovák išiel na sieť, ale nemusel. Portugalčan v defenzíve loptičku cez sieť neprehodil.

30-30
    Slovenský tenista vyhadzuje po rýchlom returne súpera loptičku z bekhendu do autu.

15-30
    Kližan v dobrej chvíli zahral eso.

15-15
    Portugalský tenista poslal loptičku do autu.

15-0
    Forhandový úder Kližana skončil v sieti.

2:1

2:1

2:1
    Kližan posiela loptičku do autu. João Souza sa presadil na podaní a vedie 2:1.

40-15
    Dvojchyba Souzu. Portugalčan si to pokazil. Čistú hru na podaní teraz už nedosiahne.

40-0
    Risuje sa čistá hra pre Souzu na podaní. Ďalšie eso Portugalčana.

30-0
    Portugalčan nadviazal na predchádzajúci moment. Opäť eso.

15-0
    Souza začína gem na podaní výborne – esom.

1:1
    Souzovi sa v druhom geme druhého setu nedarilo vôbec returnovať loptičku. Kližan si tak pohodlne pripísal čistú hru na podaní a vyrovnal stav na 1:1.

0-40
    Kližan sa po podaní rýchlosťou 189 km za hodinu dostal do pohodlného náskoku 40:0.

0-30
    Bekhendový krížny return Souzu po dobrom prvom podaní súpera skončil v aute.

0-15
    Return Souzu po dobrom prvom podaní súpera smeroval do siete.

1:0
    Po kratšom returne Kližana sa dostal Souza k sieti, kde úderom po čiare neomylne premenil gembal a získal tak s menšími problémami úvodnú hru druhého setu.

A-40
    Souza zahral veľmi istý forhandový úder po čiare na čiaru. Kližan dostal bez šance.

40-40
    Souza hrozbu straty podania dokázal pre túto chíľu odvrátiť.

40-A
    Souza opäť chybuje. Súperovi prihral prvý brejkbal v druhom sete.

40-40
    Kližan posiela hru do zhody. Prasiatko sa snažil Souza vrátiť tesne za sieť, ale stopbal mu nevyšiel a Kližan krásnym úderom po čiare získal dôležitý fiftín.

40-30
    Nádherne si dokázal Kližan obskočiť loptičku z bekhendu na forhand a víťazným úderom po čiare rozhodol o osude výmeny.

40-15
    Souza zatlačil Kližana do bekhendu. Slovák síce loptičku vrátil, ale len do autu.

30-15
    Kližanov forhandový return skončil v sieti.

15-15
    Dvojchyba Souzu. Jastrabie oko si napokon nevyžiadal.

15-0
    Souza začal druhý set na podaní úspešne a získava prvý fiftín.

4:6
    Krásnou kombináciou servis-volej ukončil Kližan úspešne prvý set, ktorý získal pomerom 6:4.

15-40
    Kližanovi sa darí získavať fiftíny po svojom druhom podaní. Tentoraz si pripísal fiftín priamo z druhého servisu.

15-30
    Souza sa po druhom podaní súpera nedokázal presadiť. Výmenu od základnej čiary pokazil, keď forhandový úder poslal do siete.

15-15
    Slovenský tenista sa dopustil dvojchyby.

0-15
    Forhandový return Souzu smeroval za základnú čiaru súpera.

4:5

4:5

4:5
    Souza zahral veľmi rýchly gem na podaní, v ktorom dosiahol čistú hru. Znížil stav na 4:5 a tak je jasné, že pred nami je kľúčová hra prvého setu, v ktorej bude Kližan podávať na zisk prvého setu.

40-0
    Ďalšie eso Souzu.

30-0
    Eso Portugalčana.

15-0
    Souza naštartoval gem na podaní dobre. Získava prvý fiftín.

3:5
    Martin Kližan potvrdil získaný gem z predošlej hry a dostáva sa už do dvojgemového vedenia.

40-A
    Kližan dobrým podaním naklonil misky váh na svoju stranu. Souza sa veľmi hnevá.

40-40
    Kližan zahral parádny úder do protipohybu súperovi, ktorý skončil presne na čiare. Souza s vypätím všetkých síl loptičku vrátil, ale iba do autu. Jastrabie oko potvrdilo, že úder Kližana skončil na čiare. Souza už nemá v prvom sete challenge.

40-30
    Martin Kližan poslal loptičku do siete a dáva tak súperovi šancu na re-break.

30-30
    Kližan hrá zatiaľ fantasticky. Krásnym víťazným bekhendom po čiare aj s výskokom vyrovnal skóre v geme.

30-15
    Slovenský tenista sa po výmene od základnej čiary pomýlil. Úder zahral do autu.

15-15
    Fantastický víťazný bekhendový krížny úder Kližana. Loptičku bral hneď po odskoku, čím zrýchlil výmenu a nedal súperovi veľa šancí pripraviť sa na odpoveď.

15-0
    Kližan po podaní prešiel na sieť, ale volej vôbec nezvládol. Loptička letela ďaleko do autu.

3:4

3:4

3:4
    Martin Kližan krásnym víťazným forhandom po čiare ukončil výmenu a premenil tak brejkbal. Slovenský tenista sa dostal prvýkrát v zápase do vedenia.

30-40
    Return Kližana smeroval k základnej čiare pod nohy súpera. Čiarový rozhodca zahlásil aut, ale jastrabie oko ukázalo, že loptička pristáva na čiare. Slovenský tenista má tak prvý brejkbal v tomto geme.

30-30
    Obrovský tlak Souzu z forhandu do bekhendovej strany súpera. Kližan sa dlho brániť nedokázal.

15-30
    Souza poslal krížny forhandový úder do autu.

15-15
    Forhandový úder Kližana od základnej čiary skončil len v sieti.

0-15
    Kližan zatlačil súpera a istými údermi ho prinútil k chybe.

3:3
    Kližan zahral pekným podaním na stredovú podávaciu čiaru svoje prvé eso. Po náročnom geme drží so súperom krok. V polovici prvého setu je skóre vyrovnané 3:3.

40-A
    Po dobrom podaní sa dostáva Slovák do výhody.

40-40
    Kližan dokázal po druhýkrát cez svoj druhý servis odvrátiť brejkbal súpera.

A-40
    Kližanovi páska siete vôbec nepomohla. Jeho bekhendový úder zblokovala do autu. Portugalčan má druhý brejkbal v zápase.

40-40
    Slovenský tenista cez svoj druhý servis odvrátil brejkbal. Pomohol aj súper, ktorý loptičku pri údere od základnej čiary dostal do siete.

A-40
    Kližan posiela loptičku do autu a bude čeliť prvému brejkbalu v zápase.

40-40
    Souza sa rozhodol súpera na podaní ešte trápiť a vynútil si zhodu.

30-40
    Výmenu od základnej čiary pokazil Souza, ktorý poslal loptičku do autu. Kližan zaznamenal dokonalý obrat z 0:30 na 40:30.

30-30
    Slovenský tenista krásnym podaním von z kurtu rozhodol o osude výmeny. Súper mu už loptičku nedokázal vrátiť.

30-15
    Po stopbale Kližana sa Souza síce rozbehol k sieti, ale loptičku už odohrať nestihol.

30-0
    Souza zahral z osi ihriska krásny víťazný forhandový úder k čiare a získal ďalší fiftín.

15-0
    Na Souzove prasiatko Kližan vysunutý na sieti nedokázal zareagovať.

3:2

3:2

3:2
    João Souza sa po dobrom podaní dostal na sieť. Kližan sa ho snažil z bekhendu do kríža ešte obhodiť, ale nebol presný. Portugalčan si po menších problémoch podržal svoj servis.

A-40
    Slovenský tenista poslal loptičku do autu.

40-40
    Kližan sa veľmi odvážne po returne dostal na sieť, kde zahral krásny volej. Loptička skončila presne na čiare, čo potvrdilo aj následne jastrabie oko.

40-30
    Portugalský tenista si pomohol kvalitným prvým podaním, ktoré súpera zreturnoval do autu.

30-30
    Souza poslal loptičku len do siete a pri vlastnom podaní sa tak dostáva do problémov.

30-15
    Prvá dvojchyba Souzu v zápase.

30-0
    Portugalčan sa po podaní presunul na sieť, kde zahral krásny volej.

15-0
    Souza priamo z podania dosiahol úvodný fiftín.

2:2
    Souza nedokázal zreturnovať dobrý servis súpera do bekhendu. Kližan si podržal servis čistou hrou a vyrovnal stav na 2:2.

0-40
    Kližan zahral zo svojej rakety ďalší víťazný stopbal.

0-30
    Souza poslal loptičku do autu.

0-15
    Obrovský tlak Kližana dokážal Souza odrážať. Slovák však veľmi šikovne zmenil rytmus a kraťasom nedal súperovi šancu.

2:1

2:1

2:1
    Souza už komplikácie nepripustil a dobre rozohratý gem zakončil priamym bodom z podania. Portugalčan sa po druhýkrát v zápase dostal do vedenia.

40-30
    Nádherný víťazný bekhendový krížny úder v podaní Kližana trošku dramatizuje tento gem.

40-15
    Kližan záskal prvý fiftín pri podaní súpera.

40-0
    Skvelý servis Souzu nedokázal súper zreturnovať.

30-0
    Kližan posiela svoj forhand do autu za základnú čiaru súpera.

15-0
    Dobrý servis Souzu. Je to eso.

1:1
    Po perfektnom nábehovom údere sa Kližan dostal na sieť a tam výmenu úspešne zakončil. Slovenský tenista si podržal servis a vyrovnal stav v zápase na 1:1.

30-40
    Po kratšom bekhende Kližana sa dostal Souza do ihriska a tvrdým víťazným úderom rozhodol o osude výmeny.

15-40
    Kližan si po výbornom podaní vybudoval tlak, výmenu zakončil smečom na sieti.

15-30
    Souza neprečítal úmysel súpera na podaní a loptičku returnoval ďaleko do autu.

15-15
    Ďalší forhandový úder od základnej čiary už Slovák poslal do autu.

0-15
    Kližan poslal krásny víťazný forhandový úder od základnej čiary.

1:0
    João Souza vstúpil do zápasu čistou hrou na podaní a vedie 1:0.

40-0
    Prvé eso zápasu pre Souzu.

30-0
    Kližan poslala loptičku z úderu od základnej čiary do siete.

15-0
    Kližan poslal volej k čiare. Rozhodca zahlásil aut, ale Slovák nesúhlasil a už v úvodnej výmene si vyžiadal jastrabie oko a spravil dobre. Výmena sa opakovala. V repete však spravil už Kližan preukázateľnú chybu.

0:0

Kližan je v rebríčku na 33. mieste, Souza 34. Stretávajú sa susedia z rebríčka.

Vzájomná bilancia je vyrovnaná 2:2. Naposledy vyhral Portugalčan v roku 2015 v 2. kole na Australian Open. Kližan stretnutie vo štvrtom sete vzdal.

V 1. kole turnaja v Tokiu na seba narazia João Souza a Martin Kližan.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 04:13.