Slovinsko – Poľsko 6:1 (kon.) | Nemecko – Japonsko 5:0 (kon.) | Francúzsko – Taliansko 2:1 (po pr.)
Dánsko – Bielorusko 2:5 (kon.) | Rakúsko – Lotyšsko 1:8 (kon.) | Kazachstan – Nórsko 4:3 (po pr.)
Rakúsko
1:8 (1:2, 0:3, 0:3)
Lotyšsko
cz Štvrtok 01.09.2016, 18:30Kvalifikácia mužov na ZOH • Skupina E

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Vítejte u kvalifikace ledního hokeje na Olympijské Hry v Pchongčjangu 2018 (Jižní Korea). Město má téměř 50. 000 obyvatel a leží 180 km východně od hlavního města Soulu, kde se také konaly olympijské hry a sice letní v roce 1988.
    Budeme sledovat kvalifikační utkání skupiny E Rakousko – Lotyšsko. Tuto dvojici doplní soupeři z Německa a Japonska.
    Ačkoliv se celá skupina odehraje v Rize, dle protokolu jsou hosté vedeni jako domácí tým. Mírným favoritem je Lotyšsko.

Oba celky se spolu setkaly 10x. Bilance mluví pro celek Lotyšska – 4 výhry, 3 výhry po prodloužení či samostatných nájezdech, 1 porážka po prodloužení či samostatných nájezdech, 2 porážky – skóre 34:26.

Vzájemná utkání:

MS 2011

Lotyšsko - Rakousko 4:1
    Branky: 23. a 49. Sauletis, 6. Bukarts, 14. Redlihs – 60. T. Raffl.

MS 2013

Rakousko - Lotyšsko 6:3
    Branky: 13. Iberer, 17. Lakos, 23 Vanek, 26. Altmann, 49. M. Raffl, 56. Oberkofler – 3. Berzins, 38. Saviels, 41. Darzins.

MS 2015

Lotyšsko – Rakousko 2:1 po prodloužení
    Branky: 32. Darzins, 61 Daugavins – 16. Lebler.

Úspěchy Lotyšsko:
    5x účast na ZOH, nejlepší umístění 8. místo 2014 Soči.

Na MS 28x, nejlepší umístění 3x sedmé místo (1997, 2004, 2009), poslední účast na MS skončila 13. místem.

Úspěchy Rakousko:

13x účast na ZOH, nejlepší umístění 5. místo 1928, naposledy 2014 10. místo.

Na MS 65x, nejlepší umístění 2x bronzové medaile (1931 a 1947). Naposledy na MS 2016 se Rakousko umístilo až na 4. místě divizi I celkově tj. 20 místo.

Nominace Lotyšsko:

Brankáři:

50 Kristers GUDLEVSKIS (1992 – Tampa Bay Lighting – USA/NHL)
    31 Edgars MASALSKIS (1980 – Lada Togliatti – Rusko/KHL)
    30 Elvis MERZLINSKINS (1994 – HC Lugano – Švácarsko)

Obránci:

9 Krisjanis REDLIHS (1981), 81 Georgijs PUJACS (1981), 29 Ralfs FREIBERGS (1991 – všichni Dinamo Riga – KHL), 37 Oskars BARTULIS (1987 – Admiral Vladivostok – Rusko/KHL), 32 Arturs KULDA (1988 – Jokerit Helsinky – Finsko/KHL), 11 Kristaps SOTNIEKS (1987 – Lada Togliatti – Rusko/KHL), 6 Arvids REKIS (1979 – Augsubrg Panthers – Německo).

Útočníci:

10 Lauris DARŽINS (1985), 24 Mikelis REDLIHS (1984), 70 Miks INDRAŠIS (1990), 87 Gints MEIJA (1987), 79 Vitalijs PAVLOVS (1989 – všichni Dinamo Riga – KHL), 16 Kaspars DAUGAVINŠ (1988 – Nižnyj Novgorod – Rusko/KHL), 15 Martins KARSUMS (1986 – Dinamo Moskva – Rusko/KHL), 25 Andris DŽERINŠ (1988 – Hradec Králové – ĆR), 71 Roberts BUKARTS ( 1990 – HC Zlín – ĆR), 28 Zemgus GIRGENSONS (1994 – Buffalo Sabres – USA/NHL), 91 Ronalds KENINŠ (1991 – Curych Lions – Švýcarsko), 18 Rodrigo ABOLS ( 1996 – Portland Winterhawks – USA/WHL), 78 Martinš DZIERKALS (1997 – Ruanas Huskies – Kanada/QMJHL).

Nominace Rakousko:

Brankáři:

1 René SWETTE (1988 – Klagenfurt – Rakousko)
    30 David KICKERT (1994 Vídeň – Rakousko)
    31 David MAGLENER (1992 Klagenfurt – Rakousko)

Obránci:

71 Nico BRUNNER (1992), 63 Markus SCHLACHER (1987) – (oba Villach – Rakousko), 41 Mario ALTMANN (1986 – Linz – Rakousko), 91 Dominique HEINRICH (1990 – HK Örebro – Švédsko), 18 Daniel MITTERDORFER (1988 – Innsbruck – Rakousko), 20 Stefan ULMER (1990 – HC Lugano – Švýcarsko), 28 Martin SCHUMNIG (1989 – Klagenfurt).

Útočníci:

17 Manuel GANAHL (1990), 21 Manuel GEIER (1988), 27 Thoams HUNDERTPFUND (1989) – (všichni Klagenfurt), 89 Raphael HERBURGER (1989), 37 Andreas KRISTLER (1990), 5 Thomas RAFFL (1986) – (všichni Salzburg), 11 Lukas HAUDUM (1997), 67 Konstantin KOMAREK (1992) – (oba Malmö Redhawks – Švédsko), 50 Mario FISCHER (1989 – Vídeň), 40 Michael GRABNER (1987 – New York Rangers – USA/NHL), 7 Brian LEBLER (1988 – Linz), 12 Michael RAFFL (1988 – Philadephia Flyers – USA/NHL), 22 Nikolas PETRIK (1984 – Dornbirner EC – Rakousko).

V prvním utkání této skupiny zvítězilo v poklidu Německo nad Japonskem 5:0!

Rakousko: Kickert (Madlener) – Ulmer, Schumnig (A), Schlacher, Heinrich, Mitterdorfer, Brunner, Altmann – Lebler, M. Raffl, Grabner, T. Raffl (C), Kristler, Komarek, Geier, Hundertpfund, Herburger, Haudum, Ganahl, Petrik (A), Fischer. Trenér: Alpo SUHONEN.

Lotyšsko: Gudlevskis (Merzlikins) – Kulda, Bartulis, K. Redlihs, Sotnieks, Rekis, Pujacs, Freibergs – Karsums, Daugavinš (C), Indrasis, Darzins (A), M. Redlihs, Dzerins, Girgensons, Bukarts, Meija (A), Abols, Dzierkals, Pavlovs, Kenins. Trenér: Haralds VASILJEVS:

Rozhodčí: Martin Fraňo (Česká republika), Aleksi Rantala (Finsko) – Rene Jensen (Dánsko), Rudolf Tošenovjan (Česká republika).

Všichni aktéři jsou již na ledě, Rakousko v červeno-bílých dresech. Lotyšsko ve svých typických bílo-rudých dresech.

00:01

00:18
    Rakouský brankář zvládl rozehrávku i pod nátlakem soupeře.

00:54
    Útočná akce červených končí na obraně Lotyšů.

01:45
    Gudlevskis si pohlídal střelu z velkého úhlu.

02:32
    Útok Rakouska končí na útočné modré čáře.

03:11
    Na Gudlevskise si nepřišel Lebler.

04:07
    Nepřesná střela Rakouska.

04:55
    Kulda předvedl dobrý obranný zákrok ve své třetině.

05:37
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Ačkoli Rakousko bylo jasně aktivnější , skóre otvírá pohotovou střelou kapitán Lotyšska KASPARS DAUGAVINŠ – 0:1. Asistence: Miks Indrasis, Krisjanis Redlihs.
    05:37 DAUGAVINŠ - 0:1

06:12
    Arvids Rekis dostává dvě minuty za držení.

06:55
    Střela z mezikruží nepřesná ze strany Rakušanů.

07:42
    Meija si nakonec rychlý únik pochybě Rakouska ve svém oslabení nakonec rozmyslel.

08:12

08:58
    Rakousko zakládá útok.

09:45
    Zemgus Girgensons – si počínal dle rozhodčích nedovoleně – menší trest krosček.

10:30
    Komarek si na Gudlevskise nepřišel.

11:08
    Bartulis bruslí zahrál malou domů.

11:23
    Ve svém oslabení ujela dvojice Lotyšů kdy Lauris DARZINŠ přesně nahrál ANDRISU DŽERINŠOVI a ten nezaváhal a propálil Kickerta 0:2!.

16:08
    Akce 3 na 3, ale nic z toho, Lotyši si poradili.

16:14
    Vhazování před Gudlevskisem.

16:39
    Rakousko právě vstřelilo branku!
    THOMAS HUNDERPFUND snižuje na 1:2! Asistence: Manuel Geier, Raphael Herburger.

19:26
    Dominigue Heinrich – 2 minuty za podražení , bude se hrát 4 na 4.

20:00

První třetinu lépe zvládlo Lotyšsko v poměru 2:1, byť Rakousko bylo minimálně prvních 10 minut aktivnějších. Druhá část hry začne cca v 19:20 hodin.

20:01

20:39
    Grabner našel spoluhráče, ten však Gudlevskise neprostřelil.

21:09
    Džerinš netrefil volný kotouč v zajímavé pozici, následná střela nemohla překvapit Kickerta.

21:10

21:22
    Manuel Geier – 2 minuty za sekání. Pro Lotyšsko kraťoučká přesilovka 5 na 3.

21:26
    Rakousko ve 4.

22:15
    Kickert se zatím nenechal překonat při přesilovce Lotyšů.

23:22

24:05
    Herburger netrefuje branku.

24:31
    Gudlevskis se nenechal načapat střelou přímo z buly a přerušuje hru.

24:37
    Střela Keninše končí pouze v lapačce Kickerta.

25:18
    O dost lépe si vedl ROBERTS BUKARTS a vrací Lotyšsku dvougólový náskok 1:3! Asistence: Gints Meija.

27:36
    Lotyšsko krásnou akcí využívá svou přesilovou hru, kdy bombou z voleje čtvrtou branku zaznamenává KASPARS DAUGAVINŠ – 1:4! Asistence: Mikelis Redlihs, Lauris Darzinš.

28:05
    Lotyšsko čistí prostor před Gudlevskisem.

29:41
    2 minuty Raphael Herburger.
    2 minuty Krisjanis Redlihs.

33:52
    Redlihsovi utekl puk proto nemohl vystřelit z mezikruží.

34:22
    Další střela Mikelise Redlihse již trefují betony soupeřova brankáře.

35:09
    Indrasis přišel o svojí hráčskou hůl a nemohl tak pokračovat dál ve své útočné akci.

35:25
    Kickertův rozklek.

35:30
    Kristaps Sotnieks – menší trest za vražení.

35:52
    Rakouský bek neudržel puk na útočné modré a tak musí začít další útok až od své branky.

36:40
    Komarek přinesl vzruch před Gudlevskisovou brankou.

37:30

37:38
    A právě Sotnieks se při návratu na led dostal do sólo nájezdu, se kterým si, ale zle poradila netrefuje ani branku Kickerta!

38:51
    V akci 2 na 1 to RONALDS KENINS vzal a udělal dobře 5:1 pro Lotyšsko! Asistence: Rodrigo Abols, Krisjanis Redlihs.
    38:51 KENINS - 1:5

39:19
    Dominique Heinrich – menší trest za hákování.

40:00

Druhá třetina patřila jasně Lotyšsku, které přidalo 3 branky a ještě některé další šance zahodilo, po 40 minutách tak vede jasně 5:1! Poslední dějství začne cca ve 20:10 hodin.

V brance Rakouska dojde ke změně odejde Kickert a poslední třetinu si zachytá Madlener.

40:01

40:01
    Davida Kickerta nahrazuje David Madlener.

43:57
    Zmatky v obraně červených trestá šikovný MIKS INDRASIS 1:6! Po přihrávkách Martinse Karsumse a Kasparse Daugavinše.
    43:57 INDRASIS - 1:6

46:11
    A to je debakl – MARTINŠ DZIERKALS dává na 7:1 pro Lotyše! Asistence: Rodrigo Abols, Ronalds KENINS.

51:00
    Domácí fanoušci "hostujícího" Lotyšska jsou spokojeni, ani skupinka fanoušků z Rakouska to nezabalila navzdory vysoké a kruté prohře.

51:00
    Martin Schumnig – 2 minuty za nedovolené bránění.

52:15
    Karsumsova lajna to elegantně pojala skoro jako exhibici, ale s nepřesným zakončením.

52:39
    Další zákrok na hraně, puk končí u Madlenera.

53:00

53:45
    Džerinšova bomba.

54:22
    Grabner všem ujel, ale bekhendem si na Gudlevskise nepřišel!

55:00
    Gudlevskis sráží puk do rohu kluziště.

56:08
    Meija akci 2 na 1, řešil střelou – neúspěšně.

56:33
    Girgensons byl zastaven v poslední chvíli.

56:45
    I RODRIGO ABOLS přidává ke dvoum asistencím i branku a je to tak už 1:8! Asistence: Ronalds Kenins, Oskars Bartulis.
    56:45 ABOLS - 1:8

58:00
    Hrají se poslední dvě minuty utkání.

58:26
    Vitalis Pavlovs – 2 minuty za hru vysokou holí.

59:15
    Ani přesilovka Rakousku nepomůže ke kosmetickému zlepšení skóre.

Ačkoli Rakousko bylo lepši či minimálně vyrovnaným soupeřem v první třetině, v následujících dvou třetinách tu nastala gólová jatka ve prospěch Lotyšska, kteří Rakousku nedalo žádnou šanci a v součtu si ve svůj prospěch připsali tenisového kanára 6:0, celkově tedy 8:1. O postup se tedy utkají Lotyšsko s celkem Německa, které porazilo Japonsko 5:0.

Zazněla hymna Lotyšska a následně domácí fanoušci oslavovali vysoké vítězství se svými hráči. Hezký večer všem. (20:45:05)

Rostislav Králik

Góly a asistencie: 17. Hundertpfund (Geier, Herburger) – 6. Daugavinš (Indrasis, K.Redlihs), 12. Dzerinš (Darzinš), 26. Bukarts (Meija), 28. Daugavinš (M.Redlihs, Darzins), 39. Kenins (Abols, K.Redlihs), 44. Indrasis (Karsums, Daugavinš), 47. Dzierkals (Abols, Kenins), 57. Abols (Kenins, Bartulis)

Rakúsko: Kickert (od 41. min. Madlener) – Ulmer, Schumnig (A), Schlacher, Heinrich, Mitterdorfer, Brunner, Altmann – Lebler, M. Raffl, Grabner, T. Raffl (C), Kristler, Komarek, Geier, Hundertpfund, Herburger, Haudum, Ganahl, Petrik (A), Fischer. Trenér: Alpo SUHONEN.

Rozhodca: Martin Fraňo (Česká republika), Aleksi Rantala (Finsko) – Rene Jensen (Dánsko), Rudolf Tošenovjan (Česká republika)