Hurkacz – Šátral 2:1 (kon.) | Ignatik – Zelenay 2:0 (kon.)
Nedělko – Kolář 0:2 (kon.) | Vejvara – Gimeno-Traver 0:2 (kon.)
2
6 6
cz Utorok 26.07.2016, 10:40Challenger Praha 2 (antuka) • 1. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 10:30.

Příjemné úterní dopoledne, ještě jednou zdravím všechny tenisové příznivce u sledování 1. kola turnaje Advantage Cars Prague Open z pražské Štvanice. Dnes se od 10:30 představí na kurtu č.4 dva tenisté, které dělí v žebříčku propastný rozdíl necelých devíti set míst. Teprve osmnáctiletý český tenista Matěj Vocel se pokusí překvapit obhájce loňského finále z pražského challengeru, kterým je zkušený Moldavan Radu Albot.

Radu Albot:
    Nejúspěšnější moldavský tenista v historii tohoto státu zažívá výbornou sezonu. V žebříčku ATP se momentálně drží na 92.místě, které mu zajišťuje přímou účast na grandslamových turnajích bez nutnosti postupu z kvalifikace. Na challengerech zaznamenal Albot v právě probíhající sezóně již tři turnajová prvenství. Podařilo se mu opanovat německý Furth, kde si ve finále poradil s domácím Struffem, dále pak nepoznal hořkost porážky ani ve Ferganě a Poznani. Za zmínku stojí také postup z kvalifikace až do 2.kola ve Wimbledonu, zde už byl nad jeho síly Australan Tomic. Krásné vzpomínky musí mít Radu Albot také na Prahu, jelikož zde loni došel až do finále, ve kterém podlehl po třísetové bitvě Dutra Silvovi.

Letošní zápasová bilance – 42:23

Matěj Vocel:
    Mladý nadějný český tenista je zcela novou tváří v žebříčku ATP, kde mu v tuto chvíli patří 967. pozice. Jeho hlavním působištěm byly doposud především turnaje Futures. Již samotný postup z kvalifikace pražského turnaje je pro něj obrovským úspěchem. Nyní se hodlá Matěj postavit velké výzvě – v prvním kole turnaje čelí poprvé v kariéře hráči první stovky žebříčku ATP. Úkol je to nesmírně těžký. Matěj již jednou okusil první kolo challengeru, když startoval na divokou kartu v Prostějově, zde však podlehl Marcelu Demolinerovi. Výhodou českého tenisty může být v dnešním zápase kromě domácího prostředí také rozehranost, Vocel odehrál v kvalifikaci dva dlouhé třísetové duely se zdárným koncem a zaslouženě si tak vybojoval postup do hlavního pavouka.

Letošní zápasová bilance – 12:12.

Utkání za malou chvíli začne, oba aktéři se momentálně rozehrávají. Jako první bude servírovat Radu Albot.

0:0

0-15
    Albot musel do první výměny přes ruhý servis, snažil se umísťovat údery na základní čáru, z čehož následně pramenila první nevynucená chyba rodáka z Prahy.

0-15
    Výměna byla přerušena, jelikož na dvorci přistál míček vystřelený z vedlejšího kurtu.

15-15
    První fiftýn pro českého tenistu po nepřesném úderu Albota.

15-30
    Rychlý agresivní forhend Albota byl nyní nad síly Matěje, který nedokázal vrátit složitý míč z rohu kurtu.

15-40
    Další fiftýn připadl na konto 92.hráče světa.

30-40
    Vocel se poprvé prezentoval důraznějším úderem a hned z toho byla chyba soupeře.

40-40
    Po další nevynucené chybě Albota je zde hned v prvním gemu shoda.

40-A
    Matějovi se nyní podařilo dostat z hluboké defensivy, ještě vrátil vysokým obloukem míček na druhou stranu, smeč od základní čáry však již vrátit nedokázal.

40-40
    Vocel se však po nádherném vítězném returnu opět dostává na shodu.

40-A
    Opět Vocel úřaduje ve velké vzdálenosti ze základní čarou v defensivě, soupeřovi se nyní povedlo mladého českého tenistu přetlačit.

40-40
    První dvojchyba znamená opět stav shody.

40-A
    Vocel se znova opřel do returnu, ten však skončil daleko v zámezí.

0:1
    Naliftovaný Albotův forhend pořádně prohnal Matěje, ten ještě stihl míček odehrát, na následný stopbal z rakety rodáka z Kišiněva byl však krátký. Albot si tedy na úvod utkání své podání drží, jednoduché to však rozhodně neměl.

0-15
    Vocel zahazuje slušnou příležitost, byl moc nedočkavý a snažil se příliš rychle ukončit výměnu forhendovým winnerem, míček však končí v zámezí

15-15
    První fiftýn na podání pro Vocela.

15-30
    Matěj ukázal ofenzivní choutky, soupeř však dokázal z defensivy předvést náramný forhendový prohoz, kterým překvapil českého tenistu.

30-30
    Dlouhá výměna byla nyní zakončena úderem Albota do sítě.

30-40
    Vocel se pokusil o první zkrácení hry, leč neúspěšně. Pro Albota je tu první šance na brejk.

0:2
    A moldavský tenista okamžitě nabídnutou šanci využívá a dostává se do vedení 2:0.

0-15
    Vocelův forhend končí v zámezí. Škoda.

0-30
    Albotův pokus o stop-volej nebyl dokonalý, Matěj ještě stihl k míčku dosprintovat, avšak posléze nedokázal umístit úder na druhou stranu kurtu.

0-40
    Vítězný forhend pro lajně. Čistá hra je na dosah.

15-40
    Nyní však Matěj udeřil silně do bekhendu a míček tečoval levou postranní lajnu.

0:3
    Dobrý servis nedokázal Matěj vrátit do kurtu, soupeř se dostává do trháku.

0:3
    Následuje přestávka a výměna stran.

0:3
    Konec přestávky, podávat bude Matěj Vocel.

0:3
    Český tenista v prvním gemu na podání nedokázal ani jednou trefit první servis, který je v jeho hře klíčem k úspěchu. Povede se mu to nyní?

0-15
    Matěj tentokrát první podání trefil, přesto to nakonec k zisku fiftýnu po další nevynucené chybě nevedlo.

15-15
    Nejkrásnější výměna dosavadního průběhu na síti. Hráč desáté stovky světového žebříčku se po agresivním forhendu po lajně dostal k síti, kde se mu až na několikátý pokus povedlo konečně soupeře dorazit.

15-30
    Další míček připadá na konto Moldavana.

30-30
    Vítězný volej z bekhendové strany vrací Vocela zpět do boje o zisk gemu.

40-30
    První eso. Stav 40:30 a první gembol pro českého tenistu.

1:3
    No vida, Matěj se nám na servisu pomalu, ale jistě rozehřívá. Druhé eso v řadě přináší první gem v utkání pro českého tenistu.

0-15
    Míček získává Albot.

15-15
    Vocel využil zaváhání soupeře a srovnává.

30-15
    Další forhend Albota končí v autu.

30-30
    Nyní nejsme svědky žádných dlouhých výměn, Matěj tentokrát kazí return z druhého podání.

30-40
    Další přímý bod pro Radu Albota.

40-40
    Vocel se nenechal přetlačit a poslal soupeři dlouhý forhend cross na základní lajnu, Moldavan se již se situací poprat nedokázal.

A-40
    První brejkbol v utkání pro hráče desáté stovky žebříčku ATP je na světě.

2:3
    A Matěj jej zkušeně využívá. Nebál se a poslal na druhou stranu kurtu nechytatelný vítězný return. Brejk je pryč, český tenista, kterému je teprve 19 let, zatím předvádí slušný výkon.

2:3

2:3

15-0
    A další krásný vítězný úder do protipohybu soupeře.

15-15
    Albot však bleskurychle reaguje vítězným returnem.

15-30
    Stopbaly zatím nejsou silnou stránkou nadějného Čecha. Další úder končí v síti.

30-30
    Přímý bod, Vocel se dostává na stav 30:30, následuje big point.

40-30
    Třetí Matějovo eso, na servisu je to stále lepší ze strany českého tenisty.

3:3
    Nyní zvolil Matěj variantu kicku, který známe především v podání Samanthy Stosutové, soupeř byl rázem mimo optimální pozice a uvolnil velkou část kurtu, na kterou pak poslal Matěj vítězný úder.

0-15

0-30
    I malé prasátko nyní pomohl vítězí tři challengerů této sezóny k zisku dalšího fiftýnu.

15-30
    Druhá dvojchyba Moldavana.

15-40
    Albot úspěšný na síti.

30-40
    Dlouhý return Matěje nedokázal Albot vrátit zpět do kurtu.

3:4
    Ofensiva z rakety Albota nese své ovoce, míček končí na boční lajně. Albot se po třech nevydařených gemech dostává opět do vedení, na tahu je nyní český tenista.

3:4

3:4

15-0
    Čech zatím svádí se zkušenejším soupeřem překvapivě vyrovnaný souboj, je dobré, že mu také začalo fungovat podání.

15-15
    Forhend inside-out v podání Matěje končí v síti.

30-15
    Servis na téčko nedokázal Albot zreturnotvat.

40-15
    Matěj překvapil dobrým forhendem long-line do protipohybu a následnou výměnu získává.

4:4
    První úspěšné zkrácení hry v pravý moment, soupeř byl daleko za základní čarou. Je opět srovnáno, o osudu prvního setu bude rozhodnuto během několika následujících minut.

0-15

0-30
    Vocel se vyhazuje returnem za základní lajnu.

15-30
    Vocel i s pomocí pásky získává svůj první fiftýn v devátém gemu.

15-40
    Další return však končí opět za base line.

30-40
    Matěj se nyní nebál a vysoký obranný míč moldavského tenisty dokázal zabít do forhendové strany kurtu.

4:5
    První servis však opět Albotovi pomohl, zatím si na něm drží úspěšnost 71%. Albota nyní dělí jediný gem od vítězství v setu, servírovat však bude jeho český protějšek.

4:5

4:5

15-0
    Na vítězný forhend cross nedokázal rodák z Kišiněva zareagovat. Vocel začíná důležitý gem úspěšně.

30-0
    A i druhý fiftýn se připsal ke jménu českého tenisty, return Alvota končí v zámezí.

30-15
    Nyní se však Albot zkoncentroval a dvěma přesnými údery vyšachoval Čecha.

30-30
    Nevynucená chyba Matěje znamená nebezpečný stav 30:30. Albot je dva míčky od zisku setu.

30-40
    Matěj se vydal na síť, avšak Moldavan zahrál kvalitní forhend těnsě nad síti, který nedokázal Vocel usměrnit na druhou stranu.

4:6
    Nevynucená chyba rodáka z Prahy znamená konec prvního setu, který nakonec vyzněl lépe pro favorita dnešního utkání. Matěj jen vztekle hodil raketu na zem.

0:0
    Je to velká škoda, protože Matěj se po nevydařeném úvodu utkání vzchopil a dotáhl na svého soupeře, v rozhodující fázi setu se však projevily větší zkušenosti na straně 92. hráče světa, který dokázal obrátit poslední gem ze stavu 0:30.

0-15
    Bekhend pražského hráče končí daleko za základní lajnou.

15-15
    Matěj se však nevzádá a připisuje si první fiftýn.

15-30
    Albot se postupnými krůčky propracoval až k síti, Vocelův pokus o prohoz byl daleko od úspěchu.

15-40

30-40
    Dlouhý return poslal Moldavana do nevýhodné pozice, ze které již nedokázal nic vymyslet.

0:1
    Přesto nakonec první gem druhého setu připíše opět podávají hráč, který se tak dostává do vedení 1:0.

15-0
    Přímý bod z podání, které mířilo přesně na téčko.

30-0
    Forhend long-line donutil soupeře k další chybě.

40-0
    Toto by mohl být po dlouhé době klidný gem pro českého tenistu, další fiftýn se připisuje k jeho jménu.

1:1
    Úspěšný kick z druhého podání vyhnal soupeře ven z kurtu, Matěj posléze neměl sebemenší problém výměnu ukončit.

0-15
    V jedné z delších výměn dosavadního průběhu se Vocel pokoušel zaútočit bekhendem po lajně, jeho pokus byl však předurčen předem k neúspěchu.

0-30
    Oba hráči se potkali v blízkosti sítě, vítězem deblové výměny je Albot.

0-40
    Přímý bod z podání usnadňuje Albotovi situaci.

1:2
    I teď se povedlo Albotovi dobře umístit první servis, který Matěj Vocel nedokázal vrátit zpět do kurtu. Druhý set zatím probíhá rychle, v prvních třech gemec si oba hráči bez potíží udrželi servis.

1:2

1:2

15-0
    Vocelův servis měl ideální délku a soupeř nedokázal zreturnovat.

15-15
    Úder do sítě však znamená stav 15:15.

30-15
    Další přímý bod ze sevisu, ve druhém setu se to jimi jen hemží.

40-15
    Těsný úder Vocela na základní lajnu ještě Albot kontroluje, nakonec však uznává, že míček skutečně dopadl přímo na čáru.

2:2
    Třetí přímý bod v gemu, další rychlý gem je za námi.

0-15
    Vocelův bekhend míří do sítě.

0-30
    Albot nedává soupeři mezi výměnami prostor k odpočinku a snaží se hrát co nejrychleji. Tentokrát zaznamenal přímý bod ze servisu.

0-40
    Moldavan se dostal k síti, kde způsobem, který známe především od Gaela Monfilse, vyskočil vysoko do vzduchu a poslal tvrdý projektil do bekhendového rohu.

2:3
    Opět čistá hra, ve druhém setu to zatím vypadá, jako by se střetli dva nebrejknutelní servismani.

2:3

2:3

2:3
    Druhý set zatím trvá jen 12 minut, přesto jsme byli svědky již pěti odehraných gemů.

15-0
    Vocel vyhnal úspěšným bekhendovým úderem křížem soupeře do strany, aby pak následně výměnu zakončil forhendem do protějšího rohu.

15-15
    Vocel přepálil svůj úder až za základní čáru.

30-15
    Třetí eso v zápase pro českého tenistu, stopu míčku přišla ověřit ještě i rozhodčí.

40-15
    Úspěšný stopbal nedokázal Albot doběhnout.

3:3
    Další pokus o zkrácení hry tentokrát 92.hráč světa vytušil, dokázal míček odehrát, pak se však již nedokázal vrátit zpět na základní čáru, kam mu Vocel poslal další projektil.

0-15

15-15
    Vocel srovnává stav sedmého gemu na 15:15. Mnoho fiftýnu na returnu jsme od obou hráčů v průběhu druhého setu neviděli.

15-30
    Dlouhý slajs Vocela kontroloval po celou dobu letu soupeř pohledem, nakonec míček doplachtil příliš daleko.

15-40
    Přímý bod z podání.

30-40
    Albot se na síti pokoušel o zkrácení hry, míček o několik centimetrů míjí levou postranní lajnu.

3:4
    Albot však nakonec další gem na podání drží a nyní je na tahu méně zkušený soupeř.

3:4

3:4

15-0
    Vocel se po servisu posunul dopředu a z dobré pozice ukončil výměnu winnerem z bekhendu, kterých jsme z jeho strany dnes mnoho neviděli.

30-0
    Albot se bekhendem vyhazuje a nechává prchnout soupeře do stavu 30:0.

40-0
    Matěj si opět pomohl sevisem a jeho blízko další čisté hře.

40-15
    Soupeř však reaguje zvýšenou agresivitou a nakonec výměnu zakončuje bekhendovým-stop volejem.

40-30
    Gem však ještě nekončí. Vocel nedokázal usměrnit bekhend do kurtu.

40-40
    Nyní je zde první shoda v průběhu druhého setu, Albot se může dostat k velmi důležitým brejkbolům.

40-A
    Čtvrtý míček v řadě pro moldavského tenistu, mladý Čech je v těžké situaci, nemůže si dovolit zaváhat.

3:5
    Opět je tu brejk ve zlomovém momentě setu. Vocel se nebál útočit, soupeř však z defensivy vytáhl vítězný prohoz těsně nad sítí a je blízko k ukončení celého zápasu.

15-0
    Třetí dvojchyba však nepřichází ve vhodný moment.

30-0
    Když se k tomu navíc přidá vítězný stopbal od českého mladíka, je stav už 0:30 a Albot bude mít ještě s ukončením zápasu v tomto gemu co dělat.

30-15
    Albot získává svůj první fiftýn v devátém gemu a hlasitě si ulevil. Stále je však pro něj situace složitá.

30-30
    Teď měl Moldavan i trochu štěstí, protože jeho bekhendový čop dopadl přesně na základní čáru, Vocel se pak z bekhendové strany zbytečně vyhodil.

30-40
    Přímý bod z podání, rodák z Kišiněva má k dispozici první mečbol.

3:6
    První šanci na ukončení zápasu Radu Albot využívá a postupuje do další fáze turnaje!

Konec zápasu

Radu Albot tak nakonec potvrdil roli favorita a zaslouženě na pražském challengeru pokračuje, ve druhém kole narazí na dalšího českého zástupce Václava Šafránka. Nová česká tvář v žebříčku ATP se však za svůj dnešní výkon rozhodně nemusí stydět, proti hráči první světové stovky totiž odehrál Matěj Vocel vyrovnaný zápas, ve kterém rozhodovaly především zkušenosti v závěrech obou setů. Matěj má ještě celou tenisovou kariéru v devatenácti letech před sebou a věřím, že o něm ještě v budoucnu uslyšíme.

Z mé strany je to pro tuto chvíli vše, děkuji Vám za pozornost a přeji příjemné prožití slunečného dne. (11:59:03)