6 6
Andrej Martin
0
4 1
Nedeľa 24.07.2016, 20:16ATP Umag - Plava Laguna Croatia Open Umag (antuka) • Finále

Andrej Martin svoj prvý turnajový titul na okruhu ATP nezískal. Vo finále turnaja ATP 250 v chorvátskom Umagu podľahol favorizovanému Talianovi Fabiovi Fogninimu 6:4, 6:1. Fognini hral v určitých fázach zápasu takmer bezchybný tenis, nášho tenistu takmer k ničomu nepustil a zaslúžene sa teší z turnajového triumfu. Andrej Martin sa však za výkony, ktoré v Umagu predviedol, rozhodne hanbiť nemusí. S týmto konštatovaním sa s Vami lúčim a prajem Vám pekný zvyšok dnešného večera! (21:27:42)

Koniec zápasu

6:1
    Fabio Fognini využíva hneď prvú šancu na ukončenie tohto zápasu a stáva sa víťazom ATP turnaja v chorvátskom Umagu!

40-0
    A po ďalšom mimoriadne kvalitnom servise Taliana sú tu po viac ako hodine zápasu tri mečboly!

30-0
    Eso Fabia Fogniniho.

15-0
    Tak tento bekhend Andrejovi Martinovi absolútne nevyšiel. Loptičku trafil rámom rakety, a tá odletela až do hľadiska.

5:1
    Kanár z toho našťastie nebude. Andrej Martin získava svoj prvý gem v druhom sete.

30-40
    Gembol! Fognini to opäť s razanciou svojho úderu prehnal.

30-30
    Ďalší Talianov bekhend dopadol tesne vedľa, a tak je tu stav po 30. Gembol alebo mečbol?

30-15
    Po skvelom bekhende po čiare delia Fogniniho od titulu už len dve loptičky.

15-15
    Slovenský tenista si pomáha kvalitným servisom.

15-0
    Fabio Fognini zatlačil Andreja Martina do neriešiteľnej situácie a je tak k zisku titulu opäť bližšie.

5:0
    Fognini získava ďalšiu hru na svoje konto a Andrej Martin pôjde v ďalšom geme podávať na udržanie sa v sete a tým aj celom zápase. Okrem toho sa bude chcieť vyhnúť potupnému "kanáru".

40-30
    Je tu však gembol pre talianskeho tenistu.

30-30
    Andrej Martin sa dostáva na stav po 30!

30-15
    Loptu získava Fognini.

15-15
    Tak konečne sa zadarilo aj Andrejovi Martinovi.

15-0
    Séria získaných fiftínov na strane talianskeho tenistu pokračuje.

15-0
    Fabio Fognini teraz predvádza skutočne bezchybný tenis, čo predviedol aj ďalší úspešným nábehom na sieť.

4:0
    Toto už nevyzerá vôbec dobre pre slovenského tenistu. Druhým strateným servisom v druhom sete sa dostáva do takmer neriešiteľnej situácie.

40-0
    Tak to je mimoriadne nepríjemné! Tri brejkboly pre Fabia Fogniniho!

30-0
    Andrejovi Martinovi sa naopak nedarí a opäť púšťa svojho súpera do nádejného stavu.

15-0
    Fabiovi Fogninimu dnes vychádza skutočne takmer všetko, na čo siahne. Teraz dokonca uspel aj v maratónskej výmene, na čo pri jeho štýle hry nie sme zvyknutí.

3:0
    Andrej Martin sa síce po chybách svojho súpera dostal do vedenia o dva fiftíny, no napokon sa zo zisku ďalšieho gemu raduje Fabio Fognini. Slovenský tenista je tak v mimoriadne náročnej pozícii, keď prehráva 1:0 na sety a v tom druhom už stihol prísť o svoj servis.

40-30
    A dokonca úplne otáča vývoj tohto gemu, keď si vypracováva gembol.

30-30
    Fognini sa dokázal dostať z najhoršieho a vyrovnáva na stav po 30.

15-30
    Zatiaľ z toho však brejkboly pre Andreja Martina nie sú.

0-30
    Ďalšia chyba talianskeho tenistu!

0-15
    Pri prvej loptičke tretieho gemu však Fognini robí lacnú chybu.

2:0
    Momentálne je jasným pánom na kurte Fabio Fognini, ktorý, bohužiaľ, využíva hneď prvý brejkbol v druhom sete.

40-15
    Tak to je neuveriteľné! Fabio Fognini sa dokázal fantastickým úderom dostať z mimoriadne náročnej pozície a získava tak dva brejkboly!

30-15
    Fognini pridáva aj druhý forhendový winner v rade.

15-15
    Forhend však skvelo ovláda aj taliansky tenista.

0-15
    Andrej Martin nám opäť predviedol silu svojho forhendu, na ktorý nemal Fabio Fognini žiadny nárok.

1:0
    Ďalšia úplne bezproblémová hra Fogniniho na servise. Favorit zápasu sa tak dostáva do vedenia v druhom sete.

40-15
    Opäť sa obaja tenisti stretli na sieti a úspešný bol Talian.

30-15
    Slovenský tenista sa zatiaľ pri servise súpera takmer k ničomu nedostal. Fognini je skutočne suverénny.

15-15
    Tentoraz však bol Andrej Martin úspešný a vyrovnáva.

15-0
    Prvú loptičku druhého setu získava podávajúci Fabio Fognini, keď Andrejovi Martinovi nevyšiel ďalší z nespočetných nábehov na sieť.

6:4
    Andrej Martin tento gem a celý set ukončil forhendom do siete a Fabio Fognini tak vedie 1:0 na sety. Na začiatok druhého setu si chvíľu počkáme, tenisti dostali povolenie na krátku pauzu na toaletu.

40-15
    Prichádza však chyba slovenského tenistu a dva brejkboly a setboly sú tu!

30-15
    Andrej Martin ho dobrým podaním k setbolom zatiaľ nepúšťa.

30-0
    Tak to je nepríjmené! Po skvelom bekhende po čiare je Fabio Fognini už len dve loptičky od zisku prvého setu.

15-0
    Martin to teraz s razanciou svojho forhendu prehnal a loptička skončila ďaleko za základnou čiarou.

5:4
    Fognini ho aj využíva a Andrej Martin pôjde v nasledujúcej hre podávať na udržanie sa v prvom sete.

40-15
    Následne však predviedol kvalitný servis a dostáva sa ku gembolu.

30-15
    Tak to je veľká chyba talianskeho tenistu! Ten po nábehu na sieť nenasmeroval loptičku do kurtu a tento fiftín tak daruje Andrejovi Martinovi.

30-0
    Fabio Fognini pokračuje v suverénnom výkone na servise. Teraz predviedol ďalší nekompromisný forhend.

15-0
    Martin začína ďalší gem na príjme nepresným returnom.

4:4
    Martin sa dostal z najhoršieho a napokon si svoj servis drží.

40-A
    Fabiovi Fogninimu nevyšiel pokus o obhodenie Martina, ktorý sa už opäť vydával na sieť.

40-40
    Skvelé! Krížny forhend Andreja Martina dopadol priamo do rohu kurtu a máme tu zhodu!

40-30
    O prvý sa pripravuje sám Talian nevynútenou chybou z bekhendu.

40-15
    Tak to je nepríjemné! Sú tu dva brejkboly pre Fabia Fogniniho!

30-15
    Do vedenia sa dostáva Fabio Fognini, ktorý si naskočil na skvelý forhendový winner do rohu kurtu.

15-15
    Škoda tejto chyby Andreja Martina. Stav ôsmeho gemu je tak vyrovnaný.

0-15
    Fabiovi Fogninimu teraz našťastie nevyšiel útok bekhendom po čiare.

4:3
    Skvelá hra od oboch tenistov! Loptička a napokon aj celá hra ide na konto talianskeho tenistu, ktorý sa ubránil obhodeniu od Andreja Martina.

40-30
    Brejkbol však po víťaznom forhende Fogniniho zatiaľ neprichádza.

30-30
    Výborne! Andrej Martin sa po prvý raz dostáva pri podaní súpera na stav po 30.

30-15
    Teraz však naňho enormným tlakom dokázal zatlačiť Andrej Martin a Talian nebol schopný adekvátne reagovať.

30-0
    Fabiovi Fogninimu sa dnes pri vlastnom servise zatiaľ darí.

15-0
    Tak to je škoda! Andrej Martin to opäť skúsil na sieti, no k loptičke sa nedokázal dostatočne zohnúť na to, aby ju dostal na druhú stranu.

3:3
    Martin využíva hneď ten prvý a v prvom sete sme tak stále nevideli ani jeden stratený servis.

15-40
    Fabio Fognini neusmernil loptičku tam, kam potreboval a sú tu dva gemboly pre slovenského tenistu.

15-30
    Tretíkrát v tomto geme sa Andrej Martin vydal na sieť a po druhý raz bol úspešný, keď nám teraz ukázal ukážkový stop ball.

15-15
    Našťastie to isté v nasledujúcej výmene predviedol aj Fabio Fognini.

15-0
    Tak to je škoda, túto výmenu mal Andrej Martin skvelo rozohranú, no nepodarilo sa mu na sieti dostať loptičku z jednoznačnej pozície na druhú stranu.

3:2
    Boli sme svedkami mimoriadne zaujímavej výmeny, ktorú Fabio Fognini zakončil úspešným stopball a v prvom sete finálového duelu sa tak dostáva opäť do vedenia.

40-15
    To však Andrej Martin odmietol ďalším kvalitným forhendom a získava tak ešte len druhý fiftín pri podaní súpera.

40-0
    Po nevynútenej chybe slovenského hráča môžeme byť svedkami tretej čistej hry v rade.

30-0
    Podávajúci Talian teraz Martina rozbehal zľava doprava a výmenu ukončil presným bekhendovým winnerom.

15-0
    Kvalitné zakončenie z bekhendu po nábehu na sieť ovláda aj Fabio Fognini.

2:2
    Čistý gem je na svete. Loptička z rakety talianskeho tenistu sa do kurtu opäť nezmestila.

0-40
    No a po nevynútnej Fogniniho chybe z forhendu má aj on šancu na prvú čistú hru na podaní.

0-30
    Martin teraz úspešne využil ďalšiu zo svojich obľúbených herných činností – nábeh na sieť a presné zakončenie.

0-15
    Dobré podanie Andreja Martina dokázal Fabio Fognini zreturnovať len za základnú čiaru.

2:1
    Tú po ďalšom víťaznom údere aj využíva a stále tak pokračujeme bez brejku. Na servis pôjde opäť Andrej Martin.

40-0
    No a Fognini sa dostáva k šanci na prvú čistú hru v stretnutí.

30-0
    Teraz Talian z forhendu trafil presný roh kurtu na strane Andreja Martina.

15-0
    Kvalitným servisom si Fabio Fognini pripravil dobrú pozíciu na úspešný smeč na sieti.

1:1
    Síce s relatívne veľkými problémami, no predsa len si Andrej Martin dokázal udržať svoj prvý servis v tomto zápase.

40-A
    Fabio Fognini nevynútenou chybou dostáva do výhody Andreja Martina.

40-40
    Andrej Martin dokázal v náročnej chvíli zabrať a aj keď sa Fognini bránil, čo mu sily stačili, presným úderom nášho tenistu sa neubránil.

40-30
    Prichádza však Martinova nevynútená chyba a predsa len je tu prvý brejkbol pre Fabia Fogniniho!

30-30
    Andrej Martin však Taliana zatiaľ k brejkbolom nepúšťa, keď predviedol svoj obľúbený víťazný úder z forhendu.

30-15
    Bekhend slovenského tenistu sa pred základnú čiaru nezmestil a je tu nádejný stav pre Fabia Fogniniho.

15-15
    Teraz však dokázal tlak na svojho súpera vyvinúť aj Fabio Fognini a Andrej Martin si v tejto situácii už nedokázal poradiť.

0-15
    Andrej Martin teraz predviedol mimoriadne agresívnu hru a výmenu zakončil nekompromisným víťazným úderom do rohu kurtu.

1:0
    Talian si napokon bez akýchkoľvek problémov pripisuje na konto zisk prvej hry dnešného finále.

40-15
    Po veľmi dlhej výmene sa zo zisku loptičky teší Fabio Fognini, ktorý nášho tenistu zatlačil do neriešiteľnej situácie.

30-15
    No a podávajúci Talian otáča vývoj prvej hry vo svoj prospech.

15-15
    Fabio Fognini však následne kontruje nechytateľným bekhnednovým winnerom.

0-15
    Lepšie do zápasu vstupuje Andrej Martin, ktorý si na svoje konto pripisuje prvý fiftín celého stretnutia.

0:0

Začiatok zápasu sa nám oproti pôvodnému plánu trochu posunie. Obaja aktéri finále práve absolvujú krátku rozcvičku. Stretnutie svojim podaním otvorí Fabio Fognini.

Vážení fanúšikovia!

Dovoľte mi privítať Vás pri online textovom prenose z finálového turnaja ATP 250 v chorvátskom Umagu, v ktorom sa proti sebe postavia Talian Fabio Fognini a slovenský tenista Andrej Martin. Stretnutie sa začína o 20:00.

FABIO FOGNINI

Fabio Fognini sa v aktuálnom rebríčku ATP nachádza na 39. mieste. Tohtoročná účasť na turnaji v Umagu je preňho už deviatou v kariére. Postupom do finále si vyrovnal svoj doposiaľ najlepší výsledok z tohto podujatia, ktorý dosiahol pred troma rokmi. Vtedy v sezóne 2013 však v súboji o trofej úplne vybuchol, keď so Španielom Tommym Robredom prehral jasne 0:6, 3:6. Cestu do dnešného finálového duelu začal zverenec Joseho Perlasa až v druhom kole, keďže v v tom prvom mal ako nasadená štvorka voľný žreb. V druhom kole si Fognini bez akýchkoľvek problémov poradil s Argentínčanom Renzom Olivom. Nasledoval štvrťfinálový duel proti Damirovi Dzmhurovi z Bosny a Hercegoviny, v ktorom tento 29-ročný Talian síce prehral prvý set, no v následných dvoch už stratil vždy len po jednom geme a zabezpečil si tak postup medzi najlepšiu štvoricu podujatia v Umagu. Vo včerajšom semifinále tento rodák zo Sanrema prešiel suverénne cez Portugalčana Gastaa Eliasa, ktorému povolil len šesť gemov.

ANDREJ MARTIN

Slovák Andrej Martin prežíva skutočne skvelú sezónu. Pred turnajom v Umagu sa nachádzal na 124. mieste svetového rebríčka, no vďaka postupu do svojho premiérového finále na okruhu ATP a s určitosťou sa tak posunie do TOP 100. Tento rodák sa tenisovému svetu prvýkrát výraznejšie v tomto roku pripomenul na Roland Garros. Na parížskej antuke to totiž z kvalifikácie dotiahol až do tretieho kola tohto prestížneho grandslamu. Do Umagu sa zverenec Miloslava Grolmusa vrátil po opäť po dvoch rokoch, keď tu v roku 2014 skončil už v prvom kole. Na ceste do svojho prvého finále na okruhu ATP tento 26-ročný rodák z Bratislavy zdolal postupne Sergiya Stakhovského z Ukrajiny, po veľkej dráme aj krajana Martina Kližana, vo štvrťfinále Portugalčana Joaa Sousu a vo včerajšom semifinále aj skúseného Argentínčana Carlosa Berlocqa.

Dnešný zápas bude premiérovým vzájomným súbojom Fabia Fogniniho s Andrejom Martinom. Zaujímavosťou je, že obaja tenisti zatiaľ na turnaji stratili dva sety, Martin však odohral o jeden zápas viac ako jeho súper. Dôležitým faktorom stretnutia bude to, ktorý z týchto dvoch tenistov ho zvládne lepšie psychicky. Fognini je na okruhu už dlhé roky neslávne známy svojou mimoriadne labilnou psychikou, keď na jednej strane je dokáže zdolať jednoznačne rebríčkovo vyššie postaveného súpera, avšak je schopný aj úplne „vybuchnúť“ a prehrať s papierovým outsiderom. Čo sa týka Andreja Martina, tak ako sme už niekoľkokrát spomínali, preňho to bude vôbec prvé takto významné finále v kariére, čo tiež určite zohrá svoju rolu v psychike slovenského tenistu. Martin však už nemá čo stratiť, jednoznačným papierovým favoritom zápasu je totiž skúsenejší Fabio Fognini.