Heracles – Groningen 5:1 (po pr.) | Utrecht – Zwolle 5:2 (kon.)
FC Utrecht
5:2 (3:0)
PEC Zwolle
cz Nedeľa 15.05.2016, 14:30 • Stadion Galgenwaard, Utrecht (kapacita: 24 426 míst) • Holandská Eredivisie • O Evropskou ligu

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:30.

Hezké nedělní odpoledne, dnes pokračuje semifinálový boj o jedno místo v 3. předkole Evropské ligy, o který se utkávají týmy z 5. -8. místa tabulky po 34 kolech standartní sezóny. My se v tomto textovém přenosu zaměříme na odvetu zápasu mezi Utrechtem a Zwolle. Utkáni startuje nakonec až ve 14:30!

FC Utrecht

Domácí, kteří skončili po standartních čtyřiatřiceti kolech na 5. místě, si přivezli ze Zwolle nadějný výsledek 0:0. V odvetě tak můžou navázat na svoji dominanci ve čtvrtečním duelu a potvrdit roli favorita na postup. V dnešní odvetě stačí týmu kouče Ten Haga vyhrát jakýmkoliv rozdílem, branková remíza by naopak znamenala postup hostů. Bilance 3-4-3 z posledních 10 utkání sice částečně hovoří proti jasnému vítězství. Týmový duch však kupříkladu z nedávného zápasu s Vitesse Arnhem, kdy Utrecht dokázal otočit za stavu 0:1 na 3:1 během dvaceti minut, by mohl pomoci k ubojovanému výsledku. Nejlepším střelcem v domácím kádru je stále Francouz Sebastian Haller se 17 vstřelenými brankami.

PEC Zwolle

Zwolle se do bojů o jedno místo v pohárové Evropě dostalo těsně i díky vítězství Feyenoordu v poháru, který si tak zajistil skupinu v European league předčasně bez ohledu na pozici v Eredivisie. Do play-off se tak dostal i 8. tým v pořadí, což byl kádr dnešních hostů. V prvním zápase tohoto semifinále si z domácího hřiště dovezli fotbalisté pod vedením trenéra Rona Janse dovezli šťastnou remízu 0:0, kterou jen tak uhájili i přes obrovské šance Utrechtu. V odvetě je tak tak ještě vše otevřeno, postoupit do finále tohoto „malého“ play-off proti vítězi dvojutkání Groningen-Almelo mají šanci oba celky. Nejlepším střelcem hostů je v tomto ročníku Eredivisie útočník Lars Veldwijk se 14 brankami na kontě. Uvidíme, zda se do jednoho z posledních zápasů sezóny dostane mladičký obránce Josef Kvída (odchovanec příbramské líhně talentů), jenž byl v prvním zápase play-off na lavičce.

Poslední 3 vzájemná utkání

12.05.2016 Zwolle x Utrecht 0:0 (play-off o EL)
    24.01.2016 Utrecht x Zwolle 1:0 (základní část)
    23.10.2015 Zwolle x Utrecht 1:2 (základní část)

Rozhodčím dnešního západu je Dennis Higler. Na čarách budou působit pánové Roger Geutjes a Richard Brondijk.

FC Utrecht: Bednarek – Troupee, van der Maarel (C), Leeuwin, Kum – Ramselaar, Strieder, S. Amrabat – Barazite – Haller, Joosten.
    Náhradníci: Nijhuis – W. Janssen, Boymans, Ludwig, Rubin, Ulusoy, D. Rosheuvel.

PEC Zwolle: B. de Jong – van Polen (C), Marcellis, Lam, van Hintum – Brama, Gustavo – Becker, Bouy, Mennig – Veldwijk.
    Náhradníci: Hauptmeijer – Dekker, Ehizibue, El Hasnaoui, ten Have, Bruintjes, Evre.

Rozhodčí: Higler – Geutjes, Brondijk.

Hráči právě vstupují na trávník, utkání za malý okamžik začíná.

1

1
    Utkání začíná kombinací na polovině domácího celku, po ztrátě na polovině hřiště vhazuje Zwolle.

2
    Veldwijk se hnal za odraženým míčem do soupeřova vápna, cestu mu ovšem zkřížil Leeuwin. Píská se útočný faul.

3
    Van Pollen leží na trávníku po souboji s Raamsellarem. Podle všeho však za pár chvil půjde znovu do hry.

4
    Becker zaměstnává domácí obranné řady, po kombinaci navíc přichází první střela, jejímž autorem byl Mennig.

5
    Utrecht právě vstřelil branku!
    Ramsellar prošel podél autové čáry a dokázal si navíc povedenou fintou obejít Van Hintuma. Jeho prudkou přihrávku pak následně skluzem dorazil za bezmocného De Jonga kanonýr SEBASTIAN HALLER. V této chvíli by postupovali domácí!
    5. Sébastian HALLER - 1:0

7
    Hosté se snaží o vyrovnání, prozatím se však nemohou dostat na dostřel Bednarekovy brány.

8
    Utecht zavřel soupeře ve vlastním vápně, žádnou střelu na bránu však z tohoto tlaku nevyrobil.

9
    Roh Utrechtu skončil hned u prvního bránícího hráče Zwolle, který míč odhlavičkoval do bezpečí.

10
    Na Veldwijka mířil parádní pas za obranu, Bednarek však využil o trochu delší odskok míče a lapil jej před hostujícím útočníkem do rukavic.

11
    Strieder střílel po přihrávce mezi nohama obránce těsně nad bránu, De Jong pouze kontroloval trajektorii střely.

13
    Amrabat zachytil rozehrávku Zwolle, míč však pouze ztečoval do autu.

14
    Zwolle vyvinulo nebývalý tlak na rozehrávku Utrechtu, domácí se zuby nehty dostali z vlastní poloviny.

15
    Na stadionu začíná pršet, to byl také povel pro dost fanoušků, kteří odcházejí z nekrytých tribun.

16
    Standartní situace Zwolle byla plně v kontrole domácí obrany, která míč dostává na roh.

17
    Velký závar předvedli hosté ve vápně Bednarka, po hezkém centru Van Polena nastřelil Bouy břevno! V následné nepřehledné situaci několikrát zabránili střele stopeři.
    17. Bouy trefil pouze břevno.

18
    Bednarek musel ukázat věc ze svého rejstříku zákroku, protože Menig pálil nebezpečně z úhlu.

19
    Při rohu Zwolle míč proletěl přes hradbu nabíhajících hráčů pouze do zámezí. Hosté v těchto chvílích předvádějí obrovský tlak.
    19. Výborný zákrok Bednarka.

20
    Christian Kum (Utrecht) dostává žlutou kartu za zákrok na Bramu, který zapříčinila po chyba v rozehrávce.

21
    Standartní situace v podání Bouya nevypadala vůbec špatně, míč proletěl mnohokrát ztečován celým vápnem a Zwolle má tedy možnost rohového kopu.

22
    Haller se srazil s Gustavem, ale rozhodčí tentokrát kartu nevytahuje.

23
    Haller nejprve vybojoval míč při osobním souboji a ten si vzal do své moci BART RAMSELLAR, který už rychlé sólo přes čtvrtinu hřiště dokázal bezpečně zakončit do míst, kde De Jong nedosáhl. Utrecht tak zvyšuje své šance na postup!
    23. Bart RAMSELAAR - 2:0

25
    Bart van Hintum (Zwolle) obdržel žlutou kartu za velice ostrý zákrok na Striedera.

26
    Utrecht teď naprosto dominuje, Zwolle má problémy s bráněním.

27
    Dirk Marcellis (Zwolle) dostává další žlutou kartu za faul na unikajícího Hallera.

28
    CHRISTIAN KUM zvyšuje na tříbrankový rozdíl a dává tak obrovskou naději na postup pro domácí tým! Svým výborným náběhem při standartní situaci dostal podle všeho podle pravidel míč přes padajícího De Jonga.
    28. Christian KUM - 3:0

30
    Bednarek musel vyběhnout z brány po kiksu v domácí obraně, Veldwijk byl u míče naštěstí pro domácí později.

31
    Dva rohy Zwolle těsně po sobě nic nebezpečného nepřinesli, pouze střelu Lama na tribunu.

32
    Becker nestihl dlouhý nákop směřující k rohovému praporku. Ve vzteku a za doprovodu pískotu domácích příznivců následně zakryl kameru za autovou čárou.

34
    Gustavo padá po souboji s Troupéém, rozhodčí však zůstává v klidu.

35
    Zwolle se snaží o kombinační hru, spíše však je svým herním stylem stále více zpomalováno.

36
    Amrabat raději odhlavičkoval poskakující míč do náruče Bednarka, než aby si dělal starosti s rozehrávkou.

37
    Na čřadu přichází první střídání, které si připravil kouč Jans. Ze hřiště odchází chybující Fin Thomas Lam, do hry naskakuje Abdel Malek El Hasnaoui .

39
    Hráči Zwolle hrají s velkou agresivitou, Becker si po kameře vzal na pifku rohový praporek, který je už bez látkového označení.

40
    V domácích obranných řadách se čím dál častěji vyskytují chyby, Van der Maarel svým špatným zpracování namazal hostům, kteří však šanci nezužitkovali.

41
    De Jong si pohlídal vysoký centr ze standartní situace a odhodlaně skočil do masy těl, kde si míč chytil do rukavic.

42
    Utrecht už hraje dost na jistotu a nikam se nehrne. Zwolle má však častější útočné výpady, které by se často chybující obraně domácích nemuseli vyplatit.

43
    Centr do vápna odklidil Marcellis, pouze však na roh.

44
    Rohový kop však Utrecht nezužitkoval, hlavička Hallera mířila pár čísel nad břevno.

45
    Rozhodčí nastavuje 1 minutu nad standartní hrací čas.

45+1
    Bouy ležel několik desítek sekund na hřišti, po ošetření za autovou čárou se do hry zatím nevrací.

45+1

Skončil první poločas semifinále play-off o Evropskou ligu, který přinesl dost zásadní výsledek pro vývoj celého dvojutkání. Utrecht jej ovládl jednoznačně 3:0, když doslova zdecimoval obranu Zwolle. Skóre nejprve otevřel kanonýr Haller, v ten okamžik se domácí dost zklidnili a začali Zwolle přehrávat. Po následných trefách Ramselaara a Kuma se zdá být rozhodnuto, ovšem minely a kiksy v domácí obraně by mohly zápas ještě zdramatizovat. Pro možnost prodloužení by však museli hosté vstřelit tři branky... Poslední poločas tohoto dvojutkání odstartuje v cca 15:34

Vítěz tohoto semifinále se v následném finále utká s Heracles Almelo, které porazilo Groningen 5:1 po prodloužení. Už jistý finálový účastník si vybojoval prodloužení díky brance ve druhé minutě nastavení, když ještě v 83. minutě prohrával 0:1. Následné branky Zomera a Gladona však ještě celou odvetu doslova obrátili vzhůru nohama.

Fotbalisté obou týmů se už vracejí z šatny, druhá půle za pár okamžiků startuje.

46

47
    Domácí se hned do Zwolle pustili, hrají však velmi trpělivě, tudíž prozatím bez střeleckého pokusu.

48
    Hosté se snaží o snížení, jejich nákopy ovšem sbírají domácí stopeři.

49
    Haller se dostall do střelecké pozice po přihrávce Amrabata, míč však přes De Jonga nedostal.
    49. De Jong nakonec i se štěstím vychytal domácí.

50
    Haller při rohovém kopu zasáhl ve vápně bránícího Bouya, ten se sebezapřením nakonec zvedá.

51
    Tentokrát dostal naloženo Veldwijk, kterému teče krev z nosu. Odchází tak za autovou čáru.

52
    Domácí se znovu tlačili do útoku proti oslabeným hostům. Nepřesné přihrávky je však v jejich postupu zabrzdily.

53
    Zwolle právě vstřelilo branku!
    QUEENSY MENNIG alespoň snižuje za již skoro rozhodnutého stavu po samostatném úniku. Míč se dostal do branky i s pomocí v situaci rozhodující teče beka Leeuwina.
    53. Queensy MENNIG - 3:1

55
    Domácí si zatím počínají čím dál laxněji, Zwolle má tak další impulsy pro vstřelení branky.

56
    Hosté předvedli další nebezpečný závar před Bednarekovou bránou, na centr Beckera však Mennig nedosáhl.
    56. Mennig ve velké šanci netrefil míč.

57
    Následný protiútok Utrechtu uklidňoval až De Jong, který odhodlaně vyběhl daleko od brankové čáry a míč si bere do rukavic.

59
    Vysoký presink Utrechtu přináší své ovoce, Zwolle má velké problémy s rozehrávkou.

60
    Van der Maarel usel být na pozoru při náběhu Menniga, který se zčistajasna objevil za obranou domácích. Míč odpálil alespoň na roh.

60
    Bart van Hintum (Zwolle) dostává druhou žlutou kartu za faul na Streidera a poroučí se do šaten.

61
    Kouč Jans se snaží podpořit obranu. Ze hřiště odchází Lars Veldwijk, na jeho místo nastupuje Rick Dekker.

62
    GIOVANNI TROUPEE podle všeho zasadil Zwolle rozhodující ránu. Míč dorazil z vápna po krásném centru a zvyšuje na 4:1!
    62. Giovanni TROUPEE - 4:1

65
    WOUT BRAMA se ale s výsledkem nechce smířit a ještě dává Zwolle teoretickou naději na prodloužení. Naprosto nehlídán překonává Bednarka střelou z dálky.
    65. Wout Brama - 4:2

67
    Haller vstřelil sice další branku, ale až po odmávání ofsajdové pozice.

68
    Zwolle naposledy střídá. Ze hřiště se poroučí Brazilec Gustavo, který je nahrazován Kingsleym Ehezibuem.

69
    I trenér Ten Hag si připravil změnu v základní jedenáctce. Do hry nastupuje místo Patricka Joostena Američan Rubio Rubin.

71
    Utrecht útočení neomrzelo, stále se snaží o útočné výboje.

72
    Byla nařízena penalta.
    72. Penaltový zákrok.

73
    SEBASTIAN HALLER svou možnost penaltového kopu nařízené po faulu Dekkera na Rubina. Míč letěl „šouráčkem“ na druhou stranu než padal brankař De Jong.
    73. Sébastian Haller - 5:2.

74
    Střídání v týmu FC Utrecht: ze hřiště odchází Nacer Barazite, přichází Willem Janssen.

75
    Utrecht i přes své vedení nepřestává s dominantní hrou a soupeři nechce pustit na svou polovinu.

77
    Haller se snaží o hattrick, ve vápně si však neporozuměli se Striederem a srazili se ve vzduchu.

80
    Hosté se už o nic nepokouší, za svoji hru také sklízejí nespokojenost domácích fanoušků.

81
    Haller se málem stal třígólovým! De Jong ovšem předvedl perfektní čtení hry a vyběhl proti francouzskému kanonýrovi z vápna.

82
    Utrecht naposledy střídá. Na pozici Marka Van Der Maarela přichází Ruud Boymans.

83
    Marcellis na poslední chvíli zabránil přihrávce do vápna výborným skluzem. Haller se k míči nedostal.

86
    Domácí defenzíva si poradila i s dalším pasem za bránu a okamžitě rozvíjí protiútok.

87
    Roh domácích po tečované střele končí útočným faulem. De Jong vykopává.

88
    Haller si neporadil se zpracováním u hranice vápna a se připravil o míč.

89
    Zwolle se svými útoky nedostává ke střelám, pouze se několikrát po sobě připravilo o míč.

90
    Boymans se při samostatném úniku do brány netrefil, více však domácí příznivce rozčílil faul na osamoceného Hallera, který se na protihráče také zlobí.

90

Druhý poločas, ke kterému nebyla nastavena ani jedna minuta skončil sice výsledkem 2:2, ale díky brankovému náskoku Utrechtu z první půle, si domácí pro postup bez problému došli. Nejprve sice snížil Mannig, o další zdramatizování však Zwolle připravila druhá žlutá karta pro Van Hintuma. V dalším průběhu se sice hosté zvedli ještě k sympatickému vzdoru, proměněná penalta Hallera však už jen potvrdila postup do finále play-off o Evropskou ligu. Soupeřem Utrechtu bude Heracles Almelo, se kterým se utkají příští týden. Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezký zbytek neděle.

Držení míče: 57 % : 43 %.
    Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 9:3. Rohy: 7:4. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 14:14. (16:31:52)

Johan Čáp

Góly: 5. Haller, 23. Ramselaar, 28. Kum, 62. Troupee, 73. Haller (pen.) – 53. Mennig, 65. Brama

Karty:   20. Kum (UTR) – 25. van Hintum (ZWO), 27. Marcellis (ZWO)   60. van Hintum (ZWO)

Střely na branku: 6:4. Střely mimo: 9:3. Rohy: 7:4. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 14:14.
    FC Utrecht: Bednarek – Troupee, van der Maarel (C) (82. Boymans), Leeuwin, Kum – Ramselaar, Strieder, S. Amrabat – Barazite (74. W. Janssen) – Haller, Joosten (69. Rubin).

PEC Zwolle: B. de Jong – van Polen (C), Marcellis, Lam (37. El Hasnaoui), van Hintum – Brama, Gustavo (68. Ehizibue) – Becker, Bouy, Mennig – Veldwijk (61. Dekker).

Rozhodca: Higler – Geutjes, Brondijk