Groningen – Amsterdam 1:2 (kon.) | Zwolle – Feyenoord 3:1 (kon.) | Excelsior – Den Haag 2:4 (kon.)
Nijmegen – Eindhoven 0:3 (kon.)
FC Groningen
1:2 (0:0)
Ajax Amsterdam
cz Nedeľa 14.02.2016, 12:30 • Euroborg, Groningen • Holandská Eredivisie • 23. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.

Vítám tu všechny fotbalové fanoušky! V rámci 23. kola nizozemské Eredivisie hostí devátý FC Groningen druhý Ajax Amsterdam. Důležitý zápas to bude zejména pro hosty, kteří ztrácí na vedoucí PSV jediný bod. Celek z Amsterdamu naposledy porazil před svými diváky 2:1 Feyenoord. Také Groningen ovšem hraje v dobré formě a z posledních dvou zápasů si připsal plný počet bodů.

První vzájemné utkání v této sezóně skončilo výhrou domácího Ajaxu v poměru 2:0. V Groningenu však celek z Amsterdamu v loňském ročníku stejným poměrem prohrál. Uvidíme tedy, jak se mu bude dařit na stadionu soupeře v neděli.
    Nástup hráčů Ajaxu na rozcvičku.

FC Groningen: Padt – Hateboer, Reijnen, Lindgren (C), Payne – Maduro, de Leeuw, Tibbling – Linssen, Sørloth, J. Drost.
    Náhradníci: van der Vlag – Larsen, Antonia, Hoesen, Rusnák, Idrissi, Veendorp.

Ajax Amsterdam: Cillessen – Veltman, van der Hoorn, Viergever, Dijks – Bazoer, Klaassen (C), Gudelj – Schøne, El Ghazi, Younes.
    Náhradníci: Boer – van Rhijn, Fischer, Sinkgraven, Milik, Serero, van de Beek.

Rozhodčí: R. Liesveld – T. Hoekstra, A. Brink.

Oba soupeři již nastoupili na trávník stadionu v Groningenu. Vše se chystá k úvodnímu výkopu.

Domácí budou hrát v bílozelených dresech, Ajax ve žlutých.

1

1
    Hosté hned vybojovali autové vhazování.

1
    První příležitost si vypracovali domácí. Po standardní situaci odhlavičkoval Bazoer míč jen k de Leeuwovi, jenž pálil nad bránu.

3
    Groningen se zatím snaží držet míč, Ajax vyčkává.

3
    Dijks, který vyvážel míč od hostující brány, byl faulován Sørlothem. Rozehrávají hráči Ajaxu.

4
    Dlouhý nákop hledal právě Sørlotha. Míč ale propadl až k brankáři Cillessenovi.

4
    Younes hledal ve vápně nabíhajícího Schøneho. Tomu pořádné zakončení znemožnil vracející se Tibbling a Padt si pro balón snadno doskočil.

6
    Domácí opět vsadili na rozvážnou kombinaci na vlastní polovině.

8
    Kličkující El Ghazi neobehrál domácího kapitána Lindgrena. Hosté vhazují.

9
    Hateboer se zahnal s míčem až do zázemí. Další aut pro Ajax.

10
    Dijks fauloval Linssena a domácí mají k dispozici standardní situaci.

11
    Hosté přešli po ubráněné standardce do rychlého protiútoku. Klaassen se po odkopu brankáře Cillessena z levé strany řítil proti Padtovi, ale ještě chtěl přihrávat a balón jen prošel domácím malým vápnem.

13
    Linssen skončil po souboji s Dijksem v zámezí a drží se za stehení sval. Na domácí střídačce už se dokonce připravuje střídání!

14
    Střídání v týmu FC Groningen: ze hřiště odchází Bryan Linssen, přichází Oussama Idrissi.

15
    Sledujeme takovou neurovnanou pasáž s nepřesnostmi na obou stranách.

16
    Hostující Gudelj napadal rozehrávku soupeře tak důrazně, že fauloval Idrissiho. Rozehrává Groningen.

17
    Centr Bazoera měl oslovit El Ghaziho. Hostující útočník na míč hlavou nedosáhl.

18
    Viergever odehrál ve skluzu míč na první roh zápasu, který rozehrají domácí.

18
    Prudký centr od rohového praporku odhlavičkoval do bezpečí Veltman.

19
    Sørloth se natlačil před Viergevera, ale míč při tom překročil brankovou čáru a tak se bude kopat od brány Ajaxu.

21
    Máme za sebou dvacet minut vyrovnaného fotbalu. Na gólovou šanci čekáme.

22
    Tohle byla velká šance! Schøne se ocitl až před Padtem a ještě stihl odehrát balón ke Klaassenovi. Ten zakončoval chytrým obloučkem, který musel jeden z obránců vyhlavičkovávat z brankové čáry!
    22. První velká šance. Klaassenův oblouček vyhlavičkoval z brankové čáry Maduro.

24
    Gudelj fauloval Idrissiho a domácí budou zahrávat standardní situaci.

25
    De Leeuw se dostal k hlavičce těsně před Cillessenem. Ten míč lapil s velkými problémy, ovšem vzrušení bylo zbytečné, šlo o ofsajd.
    25. De Leeuw hlavičkoval velmi nebezpečně, ale byl také v ofsajdu.

26
    Dijksův centr si stáhl ze vzduchu brankář Padt.

27
    Idrissi se ve vápně uvolnil přes Gudelje a zkoušel vypálit na zadní tyč. Bránu ale nedokázal trefit.
    27. Příležitost domácího Idrissiho.

28
    Spíše defenzivně laděný záložník Maduro to vzal přes několik hráčů Ajaxu přímo k bráně. Na hranici šestnáctky byl faulován a tak pro svůj tým vybojoval hodně výhodnou standardku!

28
    Van der Hoorn dostává za zákrok na Madura žlutou kartu.

29
    Idrissi napálil z trestného kopu jen Dijkse. Další zakončení už pak přišlo z ofsajdové pozice.

30
    Davy Klaassen fauloval pronikajícího Madura a dostal žlutou kartu.

33
    Tohle může domácí hodně mrzet! Cillessen vyrazil střelu z pravé strany jen k Drostovi, jenž nedokázal trefit již odkrytou bránu!
    33. Drost promarnil velkou příležitost.

35
    Tempo hry šlo v posledních minutách znatelně nahoru. Především Groningen hodně zvýšil aktivitu.

36
    Pronikajícího Tibblinga musel sestřelit Veltman. Bude se opět kopat proti bráně Ajaxu.

37
    Další dobrá akce Groningenu. Kombinace po ose Drost – Hateboer – Idrissi skončila ranou posledně jmenovaného. 19letý hráč vypálil vysoko nad.

38
    Idrissi se snaží být hodně aktivní. Nyní mu ale Viergever sebral míč.

39
    Payne obral o balón El Ghaziho a na bránu Ajaxu se tak řítí další útok.

40
    El Ghazi se zahnal s míčem až do autu. Hosté v posledních minutách herně hodně tápou.

40
    Desevio Payne (FC Groningen) se prolétl vzduchem po souboji s Veltmanem. Žlutou kartu za filmování dostává domácí levý bek.

42
    Ajax se snaží uklidnit hru přihrávkami na útočné polovině.

42
    Payne fauloval Schøneho a ještě při tom utrpěl krvavé zranění. Musí být tedy ošetřen.

43
    Payne je stále ošetřován, už se dokonce rozcvičuje jeden z náhradníků.

45
    Přímý kop zahrával Lasse Schøne. Mladý Dán trefil jen zeď. Payne se mezitím vrací do hry.

45+1
    Rozhodčí nastaví ještě tři minuty.

45+1
    Schøneho roh mířil na bližší tyč, kde míč odkopl jeden z bránících hráčů.

45+2
    Domácí si při rozehrávce trochu zavařili a Padt musel vše řešit odkopem.

45+2
    Sørloth se dostal za obranu Ajaxu a byla z toho velká příležitost. Domácí útočník vypálil těsně vedle bližší tyče!
    45+2. V závěru první půle měl dobrou příležitost Sørloth, jeho střele mnoho nescházelo.

45+3

V první půli jsme gól neviděli. Po úvodním oťukávání se však tempo hry zvedlo a nakonec mohu konstatovat, že jsme sledovali zajímavý fotbal. Více příležitostí si vypracoval domácí Groningen, Ajax zatím zůstává trochu za očekáváním.
    Fotografie z nástupu týmů na trávník.

46

47
    O přestávce nedošlo k žádnému střídání.

48
    Hateboerovi odskočil míč do autu, vhazuje tedy Ajax.

50
    Úvod druhé půle je zatím hodně poklidný, hraje se převážně ve středu hřiště.

51
    Domácí vybojovali míč na své polovině a přešli do rychlého protiútoku. Tibblingova rána však skončila mimo.

51
    Domácí střídají. Velmi dobře hrajícího Hedwigese Madura nahradil Albert Rusnák. Zřejmě šlo o zdravotní důvody.

52
    Právě Albert Rusnák zasáhl při výskoku rukou do obličeje Veltmana a vyfasoval žlutou kartu.

54
    Ajaxu dnes nepracuje záložní řada tak, jak je to u tohoto slavného týmu zvykem. Domácí soupeře v tomto ohledu i přehrávají.

55
    Younes se ze strany nacpal až do domácí šestnáctky a tam po souboji s protihráčem upadl. Rozhodčí Liesveld nedovolený zákrok neviděl!

56
    Další průnik Younese, který se snažil najít zpětnou přihrávkou Klaassena. Míč ale zachytil Tibbling.

57
    El Ghazi se dopustil útočného faulu, na zemi skončil stoper Reijnen.

58
    Přihrávka Younese skončila jen u Lindgrena. Bazoer tak nabíhal za obranu zbytečně.

59
    Ajax právě vstřelil branku!
    Hosté se ujímají vedení! Skvělou práci odvedl Nemanja Gudelj, jenž hlavou sklepl míč k nabíhajícímu ANWAROVI EL GHAZIMU, který z bezprostřední blízkosti napálil balón za bezmocného Padta.
    59. Anwar El Ghazi - 0:1

61
    Další možnost Ajaxu! Younes se na levé straně šestnáctky šikovně uvolnil a jeho pěknou ránu vytlačil nad břevno brankář Padt. Hosté v posledních minutách hodně zvedli svou hru.

62
    Po rohovém kopu se domácí ubránili.

63
    Hosté zlepšili pohyb a ve středu hřiště mají většinu míčů.

64
    Z levé strany se vřítil do šestnáctky Payne. Mohl asi střílet, ale celou akci zazdil nepřesnou přihrávkou.

65
    Dijks se průnikem po lajně neprosadil a domácí budou vhazovat.

66
    Ajax začal mít převahu poté, co musel vystřídat defenzivní záložník domácích Maduro. Ten byl pro hru Groningenu hodně platný.

66
    Z hloubi pole odcentroval Rusnák. Nabíhající Sørloth před bránou na míč nedosáhl.

68
    Younes byl v šestnáctce podražen Hateboerem a hosté budou zahrávat pokutový kop!
    68. Penaltový zákrok Hateboera.

68
    Žlutou kartu dostává Hans Hateboer (FC Groningen).

69
    LASSE SCHØNE poslal míč po zemi na opačnou stranu, než kam skončil Padt a Ajax vede v Groningenu už 0:2.
    69. Lasse SCHØNE - 0:2

70
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Amin Younes, přichází Arkadiusz Milik.

70
    Komplikace pro Ajax! Mike van der Hoorn vidí druhou žlutou kartu a je tedy vyloučen! Hostující stoper zajel zbytečně agresivně do achilovek protihráče a Ajax bude dohrávat o deseti.

72
    Domácí mají ještě tak dvacet minut na to, aby s utkáním něco udělali. K dispozici mají přesilovku.

72
    Klaassen se nechal faulovat Idrissim, Ajax bude zahrávat standardku.

73
    Tu ovšem obrana Groningenu odvrací.

73
    Idrissi centroval z levé strany, míč odhlavičkoval Gudelj.

75
    Veltman odvrací další centr, který letěl do šestnáctky Ajaxu. Domácí teď asi budou směřovat vše do ohně.

76
    Balón teď propadl až na zadní tyč, kde byl de Leeuw. Scházelo přesnější zakončení.

77
    Střídání v týmu FC Groningen: ze hřiště odchází Desevio Payne, přichází Danny Hoesen.

77
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Anwar El Ghazi, přichází Ricardo van Rhijn.

78
    Rusnák vlétl z levé strany do šestnáctky a moc nescházelo, aby se Danny Hoesen uvedl na hřišti gólem! Domácí útočník však míč před bránou jen škrtl a neusměrnil ho tak mezi tyče.

79
    Sørloth v šestnáctce hlavou jen přizvedl míč a Cillessen si ho stáhl ze vzduchu.

80
    Z levé strany centroval Drost, míč si stáhl ze vzduchu opět Cillessen.

81
    Hosté mohli definitivně rozhodnout! Po rychlém protiútoku se ocitl sám před Padtem Bazoer, ovšem domácí brankář jej skvělým zákrokem vychytal. Dorážející Milik už by v ofsajdu.

82
    Drost poslal šikovnou přihrávku pod sebe na Rusnáka. Ten trefil jen stopera Viergevera.

83
    Poslední střídání Ajaxu. Místo Dána Lasseho Schøneho přichází jeho krajan Viktor Fischer.

84
    Opět Jesper Cillessen, jenž si došel pro centrovaný míč. Brankář Ajaxu je v těchto situacích velmi jistý.

86
    Fischer zkoušel rozběhnout Milika, až na polského reprezentanta míč neprošel.

86
    Další centr, který skončil v náručí Cillessena.

88
    Standardní situaci rozehrával Rusnák, ani po jeho centru domácí nevytěžili snížení.

88
    Drost už nestihl míč na hřišti, Ajax bude kopat od brány.

89
    Rozhodčí Liesveld ještě napomínal brankáře Cillessena za pomalou rozehrávku. K udělení žluté karty zatím nesáhl.

90
    Vypadá to, že Ajax už utkání dotáhne do úspěšného konce, tlak Groningenu již opadl.

90
    Nepovedená střela Drosta končí pouze na defenzivě amsterdamského celku.

90+1
    Rozhodčí zápas nastaví o čtyři minuty.

90+2
    S dlouhými míči si obrana Ajaxu ví rady, dopředu se nyní řítí van Rhijn.

90+2
    Neudržel ho tam ale dlouho. Dijks se před šestnáctkou dopustil nedovoleného zákroku a je tu přímý kop z hodně nadějné pozice.

90+3
    Groningen právě vstřelil branku!
    Domácí přeci jen snižují! DANNY HOESEN poslal míč přes zeď k levé tyči a Cillessen se za touto parádní střelou jen smutně ohlédl.
    90+3. Danny HOESEN - 1:2

90+4
    Nastavený čas se chýlí ke konci, míč ale uvede do hry Cillessen.

90+5

Rozhodčí Liesveld již zápas ukončil a Ajax tak vítězí na hřišti Groningenu 1:2! Hosté rozhodli o své výhře zlepšeným výkonem ve druhém poločase. V 59. minutě otevřel skóre Anwar El Ghazi a v 69. minutě zvýšil Lasse Schøne, jenž proměnil penaltu, která byla nařízena po faulu na Younese. V 70. minutě šel ovšem Ajax do deseti, když byl po druhé žluté kartě vyloučen van der Hoorn a na světě tak byla zápletka. Domácí se dočkali snížení až ve třetí minutě nastavení, z přímého kopu se dokázal prosadit Danny Hoesen. Na víc už však neměli hráči Groningenu čas. (14:26:56)