Írsko – Bosna 2:0 (kon.)
Írsko
2:0 (1:0)
Bosna a Hercegovina
Pondelok 16.11.2015, 20:45 • Aviva Stadium (Dublin) [Kapacita: 51 151] • Kvalifikácia ME • Baráž

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Zdravím všechny fotbalové fanynky a fanoušky. Vítejte u dnešního odvetného barážového zápasu na ME 2016 mezi Irskem a Bosnou a Hercegovinou.

Irsko

Irsko postoupilo do baráže o ME 2016 proti Bosně a Hercegovině ze třetího místa skupiny D. Po deseti odehraných zápasech si připsali na své konto osmnáct bodů, a to když 5x vyhráli, 3x remizovali a 2x prohráli. Na venkovní půdě odehráli pět zápasů, ze kterých 2x vyhráli, 1x remizovali a 2x prohráli. V prvním zápase na půdě Bosny dokázali Irové remizovat 1:1 a jsou tak k vytouženému postupu blíže než jejich dnešní soupeř.

Posledních 5 zápasů

Bosna a Hercegovina – Irsko 1:1
    Polsko – Irsko 2:1
    Irsko – Německo 1:0
    Irsko – Gruzie 1:0
    Gibraltar – Irsko 0:4

Bosna vstoupila do baráže s Irskem ze třetího místa skupiny B se sedmnácti body. Po deseti odehraných zápasech si připsala na své konto 5 výher, 2 remízy a 3 prohry. Na domácí půdě odehráli pět zápasů, ze kterých 3x vyhráli, 1x remizovali a 1x prohráli. V prvním zápase na domácí půdě Bosna pouze remizovala z Irskem 1:1 a v dnešním zápase tak musí vstřelit minimálně jednu branku!

Bosna – Irsko 1:1
    Kypr – Bosna 2:3
    Bosna – Wales 2:0
    Bosna – Andorra 3:0
    Belgie – Bosna 3:1

Poslední 2 vzájemná utkání

Irsko – Bosna a Hercegovina 1:0 (PŘÁTELSKÉ UTKÁNÍ)

Írsko: Randolph – Coleman, Keogh, Clark, Brady – Hendrick, Whelan (C), McCarthy, Hoolahan – Murphy, Walters.
    Náhradníci: Forde, Henderson – Wilson, O'Shea, McGeady, Long, Keane, McClean, Christie, Ward, D. Gibson, Arter.

Bosna a Hercegovina: Begović – O. Vranješ, E. Zukanović, Spahić, Kolašinac – Medunjanin, Cocalić – Višća, Pjanić, Lulić – Džeko (C).
    Náhradníci: Burić, Šehić – Bičakčić, Bešić, Ibišević, Hodžić, T.-S. Sušić, T. Šunjić, Đurić, Hajrović, Hadžić, Salihović.

Rozhodca: Kuipers – van Roekel, Zeinstra – Schaap (všichni Nizozemsko).

-7
    Pekný večer vážení futbaloví fanúšikovia. Do výkopu nám ostáva niečo viac ako sedem minút. Poznáme už aj úvodné zostavy, takže nám nič nebráni začať toto odvetné stretnutie.

-3
    Ešte pred úvodným výkopom nám zaznejú hymny oboch krajín. Ako prvú budeme počuť hymnu Bosny, po nej zaznie aj domáca írska.

-1
    Pred prvým hvizdom rozhodcu minúta ticha za obete teroristických útokov v Paríži.

1

1
    Výkop mali domáci futbalisti, na štadióne vládne od úvodu fantastická atmosféra.

1
    Prvý útok hostí. Lulić hľadal Džeka, ale jeho prihrávka bola veľmi nepresná.

2
    Obaja tréneri na nohách, loptu majú na kopačkách domáci futbalisti, ktorí sa nasťahovali na polovicu súpera. Navyše Kolašinac si pomáhal nedovolene proti McCarthymu a je tu prvá štandardka.

3
    Íri sú v úvode o čosi aktívnejší. Hendrick sa snažil na pravej strane prebiť cez protihráča, ale to sa mu nepodarilo.

4
    Džeko v prvej útočnej akcii, ale bol čisto zastavený pri rohovej zastávke. Znovu sa musíme pristaviť pri atmosfére, ktorá je skutočne elektrizujúca.

5
    Oba tímy si zatiaľ dávajú pozor predovšetkým na defenzívu. Inkasovaný gól by mohol znamenať veľkú pohromu.

6
    Murphy sa neprebil do šestnástky, obrana hostí zatiaľ pozorná, hoci musí byť v úvode duelu v pohotovosti.

7
    Hostia sa snažili niečo vymyslieť cez dlhú nakopnutú loptu až do veľkého vápna. Randolph ju bezpečne kryl vo svojom náručí.

8
    Bosniaci zabrnkali svojim fanúšikom na nervy, všetko dobre dopadlo.

9
    Íri zaútočili po ľavej strane. Brady hľadal Waltersa, výborne si bližšiu tyč postrážil Begović a je z toho iba roh.
    9.

10
    Domáci roh nezahrali ideálne a tak naďalej môžeme konštatovať, že sledujeme mimoriadne opatrný duel z oboch strán.

11
    O čosi aktívnejší sú Íri, ale zatiaľ sa do čistej šance nedostali. Bosniaci čakajú na svoju príležitosť.

12
    Po dlhšej dobe sa Bosna nasťahovala na polovicu súpera. Višća sa ale po pravej strane neprebil.

13
    Pjanić robil vietor v šestnástke a vybojoval rohový kop pre svoj tím. Ale hostia ho zahrali veľmi zle.

14
    Pjanić našiel dlhým pásom Lulića, ktorý sa snažil sklepnúť na Džeka. Pozorná obrana domácich nebezpečenstvo nepripustila.

15
    Pekná kombinácia Írov po ľavvej strane, Bradyho center odvrátili hostia na roh.

16
    Bosna len odkopla ďaleko od svojej brány. Íri zostanú pri lopte a môžu založiť ďalšiu útočnú akciu.

16
    Lulić bol veľmi aktívny pri napádaní súpera, pomáhal si faulom a rozhodca píska.

17
    Hendrick sa dostal ku krkolomnému zakončeniu spoza pokutového územia, ale netrafil priestor troch žrdí. Šachová partia pokračuje.

18
    Loptu v strede poľa vybojovali domáci hráči, Walters to ale neurobil dobre a prakticky zadarmo odovzdal guľaté čudo súperovi.

19
    Bojuje sa o každú loptu, no zatiaľ si futbaloví fanúšikovia na svoje neprišli. Oba celky hrajú veľmi takticky a dávajú si pozor na chybu.

20
    Spahić zastavil na pravej strane prenikajúceho Hendricka a je z toho žltá karta.

21
    Íri štandardnú situáciu vôbec nezvládli a tak zo sľubnej možnosti nie je nič.

22
    Spahić znovu fauloval, tentokrát Bradyho. Horúce chvíle pre Bosnu pokračujú. Lopta na hranici veľkého vápna.

22
    Ale Írsko to znovu nezvládlo. Hendrickova strela končí len v dobre postavenom múre.

23
    A prvý veľký vzruch. Domáci pri útoku nastrelili ruku jedného z obrancov a Íri budú zahrávať pokutový kop. Lulić navyše vidí žltú kartu za protesty.
    23. Žltá karta

24
    Írsko dalo gól!
    Loptu si na biely bod postavil JONATHAN WALTERS a nekompromisnou strelou k tyči poslal domácich do vedenia.
    24. Jonathan WALTERS - 1:0

26
    Džeko sa dostal k zakončeniu, strela mu však dobre nesadla a brankár Randolph len kontroloval jej let.

27
    Bosna a Hercegovina sa znovu previnila faulom. Na oboch stranách sledujeme veľkú dávku nervozity.

28
    Brady poslal dlhú loptu do veľkého vápna, ale píska sa. Postranný rozhodca avizoval ofsajd.

29
    Z gólu sa hostia zatiaľ nespamätali. Smerom dopredu toho veľa nevymysleli a stále sa musia brániť útokom hráčov v zelených dresoch.

30
    Randolph nakopol loptu ďaleko na spoluhráčov. Hra je trošku rozkúskovaná.

31
    Máme za sebou prvých 30 minút stretnutia. Domáci sú aktívnejší a vďaka úspešnej penalte aj vyhrávajú. Inak je to stále opatrný duel, no gól spred niekoľkých minút by ho mohol naštartovať.

32
    Višća vyhral osobný súboj v šestnástke, ale nedokázal nájsť Džeka. Íri sú znovu pri lopte a zakladajú útok.

33
    Zelení prehusťujú priestor pred veľkým vápnom, a tak majú hostia veľké problémy dostať sa do zakončenia.

34
    Medunjanin sa rozhodol vystreliť z pomerne veľkej diaľky. Loptu mu pekne hlavou sklepol Džeko. Ľavačka prvého menovaného končí vysoko nad.

35
    Begović vyrobil fatálnu chybu, pri odkope si nedal pozor na napádajúceho Hoolahana, ale trafil ho len do ruky. Hostia si teraz vydýchli.

36
    Džeko v ofenzíve nevymyslel nič. V útoku znova domáci hráči, ale ani z tohto nič nebolo. Lopta je tak v strede poľa a my čakáme, čo hráči vymyslia.

37
    Coleman si dal pozor na napádanie súperových hráčov, odkopol loptu a nedovolil tak Bosniakom ohrozenie brány.

38
    V prvom polčase sme videli len jednu strelu na bránu. Bola to však gólová v podaní Waltersa. Inak je to stále veľká futbalová nuda.

39
    Višća hýril aktivitou na pravej strane, dokázal aj odcentrovať, Clark si dal pozor a odvrátil.

40
    V závere polčasu zavreli hostia svojho súpera. K zakončeniu sa ale nedokážu dostať, hoci bojujú o každý centimeter trávnika. Íri sú pozorní. Napokon všetko upokojil Randolph, ktorý kryl v náručí ďalší center.

41
    Íri znovu pekne zakombinovali, prišiel nebezpečný center do šestnástky, ktorý s prehľadom chytil Begović.

41
    Teraz ale pozor. Begović zostal ležať na trávniku a už sú pri ňom lekári.

42
    Po krátkom prerušení pokračujeme. Spahić znovu fauloval a je tu ďalší priamy kop domácich.

43
    Begović si stavia múr, Íri sa dohadujú, ako to zakončia.

44
    K strele sa odhodlal Brady, Medunjanin hlavičkou odvracia do bezpečia.

45
    Prvý polčas nám finišuje, beží nám už posledná minúta. Uvidíme, koľko pán s píšťalkou nadstaví.

45+1
    Hrať budeme ešte jednu minútu.

45+1

Prvý polčas vysoko taktického duelu je na konci. Domáci sa vďaka premenenej penalte tešia z najtesnejšieho vedenia. Inak sledujeme futbalovú nudu a medzišestnástkový futbal bez šancí. Verme, že po prestávke sa nám hra rozbehne. Druhý polčas sa začne približne v čase 21:47.

46

46
    Hostia nastúpili do druhého polčasu s jednou zmenou. Odišiel Cocalić, prišiel Bešić.

47
    Hostia v úvodných sekundách druhého dejstva držia loptu na svojich kopačkách. Všetko je však na míle od Randolpha.

48
    Medunjanin sa odhodlal k strele z veľkej diaľky. Lopta sa pomaly dokotúľala až k Randolphovi, pre ktorého to bola malina.

49
    Všetci Íri sú sformovaní na svojej polovici, Bosniaci sa nevedia dostať za obranu.

50
    Medunjanin rozohrával štandardnú situáciu, ktorú Írsko odvrátilo na roh. Z neho nezahrmelo, a tak pokračujeme za nezmeneného stavu.
    50.

51
    Očividne však Bosniaci pridali na obrátkach, Íri sa prakticky ešte nedostali za polovicu po prestávke.

52
    Džeko manévroval okolo vápna, ale Clark si naň dal veľký pozor. Tlak ešte pokračoval, no všetko ukončila nepresná prihrávka Lulića za obranu, ktorá adresáta nenašla.

53
    Brady výborne potiahol loptu po ľavej strane, no totálne zbabral center, ktorý poslal až ďaleko za čiaru.

54
    Obrovská šanca Bosny. Višća potiahol po pravej strane loptu, našiel voľného Lulića v šestnáste, no ten loptu z výbornej pozície netrafil bránu.

55
    Dvojnásobne striedanie Írov. Hoolahan končí, prichádza McClean. Rovnako tak končí Murphy, prichádza Long.

56
    Bosna stále zostáva pri lopte, ale Íri sú naďalej pozorní.

57
    Zukanović tesne pred šestnástkou zahral rukou a domáci budú zahrávať priamy kop. Toto je sľubná pozícia.

58
    K priamej strele sa odhodlal Brady, ale trafil len múr. Domácim dnes štandardné situácie absolútne nevychádzajú.

59
    McClean bol príliš aktívny pri bránení a fauloval Višću. Je tu akoby skrátený rohový kop. Medunjanin našiel prihrávkou Pjanića, no obetaví domáci strelu zblokovali.

59
    McClean navyše videl za svoj zákrok žltú kartu.

60
    Ani po hodine hry sa skóre nemení. Domáci vedú od 24. minúty gólom Waltersa najtesnejším rozdielom. Po obrátke hostia pridali, ale zatiaľ sa do šancí nedostávajú.

61
    Džeko je dnes strážený a prakticky stále ma na chrbte brániaceho súpera. Má to veľmi ťažké.

62
    Lopta v strede poľa, hráči o ňu zvádzajú tvrdé súboje.

63
    Coleman si už-už chystal loptu na strelu, napokon premrhal ten správny moment. Obrancovia stihli jeho pokus zblokovať.

64
    Džeko v strede poľa, ale nemal komu. Volil spätnú prihrávku na Vranješa. Takýto priebeh Írom vyhovuje, no stále musia byť pozorní.

65
    Domáci podnikli rýchly brejk. Na ľavej strane vybojoval rohový kop McClean. Zelení sa s jeho realizáciou príliš neponáhľajú.

66
    Brady nenašiel od rohovej zastávky žiadneho adresáta. Naopak, rýchly brejk Bosny. Zastavil ho však výnimočným obranným zákrokom McCarthy.

67
    V porovnaní s prvým polčasom je futbal o čosi živší, ale žiadne veľké športové divadlo nesledujeme. Džeko faulovaný asi 25 metrov od brány.

68
    Medunjanin centrom našiel len hlavu jedného z obrancov, takže opäť z tejto situácie nebolo nič.

69
    Bosna strieda druhýkrát v zápase. Odchádza Medunjanin, prichádza útočník Durić.

70
    Íri prakticky z ničoho nič pridávajú druhý gól. Štandardnú situáciu z ľavej strany zahral už tradične Brady. Center do pokutového územia nešťastne predĺžil Vranješ. Na loptu na vzdialenejšej žrdi už čakal JONATHAN WALTERS a pridal druhý presný zásah.
    70. Jonathan WALTERS - 2:0

71
    Jedno je isté. Dnes sa už nebude predlžovať. Bližšie k postupu na šampionát majú domáci. Bosna už musí všetko vrhnúť do útoku.

72
    Vo futbale je všetko možné. Bosniaci sa ihneď snažia nasťahovať pred pokutové územie svojho súpera.

73
    Brady znovu aktívny. Kolmicou sa snažil nájsť na hrote jedného zo spoluhráčov, ale lopta bola pridlhá. Bližšie k nej bol Begović.

74
    Džeko si zašiel po loptu hlboko do ihriska. No pred šestnástkou ho už čaká zelené more Írov.

75
    Na tribúnach vládne skvelá atmosféra. Domáci spievajú z plného hrdla. Sektor hostí po druhom góle stíchol.

75
    Veľká možnosť domácich na definitívne KO. Long dostal dlhú loptu za obranu, rútil sa sám na Begovića, no dobehol ho jeden z obrancov a zakončenie Íra nebolo vôbec dobré.
    75.

76
    Bosna ešte žije. Prežila horúce chvíle, no musí pridať v ofenzíve. Jedna strela na bránu je žalostne málo.

77
    Íri pozorne strážia svoj náskok a sú blízko postupu.

78
    Lulić vybojoval rohový kop po zásahu Colemana. Randolph parádne vybehol a vyboxoval center do bezpečia.

79
    Walters bol faulovaný, ale hrá sa ďalej. Írom sa čoraz viac otvára obrana. Bosniaci totiž začínajú pomaly riskovať.

80
    Bosna poslednýkrát v stretnutí strieda. Odišiel Lulić, prišiel Ibišević.

81
    Vstúpili sme do poslednej desaťminútovky riadnej hracej doby. Rozhodcovia určite niečo nadstavia. Podstatné je však to, že domáci vedú o dva góly. Bosna musí streliť dva na postup. Bude to však ťažké. Na ihrisku navyše ostal ležať hrdina zápasu Walters, ktorý zdržuje čas.

82
    Po krátkom prerušení pokračujeme v hre.

83
    Hostia nakopli loptu, všetko pozorne sledoval Randolph a kryje. Hráči v bielom sú už aj nervózni.

84
    Strkanice na ihrisku. Kuipers si robí poriadky na trávniku a udeľuje žltú kartu Longovi. Potrestaný je aj Zukanović.

85
    Bosna vybojovala roh. Pjanić centroval, domáci odvrátili. Dlho sa čakalo, či to bude ďalší roh alebo odkop od brány. Napokon možnosť číslo 2.

86
    Íri sú čoraz bližšie k EURU 2016. Bosne zrejme pomôže už len malý zázrak. Džeko teraz nesklepol na Durića.

87
    Veľká možnosť na kontaktný gól. Center Pjanića našiel len húštinu tiel. Lopta sa všelijako poodrážala, no Zukanović a ani Džeko pozorného Randolpha neprekonali.

88
    Fanúšikovia už spievajú a oslavujú postup. Ešte si však musia chvíľu počkať. Sympatické je, že aj tí z Balkánu nešetria svoje hlasivky, aj keď sa priebeh duelu nevyvíja podľa ich predstáv.

89
    Ibišević faulovaný a je tu štandardná situácia. Center končí v náručí Randolpha. Blíži sa záver riadnej hracej doby.

90
    Walters sa snažil prekvapiť Begovića, ale nemal nárok.

90
    O'Shea si dnes predsa len chvíľu zahrá. Vymenil Whelana.

90+1
    Hrať budeme ešte tri minúty.

90+2
    Pri lopte sú domáci hráči, ktorí si tieto historické chvíle môžu vychutnávať. Bosniaci zrejme už definitívne rezignovali.

90+2
    Aj kusisko smoly sa prilepilo na kopačky Bosny a Hercegoviny. Lopta sa v šestnástke odrazila k Ibiševićovi, ten neváhal a z prvej páli. Lopta olízla brvno!
    90+2.

90+3
    Đurić a aj Džeko ešte vidia žlté karty za protesty. A to je bodka za dnešným stretnutím.

90+3

Dobojované. Efektívnejší Íri sa tešia z víťazstva v pomere 2:0, ale najmä z postupu na európsky šampionát. Bosna toho dnes veľa neukázala, najmä smerom do ofenzívy. Výkon hostí dnes nemohol stačiť na postup. Domáci oslavujú postup a sú ďalším účastníkom ME. Od nás je to všetko, ďakujeme za pozornosť a prajeme ešte pekný večer so stránkou Onlajny.eu. (22:40:44)