Almaty – Bordeaux 2:1 (kon.) | Jablonec – Amsterdam 0:0 (kon.) | Karabach – YB Bern 3:0 (kon.)
Kazaň – FK Rabotnički 1:0 (kon.) | Fehérvár – Lech Poznań 0:1 (kon.) | Helsinki – FK Krasnodar 0:0 (kon.)
Thun – Sparta Praha 3:3 (kon.) | Saint-Étienne – Milsami 1:0 (kon.) | Rosenborg – FCSB 0:1 (kon.)
Hajduk Split – Liberec 0:1 (kon.) | Fenerbahce – Atromitos 3:0 (kon.) | Panathinaikos – Qäbälä 2:2 (kon.)
Alkmaar – Giurgiu 2:0 (kon.) | Brøndby – Solún 1:1 (kon.) | Dortmund – Odd 7:2 (kon.)
Salzburg – Minsk 2:0 (2:3 po pen.) | Liége – Molde 3:1 (kon.) | Novi Sad – Plzeň 0:2 (kon.)
Bilbao – Žilina 1:0 (kon.) | Midtjylland – Southampton 1:0 (kon.) | Légia Varšava – Zorja Luhansk 3:2 (kon.)
Belenenses – Rheindorf Altach 0:0 (kon.)
HJK Helsinki
0:0 (0:0)
FK Krasnodar
cz Štvrtok 27.08.2015, 19:00 • Sooner Stadium, Helsinki • Európska liga (predkolá) • Play-off

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Dobrý den! Srdečně vás vítám u sledování textového přenosu ze zápasu play-off Evropské ligy, v němž se HJK Helsinki proti FK Krasnodar pokusí o zázrak v podobě minimálně čtyř vstřelených gólů. Úvodní duel totiž jasně ovládl ruský celek v poměru 5:1. Výkop je naplánován na 19:00, tak buďte s námi u toho!

Jak jsem již avizoval, úvodní duel tohoto dvojzápasu byl jednoznačně v režii Krasnodaru. Zelenočerní šli do vedení už v osmé minutě, kdy si dal nešťastného vlastňáka Ojala a o dvě minuty později to bylo díky trefě Mamajeva z penalty už 2:0. Možnost pokutového kopu dostali i hosté, jenže Zeneli penaltu neproměnil. Jeho zaváhání v 18. minutě napravil Baah, jenž snížil na rozdíl jediné branky.

Druhá půle však patřila Krasnodaru. Domácí se prosadili třikrát v rozmezí 57. a 64. minuty, postupně rozvlnili síť za Örlundem Smolov, Wanderson a Gazinskij – 5:1. Finský klub musí bezpodmínečně vstřelit minimálně čtyři góly, proto se můžeme těšit na další ofenzivní hody.

HJK Helsinki: Dähne – Peiponen, Heikkilä, Ojala, Lehtinen – Moussi, Schüller – Formose Mendy, Klinga, Zeneli – Jallow.
    Náhradníci: Örlund, Heikkinen, Lingman, Tanaka, Kolehmainen, Nalolo

FK Krasnodar: Dikan – Kalešin, Sigurdsson, Granqvist, Petrov – Torbinskij, Strandberg, Achmedov – Wanderson, Ari, Markov.
    Náhradníci: Jędrzejczyk, Mamajev, Laborde, Sinicyn, Smolov

Rozhodčí: Zwayer – Schiffner, Achsmüller (všichni Německo).

1

2
    Výkopu se ujali v modřích dresech hrající domácí, ale jejich první průnik ztroskotal na pravém bekovi Krasnodaru Kalešinovi.

3
    Připomínám, že úvodní duel na ruské půdě skončil jednoznačnou výhrou Krasnodaru 5:1, dnešní zápas by tedy měl být už jen formalitou.

4
    Ze všech stran obléhaný Sigurdsson vsadil na jistotu, která se ale hostům vůbec nemusela vyplatit, poněvadž gólman Dikan se zadovkou mířící na něj vůbec nepočítal a odvrátil míč do bezpečí doslova za minutu dvanáct.

6
    Finský celek se sympaticky snaží tvořit hru a diktovat její tempo, s míčem na kopačce nyní kouzlí francouzský legionář Moussi.

7
    Kalešin nedovoleně zastavil pronikajícího Zeneliho, domácí budou mít k dispozici rozehrávku z levé strany.

8
    Ari se probíjel do zakončení tak vehementně, až při tom fauloval, což neušlo oku hlavního sudího, pana Zwayera.

10
    Máme za sebou úvodní, oťukávací desetiminutovku. Změní se něco v následujících minutách, nebo si Krasnodar bude dál hlídat postup?

11
    Velmi solidně zaplněný Sooner Stadium žene své oblíbence kupředu, outsider z Helsinek je v dosavadním průběhu mírně aktivnějším týmem.

13
    Na hřišti se však nic závratného neděje, hosté kombinují na vlastní polovině a nikam se neženou.

14
    Moussiho nepříliš konstruktivní odkop končí v rukavicích připraveného Dikana. To byla z pohledu domácích laciná a zbytečná ztráta, protože se před hráči z finské metropole rýsovala možnost zajímavého přečíslení.

16
    Helsinki přitlačily na pilu a vybojovaly rohový kop, exekuce se ujme Zeneli.

17
    Přízemní centr Formose Mendyho trefil bránícího Sigurdssona, od islandského stopera se míč odrazil do zámezí a následovat bude další roh.

18
    K nelibosti domácích příznivců je však Mendymu posléze odpískán útočný faul, epizodní tlak HJK tak je u konce.
    18.

20
    Allow z ostrého úhlu upaloval sám proti Dikanovi, ale z hranice šestnáctky těsně přestřelil pravou tyč!

21
    Mendy dvakrát v krátkém časovém sledu dvakrát přestřelil hostující svatyni.

23
    Seřízená mířidla neměl ani Wanderson a domácí zakládají rychlý protiútok.

24
    Hráči HJK reklamují ruku jednoho z hostujících zadáků ve vápně, ale němečtí sudí jejich volání nevyslyšeli. Místo pokutového kopu je tu roh pro domácí.

25
    Zeneliho centr do vápna však žádné nebezpečí neznamenal. Míč se nyní pohybuje poblíž půlící čáry.

26
    Od domácích je sympatické, že i přes v podstatě nulovou šanci na postup se snaží potěšit své příznivce ofenzivním fotbalem. Krasnodar se přijel pouze bránit.

27
    Přetažený míč Markova z pravé strany proletěl vápnem bez povšimnutí, Dähne šel na zem zbytečně.

29
    Krasnodarští se po nějaké době oklepali a vybojovali rohový kop, jenomže centr Achmedova postrádal přesnost.

30
    Petrov pálil z nitra pokutového území, Dähne vytáhl reflexivní zákrok a vysloužil si bouřlivý potlesk!

31
    S kulatým nesmyslem kombinují opět domácí a znovu se ženou kupředu.

32
    Schüller udělal dva rychlé kroky a z hranice velkého vápna tvrdě vypálil k pravé tyči. Dikan se však bleskurychle přemístil a tygřím skokem vytěsnil míč do bezpečí!

34
    Po ospalém začátku se tempo hry konečně dostalo do poměrně vysokých obrátek, necelou čtvrthodinu před koncem první půle sledujeme atraktivní fotbal se šancemi na obou stranách.

36
    Sudí poprvé vytáhl kartonek ze své náprsní kapsičky, Schüller zajel do Kalešina a vidí žlutou kartu.

37
    Moussi se umně obtočil kolem dvou protihráčů a pasem na rozběhnutého Peiponena založil další akci HJK.

38
    A znovu ten Moussi. Francouzského štítového záložníka je v posledních minutách doslova plné hřiště a veškeré ofenzivní snažení HJK jde přes něj.

39
    Hra se před koncem první půle opět uklidnila, ani jeden tým nechce pochopitelně inkasovat gól do šatny. Helsinští kombinují, ale pevná krasnodarská obrana je nepouští do nebezpečných pozic.

40
    Kalešin fauloval Zeneliho, domácí budou zahrávat přímý kop.

41
    Achmedov upadl po souboji s Kilingou a sudí odpískal domácímu středopolaři faul. Z tribun se ozývá pískot.

42
    Sigurdsson si několikrát vyměnil míč s kapitánem zelenočerných Granqvistem, spolupráce dvou seveřanů ve službách Krasnodaru ale žádné ovoce nepřinesla.

44
    Formose Mendy se hodně diví, ale žluté kartě za faul na Torbinského neujde.

45

V úvodní pětačtyřicetiminutovce se skóre neměnilo, Krasnodar si pečlivě hlídá komfortní náskok z prvního duelu. Domácí HJK si sice vytvořilo několik šancí, ale Helsinští povětšinou pálili slepými – a když už se trefili mezi tři tyče, Dikan si všechny míče pohlídal. Co přinese druhý poločas? To se dozvíme ve 20:01.

46

47
    Petrov zkusil štěstí z uctivé vzdálenosti, ale jeho pokus se nevešel mezi tři tyče.

48
    O chvilku později pálil i krasnodarský kapitán Strandberg, ale ani jeho rána přesná nebyla.

50
    Markovův propagační pokus pořádně vystrašil Dähneho, který míč nakonec vyrazil na roh.

51
    Achmedovův centr od rohového praporku se však neujal, domácí defenzíva se bez problémů ubránila.

52
    Markov pálil po rohovém kopu z bezprostřední blízkosti, Dähne vytáhl famózní zákrok!
    52.

54
    Zelenočerní ve druhé půli rapidně zvýšili aktivitu a nyní jsou hosté jasnými pány na hřišti. Dähne si musí připadat jako u Verdunu.

56
    Torbinski a Strandberg faulovali krátce po sobě, Dähne a spol. si mohou na chvilku oddechnout.

58
    Zmiňované oddechnutí mělo jepičího trvání, jelikož k další střele napřáhl Ari. Naštěstí pro Helsinki se jeho pokus nevešel mezi tři tyče.

59
    Strandberg fauloval Schüllera, hra je přerušena. Hosté jsou po změně stran jednoznačně lepší, ale až příliš často je brzdí nedovolené zákroky.

61
    Wanderson trefil jen prvního bránícího hráče před sebou, následovat bude rohový kop ve prospěch ruského celku.

62
    Kalešinův centr do vápna žádné nebezpečí neznamenal, Dähne nemusel vůbec zasahovat.

64
    HJK poprvé střídá, ze hřiště odchází Ojala, jehož nahradil Heikkinen.

65
    Peiponen bez okolků vypálil a Dikan měl co dělat, aby si s jeho pokusem poradil!

67
    První střídání provedli i hosté, Brazilce Wandersona nahradil Laborde.

68
    V podstatě neviditelný Jallow je stažen ze hry, na jeho místo nastoupí japonský šikula Tanaka.

69
    Torbinski fauloval Zeneliho a za svůj zákrok vidí žlutou kartu.

70
    Pracant Kalešin si může oddechnout, jeho místo na hřišti totiž zaujme na posledních dvacet minut Jędrzejczyk.

72
    Ihned po Jędrzejczykově příchodu na hřiště si hosté vybojovali další rohový kop, ale Markovův centr neznamenal pro Dähneho žádné nebezpečí.

74
    Německý gólman Dähne musel po delší odmlce zasahovat, strážce domácí svatyně se vytáhl proti razantní ráně stopera Sigurdssona!

75
    Krasnodarští vyčerpali poslední možnost střídání, místo Ariho si zahraje Smolov.

77
    Klinga ve hře pokračovat nebude, na place jej nahradí Lingman.

78
    Obrovská šance Krasnodaru: Petrov ze skvělé pozice těsně minul Dähmeho svatyni!

80
    Formose Mendy po delší době protáhl Dikana, který vše s přehledem zvládl.

82
    Schüller rozehrál rohový kop a po sérii několika přesných pasů se právě on dostal k míči ve střelecké pozici, jenže pálil o několik metrů vedle.

83
    Další gólovka hostů, Markov však podobně jako Petrov nemířil přesně!

85
    Dähne má plné ruce práce, nyní musel eliminovat pokus Smolova. Zdá se, že dnešní duel skončí bezbrankovou remízou.

87
    Mendy fauloval Labordeho a exekuce následného přímého kopu se ujal Smolov, jenž však neměl seřízená mířidla a vysoko přestřelil.

89
    Ještě jeden zákrok si Dikan připíše do statistik, ale Zeneliho pokus byl spíše propagačního charakteru.

90+1
    Střídající Jędrzejczyk zajel do Lehtinena, za což si vysloužil žlutou kartu.

90+2
    Už se rozběhla poslední minuta hry a je to jasné: FK Krasnodar přes Helsinki postoupí do základní skupiny Evropské ligy!

90+3

Je dobojováno! Předzápasové předpoklady se potvrdily, odveta na finské půdě byla po úvodním výprasku HJK 1:5 již pouhou formalitou. Domácí byli aktivnější v první půli, po změně stran převzali otěže zelenočerní, oba gólmani však udrželi čisté konto. S konstatováním, že FK Krasnodar postoupil do skupinové fáze Europa League se s vámi loučím a přeji hezký zbytek večera. Na počtenou! (20:53:10)

Vojtěch Balon

Góly:

Karty:   36. Schüller (HSK), 44. Mendy (HSK) – 69. Torbinski (KRS), 90+1. Jędrzejczyk (KRS)

HJK Helsinki: Dähne – Peiponen, Heikkilä, Ojala (64. Heikkinen), Lehtinen – Moussi, Schüller – Formose Mendy, Klinga (77. Lingman), Zeneli – Jallow (68. Tanaka).

FK Krasnodar: Dikan – Kalešin (70. Jędrzejczyk), Sigurdsson, Granqvist, Petrov – Torbinskij, Strandberg, Achmedov – Wanderson (67. Laborde), Ari (75. Smolov), Markov.

Rozhodca: Zwayer – Schiffner, Achsmüller (všichni Německo)
    20.08.2015
    FK Krasnodar - Helsinki 5:1

Góly: 8. Ojala (vla.), 10. Mamajev (pen.), 57. Smolov (pen.), 62. Wanderson, 64. Gazinskij – 18. Baah

Karty:   43. Bystrov (KRS) – 56. Peiponen (HSK), 56. Moussi (HSK), 56. Jallow (HSK), 68. Schüller (HSK)

Nepremenená penalta: 16. Zeneli (HSK), mimo