Nowy Targ – Žilina 2:5 (kon.) | Vítkovice – HC Slovan 3:6 (kon.) | Chomutov – K. Vary 3:2 (kon.)
Trnava – SHK Hodonín 2:4 (kon.) | Most – Benátky n/J 3:1 (kon.) | Trenčín – Beibarys Atyrau 0:4 (kon.)
Znojmo – Plzeň 3:1 (kon.) | Slavia – Litoměřice 3:4 (0:1 po s.n.) | Skalica – Nové Zámky 7:4 (kon.)
Vsetín – Šumperk 3:4 (kon.) | Prostějov – Havířov 3:0 (kon.) | Břeclav – Senica 5:2 (kon.)
Detva – Lipt. Mikuláš 1:2 (0:1 po s.n.) | Zlín – Kometa Brno 3:1 (kon.)
MMKS Podhale Nowy Targ
2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
MsHK Žilina
Utorok 18.08.2015, 16:00 • Miejska Hala Lodowa Nowy Targ • Prípravný zápas

Zápas sa skončil. Žilinčania ho odohrali veľmi dobre, súperovi nastrieľali päť gólov a prvýkrát v príprave zaslpžene víťazia. S týmto konštatovaním sa s vami pre dnešok lúčime a prajeme krásny zvyšok dňa. (18:05:22)

59:54
    Nowy Targ chcel ešte poslednú útočnú akciu založiť spoza svojej bránky, ale dlhá prihrávka domácim nevyšla a skončila sa iba zakázaným uvoľnením.

59:48
    Žilinčania sa napokon ez prehustený stred do útoku nedostali a o puk prišli. Hokejisti Noweho Targu chceli okamžite vyraziť do útoku, no zastavil ich iba ofsajd na modrej čiare.

59:20
    Nowy Targ dokázal puk vyhodiť spred svojej bránky, ale príliš mu to nepomohlo. Žilinčania si kus čiernej gumy za svojou bránkou prehrali a pokúsia sa ešte zavŕšiť poltucet gólov.

58:34
    Lipovský pred bránkou čakal na možnosť dorážky, ale jeho pokus úspešný nebol a brankár si ho postrážil. Pred nami je už iba minúta hry.

58:22
    Vlci súperovi nič nedovoľujú a usadili sa v jeho tretine. Po jednej zo striel sa dokonca puk obtrel o vonkajšiu žrď poľskej svätyne, no gólman Noweho Targu si poradil.

57:58
    Hrá sa bez prerušenia a na ľadovej ploche sa nedeje nič zaujímavejšie. Nowy Targ sa už zmieril s osudom zápasu a do bránky Tomeka sa už zbytočne netlačí.

56:57
    Žilinčanov teraz oslobodil Drábek, ktorý dostal puk na opačnú polovicu klziska, ale odtiaľ sa mu vystreliť nepodairlo.

56:28
    Nowy Targ stále drží útočné pásmom a pokúša sa tam niečo vymyslieť, Žilina má ale zatiaľ všetko plne pod kontrolou.

55:57
    Za pukom teraz šprintoval Konečný, ale Poliaci boli v lepšej pozícii a dokázali ho predbehnúť. Nowy Targ zvyšuje svoju aktivitu.

55:39
    Bajaník teraz dobre postrážil súpera a nepustil ho do zakončenia. Trápenie na domácej strane pokračuje.

55:00
    Do konca riadnej hracej doby tohto zápasu už ostáva iba päť minút. Žilinčania sú stále v sľubnom vedení a Nowy Targ sa nevie preasdiť.

54:11
    Vlci pokračovali v útočení. Kubiš v útoku hľadal Lipovského, ale pokus mu nevyšiel, pretože hráči Noweho Targu dokázali situáciu ustrážiť.

53:48
    Žilinčania sa vrátili do útoku a pokúsili sa o podobne nebezpečnú odpoveď, ale ich strela skončila iba nad bránkou.

53:24
    Brankár Tomek teraz predviedol skvelú koncentráciu a výborný postreh! Hosťom na ľavej strane unikol jeden z domácich hráčov, ale Tomáš Tomek mu vôbec nedovolil zakončovať, pretože vykorčuľoval z bránky a vrhol sa po puku.

52:56
    Žilinčania ešte ostali v útoku a skúsili to ďalšou strelou. Tú do siete dorážal Stupka, no trafil iba gólmana.

52:41
    Po dlhšom čase dostali Žilinčania puk do útoku. Strelecky to tam skúšal Rehák, ale gólman Noweho Targu si dal veľký pozor.

52:17
    Vlci puk opäť vyhodili cez všetky čiary iba na zakázané uvoľnenie a budú pokračovať v defenzívnej činnosti.

51:48
    Strela doáceho tímu skončila iba mio hracej plochy a rozhodca hru vykazuje do strednej tretiny. Hokej sa nám teraz poriadne kúskuje, do konca riadnej hracej doby ostáva iba osem minút.

51:25
    Žilinčania sa dopustili iba ďalšieho zakázaného uvoľnenia, tlak Noweho Targu sa stupňuje.

50:48
    Žilinčania dokázali puk dostať do stredného pásma, ale tam ho nestihli dokorčuľovať a tak sa budú musieť opäť stiahnuť do defenzívy.

50:37
    Nowy Targ je vsieteným gólom poriadne povzbudený a pokračuje vo svojej aktivite. Vlci sa musia brániť.

49:58
    Vlci sa museli v týchto chvíľach brániť a puk napokon spred svojej bránky dostali iba za cenu zakázaného uvoľnenia.

49:24
    Jarosław Różański sa po prestriedaní opäť vrátil na ľadovú plochu a opäť to skúsil strelecky, ale teraz jeho puk smeroval tesne nad ľadom iba do stredu bránky, s čím Tomek nemohol mať problém.

48:47
    Do konca riadnej hraej doby tohto zápasu už ostáva iba necelých 12 minút hry a Žilinčania majú na svojom konte stále pohodlné vedenie. Nowy Targ má čo robiť, aby sa mu podarilo vyrovnať.
    47:23. Jarosław RÓŻAŃSKI - 2:5

47:23
    Nowy Targ dal gól!

Domácim napokon aktivita priniesla úspech a pridávajú svoj druhý gól v zápase. Jeho autorom je kapitán JAROSŁAW RÓŻAŃSKI, ktorý prudkou strelou spoza obrany zaskočil Tomeka.

47:02
    Domáci Poliaci pálili opúť, tentokrát však z väčšej vzdialenosti od pravého mantinelu. Tomek s týmto pokusom nemohol mať problém a pohodlne ho pokryl.

46:39
    Nowy Targ sa po veľmi dlhej dobe presunul do útočnej tretiny a skúsil to tam aj strelecky, ale zo strany domáceho tímu sme videli iba nepresnú ranu.

45:38
    Puk si teraz na hokejku vzal hosťujúci Drevenák a vybral sa s ním až do útoku, ale tam bol dobre atakovaný a k strele sa napokon nedostal.

45:10
    Za nami je už prvá päťminútovka tejto tretiny a Nowy Targ ešte pred žilinskou bránkou nič vážnejšie nevymyslel. Vlci majú duel pod kontrolou.

44:42
    Dominic by aj chceli niečo vymyslieť, ale absolútne sa im nedarí a nedokážu sa ani dostať pred brankára Tomeka.

43:56
    Vlci majú zápas plne pod kontrolou a pokračujú v streleckej aktivite. Nowy Targ je na ľadovej ploche úplne bezmocný.

43:29
    Žilinčania pokračujú vo svojej aktivite! Róbert Huna sa presunul priamo pred domáceho gólmana, odkiaľ aj zakončoval, ale poľský brankár si priestor postrážil, hodil sa na ľad a puk zachytil.

42:44
    Žilinskí hokejisit dnes hrajú dobre a víťazstvo si skutočne zaslúžia. Tímu spod Dubňa pomôže triumf i góly aj po psychickej stránke, pretože doposiaľ v príprave nevyhrali ani raz.
    41:56. Aleš JEŽEK - 1:5

41:56
    Žilina dala gól!

Vlci sa dostali do útočnej tretiny, kde si rozobrali obranu súpera a priamo spred bránky po dobrej prihrávke zakončoval český útočník ALEŠ JEŽEK, ktorý prepálil bezmocne sa presúvajúceho gólmana.

41:02
    Vlci sa museli stiahnuť do svojej obrannej tretiny, ale ich súper sa tam napokon nedostal, pretože na modrej ičare ho zastavil ofsajd.

40:43
    Vlci pokračujú vo svojej aktivite, ale domáci hokejisti si už dávajú väčší pozor a druhú strelu v tejto časti hry už na gólmana nepúšťajú.

40:17
    Žilinčania začali v tretej tretine aktívne a ihneď sa natlačili do útoku, kde gólmana súpera donútili aj zasahovať.

40:01

Druhá tretina je minulosťou. Žilinčania v nej pokračovali v dobrom výkone a svoj náskok zvýšili až na rozdiel štyroch gólov, ale domáci tím napokon ešte pred prestávkou takisto skóroval a znížil vedenie slovenského celku. Videá všetkých gólov si môžete pozrieť v sekcii góly v tomto textovom prenose na webe Onlajny.eu.

Tretia tretina sa začne približne o 17:35.

40:00

39:57
    Vlci napokon presilovku neodkázali využiť a do šatní odchádzajú s pohodlným trojgólovým vedením.

39:18
    Vlci sa v tejto rpesilovke stále iba hľadajú a nedokážu tam nič vymyslieť. Čas v druhej dvadsaťminútovke sa kráti.

38:56
    Zo strany hráčov Noweho Targu teraz vidíme výbornú defenzívnu hru, pri ktorej Žilinčania nemajú na úspech takmer žiadnu šancu.

38:30
    Dvojnásobná presilovka Žilinčanov ostala nevyužitá, domáci tím už hrá vo štvorici, ale aj naďalej sa musí brániť.

37:54
    Na trestnú lavicu domáceho tímu smeruje aj druhý hráč a Žilinčania budú hrať chvíľu v presilovke piatich proti trom!

36:58
    Aktivita Žilinčanov je zjavná, ale výsledok zatiaľ neprichádza. Domáci tím sa drží pred bránkou a odmieta inkasovať piatykrát.

36:48
    Žilinčania si prvýkrát v zápase zahrajú presulovku!

35:42
    Medzičasom už teda hrajú Žilinčania v plnom počte a ich náskok sa znížil na rozdiel troch gólov. Aj napriek tomu majú ale vlci veľmi dobre nakročené k triumfu.
    34:58. Sebastian ŁABUZ - 1:4

34:58

Domáci hokejisti sa napokon predsa len dokázali presadiť. Postaral sa o to obranca SEBASTIAN ŁABUZ tvrdou ranou od modrej čiary, ktorú Tomek nevidel najlepšie.

34:46
    Vlci sa stále bránia veľmi dobre a puk drži ďaleko od svojej bránky. Poliaci musia začínať spred svojej svätyne.

34:21
    Žilinčania sa začali brániť veľmi dobre a Nowy Targ musel útočnú akciu zakladať až spoza svojej bránky, ale jeho pokus sa napokon skončil iba zakázaným uvoľnením.

33:47
    Žilina sa bude brániť! Na trestnú lavicu smeruje na dve minúty Rastislav Konečný.

33:10
    Bajaník sa v útoku obtočil okolo súpera a chcel zakončovať, ale Nowy Targ sa dokázal ubrániť.

32:55
    Vlci sa museli opäť brániť a opäť sa prezentovali iba zakázaným uvoľnením. To im ale v tomto prípade vadiť nemusí, pretože duel majú plne pod kontrolou.

32:20
    Nowy Targ chcel okamžite odpovedať, ale slovenskí hráči puk od vlastnej bránky pre istotu vyhodili iba na zakázané uvoľnenie.
    31:46. Jakub KUBIŠ - 0:4

31:46

Hostia zvyšujú svoj náskok na rozdiel štyroch gólov! Adrián Lipovský dostal puk do pásma a vystrelil z pravého kruhu, no domáci gólman si situáciu nepostrážil. Puk vyrazil iba do ľavého kruhu, odkiaľ prišlo rýchle zakončenie JAKUBA KUBIŠA, ktoré zastavila až sieť. Asistencia: Adrián Lipovský.

31:09
    Lipovský pálil od modrej čiary, ale domáca defenzíva jeho ranu dokázala zblokovať. Žilinčania stále ostávajú v útoku.

30:44
    Nowy Targ je stále zatlačený pred svojou bránkou a nevie, kam skôr skočiť. Vlci súperovi nedajú dýchať.

30:12
    Kubiš sa natlačil pred bránku súpera a chcel zakončovať, ale v poslednej chvíli bol dobre pokrytý a puk sa k nemu nedostal.

29:41
    Žilinčania to skúšajú skutočne z každej možnej pozície. Teraz vyslal strelu poza obrany Drábek, no ani tento pokus v sieti neskončil.

28:57
    Puk opäť opustil ľadovú plochu a vhadzovať sa bude v strede klziska.

28:16
    Žilinčania opäť pokračujú v útočení! Teraz pred domácou svätyňou vyvinuli dobrý tlak, po ktorom chcel zakončovať Leško, ale poľský gólman a jeho defenzíva si dokázali poradiť a skóre sa nemení.

27:44
    Na opačnej polovici ľadovej plochy predviedol dobrú prácu Brejčák, ale jeho pokus o zakončenie bol napokon domácimi dobre prečítaný.

27:14
    Poliaci pokračujú vo svojej aktivite a dostali sa do zaujímavej streleckej pozície! Po dobrej práci na ľavej strane pálili domáci z uhla, ale Tomek si dal pozor a puk schoval vo výstroji.

25:58
    Žilinčania už následní buly pred svojou bránkou vyhrali a puk vysunuli na opačnú polovicu ľadovej plochy.

25:13
    Žilinčania sa museli brániť, ale zvládli to bez väčších problémov. Následne chceli hostia puk vyhodiť z pásma, no dopusitli sa iba zakázaného uvoľnenia.

24:56
    Žilinskí hokejisti hrajú dnes skutočne dobre a majú správne nakročené k triumfu. Domáci Nowy Targ sa stále snaží, ale jeho pokusy končia iba u Tomeka.

23:31
    Práve naopak, hokejisti spod Dubňa sa aj pri svojom vedení opäť presunuli do útoku, ale ich prudká strela bola gólmanom zrazená iba na ochrannú sieť.

23:06
    Nowy Targ ihneď pokračuje v útočení, ale aktivita mu vôbech nevychádza. Vlci sa bránia bez problémov.
    22:45. Richard HUNA - 0:3

22:45

Vlci už hrali v plnom počte a aktivita RICHARDA HUNU sa končí presným zásahom! Vlci dnes hrajú skutočne dobre a výhru si zaslpžia.

22:39
    Žilina sa dokázala ubrániť a hrá v plnom počte.

22:23
    Na opačnej strane predviedol Richard Huna výbornú akciu, keď sa do útoku pustil pri vlastnom oslabení, ale gólmana napokon nezaskočil.

21:47
    Žilinčania pokračujú v defenzívnej činnosti, ale Tomek ich stále drží nad vodou. Brankár MSHK teraz puk betónom vyrazil do ľavého rohu.

21:11
    Sovenský tím sa ihneď v úvode musí brániť, ale brankár Tomek to zatiaľ robí veľmi dobre. V tejto chvíli puk vyrazil na ochrannú sieť.

20:39
    Žilinčania sa budú opäť brániť! Žilinskí hokejisti to v úvode tretiny vôbec nebudú mať jednoduché.

20:14
    Strany sa vymenili a druhá tretina môže začať. Od úvodu sú aktívnejší domáci, ktorí by sa radi dostali spúť do hry.

20:01

Prvá tretina je minulosťou. Žilinčania v nej predviedli dobrý výkon a dokonale zaskočili svojho súpera, ktorý musel puk z bránky vyťahovať už dvakrát. Vlci majú zápas rozohraný veľmi dobre a majú nakročené k prvému triumfu v tohtoročnej príprave.

Druhá tretina sa zažne približne o 16:48.

20:00

19:32
    Wronka napokon puk nahodil ku bránke súpera, kde sa okamžite strhol boj o dorážky, ale v nich sa najlepšie zorientoval Tomek, ktorý puk za svoj chrbát nepustil.

19:09
    Do konca tejto tretiny ostáva jediná minúta. Poliaci sú stáe v útoku a puk tam točí Wronka, ktorý ale nemá voľného spoluhráča, ktorému by nahral.

18:57
    Nowy Targ sa okamžite vrhol do útočenia a pokúša sa niečo vymyslieť. Sledujeme veľkú aktivitu na domácej strane.
    18:35. 0:2

18:35

Vlci vyhrávajú rozdielom dvoch presných zásahov! Tentokrát sa dokázali usadiť v pásme, kde súperovi poriadne zamotali hlavu a nenápadná strela ADRIÁNA LIPOVSKÉHO z ľavého kruhu spoza obrany skončila až v sieti.

18:19
    Po následnom výhernom buly pre Žilinu pálil ešte Kurali, ale ani jeho strela sa neujala a domáci puk vyhodili preč od svojej bránky.

18:03
    Kurali predviedol veľmi dobrú individuálnu akciu a Žilina mohla vyhrávať o dva góly! Po Kuraliho práci spred bránky zakončoval Rehák, ale brankár poľského tímu sa hodil na ľad a puk za seba nepustil.

16:17
    Vylúčenie žilinského celku je minulosťou a vlkom sa už musí dýchať oveľa lepšie. Najhoršie majú Slováci za sebou.

15:47
    Domáci to skúšajú z každej možnej pozície. Haverinen teraz puk pálil z ľavej strany od modrej čiary, ale bránku minul.

15:22
    Gruszka ešte puk potočil v útočnej tretine a ponúkol ho spoluhráčom, ale ani tí na Tomeka nevyzreli. Slovenský gólman drží svoj tím vo vedení.

14:57
    Poľský tím pokračuje vo svojej snahe o vyrovanie. Domáci sa teraz rýchlo dostali do pásma, odkiaľ pálil Gruszka, ale Tomek si poradil a jeho strelu shoval v lapačke.

14:17
    Žilina sa bude brániť! Domáci hokejisti majú teraz skvelú príležitosť na vyrovnanie.

14:09
    Nowy Targ chcel ihneď odpovedať, ale jeho pokus o nahodenie puku na zadný mantinel sa skončil iba zakázaným uvoľnením.
    14:01. Patrik SCHRONER - 0:1

14:01

Žilinčania sa ujímajú vedenia! PATRIK SCHRONER to najskôr skúšal strelou po zemi a následne aj ďalším zakončením z ľavého kruhu, pričom gólman si druhý puk už nepostrážil a nedokázal ho zastaviť pred bránkovou čiarou.

13:07
    Hra môže pokračovať ďalej a Žilina zčala naozaj aktívne Od modrej čiary v útoku pálil Drevenák, no jeho rana skončila iba v lapačke domáceho brankára.

12:24
    Konečný už za pomoci spoluhráčov odkorčuľoval na striedačku, kde ho už čakali miestni zdravotníci. Pevne veríme, že to nebude nič vážne.

12:24
    Na ľadovej ploche to teraz nevyzerá vôbec príjemne. Rastislav Konečný sa pri súboji zrazil so súperom a po tomto kontakte ostal ležať na ľadovej ploche. Musíme ale uznať, že nešlo o nedovolený zákrok a vylučovať sa nebude.

12:12
    Lipovský už korčuľuje späť na ľadovú plochu, Žilinčania sa dokázali ubrániť a skóre sa nemení.

11:29
    Poliai pozbierali puk za sovjou bránkou a pokúsia sa opäť útočiť, ale proti defenzíve slovenského tímu to nemajú jednoduché.

11:08
    Na opačnej polovici ľadovej plochy teraz dokázali Žilinčania hru na pár sekúnd upokojiť a odišli striedať.

10:38
    Poľskí hokejisti sa do útoku rýchlo vrátili a mohli sa ujať vedenia! Priamo spred bránky prišla veľmi prudká strela, ale Tomek sa prezentoval výborným zákrokom lapačkou a puk do siete nepustil.

10:20
    Žilinčania začali vo vlastnom oslabení dobre a puk ihneď vyhodili zo svojej obrannej tretiny.

10:12
    Žilina sa musí brániť! Na trestnú lavicu odchádza Adrián Lipovský.

09:40
    Nowy Targ je ale v posledných minútach poriadne aktívny a neustále sa tlačí do zakončenia. Slovenský tím sa musí brániť.

08:55
    Žilinčania vyhrali buly pred svojou bránkou, ale puk opäť poslali iba cez všetky čiary a dopustili sa ďalšieho zakázaného uvoľnenia.

08:47
    Žilinčania sa napokon puku pri vlastnej defenzívnej činnosti zmocnili a chceli ho rýchlo presunúť do útoku, ale Stupka dlhú prihrávku nezachytil a hostia sa dopustili iba zakázaného uvoľnenia.

07:06
    Žilinčania sú skutočne stiahnutí pred svojou bránkou a musia sa brániť. Domáci hráči pridávajú na aktivite a vyvíjajú tlak.

06:31
    Domáci hokejisti sa po dlhšom čase presunuli do útoku a pokúsia sa tam niečo vmyslieť. Vlci sa budú musieť brániť.

05:57
    Žilinčania to opäť vymysleli veľmi sympaticky a dostali sa do streleckého zakončenia. Od modrej čiary pálil Kurali, no Nowy Targ sa opäť ubránil.

05:18
    Žilinčania sa napokon ku streleckému pokusu dostali! Spoza obrany pálil Makovský, ale jeho pokus nebol dostatočne dôrazný a brankára neprekvapil.

04:40
    Žilinčania sú aktuálne aktívnejší a ostávajú nasťahovaní v útočnej tretine. Kubiš tam hľadal spoluhráčov, ale domáci sa dobre bránia.

04:15
    Zostava Žiliny: Tomek (Cibuľa) – Grman, Kurali, Brejčák, Leško, Makovský, Niník, Krčula, Bajaník – Ri. Huna, Ro. Huna, Rehák – Konečný, Stupka, Schroner – Drevenák, Ježek, Drábek – Lipovský, Kubiš, Paleček

03:36
    Hokejisti Noweho Targu chceli okamžite reagovať na opačnej polovici ľadovej plochy, ale prezentovali sa iba ranou k pravej žrdi, ktorú si postrážil Tomek.

03:04
    Žilinčania mohli otvoriť skóre tohto zápasu! Na pravej strane ostal priamo pred bránkou osamotený Jaroslav Niník, ktorý prudko pálil, ale trafil iba lapačku poľského brnakára.

01:20
    Žilinčania začali z vlastnej obrannej tretiny a popri ľavom mantineli sa predrali až do útoku. Tam sme videli prudkú strelu, ale tá skončila iba vyrazená na ochrannej sieti.

00:31
    Hráči Noweho Targu iba nahodili puk za Tomekovu bránku a nedokázali tam nič vymyslieť. Žilina môže byť pokojná a takisto začne útočnú akciu.

00:06
    Zápas sa začal výherným buly pre domáci celok. Poliaci sa ihneď stiahli k svojej bránke, odkiaľ budú chcieť rozohrávať.

00:01

Hráči oboch celkov sú už pripravení na ľadovej ploche a stretnutie sa o malý moment začne. Domáci hokejisit nastúpia v červeno-modrých dresoch, hostia zo Žiliny v žlto-zelených farbách.

Dámy a páni, prajeme vám príjemný športový zážitok.

Vážení športoví fanúšikovia, srdečne vás vítame pri sledovaní prípravného hokejového stretnutia medzi poľským Nowym Targom a slovenskou Žilinou.

Pre Žilinčanov pôjde už o štvrtý zápas v príprave. Vlci spod Dubňa doposiaľ neboli úspešní ani v jednom stretnutí, keď presne pred týždňom s rovnakým súperom ako dnes (MMKS Podhale Nowy Targ) prehrali pomerom 2:5, potom nestačili na prvoligový Bardejov a podľahli mu 0:4 a naposledy prehrali s prvoligovým Liptovským Mikulášom tesne 3:4.

Tento zápas sa mal pôvodne odohrať na žilinskom štadióne, ale tam prebieha rekonštrukcia, takže Žilinčania opäť cestovali na klzisko súpera. Duel sa odohrá bez divákov.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 16:00.

Veronika Pancuráková

Góly a asistencie: 35. Łabuz, 48. Różański – 15. Schroner, 19. Lipovský, 23. Huna, 32. Kubiš (Lipovský), 42. Ježek

MMKS Podhale Nowy Targ:
    MsHK Žilina: Tomek (Cibuľa) – Grman, Kurali, Brejčák, Leško, Makovský, Niník, Krčula, Bajaník – Ri. Huna, Ro. Huna, Rehák – Konečný, Stupka, Schroner – Drevenák, Ježek, Drábek – Lipovský, Kubiš, Paleček