Kazaň – Sturm Graz 1:1 (kon.) | Qäbälä – Limassol 1:0 (kon.) | Keşla FK – Bilbao 0:0 (kon.)
Omonia Nikózia – Brøndby 2:2 (kon.) | Trabzonspor – FK Rabotnički 1:1 (po pr.) | Odd – Elfsborg 2:0 (kon.)
Shmona – Liberec 0:3 (kon.) | Göteborg – Belenenses 0:0 (kon.) | Strømsgodset – Hajduk Split 0:2 (kon.)
Rosenborg – Debrecín 3:1 (kon.) | Vorskla Poltava – Žilina 3:1 (po pr.) | Başakşehir – Alkmaar 1:2 (kon.)
Minsk – Zürich 1:1 (po pr.) | Larnaca – Bordeaux 0:1 (kon.) | Vaduz – Thun 2:2 (kon.)
Kodaň – Jablonec 2:3 (kon.) | Saint-Étienne – Târgu Mureş 1:2 (kon.) | Zorja Luhansk – Charleroi 3:0 (kon.)
Arnhem – Southampton 0:2 (kon.) | Atromitos – Štokholm 1:0 (kon.) | Željezničar Sarajevo – Liége 0:1 (kon.)
Giurgiu – West Ham 2:1 (kon.) | Trnava – Solún 1:1 (kon.) | Slovan Bratislava – FK Krasnodar 3:3 (kon.)
Dortmund – Wolfsberger 5:0 (kon.) | Aberdeen – Almaty 1:1 (kon.) | Novi Sad – Sampdoria 0:2 (kon.)
Légia Varšava – Kukësi 1:0 (kon.) | Guimarães – Rheindorf Altach 1:4 (kon.)
Željezničar Sarajevo
0:1 (0:0)
Standard Liége
cz Štvrtok 06.08.2015, 20:00 • Asim Ferhatović Hase Stadion • Európska liga (predkolá) • 3. predkolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:00.

Máme tady odvetu 3. předkola Evropské ligy mezi Standardem Lutych a Željezničarem Sarajevo, které se na domácí půdě bude snažit o velké překvapení – umazat jednobrankovou ztrátu z Lutychu.

Željezničar Sarajevo postupoval až do této fáze přes papírově slabší celky relativně snadno. Balzan Youths nasázeli v 1. předkole součtu obou zápasů tři góly, ve 2. předkole si pak Sarajevo stejným poměrem (tedy 1:0 a 2:0) poradilo také s Ferencvárosi. Už při zjištění soupeře pro 3. předfázi soutěže se ale mělo za to, že Lutych bude nad síly této party. První zápas to více méně potvrdil. Vzmůže se Željezničar na domácí půdě k senzaci?

Standard Lutych měl více času na přípravu. S ohledem na dobré postavení v minulém ročníku belgické ligy mohl testovat své síly a do Evropské ligy vstupoval tým až v tomto 3. předkole. První utkání na domácí půdě zvládl podle předpokladů a zvítězil, byť výsledek 2:1 rozhodně celou věc neuzavírá. Stejně kvalitní výkon budou muset červeno-bílí podat také na půdě Sarajeva, které bude jistě spoléhat na fantastickou sílu v hledišti. Bookmakeři ale mají jasno a cokoliv jiného, než postup, a dokonce i výhra Lutychu v tomto zápase, by bylo přinejmenším překvapující.

Pro Standard hovoří i bilance z posledních tří zápasů. Zatímco Sarajevo všechny prohrálo (včetně toho vzájemného), Lutych si připsal 2 výhry a 1 porážku.

FK Željezničar Sarajevo: Antolovič (C) – Memija, Bogdanovič, Kosorič, Mladenovič – Hadžiahmetovič, Blagojevič – Djelmič, D. Sadikovič, Kokot – Bajič
    Náhradníci: Kjosevski – Uzelac,, Livaja, E. Sadikovič, Stokič, Beganovič, Tiago Farias

Standard Lutych: Thuram Ulien – Milec, Faty, Jorge Teixeira, Van Damme (C) – Badibanga, Trebel, El Messaoudi, Knockaert – Enoh – Santini
    Náhradníci: Pirard – Fiore, Andrade, Kasmi, J. De Sart, Miloševič, Yattara

Rozhodčí: Georgi Kabakov – Kolev, Margaritov.

1

1
    Domácí Željezničar nastupuje v bílých dresech a v prvním poločase bude útočit na branku po pravé straně. Hosté z Lutychu oblékají tmavé dresy.

2
    Aktivněji začínají domácí. Hadžiahmetovičův pokus na branku byl zblokován. Následuje rohový kop.

3
    Exekuce se ujal Blagojevič, ale spoluhráče nenašel.

5
    Željezničar stále tlačí. Další roh po Bajičově střele.

5
    Znovu rozehrával Blagojevič, ani tentokrát z toho ovšem nebezpečí pro Uliena nehrozí.

6
    Van Damme fauloval, směr hry se nezmění.

7
    Spoluhráče napodobil také Santini, rozhodčí píská každý střední kontakt, hře zatím moc volnost nenechává.

10
    Hra se nyní poněkud zklidnila. Domácí kombinují okolo půlící čáry. Standard brání v neprůchodném bloku.

12
    Žlutou kartu dostává Van Damme (Standard Lutych) za přerušení slibně se rozvíjející akce soupeře. Rozhodčí mu se četl i předešlé zákroky.

12
    Ani z této standardky bezprostřední nebezpečí pro hostující branku nehrozí. Djelmičova střela byla zablokována.

14
    První příležitost pro hostující celek. Rohový kop.

14
    Obrana Željezničaru míč vyhlavičkovala a nasadila k rychlému brejku, který končí faulem Enoha na druhé straně hřiště.

15
    Bajič se rozhodl rozehrát směrem vzad, ale tím šance domácích pohasla.

16
    Vykopává Thuram Ulien. Željezničar kontroluje zápas a tlačí se vpřed, střelecky ale zatím příliš nebezpečný není.

17
    Bajič je znovu v centru dění. Střílený centr na zadní tyč ovšem branku minul a nabíhající spoluhráč ho nestihl, míč proto končí v zámezí.

18
    Hráčí ve sněhobílých dresech stále okupují soupeřovu polovinu.

19
    Střely: 2 – 0

20
    Po faulu domácích se k míči po čase dostali hráči Standardu, kteří nikam nespěchají. Potřebují nabrat sebevědomí s míčem na kopačkách.

22
    Na pořadu dne je druhý rohový kop hostů.

23
    Rohové kopy: 2 – 2

23
    Do dění nyní poněkud více než v předešlém průběhu klání promlouvají hosté, ale domácí diváci zůstávají stále maximálně koncentrovaní na svou roli 12. hráče svého týmu. Tu plní na výbornou!

24
    První střelecký pokus na branku si po téměř pětadvaceti minutách hry připisují hosté. S nikterak silnou střelou Badibangy z úhlu si ale Antolovič poradil jistě.
    24. Šanci Badibangy zlikvidoval Antolovič

26
    A po nevydařeném závěru akce Željezničaru vykopává druhý gólman Ulien.

27
    Stopeři Željezničaru si nerušeně přihrávají na vlastní polovině, žádný presing ze strany Standardu se nekoná.

28
    Za stále vytrvalých popěvků domácích fans pohasla další akce Standardu již v zárodku na půlce.

29
    Držení míče: 55% – 45%

30
    Máme za sebou půlhodinu zápasu. Tomu zatím v mezihře dominují domácí plejeři, hosté ale s přibývajícími minutami začínají svou hru zofenzivňovat.

31
    Djelmič nepochopil myšlenku spoluhráče, a tak se za kolmicí za obranu nevydal. Míč je v zámezí.

33
    Trenér hostů zřejmě nebyl s hrou svých svěřenců bez míče spokojen. V posledních minutách je nasazení hráčů v černých dresech výrazně vyšší.

33
    Přihrávka na Kokota se nesetkala s pochopením asistenta sudího, jehož praporek míří nad hlavu. Ofsajd.

35
    Po pravé straně se ke střele prodral El Messaoudi, křížnou ránu ale poslal mimo branku.

36
    Brankáři v dnešním utkání příliš mnoho práce nemají. Vše podstatné se většinou odehrává v prostorách mezi šestnáctkami.

37
    Djelmič musel svůj postup k brance zastavit a vrátit se na svou polovinu. Cesta dopředu nevedla. Šancí domácích ubývá, v obraně Standardu už tolik průchozích míst není.

40
    Ačkoliv je stav i po čtyřiceti minutách hry stále 0:0, domácí fanoušci jsou zjevně spokojeni. Z tribun neustále zní popěvky s nejvýraznější pasáží se slovy „všechno je nejlepší.“

41
    Stejného názoru ale zřejmě nebude trenér, hosté se usazují na polovině Željezničaru, který navíc pasáž zápasu, kdy hře dominoval, vůbec nezužitkoval.

42
    Třetí rohový kop hostů zahrává Trebel.

43
    Následoval ještě průnik a následný centr z pravé strany, ale jestliže obrana Standardu se zlepšila, tak ta domácí drží pevně celý poločas, včetně této akce Lutychu.

44
    Žlutí se po delší době také na druhé straně. Trestaným hráčem je Mladenovič (FK Željezničar Sarajevo).

45
    Běží posledních pár vteřin regulérní hrací doby vymezené pro první půli. Bude se nastavovat?

45+1
    Sudí Kabakov přidává 2 minuty navrch.

45+1
    Tu první orámuje rohový kop Standardu. Již čtvrtý.

45+2
    V samotném závěru prvního dějství se mohli radovat hosté, ale Santini v samostatném nájezdu na brankáře Antoloviče selhal. Snažil se gólmana přelobovat, ale branku přitom zcela minul!

45+2

První poločas na stadionu v Sarajevu končí bez branek. Dlouho měli velkou převahu domácí, to se ale týkalo spíše ovládání míče a pobytu na polovině soupeře. Střelecké pokusy většinou obrana zblokovala. Nasazení domácích netrvalo věčně, s přibývajícími minutami začali více promlouvat hosté, kteří sbírali především body do kolonky rohových kopů. Vůbec největší šanci pak ve druhé nastavené minutě doslova spálil Santini.

Druhý poločas začne přibližně v 21.01.

46

47
    První pokus domácích, konkrétně Djelmiče, končí nedostiženým míčem v zámezí u rohového praporku.

49
    Nastupují hosté. Željezničar se několik posledních desítek vteřin jen brání.

51
    Po tvrdší srážce se soupeřem se ze hřiště za pomoci lékařů jen neochotně zvedá domácí Amir Hadřiahmetovič.

52
    Fanoušci hlasivky u bufetů nezapomněli, ale na hrací ploše zatím památeční akce nepřibývají.

54
    Na obrazu z prvního poločasu se nic výrazně nezměnilo. O aktivitu se snaží oba celky, obrany ale nepovolují.

55
    Scházel kousek. Djelmič napřáhl za hranicí šestnáctky a na branku Lutychu vyslal povedený pokus, který ale proskákal několik centimetrů od pravé tyče!
    55. Šance Djelmiče

55
    A ještě jedna velká šance. U Ulienovy zvoní tyč! Útočník Željezničaru neuspěl ani z následné dorážky. Brankář hostů prožívá perné chvíle.
    55. Domácí hráči trefují levou tyč hostující branky

56
    Thuram Ulien musí zůstat maximálně soustředěn. Šestnáctkou mu létá jeden křižný centr za druhým.

58
    Střely: 4 – 4

59
    Na hostující lavičce se schyluje k prvnímu střídání.

59
    Střídání v týmu Standard Lutych: ze hřiště odchází El Messaoudi, přichází J. De Sart.

60
    Střídání v týmu FK Željezničar Sarajevo: ze hřiště odchází Hadžiahmetovič, přichází E. Sadikovič.

64
    Lutych momentálně zcela rezignoval na ofenzivní snažení, dost práce má s dalšími a dalšími náběhy domácích vstříc Ulienově brance.

66
    Střídání v týmu FK Željezničar Sarajevo: ze hřiště odchází D. Sadikovič, přichází Beganovič.

68
    Standard právě vstřelil branku!
    V době, kdy vyvrcholil tlak domácího celku se Standard ujímá vedení. Střelu kapitána hostů JELLEHO VAN DAMMA jeden z clonících obránců lehce tečoval, na což Antolovič nestihl zareagovat – 0:1.
    68. Van DAMME - 0:1

69
    Standard je gólem evidentně nabuzen a s novou krví v žilách vyráží kupředu.

70
    Střídání v týmu Standard Lutych: ze hřiště odchází Santini, přichází Yattara.

72
    Željezničar musí přidat. Když to nešlo kombinačně, vzal to na sebe Dušan Mladenovič. Po krátkém slalomu mezi soupeři z dobrých třiceti metrů napřáhl, branku ale prolétající míč viděl jen z dáli.

74
    Stále stejná písnička. Željezničar se snaží probít k prvnímu gólu, Standard však sází na pevnou defenzivu, s bráněním nyní pomáhají všichni hráči v poli.

75
    S hrou o všechno se v defenzivě domácích pochopitelně otevírají prostory pro brejky Belgičanů.

76
    Střídání v týmu FK Željezničar Sarajevo: ze hřiště odchází Kokot, přichází Stokič.

77
    Po střídání se hosté konečně dostali k rozehrání odkládané standardky. Centr na hranici malého vápna poslal Knockaert, načež šel míč do zámezí od hlavy jednoho z bránících hráčů.

78
    Standard Lutych v další dobré šanci! Julien De Sart by jistě rád prověřil kvality brankáře Antoloviče, avšak do střely mu padl Kosorič a střelu srazil metr od tyče! Následuje roh.
    78. Julien De Sartova zblokovaná šance

79
    Střídání v týmu Standard Lutych: ze hřiště odchází Badibanga, přichází Andrade.

80
    Vstupujeme do poslední desetiminutovky zápasu. čas domácích na srovnání skóre se krátí, naopak narůstá tlak Lutychu.

82
    Bosňanům se začíná v žilách vařit krev. Sudí Kabakov na prahu 82. minuty musí uklidňovat jednoho ze střídajících hráčů domácích Beganoviče.

84
    V krátkém časovém sledu si míč osahali oba gólmani. Jejich výkopy příliš přesné nebyly.

85
    Hosté už se znovu štelují před šestnáctku Željezničaru. Razí taktiku nejlepší obranou je útok a vedení chtějí udržet hrou daleko od své branky.

87
    A málem z toho byl druhý gól v Antolovičově síti! Brankář Željezničaru mohl doplatit na přílišné vyběhnutí z branky, nakonec ale zkoušku štěstěny Standardu z půlící čáry ustál a špičkami prstů vytěsnil míč na rohový kop! Trebel mohl být za hrdinu. I tak jsou ale hosté velice blízko postupu. Željezničar by ve zbylých minutách musel dvakrát skórovat.
    87. Trebel málem nachytal Antoloviče na švestkách

88
    Belgičané nepouštějí míč od kopaček.

89
    Fauly: 16 – 17

90
    Rozhodčí nastavuje 4 minuty nad rámec druhé půle.

90+2
    Sněhobílé dresy ještě flintu do žita neházejí. Budou zahrávat rohový kop.

90+2
    K výrazné nespokojenosti sarajevských sudí signalizuje faul, a tak musí domácí znovu přepnout do obranného režimu, což se jim nyní vůbec nehodí.

90+4
    Konec zápasu. Dále postupuje Standard Lutych.

Průběh druhého poločasu do jisté míry připomínal první půli. Také po přestávce se o ofenzivní parádu staraly oba celky, avšak skórovat se podařilo pouze Standardu Lutych. Symbolicky jediný gól vstřelil kapitán De Sart. S ohledem na vítězství 2:1 z domácího prostředí Belgičané zaslouženě postupují do 4. předkola Evropské ligy. Željezničar se se soutěží podle očekávání loučí. Stejně jako já s vámi. Hezký zbytek večera.