Kazachstan – Maďarsko 5:0 (kon.) | Taliansko – Ukrajina 2:1 (po pr.) | Japonsko – Poľsko 0:2 (kon.)
Japonsko
0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Poľsko
cz Pondelok 20.04.2015, 20:00 • Tauron Arena, Krakow • Majstrovstvá sveta - 1. Divízia, sk. A

Možná klíčový duel o záchranu tak zvládl lépe polský národní tým. Japonsko zůstává po dvou kolech na nule a bude muset zaskočit někoho z favoritů.

6. Japonsko 0 bodů (22:10:19)

Utkání končí vítězstvím domácího Polska v poměru 0:2! Na první gól jsme čekali až do 43. minuty, kdy se v přesilové hře trefil Tomasz Malasiński. V čase 50:30 pak pečetil důležitou výhru pořadatelské země kapitán Marcin Kolusz. Japonsko bylo dvě třetiny lepší, ale jakmile se Poláci ujali vedení, hráči ze Země vycházejícího slunce najednou působili bezradně. Velký podíl na úspěchu bíločervených má brankář Przemyslaw Odrobny, jenž pokryl všech 26 střel soupeře.

Střely na branku ve 3. třetině – 8:7, celkem – 26:21.

60:00

59:51
    Puk je ve středním pásmu a je to jasné, Polsko vyhraje!

59:33
    Krásný zákrok Odrobného, který ukázkovým semaforem lapil střelu Uena!

58:58
    Malasiński dlouho ležel na ledě, ale nakonec se zvedl a v předklonu zamířil na střídačku. Můžeme pokračovat.

58:58
    Obrovský závar před domácí brankou, ale puk má Odrobny!

Dnešní utkání sleduje 2662 diváků.

58:19
    Oddechový čas Japonska.

58:01
    Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny.

57:42
    Japonci to už zkoušejí bez gólmana!

57:23
    Mohlo být hotovo! Kalinowského ránu z pravého kruhu Fukufudži s velkou námahou lapačkou pouze vyrazil a bekhendová dorážka polského útočníka z ostrého úhlu už skončila mimo.

56:57
    Japonci nevědí, jak se dostat do střeleckých pozic. Poláci teď hrají výborně takticky.

56:11
    Obara zavezl puk do útočného pásma, ale dobře zapracovala polská obrana, která vytlačila soupeře do střední třetiny.

55:13
    Puk nyní vypadl z hrací plochy. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

55:08
    Zakázané uvolnění Polska. Do konce zbývá necelých pět minut.

54:32
    Takagiho střelu z levého kruhu vyrazil Odrobny.

53:54
    Reprezentace země vycházejícího slunce marně hledá cestičky přes zahuštěné střední pásmo.

52:58
    Ofsajd Japonců.

51:59
    Poláci se okamžitě soustředí především na obranu. Nic si nekomplikují a puky jednoduše vyhazují.
    Marcin KOLUSZ - 0:2

50:30
    Polsko právě vstřelilo branku!
    Domácí celek navyšuje svůj náskok! Nahození Mateusze Rompkowského tečoval nohou MARCIN KOLUSZ a brankář Fukufudži nestačil zareagovat – 0:2. Asistence: Mateusz Rompkowski a Adam Bagiński a Kamil Kalinowski.

49:41
    Laszkiewicz se doslova protlačil ke střeleckému pokusu. Fukufudži neměl problémy, ale polský útočník vybojoval alespoň vhazování.

48:26
    Pasiut sám zavezl puk až do útočného pásma. Teď už však hrají Japonci.

47:43
    Asijský celek se dostal do postavení mimo hru.

47:15
    Poláci se začínají stahovat do středního pásma, které zřejmě hodlají ve zbytku utkání urputně bránit.

46:13
    Galant poslal od zadního mantinelu před branku zajímavou nabídku. Laszkiewicz ani Dziubińki se však k zakončení nedostali.

45:01
    Teď je řada na Japoncích, kteří byli dvě třetiny lepším týmem.

43:56
    Pořadatelský celek nyní mačká svého soupeře před Fukufudžim. Další šanci měl Kolusz, ovšem úspěšnější byl brankář Japonska.

43:15
    Poláci ožili! Chmielewski měl na holi vedení 0:2, ale nedostal puk do odkryté branky.
    Tomasz MALASIŃSKI - 0:1

42:41
    Bíločervení přesilovou hru využívají a střílí první gól utkání! Kolusz našel z pozice za brankou Zapału, který okamžitě poslal kotouč do brankoviště a TOMASZ MALASIŃSKI z bezprostřední blízkosti překonal Fukufudžiho. Asistence: Krzysztof Zapała a Marcin Kolusz.

42:16
    Šo Sato je vyloučen za hrubost. Polsko bude hrát poprvé v zápase přesilovku.

42:08
    Takagi rozpoutal před polskou brankou zajímavý závar, ani teď se ale skóre nemění.

41:56
    Střela Jamady byla spíše propagační, Odrobny puk raději podržel.

41:02
    Další icing Japonska. Tenhle zápas může rozhodnout jediný gól.

40:26
    Odrobny si snadno sáhl lapačkou pro střelu, která byla vypálena z velké dálky.

40:11
    Začínáme zakázaným uvolněním Japonska. Hra se stěhuje před Fukufudžiho.

40:01

Aktéři utkání jsou zpět na ledě. Za malou chvíli začne třetí perioda.

Třetí třetina začne přibližně ve 21:30.

Ani čtyřicet odehraných minut branku nepřineslo. I ve druhé části vyhráli na umělecký dojem Japonci. Ti však často kombinují až přehnaně, a když už nebezpečně vystřelí, stojí v polské kleci výborný Przemyslaw Odrobny.

Střely na branku ve 2. třetině – 8:5, celkem – 18:14.

40:00

39:58
    Laszkiewicz se ještě snažil za brankou něco vymyslet, ale už to asi nestihne.

39:16
    Do střely Chmielewského obětavě padl jeden z obránců. Japonci poté odpálili puk do bezpečí.

38:30
    Kolusz se ze strany natlačil až před branku, Fukufudži si prostor u tyčky pohlídal.

37:34
    Odrobného pozornost vyzkoušel Hiroki Ueno. Nejproduktivnější hráč Asijské ligy v této sezóně.

36:59
    Kalinowski se dostal ke střele, kterou Fukufudži vyrazil do rohu.

35:48
    Hašiba už mohl střílet, ale místo toho ještě nahrával a Poláci se ubránili. Japoncům by neškodilo hru v útočném pásmu zjednodušit. Jinak hrají velice dobře.

35:19
    Przemyslaw Odrobny je asi nejlepším hráčem na ledě. Teď jistým zákrokem pokryl střelu Kudžiho z levého kruhu.

34:58
    Japonci v postavení mimo hru.

34:22
    Brykovo nahození vyvolalo zmatek před japonskou klecí, skóre se však nemění.

34:08
    Icing Poláků.

33:34
    Japonci mají mnohem více ze hry, ale spíše kombinují, než střílí. Ve druhé dvacetiminutovce vyprodukovali jen pět střel.

32:52
    Polský celek v plném počtu.

32:42
    Nejprve Odrobny pravým betonem vyrazil nepříjemnou střelu Go Tanaky a poté si vytvořili velkou příležitost i v oslabení hrající Polácí. Pasiut využil chyby obránce Janadoriho a najížděl na japonskou branku. Byl však v tísni a nedokázal tak překonat Fukufudžiho.

30:51
    Dziubińki sebral z ledu volnou hůl a hrál hned se dvěma, což se nesmí. Tohle je samozřejmě za dvě minuty.

29:54
    Kudži ve velké šanci, puk za roztaženého Odrobného ale nedostal. Gólman GKS Jastrzebie drží svůj tým.

28:19
    Po přihrávce Bagińského měl dobrou šanci Zapała, Fukufudži byl na místě.

27:54
    Ušu vyslal od modré bombu, která jen těsně minula polskou klec.

27:25
    Janadori obkroužil branku, ale nevystřelil. Obléhání polského obranného pásma však pokračuje.

26:24
    Další ránu vyslal na Odrobného Kudži, polský gólman má puk ve výstroji.

25:39
    Japonský výběr je velmi dobře fyzicky a takticky připraven. Polsko se jen těžko srovnává s vířivým pohybem soupeře.

24:25
    Domácí celek se teď na chvíli vymanil. Chmielewského pokus vyrazil Fukufudži.

23:35
    Polsko se nyní osvobodilo jen za cenu zakázaného uvolnění. Na ledě tak musí zůstat stejná pětice hráčů.

22:49
    Asijský celek pokračuje v tlaku, Polsko se jen brání.

21:12
    Takahašiho prudká střela zaměstnala Odrobného. Japonci zahájili druhou část velmi aktivně.

20:01
    Tribuny dnes nejsou tak zaplněné, jako na včerejší zápas Polska s Itálií.

Další třetina začne přibližně ve 20:49.

V první části branka nepadla. Po počátečním oťukávání byli lepším týmem Japonci. Asiaté výborně bruslili a svým pohybem dělali Polákům velké problémy. Pořadatelský tým hru srovnal až v závěru periody.

Střely na branku v 1. třetině – 10:9.

20:00

Rompkowski měl napřaženo, ale siréna již hlásila konec třetiny. V prvních dvaceti minutách tak gól neuvidíme.

19:40
    Urbanowicz se snažil protlačit puk za Fukufudžiho. Japonský gólman ale pokryl prostor u své tyče a má kotouč ve výstroji.

19:23
    Prudká střela Kudžiho z levé strany prolétla vedle branky.

18:52
    Střelu Laszkiewicze pokryl Fukufudži.

18:29
    Ueno byl v tomto střídání hodně aktivní, nyní mu sebral kotouč Wajda.

18:04
    Bekhendové nahození Uena z rohu vyrazil Odrobny.

17:18
    Malasiński šikovně tečoval nahození Kolusze, kotouč je ale pod Fukufužim.

16:16
    Střela Kalinowského z levého kruhu skončila mimo.

15:39
    Laszkiewiczova přihrávka byla sražena až do středního pásma, Fukufuži tak mohl zůstat v klidu.

15:10
    Japonci se opravdu výborně hýbou. Odrobny nyní přikryl puk po zblokovaném nahození od modré.

14:23
    Pasiut dobře napadal rozehrávku soupeře, ovšem až do šance ho hráči Japonska nepustili.

13:41
    Po delší době si sáhl na puk i Fukufuži.

13:21
    Vynikající zákrok Odrobného! Jamašita už dorážel do odkryté klece, ale polský gólman udělal provaz a betonem udržel puk před brankovou čarou!

12:41
    Asijský celek teď lépe bruslí, Polsko působí trochu bezradně.

12:05
    Polsko kompletní.

12:00
    Pěkná přesilovková kombinace Japonců. Odrobny se však stačil rychle přesunout a střela Takahašiho skončila v jeho náručí.

11:32
    Opět se bíločervení osvobozují.

11:12
    Poláci po minutě konečně vyhodili a mohou střídat.

10:04
    Polsko se musí bránit. Vyloučen je Kamil Kalinowski.

09:39
    Laszkiewicz se velmi pěkně uvolnil a z pravého kruhu cpal puk pod víko. Fukufuži již klečel, ale střela polského útočníka skončila na jeho rameni.

09:06
    Tlak Japonska ukončil až Odrobny, který přikryl volný puk. Svěřenci Marka Mahona působí stále živěji.

08:31
    Od levého mantinelu pálil Ueno a Odrobny se musel pořádně natahovat.

07:58
    Hráči ze Země vycházejícího slunce se osmělují. Pořadatelská země ztratila ve středním pásmu puk a rychlý protiútok zakončoval pěknou střelou Hirano. Odrobny zasáhl dobře a má kotouč ve výstroji.

06:45
    Velká šance Japonců! Kudži se z levé strany řítil na polskou klec, vypálil však vedle.

05:46
    Třetí řada Polska soupeře zavřela do jeho obranného pásma. Laszkiewiczův pas ale jen projel brankovištěm, aniž by na puk dosáhl někdo ze spoluhráčů.

04:35
    Tanaka operoval před polskou brankou, kotouč za Odrobného nedostal.

04:06
    Otřesený japonský zadák se konečně zvedl a zamířil na střídačku. Vylučovat se nebude, Chmielewski předvedl čistý bodyček.

04:06
    Aron Chmielewski si vyšlápl na Sasakiho, který zůstává ležet na ledě a už k němu míří lékař.

03:28
    Začátek zápasu se nese v opatrném duchu. Přeci jen, dnešní zápas může i napovědět o tom, který z týmů bude hrát o záchranu.

02:02
    Laszkiewicz se dostal až mezi kruhy, zápěstím však Fukufužiho nepřekonal.

00:57
    Japonsko zahrálo na icing.

00:48
    Poláci se v úvodu dostali do útočného pásma. Lajna Zapała, Malasiński, Kolusz si ale šanci nevytvořila.

00:01
    Pohled do arény během rozbruslení.

Japonsko: Fukufudži (Ito) – Ušu, Janadori, Sasaki, Manošima, Hašiba, Kumagai, Jamada, Sato – R. Tanaka, Kudži, Hirano – Takahaši, Nišiwaki, Obara – G. Tanaka, Ueno, Jamašita – Takagi, Mitamura, Osawa. Trenér: Mark Mahon

Polsko: Odrobny – Pociecha, Dutka, Bryk, Rompkowski, Wajda, Kotlorz, Kruczek, Wanacki – Chmielewski, Kowalówka, Pasiut – Zapała, Malasiński, Kolusz – Laszkiewicz, Dziubińki, Galant – Bagiński, Urbanowicz, Kalinowski. Trenér: Jacek Plachta

Rozhodčí: Gebei (HUN), Linde (SWE) – Dalton (GBR), Hribar (SLO).
    Nový den, nové naděje pro polský hokej.

Dnes se na turnaji odehrály další dva zápasy. Kazachstán přehrál Maďarsko 5:0 a Itálie udolala 2:1 po prodloužení Ukrajinu. Je jasné, že celek, který prohraje večerní duel, se ocitne na dně tabulky Divize IA.

Letošní šampionát Divize IA se hraje na opravdu krásném místě. Tauron Arena v Krakově pojme přes 15000 hokejových nadšenců a splňuje všechny moderní požadavky. Otevřena byla teprve v květnu loňského roku a hned hostila volejbalové Mistrovství světa mužů.
    Zahajovací utkání Polska proti Itálii navštívilo 9456 diváků. Zaplní se Tauron Arena podobně i dnes?

Japonsko:
    Japonsko je dlouhodobě nejlepším asijským týmem. Po Olympijských hrách v Naganu celek ze Země vycházejícího slunce v letech 1998 až 2004 dokonce každoročně účastnil MS elitní kategorie, ale ze šestnácti mužstev skončil nejlépe čtrnáctý a od roku 2005 je pravidelným účastníkem Divize I. Loni Japonci nebyli daleko od návratu do nejvyšší kategorie, od postupu je totiž dělilo pouze skóre. Výběr německého kouče Marka Mahona je tvořen především hokejisty z domácí soutěže či Asie. Výjimkou jsou brankář Jutaka Fukufuji a obránce Šinja Janadori, kteří působí v dánském Esbjergu a útočník Juširoh Hirano ze švédského Tingsryds AIF (3. nejvyšší soutěž).

Japonsko do šampionátu vstoupilo porážkou 2:4 s Maďarskem. V utkání přitom dvakrát vedlo po gólech Obary ze 2. minuty a Hirana ze 31. minuty. Alespoň o bod pak asijský tým přišel až v samém závěru duelu, v 57. minutě totiž strhl vedení na stranu Evropanů Baham a čtvrtý gól Japonci inkasovali při power-play.

Maďarsko – Japonsko 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
    Branky a nahrávky: 10. Kóger (Magosi, Sarauer), 32. Erdély (Sebök, Hári), 57. Banham (Sarauer, Magosi), 59. Hári (Orbán, Erdély) – 2. Obara (Minošima, Nišiwaki), 31. Hirano (Janadori, Jamada)

Polsko:
    Pořadatelský tým si účast na šampionátu druhé nejvyšší kategorie zajistil loňským triumfem v Divizi IB. Kádr Polska je tvořen především hokejisty z polské ligy. Výjimkou je pouze útočník Aron Chmielewski, který je hráčem Ocelářů Třinec. Právě v Třinci odehrál 88 extraligových zápasů také Marcin Kolusz a v sezóně 2002/03 si dresy Vítkovic a Havířova vyzkoušel také další forvard Leszek Laszkiewicz, jenž je ve 36 letech nejstarším hráčem mužstva. Trenérem bíločervených je dlouholetý reprezentant Jacek Plachta.

Polsko vstoupilo do domácího šampionátu těsnou porážkou 1:2 s Itálií, která je, spolu s Kazachstánem, největším favoritem na postup. Polákům se vydařila hlavně druhá třetina, v níž se jim podařilo zásluhou Pasiuta vyrovnat a soupeře přehrávali. Ve 34. minutě ale inkasovali ve vlastní přesilovce a ve zbytku duelu už nedokázali s výsledkem nic udělat. Utkání vidělo v krakovské Tauron Areně 9 456 diváků.

Polsko – Itálie 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
    Branky a nahrávky: 27. Pasiut (Kowalowka, Dutka) – 14. Ihnačák (Insam), 34. Anton Bernard (Ramoser)

Vítám tu všechny milovníky hry zvané hokej! V neděli byl zahájen světový šampionát Divize IA, tedy druhé nejvyšší kategorie. O vstupenku mezi absolutní hokejovou elitu pro příští rok se bojuje v polském Krakově. Já Vám prostřednictvím textového on-line přenosu přiblížím souboj Japonska s domácí reprezentací Polska. Oba týmy vstoupily do turnaje porážkou a v pondělí večer si budou chtít napravit reputaci.

Martin Augustin

Góly a asistencie: 43. Malasiński (Zapała, Kolusz), 51. Kolusz (Rompkowski, Kalinowski)

Poľsko: Odrobny – Pociecha, Dutka, Bryk, Rompkowski, Wajda, Kotlorz, Kruczek, Wanacki – Chmielewski, Kowalówka, Pasiut – Zapała, Malasiński, Kolusz – Laszkiewicz, Dziubińki, Galant – Bagiński, Urbanowicz, Kalinowski. Trenér: Jacek Plachta

Rozhodca: Gebei (HUN), Linde (SWE) – Dalton (GBR), Hribar (SLO)