Tisková konference k projektu Díky, trenére (kon.)
koniec udalosti
Tisková konference k projektu Díky, trenére

cz Utorok 07.04.2015, 09:30Tlačové konferencie
     
    Samotný závěr patří Kláře Spilkové, která se svým vlastnoručně namalovaným obrázkem přidává mezi patrony projektu. (12:53:10)
     
    Ná závěr bych dodal, že soutěžit můžete do 14.června, kdy je uzávěrka a v listopadu pak bude vybráno nejlepších deset příběhů. Vyhlášení pak proběhne na galavečeru. Vítěz vyhraje pobyt pro sebe a svého svěřence pobyt v jednom z prestižních světových tréninkových center v hodnotě 100 000 Kč a jeho klub inkasuje 50 000 na lepší přípravu mládeže.
     
    Zajímavou statistikou je aktivní sportování trenérů, který je 66%, zbylých 34% se věnují jen trénování svých svěřenců.
     
    Průměr trenování je 11 let. I když jsou mezi námi tací, kteří trenují i 56 let jako pán z Přerova, který tam trenuje stolní tenis.
     
    15% trenérů se svou profesí živí, 27% přivydělává a 58% trénuje dobrovolně.
     
    Průběžné výsledky jsou asi takové. Na prvním místě jsou fotbaloví trenéři s 24%, na druhém basketbaloví 11% a na třetím házenkářští se 7%.
     
    Tak jedná se o zpracování dat nominovaných trenérů. Převedli jsme je do statistických čísel.
     
    Pane Jalůvko, vy jste prováděl se svou firmou výzkum. Copak to bylo za výzkum?
     
    Největší plus je podle mě pozitivní působení na své svěřence aniž by myslel na nějaký výsledek. Neco jiného je předvedený výkon týmu. Hlavní je z nich udělat dobré sportovce a dobré lidi.
     
    Co je asi velkým plus u dobrého trenéra? Trpělivost?
     
    Jakub odpovídá vedl jsem několik tréninků, ale nikdy jsem trenérem nebyl.
     
    Trénoval jste někdy děti?
     
    Jakub Kohák reáguje. to jste si trochu popletl. Já jsem stále sportovec. Jsem vynikající. Měl jsem možnost poznat sportu trenérů jak dobrých tak i špatný. Co se týče nominace tak zatím jsem nikoho nenominoval.
     
    Jakube, kdy přišel ten zlom, že před sportem dáte přednost umělectví, hraní a dalším aktivitám. Kdy byl ten zlom?
     
    V letošní sezóně mám naplánováno asi dvacet turnajů. Sezónu jsem vlastně začala v Číně a bude trvat až do prosince. Budu ráda, když mi budete držet palce.
     
    Poslední otázka pro vás a to jaká bude vaše sezóna a co vás čeká?
     
    Pavel není mým prvním trenérem. I když jsem s ním osm let. Ale když jsem přišla na první golfový trenink do haly, tak tam měli nábor dětí od 8 let a mě v tu dobu bylo šest. Udělali vyjímku a vzali mě, neboť mě to hodně bavilo.
     
    Je Pavel Nyč vaším prvním trenérem?
     
    Klára Spilková s úsměvem odpovídá. Ano již jsem učinila. Nominovala jsem svého golgového trenéra Pavla Nyče. Tak doufám že výzvu přijme.
     
    Otázka na Klaru Spilkovou. Vy jste stále ve věku, kdy by jste mohla někoho nominovat. Už jste tak učinila?
     
    Pavel Vrba se to ujal. Věnují se tomu hlavně nadšenci, rodiče nebo se tomu věnují učitele či bývalý hráči, kteří začínájí s trénováním. Hlavně to dělají lidé, kteří mají chut pomoc a hlavně protože je to baví.
     
    Zazněla otázka, že trenéři většinou trénují zadarmo a kde se bere ten motor tu mláděž vést.
     
    Po jednom z příběhů se ke slovu dostal Pavel Vrba. Ja si teď vzpoměl na své trenérské začátky, kdy jsem také začínal s malými žáky v Přerově později v Ostravě. Takže jsem zažil takové turnaje před cca 18-20 lety, kdy jsme třeba na dvoudenních turnajích spali v hale na žíněnkách, takže mám docela hezké vzpomínky. Je hezké vidět ty mladé hráče jak hrdě hrají a rodiče si všechno musí platit, neboť týmy jsou chudé a nemohou si to dovolit. Je to dobře že rodiče jdětem pomáhají a financují jim turnaje či soustředění. Bez toho by dneska šel sport hodně dolů.
     
    Petr Rydel zatím nikoho nepouští ke slovu a stále pokračuje ve výkladu. Když jsme to rozjížděli tak jsme hledali lidi, kteří by svým souhlasem podpořili tuto kampaň. Tak jsme si řekli že půjdem za trenérem trenérů Pavlem Vrbou, ten rychle odpověděl jo dělejte to já to podpořím. Což mi udělalo velkou radost a musím mu poděkovat, stejně tak mladé golfistce Kláře Spilkové a Jakobovi Kohákovi, že se přidali a podpořili nás. Díky patří i Radkovi Jalůvkovi, který nám velmi pomáha se statistikami a hlavně prostorami, bez kterých bychom to nemohli dělat.
     
    Petr Rydl pokračuje v povídání o této soutěži, která byla zahájena 2.března tohoto roku, bez jakékoliv propagace, medií a sponzorů, protože je to načenecký projekt. Zatím se to daří podle našich představ. K dnešnímu dni jsme dostali 612 nominací a 320 trenérů nominaci přijalo tuto výzvu a vyplnili dotazník, kterým se přihlásili do další fáze soutěže.
     
    Petr Rydl si převzal úvodní slova a představí projekt. Před nedávnem proběhla diskuze o tom jak dnešní děti a mládež moc nesportují a dávají přednost počítačovým hrám a internetu. Před nedávnem jsme si o tom s kolegy povídáli, kde je ta příčina. A tou jsou trenéři. Ale na druhou stranu jsme rádi, že sportuje tolik dětí a trenéři, kteří to většinou dělají z radosti. Tak jsme si řekli, když mužstva nemají finance aby mohli platit trenéry, soustředění apodobně. Tak jsme si řekli, že uděláme projekt z naší dobré vůle a za naše peníze. Vyhecovali jsme a spustili jsme akci, ve které se hledá co nejvíce lidí, kteří nominují a podpoří daného trenéra tím že napíše nebo natočí příběh. Samozřejmě se jedná o různé sporty. Je to jedno jestli to bude fotbal, hokej atd..
     
    Tento projekt podpořili kromě dnešního tria i další známé sportovní tváře například Jiří Welsch, Tomáš Kafka, Petr Koukal, Jan Koukal či Robert Voves.
     
    Do zasedací místnosti, kde se tisková konference koná přicházejí hlavní aktéři a to organizátor soutěže Petr Rydl, který si s sebou přivedl trenéra Pavla Vrbu, golfistku Kláru Spilkovou, která se po této konferenci přidá mezi podporovatele toho projektu. Nechybí samozřejmě ani Jakub Kohák.
     
    Dobré dopoledne ze Slovanského domu, kde za malou chvilku začne představování projektu "Díky trenére".
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 09:30.

    Jiří Kosejk