Rusko – Fínsko 2:3 (kon.) | Česko – Švédsko 2:1 (2:1 po s.n.)
2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Fínsko
cz Sobota 21.12.2013, 11:00 • Bolšoj Ice Dome, Soči • Euro Hockey Tour

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:00.

Dnes se v Soči odehrají další dva zápasy Euro Hockey Tour 2013/2014. Jedním z nich bude i zápas domácího Ruska a hostujícího Finska. Oba celky stojí před rozdílnou situací. Domácí Rusko si ve čtvrtek připsalo výhru nad Švédskem, zatímco Finové padli v O2 Aréně s Českou republikou.

Rusko

Domácí reprezentace se v tabulce usídlila na druhém místě, odkud už ztrácí pouze 4 body na svého dnešního soupeře.

Ruská reprezentace započala turnaj ve čtvrtečním utkání se Švédskem. Domácí museli otáčet vývoj zápasu, jelikož se Tři korunky dostaly v první třetině do vedení. Rusko dvěma góly zápas otočilo na svou stranu, ale to hosty nezlomilo a dokázali v polovině třetí třetiny srovnat. Rozhodující moment utkání přišel v 58. minutě. Když už vše vypadalo, že se schyluje k prodloužení, tak se dorážkou dokázal prosadit třináctý útočník Ruska Nikolaj Prochorkin a dal výsledku definitivní podobu.

Celek Ruska je velmi silný a může právem myslet na nejvyšší příčky domácího turnaje. Velká pohoda i klid jde cítit i ze včerejšího tréninku, který absolvovali Rusové ve velmi dobré náladě, což potvrzovaly i vtípky přítomných hráčů na ledě.

Finsko

Seveřané se drží v tabulce EHT na prvním místě s celkovým ziskem 16 bodů, což je v současné chvíli 4 body náskoku na druhé Rusko.

Finský národní tým se musel do dějiště Channel One Cupu přesunout z České republiky, kde odehrál velmi zajímavý zápas. Utkání kralovali především brankáři, kteří předváděli neuvěřitelné zákroky a dlouho drželi bezbrankový stav utkání. Vše změnil až na konci druhé třetiny Petr Nedvěd. Jelikož Jakub Kovář v české brance i nadále čaroval, neprosadili se Finové ani jednou a naopak ještě inkasovali do prázdné branky.

Herní a především střelecká pohoda se Finska nedržela, a i proto bude vstupovat do utkání s Ruskem ve velké nevýhodě. Rozhodující fakt může být i ten, že se do dějiště přesunuli až včera, což znamená, že měli pouze jeden trénink na aklimatizaci v nové hale.

Vzájemné zápasy v letošní sezoně

Karjala cup: Rusko – Finsko 3:4
    České hokejové hry: Rusko – Finsko 0:2

Vzájemná bilance hovoří pro průběžně první celek celé soutěže, ale tento aspekt může být zavádějící. Finové sice oba zápasy vyhráli, ale nyní to vypadá, že se karty obrátí a Rusko si svou novou halu udrží i nadále nedobytnou.

Tento zápas bude navíc velmi důležitý z pohledu celkového pořadí EHT. Rusko se v případě výhry může na Finsko dotáhnout na pouhý jednobodový rozdíl. Karty jsou rozdány a společně s onlajny.com můžete být u toho. Utkání začíná v Soči od 14:00 (11:00 SEČ).

Rusko: Barulin (Jerjomenko) – Medveděv, Čudinov, Birjukov, Nikulin, Denisov, Zubarev, Kiselevič, Rjasenskij – Kovalčuk, Šipačov, Radulov – Popov, Těreščenko, Pěrežogin – Tichonov, Burmistrov, Panarin – Averin, Kablukov, Kokarev – Prochorkin.

Finsko: Engren (Koskinen) – Salmela, Nummelin, Mäenpää, Karalahti, Jalasvaara, Jaakola, Ohtamaa, Hartikainen – Puustinen, Koskiranta, Pesonen – Palola, Koho, Jormakka – Donskoi, Kemppainen, Rajala – J. Sallinen, Hytönen, Huhtala – T. Sallinen.

Rozhodčí: Šír, Fraňo – Sadovnikov, Zacharenko.

00:01

00:26
    Ihned po startu utkání uvidíme hru 4 na 4. Za Rusy vyloučen Radulov (RUS) dvě minuty za sekání, za Suomi je to Salmela (FIN) za krosček.

01:50
    Zakázané uvolnění Ruska.

02:03
    V úvodu utkání zatím čekáme na větší šanci.

02:20
    Panarin ujel a z levého kruhu nastřelil Engrenovo rameno.

02:26
    Oba celky v plném počtu.

03:16
    Kokarev vystřelil z velmi ostrého úhlu, což znamenalo, že puk proletěl jen kolem branky do protějšího rohu.

04:02
    Finsko drží Rusko pod tlakem, ale do šance se hosté nedostali.

04:28
    Faulovaný Pěrežogin chtěl posunout puk na Těreščenka. Topi Jaakola (FIN), dvě minuty sekání.

05:00
    Střela Popova z prostoru mezi kruhy byla sražena vysoko do ochranné sítě.

05:08
    Finsko vyhazuje přes všechny čáry.

05:22
    Panarinova střela byla sražena za branku, ale Rusko získalo útočnou pozici v pásmu.

05:40
    Finsko se opět osvobozuje.

06:10
    Radulov získal pásmo a nechybělo moc, aby se domácí mohli radovat.

06:29

07:03
    Jarmakka se snažil najít svého spoluhráče křižnou přihrávkou na kruh, ale obrana Ruska zafungovala na výbornou.

07:47
    Pesonen se ocitl ve velké šanci, kterou ovšem Rusové zablokovali.

08:22
    Kovalčuk udržel puk proti dvěma útočníky Finska, ale akci nakonec rozehrál špatně. Nikdo z Rusů si nenajel do dobré pozice.

08:41
    Komerční přestávka.

08:54
    Barulin si musel pohlídat svou pravou tyčku před dotírajícími hráči Finska.

09:12
    Olli Palola se nacpal do branky, kde byl faulován Barulinem, trest odpykává Pěrežogin (RUS) – dvě minuty za sekání.

09:50
    Pesonen se dostal k dorážce, která skončila na levém betonu Barulina!

10:19
    Sraženou přihrávku dostal Barulin do své lapačky a přerušil hru.

10:41
    Kokarev vložil do přihrávky, která směřovala na modrou čáru hůl, a usměrnil mimo obrannou třetinu Ruska.

11:12

11:53
    Popov se dobře prodíral po pravém mantinelu. Radulov pak z předbrankového prostoru přestřelil branku!

12:33
    Šipačov stál sám před odkrytou brankou Finska, ale puk nedokázal zpracovat a utekl mu do rohu.

12:33
    Zaplněna hala Bolšoje prakticky při každém náznaku šance nezadržitelně bouří, při této příležitosti se novostavba otřásla v základech.

14:30
    Nyní sledujeme bitvu o střední pásmo, hra se přelévá ze strany na stranu.

15:01
    Rjasenskij hledal před brankou Kablukova, ale přihrávka se k němu nedostala ideálně.

15:22
    Necelých pět minut před koncem první periody, ve které zatím čekáme na první úvodní branku, rozhodčí vyhlásili komerční přestávku.

15:38
    Birjukovovi střela od modré čáry nesedla a puk letěl mimo branku.

16:27
    Radulov se dostal přes celé střední pásmo až do zakončení, kde nechybělo moc, aby vsítil branku. První formace Ruska dělá Finům obrovské problémy.

17:32
    Tichonov se dostal k puku, ale jeho střela byla tečována mimo.

17:37
    Karalahti (FIN), dvě minuty za hákování.

17:53
    Rusko dostává Finsko pod obrovský tlak.

18:20
    Radulov našel Kovalčuka mezi kruhy, kterému chybělo velmi málo k úspěšnému zakončení. Nakonec ale trefil betony brankáře Engrena.

18:41
    Chudinovova rána proletěla mimo branku.

19:14
    Nepřesná Radulovova přihrávka do středu třetiny byla zachycena Finskem a puk byl vyhozen mimo pásmo.

19:34
    Po střele Pěrežogina musel dávat Engren velký pozor, aby mu puk nevypadl.

19:37

20:00

První třetina nabídla velké šance především na domácí straně. Rusko bylo v první třetině lepším týmem a především první lajna dělala Finsku velké problémy a vytvořila si velký počet šancí. Finsko se pod tento tlak dostalo i kvůli několika vyloučeným.

20:01

20:18
    První lajna Ruska se ihned po začátku druhé třetiny dostala do útočné třetiny a chybělo jen málo, aby i zakončila.

21:04
    Finsko právě vstřelilo branku!
    OLLI PALOLA se dostal k održenému puku, který na Barulina vystřelil Jormakka. Střelec Finska už neměl žádné problémy puk do prázdné branky dostat. Barulin byl u své vedlejší tyče bezmocný.
    Asistence: Pekka Jormakka, Ville Koho.

22:50
    Na druhé straně zahrozili Rusové, ale Engren nakonec nemusel ani zasahovat.

23:40
    Prochorkin mířil velmi dobře do levého růžku Engrenovy branky, ale brankář Finska vytáhl výborný zákrok svým pravým ramenem a puk vyrazil!

24:12
    Ve velké šanci byl i Medvěděv, ale jeho bombu dokázal Engren vyrazit.

24:21
    Rusko se navíc dostane i k přesilové hře. Koskiranta (FIN), dvě minuty za hákování.

24:19
    Kovalčukova střela z kruhu nebyla přesná, ale Rusko bude hrát přesilovku pěti proti třem. Mäenpää (FIN), dvě minuty za sekání.

25:14
    Medvěděvova střela od modré čáry jen proletěla těsně kolem brankáře Engrena. Zde chybělo jen málo, aby někdo z Rusů puk tečoval.

25:47
    Kovalčuk si sjel na kruh, odkud se trefil do připraveného Engrena.

26:13
    Rusko právě vstřelilo branku!
    MAKSIM ČUDINOV dostal přesnou přihrávku od Medvěděva na modrou čáru, odkud vyslal tvrdou střelu k pravé tyči brankáře Engrena. Hosté neměli žádnou šanci Rusko zastavit.
    Asistence: Jevgenij Medvěděv.

26:19

27:39

27:51
    Puustinen hledal svého spoluhráče na modré čáře, ale rozhodčí pískají ofsajd.

28:17
    Averin se sice dostal před Engrena, ale byl už hodně blízko a puk pouze posunul k brankáři.

28:17
    Po čas komerční pauzy se rozběhla na stadionu mexická vlna. Skvělá kulisa po vyrovnávací brance ještě více nabrala na decibelech.

28:56
    Koho se prodíral do zakončení, ale byl odstaven od puku a vzápětí posunul branka Ruska.

29:10
    Finsko se drží na puku v útočné třetině, ale do brankové pozice se nemůže dostat.

30:08
    Radulov nabral u levého mantinelu velkou rychlost a prodral se až do zakončení, ale jeho bekhendový blafák skončil pouze na připraveném Engrenovi.

30:56
    Finsko si zahraje přesilovou hru. Zubarev (RUS), dvě minuty za hrubost.

Takovou radost měli Rusové při vyrovnávací brance...

31:02
    Karalahti nastřelil puk na Barulina, který ho vyrazil k Palolovi, ale ten nebyl přesný.

31:48
    Finsko se při přechodu do útočné třetiny provinilo ofsajdem.

32:20
    Salmela pálil z kruhu, ale Barulin zůstal připravený a puk vyrazil!

32:29
    Puustinen (FIN), dvě minuty za hrubost.

32:55
    Rusko musí svou akci začít od vlastní branky.

33:53
    Chudinov neudržel puk na modré čáře a vyhnal domácí mimo útočnou třetinu.

34:47
    Jaakola ujížděl sám na Barulina, ale svou střelu namířil přímo do jeho lapačky! Barulin domácí dokázal podržet v pravou chvíli.

35:26
    Puk mají na holích Finové, ale jejich akce končí u brankáře Barulina, který s velkým klidem uklidil puk do lapačky.

35:57
    Tichonov se málem prokličkoval do pozice ke střelbě, ale Finsko mu to neumožnilo a puk mu vzalo.

36:55
    Puk byl v pásmu Ruska velmi neposedný a nakonec doskákal až k Barulinovi, který puk ukryl pod lapačku a přerušil hru.

37:45
    Nepřesná rozehrávka Finska udělala velký vzruch před Engrenem, ale i přes několik velkých šancí se Finsko ubránilo.

38:39
    Palola se z rohu kluziště dokázal dostat až před branku, odkud se bekhendem trefil do připravených betonů Barulina. Nicméně to byla velká šance, která ale končí neúspěchem.

39:01
    Běží poslední minuta druhé třetiny.

39:24
    Rusko je pevně usazeno v útočné třetině, ale do šancí se zatím nedostalo.

39:54
    Finsko nakonec puk dostalo do středního pásma, kde se třetina už dohraje.

40:00

Druhá třetina nám nabídla dvě branky. Nejprve se do vedení dostalo hostující Finsko, když se Olli Palola dostal k odraženému puku. Rusko ale dokázalo srovnat ve 27. minutě zásluhou Čudinova, který využil tvrdou střelou od modré čáry přesilovou hru. V hale panuje výborná atmosféra, která žene domácí dopředu.

A to je obrázek vystihující častou situaci v utkání. Rusové finské Lvy tlačí před branku. Brankář Lvu Praha Anti Engren zatím odolává a drží spolu se svými obranáři remízový stav.

Domácí Rusko nastupuje do třetí třetiny za velkého aplausu domácích fanoušků.

40:01

40:23
    Rusko na začátku třetiny bez velkých problémů Finsko obralo o puk a navíc si zahraje přesilovku.

40:48

41:09
    Pěrežogin poslal puk Těreščenkovi před branku, který velmi nebezpečně dorážel, ale Engren dokázal opět uspět!

42:00
    Rusko se po nepřesné přihrávce dostalo mimo útočné pásmo.

42:29
    Kovalčuk se dostal k odraženému puku mezi kruhy, ale Engren puk vyrazil mimo branku!

42:48

43:10
    Přesilovou hru si zahraje i Finsko. Birjukov (RUS), dvě minuty za faul kolenem.

43:27
    Koho dostal puk před branku, kde se ale do dobré pozice vymotat nedokázal.

43:54
    Finsko se sice snažilo dorážet před Barulinem, ale Rusko má zatím obranu dobře připravenou a navíc Barulin je hodně pozorný.

44:05
    Finsko rozjíždí útočnou akci od vlastní branky.

44:28
    Když už se Finové dostali do útočné třetiny, tak se Rusům podařilo vyhodit.

45:00
    Finsko drží Rusko pod zámkem, střela Salmely proletěla jen těsně mimo branku. Barulin měl dokonale zakrytý výhled.

45:10

Brankář v modrém dresu, který hájí dresy českého zástupce KHL, přivádí ruské hráče k zoufalství. Všechny pokusy v poslední přesilové hře skončily právě na jeho výstroji!

46:30
    Rusko drží opět hosty pod útočným tlakem, ale nyní se do žádné šance nedostalo.

46:52
    Finsko bude mít další šanci, jak se dostat do vedení. Medvěděv (RUS), dvě minuty za držení. Uvidíme, jak si Finové povedou.

46:52

46:56
    Palola vystřelil z levého kruhu tvrdou střelu, ale ta minula branku a skončila v rohu.

47:26
    Finové se nakonec vyhnali z pásma sami.

Nepříliš šancí mají zatím zástupci skandinávského poloostrova. Nyní se jim nabízí přesilová hra. Vyloučen Medveděv.

47:51
    A opět budou muset začít od vlastní branky...

48:23
    Nummelin vystřelil pouze do brusle obránce a Rusko se mohlo vrhnout do útoku.

49:25
    Kovalčuk dostal pěknou přihrávku od Šipačova, ale mu v rozhodující chvíli přeskočil čepel.

50:15
    Hlasatel právě sdělil, že v Bolšoje sedí, přihlíží a fandí 8851 diváků!

50:15
    Panarin se dostal do dobré pozice, ale jeho tvrdá střela skončila na hrudi brankáře Engrena. Finové se dnes na svého brankáře můžou spolehnout.

50:50
    Panarin se dostal k dorážce u pravé tyčky Engrenovy branky, ale brankář Finska ucpal všechny mezery a puk za sebe nepustil.

52:00
    Těreščenko i Popov se dostali do dobré pozice, ale ani oni neuspěli.

52:23

52:53
    Donskoi svou střelu od mantinelu dobře ukryl, ale nebyla přesná a puk skončil za brankou.

Tak se baví Bolšoje v Soči...

53:57
    Rusko se opět drželo v útočném pásmu a Finové zatím dobře brání.

54:30
    Popov posunul puk před branku, kde stál Pěřežogin, ale k tomu se nakonec puk nedostal.

55:34
    Střela Burmistrova nebyl vůbec přesná a určitě nemohla Engrena ohrozit.

56:26
    Finsko drží puk za vlastní brankou a hledá možnosti, aby mohlo rozjet akci k Barulinově brance.

57:19
    Finsko se dostalo do útočné třetiny, ale střela Jaakoly šla pouze do betonů Barulina.

57:39
    Kovalčuk (RUS), dvě minuty za sekání.

58:20
    Finsko drží přesilovkový tlak.

58:30
    Finsko využívá přesilovou hru v pravou chvíli! Velkých zmatků před brankou Ruska využil TEEMU HARTIKAINEN puk dorazil za záda bezmocného Barulina.
    Asistence: Anssi Salmela, Mikko Mäenpää.

Finové velkou výhodu využívají a pravděpodobně rozhodují o dnešním, velmi krutém, osudu pro domácí Rusko. Ti však budou mít nyní minutu a osm sekund trvající přesilovku, nejspíš dvojnásobnou – 6 na 4.

58:52
    Utkání se ale ještě dramatizuje. Finsko si odsedí trest. Koho (FIN), dvě minuty za nedovolené bránění.

58:52
    Rusko hraje v šesti bez brankáře.

59:01
    A máme nejspíše rozhodnuto. Rusko tuto přesilovku 6 proti 4 nerozehrálo vůbec dobře, přišlo o puk, a prázdnou branku trefil JUHA-PEKKA HYTÖNEN.
    Asistence: Joonas Kemppainen.

59:48
    Rusko hraje opět bez brankáře.

59:59
    Rusko se přeci jen dostalo při hře bez brankáře alespoň ke snížení. Před brankou se zorientoval nejlépe ALEXANDER RADULOV a puk dostal za záda Engrena.
    Asistence: Ilja Kovalčuk, Alexei Těreščenko.

60:00

I přes prohru se domácí fanoušci ještě rozhodli svým hráčům poděkovat velkým potleskem.

Nejlepším hráčem Finska se dnes stal Olli Palola.

Nejlepším hráče Ruska byl vyhlášen Alexander Radulov.

Rusko v dnešním utkání mělo sice více šancí a vytvářelo na hostujícího brankáře velký tlak, ale i přesto se Finsko dokázalo ubránit i díky výborným zákrokům Atte Engrena. Finsko navíc dokázalo využít v 59. minutě přesilovou hru, což zasadilo Rusům rozhodující ránu. I přes hru bez brankáře se už nepodařilo srovnat, naopak se Finové dostali k další brance. Na tabuli svítila poslední sekunda utkání, když na konečných 2:3 snížil Radulov.

Další utkání budete moci sledovat na onlajnech od 16:00, kdy nastoupí Česká republika proti Švédsku. Ze Soči je to zatím všechno. Já se s vámi loučím a u dalším on-line přenosů napočtenou. (13:15:37)

Josef Nudera

Dominik Tobola

Góly a asistencie: 27. Čudinov (Medvěděv), 60. Radulov (Kovalčuk, Těreščenko) – 22. Palola (Jormakka, Koho), 59. Hartikainen (Salmela, Mäenpää), 60. Hytönen (Kemppainen)

Fínsko: Engren (Koskinen) – Salmela, Nummelin, Mäenpää, Karalahti, Jalasvaara, Jaakola, Ohtamaa, Hartikainen – Puustinen, Koskiranta, Pesonen – Palola, Koho, Jormakka – Donskoi, Kemppainen, Rajala – J. Sallinen, Hytönen, Huhtala – T. Sallinen.

Rozhodca: Šír, Fraňo – Sadovnikov, Zacharenko

Diváci: 8851.