Austrália – Kostarika 1:0 (kon.) | Rusko – J. Kórea 2:1 (kon.) | Slovinsko – Kanada 1:0 (kon.)
Nórsko – Škótsko 0:1 (kon.) | Turecko – Bielorusko 2:1 (kon.) | Južná Afrika – Španielsko 1:0 (kon.)
Holandsko – Kolumbia 0:0 (kon.) | Rakúsko – USA 1:0 (kon.) | Poľsko – Írsko 0:0 (kon.)
Anglicko – Nemecko 0:1 (kon.) | Belgicko – Japonsko 2:3 (kon.)
Rakúsko
1:0 (1:0)
USA
cz Utorok 19.11.2013, 20:45 • Ernst Happel Stadion, Vídeň • Medzinárodné zápasy

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Dobrý den vážení fanoušci, v Rakousku dnes proběhně přátelské fotbalové utkání mezi domácím týmem, a fotbalisty USA. Zápasem vás provede Jaroslav Svoboda, který pro vás již během dne bude mít připraveny aktuální informace z obou táborů.

Zápas začne ve 20:45 a doufejme, že uvidíme zajímavou a atraktivní podívanou.

Naposledy se oba týmy utkaly ve Vídni, 22. 4. 1998, a lze jen zavzpomínat na zajímavé postavy z obou výběrů. Na straně Rakušanů třeba útočné duo Tony Polster – Ivica Vastic, podporované ofenzivním záložníkem Andy Herzogem. Za USA nezaměnitelný Alexi Lalas se svou mušketýrskou vizáží, či "dvojče" Karla Poborského Frankie Heyduk, který v utkání tehdy na národním stadionu Ernesta Happela předvedl i několik oslavných tanečků. Letos je tomu už patnáct let.

"Soccer" v USA je již dávno výše postaveným sportem než v dávných časech. Svědčí o tom i skutečnost, že včera na trénink "A" týmu dorazila i americká velvyslankyně ve Vídni Alexa Wesnerová, která pak hrdě oznámila, že plných 225 členů diplomatického sboru zavítá večer na fotbalové utkání. Zajímavé je bezesporu už jen to, kolik má USA v Rakousku svých lidí.

Ještě jednou vás vážení fanoušci vítám u sledování online přenosu z vídeňského duelu mezi Rakouskem a USA.

Na stadionu nám znějí hymny obou zúčastněných zemí. Pojďme rychle na soupisky.

Rakousko: Almer – Fuchs, Hinteregger, Dragovic, Garics – Arnautovic, Alaba, Hinterseer, Leitgeb, Harnik – Janko

USA: Howard – Beasley, Brooks, Gonzales, Cameron – Shea, Jones, Johansson, Bradley, Bedoya – Altidore

Rozhodčí: Vad (Maďarsko).

1

1
    Utkání nám začalo, domácí nastupují v očekávané červené kombinaci dresů, hosté, kteří letos slaví tedy sto let založení fotbalového svazu, v bíločerné sadě.

1
    Na soupisce Rakušanů nechybí ani hvězdný Alaba.

2
    A právě domácí výběr si uzmul balon na kopačky a bude nejspíš v úvodních minutách diktovat tempo hry.

3
    Hinterseer a evidujeme první střelecký pokus dnešního utkání, ofenzivní záložník domácího výběru ale vystřelil vysoko nad.

4
    Shea se snažil projít okolo Garicse, ten si situaci v pohodě pohlídal.

5
    Hinterseer dostal nebezpečný pas do vápna, byl rozběhnutý, ale zároveň pokrytý a Howard nemusel zasahovat.

6
    Howard přitom pojal akci "Movember" hodně osobitě, zatímco pod nosem nemá ani chloupek, tak na bradě by svým porostem zdatně sekundoval i vůdcům ortodoxních islámských stran...

6
    Postupný útok amerického výběru daleko nedorazil, vhazovat bude Gonzales.

7
    Další postupný útok hostů, tentokrát zleva, ale se stejným efektem.

8
    Tak jestliže jsem očekával aktivnější hru domácích v úvodu zápasu, tak moc dlouho se má slova nenaplňovala. Několik minut již kombinují hlavně hosté v bílém, které ze střídačky vede známý Jürgen Klinsmann.

9
    Fuchs hlavičkou uklízí nákop až k brankáři, Rakušané pokryli další náznak americké akce.

10
    Harnik zkoušel střílet, ale nepřesně. A Howard tak neměl práci.

11
    Další výpad Rakušanů až do šestnáctky USA, ale opět bez většího nebezpečí pro Howarda.

13
    Harnik poslal zleva centr do vápna, a nic z toho... Míč jen prošel vápnem. Fanoušci teď roztáhli choreo na podporu trenéra národního mužstva.

14
    A první vážnější akce utkání, Altidore si na vápně udělal prostor a tvrdou ránou těsně minul!

15
    Almer vytáhl další tvrdou ránu hostů z vápna, tentokrát pálil Johannsson.

16
    Tohle bylo ještě nebezpečnější! Američané po rohu zahrozili, když si na centr naskočil Cameron a Almer musel boxovat míč z brankové čáry! Gól to nejspíš opravdu nebyl, i když teď hráči v bílém protestují a signalizují snad i palci na nohou!

18
    Nějakou dobu se teď hraje kolem půlící čáry, a tak si pojďme říci v rychlosti, že asistenta hostujícímu trenéru Jürgenu Klinsmannovi dělá dlouholetý rakouský reprezentant a jedna z největších postav rakouské kopané Andreas Herzog.

21
    Výborná defenzivní činnost Bradleyho, ale hosté u míče dlouho nezůstali.

22
    Alaba dostal přihrávku do středu šestnáctky, a i když měl čas a prostor, tak nedokázal míč ukrotit a zakončit!

23
    Howard krotil vysoký centr z pravé strany od Arnautovice.

25
    Hinterseer to teď moc nezvládl, na pravém křídle u vápna se mu nejprve zamotal míč pod nohy, takže nebezpečný centr nepřišel, potom o balon navíc přišel a aby všemu zlému bylo učiněno za dost, tak se ještě při snaze jej získat zpět Hinterseer zranil.

27
    Altidore dostal přihrávku za obranu, ale taky za hranici ofsajdu, takže se píská, i tak hrotový útočník USA vystřelil... A je kárán sudím. Nicméně, opakovaný záběr odhalil, že o ofsajd nejspíše vůbec nešlo.

28
    Alaba se snažil protáhnout do americké obrany středem, ale narazil a o míč přišel.

30
    Ofsajd i na druhé straně a v něm Janko, znovu šlo ale o hraniční situaci.

31
    Postupný útok amerického týmu dokázali domácí s jistotou pokrýt.

33
    Rakousko právě vstřelilo branku!
    Jako blesk z čistého nebe skórují domácí! Rychlá akce po pravé straně končí prudkým pasem do vápna, po ose Alaba – Garics otevírá skóre utkání bombou pod břevno útočník Trabzonsporu MARC JANKO!

35
    Rakušané logicky ožívají, Hinterseer provětral Howarda!

36
    Američané vybojovali rohový kop a zahraje ho hostující tým nakrátko.

37
    Johannsson se sice do vápna neprotlačil, ale získal pro americký tým aut.

38
    Míč v Almerově náručí.

40
    V posledních minutách zase aktivnější domácí, ale svěřenci Jürgena Klinsmanna je nepouštějí do šancí.

43
    Altidore vytvořil neuvěřitelnou tutovku pro Bradleyho, který pak pálil hned z první na branku, a do cesty mu skočil György Garics, který zabránil svým vlastním přirozením hostům ve vyrovnání! Zatímco Bradley se teď drží za hlavu, Garics někde zcela jinde...

45
    Ještě šance pro hosty, rohový kop.

45
    A Altidore si naběhl na Bradleyho centr, jen těsně ale minul ránou ve výskoku pravou tyč Almerovy branky!

A tím také první poločas skončil, domácí vedou poměrně po zásluze po Jankově brance 1:0.

Druhá půle začne přibližně ve 21:50.

Američané vyhráli na rohy 3:0, v držení míče pak 55 % ku 45 %, jenže střely na branku 3:2 pro Rakušany, tam je ta jedna rozdílová rána, která znamená zatím vedení domácích.

Oba týmy se vracejí na trávník ve stejných sestavách, v jakých utkání začínaly.

46

46
    Zámořští fotbalisté zahájili druhý poločas.

46
    Bedoya v útoku ztratil míč za sebou.

48
    Cameron fauloval Fuchse, míč pro Rakušany.

49
    Do výtečné šance se dostal Harnik, který se uvolnil na pětníku, ale pak technickou střelu na zadní tyč poslal z malého vápna mimo!

51
    Nenápadně provokoval Jones Arnautovice, rakouského záložníka dokonce pohladil po tváři tak, že Cristiano Ronaldo by nejspíš prožil kruté bolesti, ale haštěření obou protihráčů neskočnilo nijak vážně.

52
    A zase ti dva, Jones fauloval Arnautovice, když jej stáhl za ruku na trávník, přímý kop pro domácí.

54
    Hosté budou střídat, za malou chvilku, Diskerud a Johnson se chystají do hry.

55
    A další faul, Harnika poslal nedovoleně na trávník Beasley.

56
    Dvojí střídání od Jürgena Klinsmanna, odcházejí Shea a Johannsson, nahradili je Johnson s Diskerudem.

59
    Druhý poločas na tempu opadl oproti prvnímu, nevidíme tolik zajímavých momentů na jedné či druhé straně.

61
    Hosté po delší době převzali na chvíli otěže zápasu, jenže nedokázali nic vymyslet. A Rakušané se tak tlačí dopředu.

63
    Almer musel do vzduchu a rakouský brankář sbírá balon z hlavy Altidora.

64
    Američané v posledních minutách buší, pokud jejich vlažná aktivita snese takové označení, do plných, a tak máme na očích spíše destruktivní fotbal, žádné ofenzivní orgie tu rozhodně nejsou.

67
    A pozor, na trávníku se objevuje americký forvard Terrence Boyd, který je však, dá se říci, doma, působí totiž v Rapidu Vídeň.

68
    A střídají i domácí, odchází Marc Janko, autor doposud jediné branky, nahrazuje jej hráč Besiktasu Veli Kavlak.

70
    A do hry se zapojí i Ivanschitz, stále to jsou však hosté, kdo kombinuje v posledních minutách na míči. Střeleckých pokusů ale mají poskrovnu.

72
    A je to tak, Ivanschitz nahrazuje Alabu..

74
    Altidore se uvolnil ve vápně, ale jeho střela mířila přesně do míst, kde byl Almer.

75
    Má snad Almer v rukavicích speciální magnet na míč? Bradleyho centr mířil z velké vzdálenosti přesně do náruče brankáře.

77
    Rychlá akce domácích končí střelou Harnika, ten trefuje také přesně prostor s brankářem!

77
    Kljestan střídá na trávníku Bedoyu.

80
    Tak jestli něco tu musí fanoušky bavit, tak to jsou trenérské rošády. Klinsmann po pár minutách stahuje ze hry Diskeruda, který už střídal Johannssona, a posílá místo něj Lichaje. Střídají i domácí, a hned dvakrát, Harnika s Arnautovicem nahrazují Florian a Suttner.

81
    Tak zpět, střídán nebyl Diskerud, ale Cameron. Už se v těch změnách na trávníku začínám trošku ztrácet. :)

83
    Američané své úsilí nezvdali a pořád se snaží vyrovnat.

84
    Tak fakt už nevím, kde berou trenéři další a další hráče, snad z tribuny? Přichází Zulechner za Hinterseera.

87
    Rakušané již nikam nespěchají, teď se můžeme začít dohadovat, zda hráči dokonce budou chtít vůbec přerušit hru, aby jim nehrozilo vystřídání.

88
    Altidore poskakoval mezi dvěma soupeři a snažil se ve vápně získat míč a střílet, ale k balonu se ani zdaleka nedostal

89
    Tak pokud utkání této úrovně, hlavně tedy nesmírně nudný druhý poločas, má být oslavou sta let fotbalu v USA, tak nevím, nevím, jestli je vůbec co slavit.

89
    Snad už z nějakého šuplíku vytáhl Jürgen Klinsmann dalšího hráče, Wondolowski nahrazuje Beasleyho.

90
    Altidore kopal přímý kop, ale minul branku. Nastavovat se budou tři minuty.

90+1
    Útočný faul Altidora, který pro mne zcela nopochopitelně naopak reklamuje faul domácích!

90+2
    A ještě střídají i domácí, již dvanácté střídání v utkání, odchází Leigeb, přichází Wimmer.

90+3
    Ošetřování Fuchse, tak moc času nám už ze hry nezbývá. Jestlipak stihneme ještě střídat?

90+4
    Obrovská šance pro domácí! Ivanschitz se dostal v brejku až do úniku přímo na brankáře, ale Howard vychytal zkušeného rakouského záložníka parádním zákrokem!

90+4
    A tím utkání také končí...

Rakušané tedy poráží v domácím prostředí USA 1:0 gólem Marca Janka ze 33. minuty. Hosté končí rok 2013, ve kterém slaví sté výročí založení svazu, s úspěšností téměř tři výhry ze čtyř utkání, což není vůbec špatné. Já se s vámi loučím a u dalších fotbalových, ale i jiných online přenosů na počtenou. (22:51:42)