USA – Francúzsko 4:2 (kon.) | Švajčiarsko – Dánsko 4:1 (kon.) | Fínsko – Rakúsko 7:2 (kon.)
Švédsko – Slovinsko 2:0 (kon.) | Nemecko – Lotyšsko 2:0 (kon.) | Nórsko – Bielorusko 3:1 (kon.)
Švédsko
2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Slovinsko
Sobota 11.05.2013, 16:15 • Globe Arena, Stockholm • Majstrovstvá sveta

I keď veľký favorit s veľkým outsiderom, bol to rozhodne nielen zásluhou Gračnara zaujímavý zápas. Ďakujeme za pozornosť. Deň zakončíme stretnutím Nórsko – Bielorusko, začíname o 20:15. V helsinskej skupine sa od 19:15 slovenského času odohrá stretnutie Nemecko – Lotyšsko. (18:31:32)

Najlepší hráči zápasu:
    Slovinsko – kto iný ako brankár Luka Gračnar. Napriek prehre výborný výkon a 95% úspešnosť zákrokov, to si proti Švédom v akejkoľvek forme môžu iní brankári len želať.
    Švédsko – aktívny útočník, ktorý už proti Kanade hral výborne a dnes si pripísal asistenciu pri druhom góle, Simon Hjalmarsson.

Švédi teda podľa očakávaní zdolali Slovincov, keď na gól Landeskoga v tretej tretine naviazal druhou trefou Pettersson. Očakávania ale neboli splnené vo výkone, Švédi sa trápili a do poslednej chvíle nechávali Slovincom možnosť na zdramatizovanie zápasu. Výborne si v bráne pri svojej premiére na mužskom šampionáte počínal Luka Gračnar.
    Strely na bránu v tretej tretine 6:12, celkovo 40:21.

60:00

59:52
    Po vhadzovaní puk poskakoval, ale Slovinci ho vzali a Kranjc dostal príležitosť. Napálil to tesne mimo.

59:49
    Slovinsko si berie oddychový čas a pokúsi sa o nemožné. Alebo aspoň pokaziť Enrothovi nulu.

59:49
    Švédi ale vyhadzujú puk a teraz len tesne minul priestor brány!

59:28
    Teraz už Slovinci v útoku a Luka Gračnar je na striedačke.

59:13
    Ale ďalší icing Slovinska.

59:07
    Teraz ale zakázané uvoľnenie a zdá sa, že Matjaz Kopitar, hlavný tréner Slovincov, dáva Gračnarovi pokyn. Keď to bude možné, má vykorčuľovať.

58:56
    A tak nie, vyzerá to, že Gračnar pokukuje po striedačke a Slovinsko to skúsi v šiestich!

58:37
    Zápas sa už bude zrejme len dohrávať. Vzadu si Slovinci dávajú pozor a vpredu nie sú schopní prekonať Enrotha.

56:55
    Landeskog sa dokázal predrať aj s pukom do pásma, Danielssonovi ale prihrávka medzi kruhy odskočila.

56:10
    Švédi vyhodili puk, ale ten šiel tak pomaly, že z toho nebude zakázané uvoľnenie.

55:32
    Švédsko si berie oddychový čas.

55:21
    Tallinderovi ušla prihrávka na dlhú hokejku, možno i dve.

54:48
    Obdivný výkrik zahučal Globe Arenou po Enrothovom semafore proti strele Pajiča.

54:29
    V závere oslabenia Lundqvist neuspel s forčekingom v útočnom pásme, Slovinci sa vrátili dopredu a znova strela z pravého kruhu, tentokrát pravák Pretnar. Enroth drží čisté konto.

53:59
    Teraz už Gregorc volil jemnejšiu strelu ťahom, ale Enrotha ňou neprekvapil.

53:29
    Gregorc dostal nabité na pravý kruh, vypálil delovicu, ale aj tú Enroth vyrazil.

53:15
    Kranjc prečítal signál a už keď sa na modrú blížila prihrávka z rohu mal pripravenú lapačku a zasiahol proti Kranjcovej strele z prvej.

52:43
    Napriek tomu, že Švédi mali puk pri sebe prakticky od začiatku oslabovky, dokázali sa oslobodiť až teraz.

52:19
    Vylúčenie Švédsko – Henrik Tallinder – dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.

52:18
    Gregorc stiahnutý pred bránou pripravený na prihrávku, ale Enroth má puk v moci. Bude sa ale vylučovať.

51:57
    Jeglič dostal prihrávku spoza brány, ale z prvej to bránený ideálne netrafil.

Podľa hlásenia sleduje zápas 12500 divákov. Okamžite po hlásení sa začali baviť mexickými vlnami.

51:09
    Landeskog puk nedobehol, zakázané uvoľnenie Švédska.

50:42
    Gračnar už čakal puk niekde inde, nemal hokejku tak bol trochu zmätený, ale strelu z pravej strany dostal len do hrude.

50:22
    Persson si napriek obkoleseniu viacerých protihráčov udržal puk a vystrelil spomedzi kruhov.

49:58
    Jeglič zachytil krížnu prihrávku, vrátil puk do útočného pásma, prihral Tičarovi, ktorý spoza pravého kruhu vystrelil. Enroth drží puk.

49:25
    Dobre mierená strela Korena, na Enrotha ňou ale nevyzrel. Aktívny Koren pokračoval aj dorážkou, kým ho obrana pred Enrothom nespacifikovala.

49:07
    Dokonca technický priestupok, zakázané uvoľnenie, po prihrávke na dlhú hokejku.

48:52
    Švédi sa dobre bránia a teraz vyhadzujú puk.

47:25
    Vylúčenie Švédsko – Staffan Kronwall – dve minúty za hákovanie.

47:25
    Tičar ťahal puk k bráne, posielal ho pred Enrotha Saboličovi, aj Jeglič ešte bol voľný, ale puk napokon ani jeden z nich do brány neposlal.

46:48
    Tuhý boj v útočnom pásme Švédov, Slovinci ich nechcú pustiť do ďalšej šance.

46:01
    Järnkrok strieľal z pravého kruhu, Gračnar ale likviduje lapačkou.

45:41
    Slovinci už sú v plnom počte a dostali sa k strele, hoci nepresnej.

44:22
    Opäť strela spoza pravého kruhu, teraz už Gračnar vyrazil a puk rýchlo vzal Jeglič, zatiahol sa za bránu a odtiaľ vyhadzuje.

43:46
    Fransson si vymenil puk na modrej čiare a vypálil, k Gračnarovi sa puk ani nedostal cez kruh.

43:25
    Vylúčenie Slovinsko – Aleš Kranjc – dve minúty za nedovolené bránenie v hre.

42:51
    Švédsko dalo gól!
    Hjalmarsson sa pomaznal s pukom, vošiel do pásma po ľavom krídle, zatiahol až za bránu a ponúkol puk FREDRIKOVI PETTERSSONOVI, ktorý vymietol pavučinky v kútoch brány.
    Asistencie: Simon Hjalmarsson a Johan Fransson.

42:35
    Veľmi zložito sa dostávajú domáci do pásma, najprv ich zastavil ofsajd a teraz dokonca nahodenie o mantinel tak prudké, že na druhom konci z pásma vyletelo von.

41:32
    Vylúčenie Slovinsko – David Rodman – dve minúty za držanie.

41:24
    Slovinci v obrannom pásme bojujú ako levy, či na nich by sa skôr hodilo "ako rysy", keďže toto zviera majú aj v znaku na drese. Teraz zakázané uvoľnenie.

40:32
    Tičar je späť na ľade.

40:17
    Bránený Lundqvist spadol na ľavom kruhu a Slovinci ním stratný puk vyhadzujú.

40:01

Že dostane Gračnar gól asi čakali všetci, ale že ho inkasuje po tak lacnej strele bude dlho ľutovať aj on sám. Drží ale naďalej výbornú úspešnosť a Slovincov blízko dobrého výsledku či dokonca senzácie v podobe bodov.
    Strely na bránu v druhej tretine 15:5, celkovo priebežne 34:9.
    Tretia tretina začne približne o 17:49.

40:00

39:14
    Pettersson z ľavej strany prihrával popred bránu na pravú Hjalmarssonovi, ten si ale prihrávku musel prikopnúť korčuľou a poskakujúci puk poslal hokejkou zo vzduchu tak, že Gračnar stačil zasiahnuť, v rýchlosti na prvý pohľad opäť zázračne.

38:32
    Vylúčenie Slovinsko – Rok Tičar – dve minúty za nedovolené bránenie v hre. Vybral sa hitovať Thörnberga už po tom, čo odohral puk.

38:20
    Až teraz Thörnberg posúva puk preč z obranného pásma, v ktorom sa Slovinci usadili.

37:27
    Prvý útok hostí v šanci, strelu z pravého kruhu Enroth vyrazil a k dorážke sa hráči nedostali.

37:03
    Prihrávka spoza brány na Järnkroka, ten puk nezachytil.

36:36
    Po súboji v strednom pásme, na stredovom kruhu, nahodenie do útočného pásma Švédov.

36:19
    Švédi zachytili rozohrávanie ešte v útočnom pásme, ale Gračnar si na puk nesiahol.

35:30
    Gregorc odpratával Thörnberga od Gračnara, ktorý chytil puk, prikorčuľoval aj Jämtin a je z toho menšia mela.

35:16
    Sabolič pri vyvážaní puku vrazil do spoluhráča, puk teda ostal len v strednom pásme.

34:29
    Švédi zakombinovali v pásme, Hjalmarsson napokon pálil z pravého kruhu, ale puk zaletel tesne mimo pravú žrď.

33:50
    Dokonca šanca pre Slovincov v oslabení! Obranca Robar vyťukol puk v strednom pásme o mantinel a ušiel dopredu, tiesnený dokázal aj zakončiť.

33:26
    Mušič naháňa vyhodenie a otravuje rozohrávajúceho hráča. Zdržal ho tak chvíľu v pásme, v ktorom sa presilovka nehrá.

32:41
    Vylúčenie Slovinsko – Sabahudin Kovačevič – dve minúty za hákovanie.

32:16
    Bude sa vylučovať, Landeskog faulovaný pri prieniku na Gračnara. Zatiaľ Švédi pokračujú v hre.

31:40
    Príliš pomalé ťahanie puku do pásma a ofsajd Švédska.

30:45
    Na osamoteného Petterssona sa odrazil puk, ktorý Gračnar vyrážal po strele od modrej! Nepálil ale z prvej, chcel si obísť blížiacich sa protihráčov a tým prišiel o moment prekvapenia a napokon vďaka snahe Slovincov aj o šancu.

30:25
    Prvá obrana Slovinska nepustila Petterssona od zadného mantinelu do šance.

29:39
    Pance prechod do pásma celkom nezvládol, vytlačený na mantinel prišiel o stabilitu aj puk. Švédi okamžite zavelili na druhú stranu.

29:02
    Järnkrok sa zbavil súpera a hnal sa za pukom, ale Gračnar bol pri ňom skôr a posiela ho hokejkou preč.

28:16
    Šanca na ďalší gól, ale výborne sa na prihrávku do pravej strany stiahol jeden z obrancov a hodil sa do strely! Gračnar teda ani nemusel zasahovať. A je otázka, či by vôbec zasiahnuť stihol, keďže sa presúval.

28:01
    Na opačnej strane sa zas nepodarilo Slovinsku prejsť od mantinelu do šance a puk majú Švédi.

27:48
    Pri prechode do útočnej zastavili puk Slovinci.

27:29
    Opäť Švédi museli dolovať puk z vlastnej tretiny.

26:57
    Švédsko sa musí brániť, Slovinci zatiahli puk do pásma.

25:50
    Gračnar tu vyťahoval jeden zákrok za druhým a napokon ho z celkom nenápadnej akcie ľahkou prízemnou strelou prekonal GABRIEL LANDESKOG, keď mu puk prešiel pomedzi betóny!
    Asistencie: Johan Fransson a Petter Granberg.

24:38
    Globe Arena cíti, že svojich musí povzbudiť a tak hromadne skanduje. Hráči v žltých dresoch skutočne prešli do útoku a držia v ňom puk.

23:52
    Slovinci to v pásme roztočili celkom ako v presilovke, od modrej prihrávka na kruh a po strele ešte snaha o dorážky Urbasa. Ten sa na tomto šampionáte nie a nie presadiť.

22:42
    Tičar sa rozhodol prejsť pomedzi dvoch, takmer sa mu to podarilo. Neudržal ale v ťažkej pozícii stabilitu a zviezol sa na ľad, zatiaľčo puk mu ušiel do strany.

22:16
    Pri návrate cez modrú ofsajd.

21:59
    Granbergovi ušla prihrávka na modrú z vhadzovania, Švédi musia opustiť pásmo.

21:50
    Gračnar vyrazil strelu od modrej na prázdny kruh, pripravený na ďalšie.

21:32
    Až teraz sa dokázali Slovinci oslobodiť.

21:17
    Po slovinskom ofsajde sa do útoku dostali Švédi a hodnú chvíľu sa v pásme držia.

20:01

V prvej tretine to bol očakávaný nápor Švédov, ktorý ale Slovinci veľmi dobre bránili. Pár skvelými zákrokmi aj s kúskom šťastia najmä v úvode sa zaskvel mladučký brankár Luka Gračnar.
    Strely na bránu v prvej tretine 19:4. Druhá tretina sa začne približne o 17:04.

20:00

19:00
    Teraz už sú Švédi v útoku, Gračnar sa zaskvel lapačkou proti strele z diaľky.

18:32
    Švédi síce majú puk, ale Slovinci ich držia v ich vlastnom obrannom pásme. Trom korunkám sa nedarí opustiť ho.

17:03
    Hjalmarsson už na bránu nakorčuľoval neskoro a ostáva mu len smutne sledovať, ako Gračnar pokryl strelu z pravej strany.

16:18
    Slovinci dostali puk aspoň na chvíľu dopredu, súboj na zadnom mantineli.

16:03
    Teraz už od modrej Kronwall vystrelil, Gračnar strelu videl a nemal problém zasiahnuť lapačkou.

15:37
    Po prvý raz po približne troch minútach sa puk dostal ku Gračnarovi aj s hráčmi v žltých dresoch. No bez strely.

15:12
    Sabolič sa medzi kruhmi dostal k puku, ale strela na bránu bola zblokovaná.

14:24
    Švédi hrajú obetavo a, povedzme si rovno, Slovinci nemajú veľa hokejových zdatností na to, aby ich aj pri presilovke o dvoch hráčov školili. Takže oslabenie sa zatiaľ hrá celkom pohodlne. Už budú Tri korunky v štyroch hráčoch.

14:04
    Teraz sa už podarilo Slovincom zahroziť a smerom k bráne, i keď nie celkom na ňu, zamierila strela.

13:47
    Globe Arena nadšene tlieska, puk opäť krátko po dovezení do pásma opúšťa túto tretinu.

13:28
    Jeglič ostal zabudnutý v útočnom pásme a tak rýchlo chcel von, než Robar po ľavej strane zatiahne puk do pásma, že sa so svojim obrancom zrazil. Stál pri nich aj Gregorc, ale obaja sa natlačili naňho a k puku tak celkom zadarmo prišiel Persson, ktorý vyhadzuje.

13:05
    Hneď po vhadzovaní sa z kruhu podarilo Švédom oslobodiť.

13:00
    A dokonca dvojnásobná presilovka Slovinska! Vylúčenie Švédsko – Petter Granberg – dve minúty za podrazenie.

12:28
    Dick Axelsson, ktorý v 3. minúte v súboji s Tavželjom nepríjemne narazil do zadného mantinelu a doteraz riešil s lekármi a ošetrovateľmi jeho ruku, odchádza do kabíny.

12:28
    Vylúčenie Švédsko – Gabriel Landeskog – dve minúty za podrazenie. Nepustil okolo seba Panceho.

11:54
    Gračnar vyrazil strelu vysoko do vzduchu a sleduje kam puk padne, zatiaľčo päťčlenná enkláva pred ním sa už hotuje ho poslať preč z pásma.

11:00
    Teraz už ale osamotený Sabolič mohol prevziať puk odrazený od zadného mantinelu a po prehodení puku na forhend ho poslal na Enrotha! Až potom sa naňho vrhli dvaja hráči.

10:13
    Slovinsko sa po vhadzovaní rýchlo presunulo do útoku, po prihrávkach napokon skončil puk na modrej, odkiaľ ho Kovačevič napálil na bránu. Enroth si nebol celkom istý, kde puk po bloku padne, Razingar ale bol dobre bránený a nedokázal ho prípadnou dorážkou ohroziť.

09:54
    Gustafsson po vhadzovaní zachytil puk až za modrou, ofsajd.

09:50
    Slovinci sa oslobodzujú vyhodením, ale už sú dávno v piatich, takže to je zakázané uvoľnenie.

08:49
    Závar pred Gračnarom, mladý brankár sedel rozkročený v bránkovisku, v ktorom ho natiahli strela z pravej a následne dorážka z ľavej strany a čakal na ďalšie pokusy. Spoluhráči mu ale pomohli a puk dostali preč z ohňa.

08:37
    Gračnar pohotovo sleduje švédske prihrávky, strely i dorážky, strela od modrej čiary končí v jeho betónoch.

07:47
    Už domáci hrdinovia v pásme, dvakrát ohrozili Gračnara a Slovinci sa oslobodili vyhodením.

07:15
    Švédi zazmätkovali v obrane, ale Slovinci akoby sa báli chybu využiť, toľko sa ponúkali so strelami, až Kovačevič po ťažkopádnom obhodení súpera o puk prišiel.

06:55
    Vylúčenie Slovinsko – Luka Tošič – dve minúty za držanie.

06:02
    Švédi sa v piatich pripravili na útočné ťaženie ešte v obrannom pásme, dôveru dostal v strednom prihrávkou Lindberg, ktorý zatiahol puk po pár kľučkách do pásma, vystrelil spoza beka. Gračnar vyrazil strelu, ktorú sa druhý bek snažil posunúť preč, ale z druhej vlny sa tak k dorážke dostal Landeskog. Aj túto strelu ale Gračnar vyrazil.

05:03
    Ďalšia príležitosť na otvorenie skóre, ale strelu z pravej strany už bol Gračnar dobre pripravený a pokryl ju.

04:30
    Šanca zblízka, len to tak zahučalo! Robar najprv zobral puk Järnkrokovi, ale späť ho ukradol Eriksson, po jeho prihrávke sa napokon do šance dostal práve Järnkrok, ale jeho strela šla tesne mimo. Gračnar sa len-len stíhal presunúť.

03:40
    Dve strely od modrej neuspeli, po tej druhej sa ešte o dorážku pokúšal Lundqvist. Potom už sa Slovinci oslobodili.

02:44
    Vylúčenie Slovinsko – Andrej Tavželj – dve minúty za zdržiavanie hry, vyhodenie puku z ľadovej plochy.

02:33
    Slovinci pripravení v obrannom pásme zrazili preč nahodenie Jämtina.

01:25
    Prvá väčšia šanca, Persson ale pred bránou nedokázal zasiahnuť prihrávku na strelu do protipohybu.