Francúzsko – Rakúsko 3:1 (kon.) | Bielorusko – Slovinsko 4:3 (kon.) | Nemecko – Rusko 1:4 (kon.)
Švajčiarsko – Kanada 3:2 (2:1 po s.n.) | Lotyšsko – USA 1:4 (kon.) | Nórsko – Dánsko 3:2 (kon.)

8. Lotyšsko l1:10l – 0 (21:28:06)

Všetko podstatné nájdete v prenose, dnes sme videli dosť nudný zápas pre oko nezaujatého fanúšika. USA nakoniec vyhrali 4:1 a dostali sa tak na druhé miesto v tabuľke za Ruska a pred Fínsko. Ďakujem vám za pozornosť a pozývam vás k zajtrajšiemu veľkému zápasu NEMECKO – SLOVENKO o 15:15! Prajem pekný zvyšok večera.

Najlepší hráč USA: Ben Bishop (brankár)
    Najlepší hráč Lotyšska: Arturs Kulda

60:00

59:54
    Juris Stals vylúčený na 2 minúty za držanie.

59:44
    Bjugstad triafa iba ľavý Masalskisov betón. Do konca zápasu zostáva chvíľočka.

59:10
    Zakázané uvoľnenie Lotyšska.

59:03
    Z priestoru tesne za pravým kruhom prudko vystrelil Danny Kristo, lotyšský gólman prerušuje hru.

59:00
    Minúta do konca zápasu.

58:22
    Opäť Thompson, posiela puk pred bránku, no tam ho nikto netečoval.

58:03
    Nahodenie Thompsona od modrej čiary, Američania držia pásmo.

58:00
    Dve minúty do konca zápasu.

57:14
    Lotyši s piatimi hráčmi.

56:53
    Lauris Darzins vyviedol puk až ku americkému brankárovi a tam ho odovzdal obrane USA.

56:40
    Následnú Butlerovu akciu zastavil Masalskis tým, že chytá puk do svojej lapačky.

56:20
    Tesne spred bránkoviska vystrelil Matt Carle, no trafil iba brankára.

55:38
    Lotyši držia puk na svojich hokejkách a snažia sa prihrávať v oslabení.

55:14
    Maris Jass vylúčený na dve minúty za hru s vysokou hokejkou.

55:14

54:27
    Faulk skúšal vystreliť od modrej po prihrávke od LeBlanca, netrafil však slabou strelou bránku.

53:18
    Američania teraz už nebudú Lotyšov vôbec k ničomu púšťať, zatiaľ sa držia stále v útočnom pásme.

52:21
    USA dalo gól!
    Američania strieľajú druhý gól v rýchlom slede po sebe. Od modrej vypálil MATT HUNWICK a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Puk zastavila až sieť Masalskisovej bránky. Asistencie: Paul Stastny a Craig Smith.

51:30
    Perfektne využitá presilovka a Lotyši to už budú mať veľmi ťažké.

50:55
    Američania využívajú presilovku. Od modrej vypálil Tim Stapleton, pred brankárom sa puk odrazil ku CHRISOVI BUTLEROVi a ten nemal problém so skórovaním okolo brankára. Asistencie: Tim Stapleton a Erik Johnson

50:42
    Bombou sa prezentoval Jamie McBain, ktorý trafil iba plexisklo za bránkou.

50:21
    Takto sa o vyrovnanie veru nebojuje. Američania v útočnom pásme.

50:02
    Aleksejs Sirokovs vylúčený na 2 minúty za narazenie lakťom.

49:55
    Jeff Petry namieril z pravého kruhu nepresne.

49:45
    Dnešné stretnutie sleduje 5418 divákov.

49:34
    Strelu Troubu od modrej pokryl Masalskis svojimi betónmi.

48:52
    Hrá sa skutočne s veľmi malým počtom striel na bránu (o veľkých šanciach ani nehovorím), uvidíme, čo nám prinesie posledných 11 minút tretej tretiny.

48:47
    Lotyši iba nahadzujú puk do pásma, tam si ho berú Američania.

47:42
    Tvrdá strela Keninsa, na dorážku si nabiehal ešte jeden z lotyšských hráčov, no bol zastavený obrancami.

47:10
    Američania sa dlhšiu dobu držia v pásme, no ich snaha sa nedostala ani ku strele na bránu.

46:18

46:18
    Na druhej strane musel hasiť Stapletonovu šancu lotyšský gólman, chytá puk do lapačky.

46:05
    Strela Andersonsa sa neujala, gólman USA vyrazil betónom do boku.

45:30
    Fanúšikovia "LATVIJE" ženú svojich hráčov ku vrovnávajúcemu gólu, zatiaľ však majú puk na hokejkách viac Američania.

45:15
    Ofsajd Američanov.

44:54
    Z veľkého uhlu vystrelil Gionta, neohrozil Masalskisa.

44:08
    David Moss z priestoru medzi kruhmi trafil iba plexisklo za bránkou.

43:42
    Puk za bránkou Ameriky, hráči striedajú.

43:17
    Samostatný nájazd, do ktorého sa dostal Martins Cipulis, no Ben Bishop ho krásne vychytal ľavou lapačkou.

42:50
    Nahodený puk do pásma od Kristoa, Lotyši posielajú ku Bishopovi.

41:39
    Snaha Lotyšov udržať sa v pásme bola neúspešná, opäť sa hrá s nepresnosťami.

40:-3
    Stastny nahadzuje puk do pásma, no hráči USA sa museli vrátiť späť.

Ďalšia tretina začne približne o 20:55.

A máme za sebou už aj druhú tretiny, USA vyhráva 2:1. Postarali sa o to Stapleton a Moss, na druhej strane Kulda. Všetky góly padli v rozpätí cca 3 minút v úvode tretiny. Potom sme videli 3 vylúčenia na strane USA a jedno na strane Lotyšska. Dúfajme, že tretia tretina už bude zaujímavejšia, ako táto.

38:05
    Američania vyhadzujú puk do bezpečia, Lotyši zatiaľ nevyužívajú svoju presilu o jedného hráča.

37:16
    Kuldovu strelu vychytal pohodov Bishop.

37:06
    Lotyši ešte cca 2 minúty v presilovke.

36:42

36:14
    Hunwick sa snažil preniknúť sám, no nabral príliš veľkú rýchlosť a bol bránený pozornou obranou.

35:55
    Lotyši v pásme, strela od Jassa neznamenala nebezpečenstvo pre Bishopa.

34:56
    Presilovka netrvala dlho, na trestnú lavicu ide aj David Moss za hru s vysokou hokejkou, no dokonca na 4 (2+2) minúty!

34:42
    Roberts Jekimovs vylúčený na 2 minúty za nedovolené bránenie.

34:41
    Americký gólmna teraz veľmi zariskoval, keď sa vybral až ku mantinelu, kde narazil na lotyšského hráča.

34:12
    USA s piatimi hráčmi.

33:49
    Tak už nie, Američania posielajú puk cez všetky čiary.

33:22
    Strela od modrej čiary zblokovaná, Lotyši sa držia v útočnom pásme.

32:47
    Sprukts z blízka triafa iba gólmana Bishopa, ktorý ihneď skrýva puk do lapačky.

32:11
    Justin Faulk vylúčený na dve minúty za držanie.

32:09
    Sám sa predieral cez dvojicu hráčov Ronalds Kenins a bol faulovaný.

31:09
    Obom tímom sa to už prestáva páčiť a hráči sú nahnevaní, chcel by to zrejme ďalší gól.

30:47
    Strelu Chirsa Butlera schoval Masalskis do svojej ľavej lapačky.

30:16
    Stalsova strela bola vytlačená na ochrannú sieť, vhadzovať sa bude pred Bishopom.

29:52
    Hunwick nahadzuje puk do pásma, no Američania sa tam dlho nezdržali.

29:22

28:58
    Chirs Butler veľmi nešťastne nastrelil pukom Georgijsa Pujacsa, zrejme do tvára. Hra je prerušená, lotyšský hráč odchádza po svojich na striedačku.

28:20
    Craig Smith to skúšal z ľavého kruhu, netrafil však priestor bránky.

28:05

27:42
    Trouba nedokázal poriadne vystreliť od modrej čiary, bola to skôr prihrávka.

27:16

27:05
    Po nahodenom puku od Davida Mossa chytá Masalskis do svojej lapačky.

26:28
    Hráme 4vs4.

26:05
    Janis Sprukts vylúčený na 2 minúty za nedovolené bránenie.

26:05
    Lotyši zatiaľ svoju možnosť na vyrovnanie vôbec nevyužívajú.

25:16
    Jame McBain vylúčený na dve minúty za sekanie.

24:21
    A Američania využívajú svoju presilovú hru a rázom otáčajú stav zápasu. DAVID MOSS sa dostal k puku pri pravej tyčke, otočil sa a dostal puk za prekvapeného Masalskisa. Asistencie: Paul Stastny a Jacob Trouba

24:10
    Ďalšia bomba, tentokra´t od Jacoba Trouba, no len do stredu bránky, kde stál Masalskis.

23:19
    Tvrdá strela Thompsona, no Lotyši hneď na to dostávajú puk z pásma.

23:10
    Juris Stals si ide oddýchnuť na 2 minúty za hákovanie.

23:00
    Signalizované vylúčenie na strane Lotyšov.

22:11
    Rýchla odpoveď Američanom. Štadiónom sa ozývalo LATVIJA, keď hráči USA skórovali. Veľká skrumáž pred bránkou Masalskisa, viacerí hráči sa snažili doraziť puk za ležiaceho brankára, no podarilo sa to až TIMOVI STAPLETONOVI. Asistencia: Bobby Butler.

21:11
    Lotyšsko dalo gól!
    Sekundu po skončení presilovej hry tu máme úvodný gól Lotyšov. ARTS KULDA dostal výbornú prihrávku od Janisa Spruktsa pred bránkovisko a dokázal poslať puk za Bishopov chrbát. Asistencie: Janis Sprukts a Lauris Darzins.

21:10

20:52
    Američania dokázali dostať puk z pásma.

20:21
    Cipulis sa snažil tečovať puk pred bránkou, no poslal ho vedľa ľavej tyčky Bishopovej bránky.

20:01
    Lotyši majú ešte minútu výhodu presilovej hry.

20:01
    Začala druhá tretina.

Strely na bránu: 5 – 4
    Vylúčenia: 1 – 2

Prvú, veľmi nudnú tretinu máme za nami. Američania hrali veľmi pomaly a nevedeli sa dostať poriadne do pásma, často strácali puk. Naopak Lotyši hrali zasa rýchlu hru a taktiež rýchlo prechádzali do pásma a rýchlo ten puk aj strácali. Nevideli sme žiaden gól, do druhej tretiny budú Lotyši vstupovať v presilovke o jedného hráča. Druhá tretina začne približne o 20:03.

20:00
    Prvá tretina skončila.

19:54
    Strela Pujacsa sa odrazila od mantinelu a išla až za modrú čiaru.

19:18
    Američania sa ihneď vyslobodzujú poslaním puku cez všetky čiary.

19:10
    Paul Stastny vylúčený na 2 minúty za hákovanie.

19:05
    Butler nesthiol chytiť puk ešte pred modrou čiarou a pripravil svoj tím o pásmo.

19:00
    Minúta do konca prvej tretiny.

18:32
    Martins Cipulis sa rútil na bránku, bol zastavený obranou USA.

18:17
    Američania si vôbec nerozumejú a opäť prichádzajú o puk.

17:43
    Puk vyletel z hracej plochy, vhadzovať sa bude pred Bishopom.

17:34
    Zakázané uvoľnenie USA.

16:13
    Masalskis iba vyráža McBainovu strelu do strany.

15:35
    Lauris Darzins sa rútil sám na brankára, nedokázal ho prekonať, nastrelil ľavý betón Bishopa.

15:20
    LeBlancova strela letela tesne vedľa pravej tyčky, nikto z jeho spoluhráčov nedorážal.

14:19
    Najprv strieľal Palushaj, potom aj Hunwicka, ale lotyšská obrana dobre zapracovala a dokázala odpratať puk preč od Masalskisa.

13:41
    Američanom príliš často uchádza puk z hokejky, nevedia sa tým pádom dostať ani do pásma.

13:17
    Strela Spruktsa bola vyrazená na ochrannú sieť, vhadzovať sa bude po Bishopovej ľavici.

12:25
    Hrá sa opäť prevažne v stredovom pásme alebo bez šancí.

11:55
    Od modrej čiary trafil Sotnieks iba plexisklo za americkou bránkou a následnú dorážku Bishop chytá.

11:29

11:02
    Puk sa dostal na striedačku, vhadzovať sa bude v stredovom kruhu.

10:46
    Američania vyhadzujú puk cez všetky čiary.

10:24
    Lotyši si držia pásmo a krúžia okolo bránky, Maris Jass teraz netrafil puk v ideálnej pozícii.

09:55
    Darzins vystrelil, no Bishop vytlačil puk hokejkou.

09:29
    Craig Smith vylúčený na 2 minúty za vyhodenie puku, zdržovanie hry.

09:25
    Pujacs posielal puk na Cipulisa, ktorý si pekne nabiehal, no nedokázal využiť svoju šancu.

08:21
    Icing Lotyšov.

08:01
    Američanom sa nedarí prejsť do útočného pásma, hrá sa prevažne v strede ihriska, oba tímy vychádzajú z dobrej obrany.

07:24
    Ofsajd lotyšského tímu.

07:13
    LeBlancovi ušiel puk a Lotyši sa opäť oslobodzujú a hrajú už v plnom počte.

06:44
    McBain nahadzoval puk do pásma, tam sa ho snažil tečovať Butler, ale nepodarilo sa mu to.

06:20
    Sotnieks posiela puk do stredného pásma.

05:36
    Lotyši sa oslobodzujú a striedajú, puk pri Bishopovi.

05:13
    Na trestnú lavicu išiel na dve minúty Georgijs Pujacs za faul lakťom.

04:52
    Z blízka to vyskúšal Nate Thompson, no netrafil priestor bránky.

04:01
    Američania majú s Lotyšmi problémy, hrá sa im veľmi ťažko.

03:27
    Nahodený puk Matta Carla chytil do pravej lapačky lotyšský gólman.

03:22
    Zakázané uvoľnenie, teraz sa bude vhadzovať na strane Lotyšov.

02:56
    Lotyši sa zbavujú puku a striedajú.

02:30
    Ofsajd Lotyšov pri prechode Sorikovsa do pásma.

02:10
    Lotyši vstúpili do zápasu pomerne aktívne, no teraz musel zasahovať aj Masalskis, ktorý chytá puk a prerušuje hru.

01:39

00:45
    Pujacsova strela sa nebezpečne odrazila pred brankára Bishopa, Američanov však nevzniklo nejaké väčšie nebezpečenstvo.

00:05
    Úvodné buly pre Lotyšsko, ktoré má v aréne početné zastúpenie svojich fanúšikov aj s bubnami.

00:01
    Stretnutie práve začalo.

V tíme USA nenastali žiadne zmeny oproti predchádzajúcemu zápasu. V bráne Lotyšska nastúpi Masalskis a bude ho pripravený striedať Gudlevskis. V druhom útoku nastúpi Girgensons, v treťom Jekimovš, ktorý bol preradený z druhého. Do hry sa nezapoja Meija a Jass. Prvý a štvrtý útok zostáva nezmenený.

Lotyšsko: Masalskis (Gudlevskis) – Redlihs, Kulda, Saviels, Pujacs (A), Sotnieks, Jass, Andersons, Freibergs – Sprukts (A), Darzinš (C), Cipulis – Keninš, Girgensons, Indrasis – Berzinš, Pavlovs, Jekimovs – Džerinš, Štals, Širokovs

USA: Bishop (Gibson) – Carle (A), Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Butler, Petry, McBain – Smith, Moss, Stastny (C) – Butler, Stapleton, LeBlanc – Gionta, Carter, Thompson (A) – Kristo, Bjugstad, Palushaj

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Kirk (CAN) – Kack (SWE), Wilmot (CAN).

V prvom zápase narazili Lotyši na húževnatých Rusov, ktorý ich zmietli 6:0, i keď sa Lotyši veľmi snažili. Bol to na úvod veľmi ťažký zápas, no čakajú ich približne rovnako ťažký súper – Američania.

USA v prvom zápase narazili na Rakúsko, s ktorým sa zo začiatku veru potrápila. Rakúšania vyhrávali v šiestej minúte už 2:0 a vyzeralo to s americkým tímom zle nedobre. Reprezentanti USA sa však dokázali vschopiť a nastrielať 5 gólov. Konečný stav zápasu bol 5:3.

V novodobej histórii sa tieto tímy stretli celkom deväťkrát a zápasy skončili takto:

Hlavný tréner USA nominoval na šampionát týchto hráčov:
    Bránkari: Ben Bishop (Tampa Bay), John Gibson (Norfolk), Cal Heeter (Adirondack)
    Obrancovia: Jeff Petry (Edmonton), Jamie McBain, Justin Faulk (obaja Carolina), Erik Johnson, Matt Hunwick (obaja Colorado), Jacob Trouba (Winnipeg), Matt Carle (Tampa Bay), Chris Butler (Calgary)
    Útočníci: Danny Kristo (Hamilton Bulldogs), Stephen Gionta, Ryan Carter (obaja New Jersey), Bobby Butler, Craig Smith (obaja Nashville), Nick Bjugstad (Florida), Aaron Palushaj, Paul Stastny (obaja Colorado), David Moss (Phoenix), Tim Stapleton (Dynamo), Drew LeBlanc (St. Cloud State), Nate Thompson (Tampa Bay)

Hlavný tréner LOTYŠSKA nominoval na šampionát týchto hráčov:
    Brankári: Maris Jucers, Kristers Gudlevskis (obaja Dinamo Riga), Edgars Masalskis (Yugra)
    Obrancovia: Agris Saviels, Janis Andersons (obaja Kyjev), Kristaps Sotnieks, Krisjanis Redlihs (obaja Riga), Maris Jass (Hannover), Ralfs Freibergs (Green State unv.), Arturs Kulda (Winnipeg), Georgijs Pujacs (Omsk)
    Útočníci: Janis Sprukts (CSKA Moscow), Lauris Darzins (Kazaň), Ronalds Kenins (Zurich), Armands Berzins (Kyjev), Andris Dzerins, Vitalijs Pavlovs, Gints Meija, Miks Indrasis (všetci Riga), Martins Cipulis (Lev Praha), Juris Stals (HK Poprad), Aleksejs Sirokovs (Red Ice Martigny), Koba Jass (Kladno), Roberts Jekimovs (SaiPa Lappeenranta)

Head Coach: Ted Nolan
    Assistant Coach: Karlis Zirnis, Arturs Irbe, Thomas Coolen
    Team Doctor: Janis Kveps

Priemerný vek: 27 rokov
    Priemerná váha: 88 kg

Vítam vás pri poslednom dnešnom zápase v Helsinkách, Hartwall aréne. Sily si zmerajú Lotyši s USA. Prajem príjemný športový zážitok.

Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie začína o 19:15.

Ján Sárközi

Góly a asistencie: 22. Kulda (Sprukts, Darzins) – 23. Stapleton (Butler), 25. Moss (Stastny, Trouba), 51. Butler (Moss, Johnson), 53. Hunwick (Stastny, Smith)

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Kirk (CAN) – Kack (SWE), Wilmot (CAN)