P. Wright - M. van Gerwen (21:00) | Finále 7:4 (kon.)
koniec udalosti
Phil Taylor - Michael van Gerwen

7:4

cz Utorok 01.01.2013, 21:30 • Alexandra Palace, London • Šipky - PDC Majstrovstvá sveta

To je z dnešního premiérového šipkařského onlajnu vše, já pevně věřím, že Vás zápas dostal do varu a užili jste si ho. Přeji Vám dobrou noc a u dalších reportáží (třeba i ze šipek) se budu těšit na shledanou. (00:00:01)

Ale i Michael "Mighty Mike" van Gerwen se těší velkého uznání od publika a musíme říci, že zaslouženě. Odehrál skvělý turnaj a určitě ho nevidíme v závěrečných kolech mistrovství světa naposledy.

Dnes rozhodly zkušenosti z vypjatých momentů a ty může Phil Taylor vyvážet na tuny. Dvakrát musel dotahovat dvousetovou ztrátu a tu druhou nejen stáhl, ale dalšími třemi vítězstvími dotáhl zápas do zdárného konce.

Že jsme sledovali zápas vysoké kvality dokazuje i celkový průměr obou hráčů, van Gerwen dosáhl čísla 100,66 a Phil Taylor dokonce 103,04!

Okamžitě po utkání je tu slavnostní vyhlášení a Phil "The Power" Taylor pozvedává nad hlavu Sid Waddell's Trophy, cenu pro mistra světa. a publikem opět zní chorál THERE IS ONLY ONE PHIL TAYLOR.

Je konec, Phil Taylor POČTRNÁCTÉ vyhrává mistrovství světa organizace PDC a celkově je už šestnáctinásobný mistr! Neuvěřitelné!

3:1
    Triple 17, triple 14, double 16 a Phil je mistrem světa!

Philovi zbývá 125 bodů a je blízko titulu!

Čtvrtý leg byl vyrovnaný do momentu, než Taylor hodil 174 bodů!

2:1
    Taylor trefil double 9 a vede 2:1 na legy. Potřebuje poslední leg v výhře!

Neuvěřitelné, ani van Gerwen to nezvládl a Taylor má další šanci!

Nedal, ale ani Taylor se netrefil! van Gerwenovi stačí double 12.

van Gerwen může zavírat 103 bodů. Musí to dát, Philovi zbývá 36 bodů.

van Gerwen se nedokáže od Taylora odpoutat a 45 bodů mu nepomůže. Phil má velkou šanci na brejk.

1:1
    14, double 20 a na 12 šipek je zavřeno. Taylor se rozházel ke skvělým výkonům.

Taylor se po devíti šipkách dostal na 54 bodů a je blízko zavření.

0:1
    Mike double 20 trefil první šipkou a vede 0:1.

van Gerwen má k dohozu 92 bodů a připravuje si to na double 20. Může si to dovolit, Phil má 246 bodů.

0:0
    Začal set číslo jedenáct.

Máme tu další pauzu a hlediště se baví oslavným chorálem There is only one Phil Taylor.

3:1
    64 bodů už Phil Taylor uzavřel na tři šipky, vyhrál tento set 3:1 na legy a celkově vede 6:4! K zisku dalšího titulu mu tak schází poslední set!

Phil nedává a na svou šanci tak čeká van Gerwen. Ale ani on není úspěšný.

Taylor může zavřít 126 bodů.

Pak ale na to navázal pouhými 58 body, jenže Mike nedokázal tuto chybku potrestat.

Phil zahájil 177 body.

2:1
    van Gerwen toho využil a zavřel 106 bodů. Snížil tak na 2:1.

Na Taylora čeká 66 bodů, jenže minul závěrečných double 16.

Phil může zavřít 164, van Gerwen 170.

Další 140 Phila Taylora a je tak zase o něco blíže zisku desátého setu.

2:0
    Je to tam a Phil Taylor uzavřel tento leg na 11 šipek. Vede 2:0.

Zbývá mu k uzavření 46 bodů.

Taylor je v laufu, nejprve hodil 140, poté 180 a má slušný náskok.

1:0
    Jenže van Gerwen mu dal další tři možnosti a to si takový zkušený hráč, jakým Phil je, nemohl nechat ujít. Vede v 10. setu 1:0.

Phil doslova otesal double 20, ale nedal.

Zbývá mu 102 bodů, van Gerwen je daleko s 241 body.

0:0
    A i desátý set začíná lépe pro Taylora.

3:2
    van Gerwen neuspěl, Taylor druhou šipkou trefil potřebné a poprvé v zápase vede. Je to 5:4.

První bude zavírat van Gerwen, Taylor si pouze sehrál na 40 bodů.

Výhodu podání má van Gerwen, jenže ji trochu ztrácí sérií bez trojnásobku. Phil toho využil a dostal se do mírného vedení.

2:2
    Jedenáctou šipkou zavírá a je to opět 2:2.

Taylor přidal 171 a může zavřít na double 8.

Taylor nahodil 177 a tlačí na soupeře. Ten vzápětí hodil pouze 96.

1:2
    Jenže i on končí na 40 a tohle si už van Gerwen nenechal ujít. Trefil double 20 a vede v tomto setu 1:2.

Nedal double 20, Taylorovi zbývá 109. To je pro něj reálné.

van Gerwen může zavřít 78 bodíků.

I třetí leg se nese ve vyrovnaném duchu, teď se van Gerwen urval náhozem 174 bodů.

1:1
    16, double 20 a je srovnáno na 1:1.

Taylor může zavřít 54 bodů.

van Gerwen začíná druhý leg číslem 177. Skvělý začátek, jenže Taylor kontruje 174!

0:1
    O drátek minul double 20 a van Gerwen trefuje hned první šipkou a drží si tak servis.

A dokonce bude jako první zavírat! Musí hodit 129.

Tohle ukázal i Taylor a stále se tak drží svého soupeře.

0:0
    Je tu devátý set a van Gerwen ho začal stočtyřicítkou.

3:1
    Opět na to potřeboval všechny šipky, ale závěrečným double 3 to zvládl a okamžitě z něj vytryskla obrovská radost. Je srovnáno na 4:4!

Přesto se ale van Gerwen dostal k zavírání jako první, jenže 64 se mu nepodařilo dát. Šance pro Taylora urvat osmý set pro sebe!

Zatímco Taylor hází 180!

van Gerwenovi teď trochu odchází jistota odhozu.

2:1
    32 už Taylor zvládl, ale i k když se zapotil, uzavřel leg a vede 2:1.

Poslední šipka minula o drátek.

Taylor má k dobru podání a zatím toho využívá. K tomu přidává 137 a rázem může zavírat na 134 bodů.

1:1
    Daří se mu to! Dvakrát triple 20 a jednou double 8 a je to 1:1!

Který ale Taylor okamžitě maže a může zavřít 136.

van Gerwen dvakrát 140 a jde do mírného náskoku.

0:1
    Jenže Taylor nezvládl uzavřít double 10 a soupeř trestá. Double 20 a je to 0:1 v osmém setu.

van Gerwen může zavřít stovkou. ale hodil pouhých 60.

5, 19 a teprve třetí šipka šla do triplu. Tenhle leg je slabší. Důležitost má ale stejně velkou.

Phil Taylor má podání a zatím, i když neháže závratná čísla, může být v klidu.

0:0
    Osmý set právě začal.

Opět menší pauzička před osmým setem.

3:2
    11, double 20 a Phil si úlevou oddechl. Snižuje celkový stav na 3:4.

van Gerwen těsně minul poslední šipku a Taylor má k zavření 51 bodů!

Phil hodil pouze 42 bodů! van Gerwen zareagoval 134 body!

Teď hodil van Gerwen 140, ale je možné že to nebude stačit.

van Gerwen netrefuje triply a šance Phila Taylora na výhru v tomto setu vzrůstá.

2:2
    Ale i on míjí a Taylor double 4 trefil a je to 2:2.

Těsně míjí 70 bodů a van Gerwen může zavřít.

Další 140 a náskok si udržuje. Rozhodně bude jako první zavírat.

Phil se nevzdává, dává 140 a tohle podání má skvěle rozehrané.

1:2
    A taky to zvládá a mohutně slaví zisk tohoto legu!

Ale van Gerwen háže 180 a zbývá mu 83 bodů.

Třetí leg je vyrovnaný, 262:263. Taylor to ponížil o 134 bodů.

Taylor začal 139 body proti 57 van Gerwena.

1:1
    Zbývá mu 40 bodů, van Gerwen nevyužil možnost brejku a Taylor si nakonec své podání udržel.

Taylor se ale pochlapil a odpověděl stejnou mincí. Má 110 do konce.

Taylor má sérii šesti šipek bez triplu a van Gerwen reaguje 140 body.

0:1
    Poslední šipku ale minul a tohle nemohl van Gerwen nechat bez trestu. Double 18 a vede 1:0 v sedmém setu.

Závěr legu má Phil ve svých rukou, zbývá mu 95 bodů.

van Gerwen pokračuje s vysokými náhozy. Teď hodil 140.

0:0
    Phil bude muset zabrat a začít trefovat pravidelné triply.

1:3
    van Gerwen trefuje double 18, získává šestý set a vede 4:2!

K tomu hodil 123 a k zavření mu schází 61 bodů.

Jenže Mighty Mike hodil na začátek čtvrtého legu 180 a v další sérii137!

1:2
    Ten ji využil a snížil na 1:2.

Jenže to nezvládl a nabízí šanci Taylorovi se 74 body.

Dalších 180! Neuvěřitelné. K zavření mu zbývá 84 bodů.

No, van Gerwen se probouzí, hodil 180 a rázem je blíže výhře i v tomto legu.

0:2
    Nakonec si pouze připravil pozici na 40 a hned první šipkou uzavřel. vede 2:0 v šestém setu.

Druhý leg je zatím vyrovnaný, ale jako první bude moci zavřít van Gerwen se 130 body.

0:1
    O drátek minul poslední šipku a van Gerwen toho využívá. Double 20 a bere si Taylorovo podání.

Zavřít může i Taylor, ale zvládne 148 bodů?

Jenže van Gerwen hodil 180 a může zavírat!

Velice pozvolný začátek setu a i publikum ztichlo.

0:0
    Začal šestý set..

Ještě Vám dlužíme jméno rozhodčího, dnes je jim Bruce Spendley.

2:3
    A taky to zvládá! Michael van Gerwen vyhrává pátý set a vede 3:2!

45 bodů je však v další sérii pro Taylora hodně málo. van Gerwen může zavřít na 70 bodů.

van Gerwen a dalších 140. Taylor potřebuje triply a taky se mu to daří. Tohle bude napínavé až do konce.

2:2
    Double 20 však netrefil a van Gerwen trestá! 90 v klidu zvládl a vyrovnává na 2:2.

Taylor může zavřít na 94 bodů.

van Gerwen hodil 140, ale přesto není spokojen. Taylor zareagoval 174!

2:1
    25 a následně double 20 a Phil Taylor vede v pátém setu 2:1.

Taylorovi nevyšlo zavření na 170, ale 65 bodů, je jednodušších.

Taylor začíná na soupeře tlačit a tomu přestávají vycházet triply.

1:1
    I když se mu to nepodařilo, na double 16 má tři šipky. Hned tou první proměňuje a srovnává na 1:1.

Phil Taylor ve druhém legu začíná a drží si i náskok. Zbývá mu 130 na zavření.

0:1
    Přesto může zavírat 25 a na poslední šipku se mu to podařilo! Vede tak v pátém setu 1:0.

van Gerwen mohl zavřít 170, jenže minul bull!

Druhými šipkami hodil Taylor 96 a soupeř 91. Taylor si tak drží zajímavý náskok.

0:0
    Začíná pátý set. van Gerwen hodil 100 a Taylor 180!

Oba hráči míří do zákulisí, je tu další krátká pauza.

3:2
    Oběma hráčům zbývalo 40 bodů, jako první se k terči postavil Taylor, první šipkou o drátek minul, ale ta druhá už byla přesná! Phil Taylor vyrovnává zápas na 2:2!

Jenže Phil tlačí a může vyhrát set!

van Gerwen přidal dalších 140 a má skvěle našlápnuto. Pak hodil 105 a zbývá mu 116 bodů.

Oba ho zahájili 140.

2:2
    Druhou to zvládl a je to zase 2:2 v setu.

Zbývá mu čtyřicet bodů a má na to tři šipky!

van Gerwen se konečně probudil a blíží se k uzavíratelnému číslu.

2:1
    Double 20 a Phil vede 2:1 v tomto setu.

Phil zavírá na 100 bodů, jenže hodil třikrát single 20. Stále má však šanci tento leg v klidu vyhrát.

Taylor hodil 180 a to znamená poměrně slušný náskok. van Gerwen se nedostal nad 100.

1:1
    Daří se a Phil Taylor si bere ztracené podání zpět!

Taylor si přihrál na 57 bodů a tohle by neměl být problém zavřít.

139 Phila Taylora, to je dobrý počin a jelikož soupeř hodil pouze 82, může zkorigovat stav tohoto setu.

0:1
    127 si doslova vychutnal a van Gerwen jde do brejku!

Přidává 140 a bude moci zavřít jako první ve čtvrtém setu.

van Gerwen hodil 177 a dostává se do mírného náskoku.

0:0
    Začíná čtvrtý set.

3:2
    Taylor poprvé prorazil soupeřův servis, na poslední šipku hodil double 16 a snižuje na 1:2 na sety.

Taylor reaguje 140 a je blízko získání tohoto setu.

Další chyba, van Gerwen hodil pouze 41 bodů.

van Gerwen zahájil rozhodující leg výborně, jenže 36 v další sérii jej sráží dolů.

2:2
    Taylor to zvládl, hodil tzv. Shanghai finish a srovnal na 2:2.

Taylor se dostal na 120 a jako první bude moci zavřít.

Jenže 50 háže i Taylor a dává soupeři možnost se dotáhnout.

Taylor hodil 140, van Gerwen 59.

První šipky čtvrtého legu byly hodně slabé, co přinesou další?

1:2
    van Gerwen to trestá, hodil 123 bodů, podržel si podání a vede v tomto setu 2:1.

Taylor teď naházel 140 a jako první bude moci zavřít. Jenže se jedná o 161 bodů. Nepodařilo se.

I třetí leg začíná vyrovnaně, oba hází stovky.

1:1
    Taylor uzavírá druhý leg, hodil v klidu 52 bodů.

109 bylo pro Taylora moc, van Gewren mohl reagovat zavřením na 142 bodů. Také neúspěšně.

Druhý leg je zatím vyrovnaný, oba hráči háží kolem stovky a jako první se k zavírání dostane Taylor, který v tomto legu začínal.

0:1
    Double 16 van Gerwena a ujímá se vedení 1:0 ve třetím setu.

134 van Gerwena mu dává mírný náskok, který navyšuje další 180.

van Gerwen začal 140 body, Taylor 135 body.

0:0
    Začíná třetí set!

Po dvou setech vede Mighty Mike 2:0 a to je velice slušný začátek. Phil Taylor bude muset zapnout na vyšší rychlostní stupeň, aby mu van Gerwen nepláchnul.

1:3
    41 bodů, to už byla pro van Gerwena hračka a double 16 znamená, že vyhrává druhý set 3:1!

Vyrovnaný závěr tohoto legu. van Gerwen hodil 83 a Taylor může zavřít. 130 je ale nad jeho síly.

137 od Taylora je sice slušný začátek, ale Holanďan tam okamžitě prsknul 180!

1:2
    van Gerwen může protrhnout Taylorovo podání a daří se mu to! Ujímá se vedení 2:1 ve druhém setu.

van Gerwen zahájil 140 body, ale Taylor reagoval 134. Začínají se nám zvedat průměry!

1:1
    Zbývajících 25 bodů ale už zvládl a vyrovnává na 1:1

Oj, van Gerwen nezvládl zavřít 81 bodů a dává šanci soupeři.

van Gerwen hned připojil 180!

Druhý leg začal 140 na každé straně.

1:0
    Phil to zvládl a vede ve druhém setu 1:0.

Zbývá mu 68 bodů a jelikož van Gerwen je s 220 hodně vzadu, má Taylor dobrou pozici.

Dvěma stočtyřicítkami si Taylor připravil pole na zavření.

0:0
    Do druhého setu startuje jako první Phil Taylor a náhozem 95 nezískal kdovíjakou výhodu. van Gerwen reagoval stovkou.

Máme tu malou přestávku na výměnu terče a oddech pro oba hráče.

2:3
    van Gerwen to dokázal, hodil dvakrát triple 20 a jednou double 10 a získává tak první set utkání!

van Gerwen je na 140 bodech a bude moci jako první zavírat.

Phil hodil 140 a dostává se do mírného náskoku.

První série jako přes kopírák, oba hráči hodili 96 bodů.

2:2
    Taylor naházel 85 bodu, srovnává na 2:2 a je tu rozhodující leg.

Ale ani on netrefuje, nervozita je zatím značná.

Taylor to nezvládne, takže šanci má van Gerwen a jeho 106 bodů.

první bude moci zavírat Taylor, ale 144 bodů je poměrně hodně.

I čtvrtý leg začíná lépe van Gerwen, první sérií hodil 146 bodů a druhou 120.

1:2
    van Gerwenovi zbývá 46 bodů na zavření a třemi šipkami se dostává na nulu. Vede 2:1 v prvním setu.

Začátky legů jsou prozatím pomalé, oba hráči si uvědomují, že tohle bude dlouhý zápas.

1:1
    Paráda! Phil Taylor zavřel leg na 170 bodů, což je maximum, kterého lze v šipkách dosáhnout! V prvním setu je srovnáno na 1:1

Taylor ovšem kontruje první stoosmdesátkou finále!

Úvod druhého legu je pozvolný, až van Gerven ve druhé sérii hodil 140.

0:1
    První leg je za námi, van Gerwen na dvě šipky zavírá.

Ale už je vše jinak, jako první bude moci zavírat van Gerwen.

140 bodů pro Taylora, jde do mírného vedení.

0:0
    První série šipek vyšla lépevan Gervenovi, ale ani jeden z nich nenaházel 100 bodů.

Oba se začínají rozhazovat, každý z nich má devět šipek na rozhoz.

Sálem se rozezněla píseň The Power od Snap! a to je neklamné znamení, že se na pódium blíží Phil Taylor!

A je to tu, na pódium nastupuje za zvuků písně Seven Nation Army od The White Stripes Holanďan Michael van Gerwen!

Zápas se nám blíží, zatím máme možnost vidět přehled všech předcházejících mistrů světa.

Dobrý večer u historicky prvního onlajn přenosu šipek! A nebudeme sledovat ledajaký zápas, jedná se o finále mistrovství světa nejprestižnější organizace - PDC.

PDC - PROFESSIONAL DARTS CORPORATION

PDC je šipková organizace, která vznikla v roce 1992 ve Velké Británii a v současné době pořádá mnoho prestižních turnajů včetně toho největšího - mistrovství světa. Pro každého šipkového hráče je cílem být součástí této organizace a mít možnost účastnit se jejich soutěží.

MISTROVSTVÍ SVĚTA

Mistrovství světa je vrcholem sezóny, hraje se od roku 1994 a letos je na programu jubilejní dvacátý ročník. Do roku 2007 se hrálo v Circus Tavern v Purfleetu, ale od roku 2008 vítá tento turnajový vrchol Alexandra Palace v Londýně, kde během zápasů bývá naprosto elektrizující atmosféra. Tu vytváří 8000 diváků a mnohdy to díky chorálům vypadá jako na fotbalovém utkání.

A nejinak to bude i 1. ledna, kdy je na pořadu finále mezi legendou šipkového sportu, Philem Taylorem a mladou krví, dravcem Michaelem van Gerwenem.

FORMÁT TURNAJE

Hraje se klasická varianta, 501 double out, a jednotlivé zápasy se skládají ze setů a v každém setu je nutno vyhrát tři legy.

A nyní se podívejme, kdo se utká ve finále.

PHIL "THE POWER" TAYLOR

Phil je žijící legenda, třináctinásobný mistr světa společnosti PDC, nejlépe vydělávající hráč a světová jednička na žebříčku. Do letošního ročníku vstupoval v roli lovce, neboť poslední dva roky mu nevyšly podle představ a velice touží po své ztracené koruně. A zatím za svým cílem postupuje nekompromisně. V prvním kole zlikvidoval Mickeyho Mansella 3:0 na sety, ve druhém Jerryho Hendrikse 4:1 na sety a ve třetím Roberta Thorntona 4:0. To už byl ve čtvrtfinále, kde ho čekal Andy "The Hammer" Hamilton. Zde se už čekala vyrovnanější bitva, jenže Phil nenechal nic náhodě a doslova s ním zametl v poměru 5:0 na sety. První vážná prověrka tak Phila Taylora čekala až v semifinále, kde se mu postavil Raymond "Barney" van Barneveld. I zde to vypadalo na rychlý proces, Phil se dostal do vedení 5:1 a chyběl mu pouhý set. Raymond se však i s pomocí svých početných fanoušků, známých jako Barney Army, dostal na dostřel a snížil na 5:4. V desátém setu byl blízko vyrovnání, Phil ale vylepšil svůj herní projev a urval vítězství a postup do finále pro sebe. Mimochodem je to jeho SEDMNÁCTÁ účast ve finále!!! I to ukazuje, jakou personou je.

MICHAEL "MIGHTY MIKE" VAN GERWEN

Pro van Gerwena je to první účast ve finále, ale rozhodně nečekejte vyjukaného jelimána. Turnajem postupuje jako nezastavitelný predátor, strhává davy svým projevem a neuvěřitelnou hrou. Tento třiadvacetiletý Nizozemec pocházející z Boxtelu vyřídil v prvním kole Singapurce Paula Lima 3:0, ve druhém Petera Wrighta 4:2 a ve třetím ho čekala další legenda, Colin Lloyd. Ani ten ale neměl nárok a Mighty Mike vyhrál 4:1. Následující čtvrtfinálový zápas patřil k vrcholům turnaje a čekal ho v něm obhájce titulu, dvojnásobný mistr světa, Adrian "Jackpot" Lewis. Oba hráči se předháněli ve vysokých náhozech a nakonec se z nejtěsnější výhry 5:4 těšil Holanďan. Tímto vítězstvím se rázem pasoval na velkého adepta finále a do něj i dostal. V semifinále na něj nestačil James "The Machine" Wade a musel se sklonit po prohře 4:6.

Tento zápas přinesl nezapomenutelný okamžik, když van Gerven uzavřel jeden z legů na nejnižší možný počet šipek, tzv. 9-darter a hned v tom následujícím byl jen jednu šipku od dokonalého zopakování. 17 perfektních šipek za sebou, tohle není vůbec běžné, ve světě sportu by se to dalo přirovnat k dvěma perfektním framům ve snookeru za sebou, či okamžiku, kdyby Pavel Kuka proměnil alespoň pět po sobě jdoucích ložených šancí.

Kdo se bude radovat a pozvedne trofej pro mistra světa? Bude to počtrnácté Phil Taylor, nebo premiérově van Gerwen, který si poradil se světovou trojkou, dvojkou a nyní se mu postaví jednička? To se dozvíme od 21:15, kdy se v Alexandra Palace začne hrát.

Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 21:30.